Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Akvarisztika
 
Kerti tó
 
Terrarisztika
 
Rizspinty
Rizspinty-Lonchura oryzivora
Származás:Indonézia,Jáva,Bali.A füves térségek mellett elsősorban ember által megművelt területeken figyelhető meg nagy számban.A rizs érésének idején nagy csapatokban lepik el a rizsföldeket.
Testhossz:10-14cm
Élettartam:átlagosan 7év.
Kalitka:A rizspinty nagyon jól alkalmazkodik a kisebb kalitkákhoz is, de felhívom a figyelmet, hogyha egészséges madarakat akarunk, amik még szaporodni is képesek, akkor legalább egy 65 cm hosszú, 50 cm magas és 45 cm széles kalitkára lesz szükség. Azok a tenyésztők, akik kizárólag kalitkában tenyésztik a rizspintyet, sohasem használnak 85x50x50-nél kisebbet. Ez a legmegfelelőbb méret a tenyésztéshez. Az előbb említett kisebb kalit, inkább csak azoknak ajánlott, akik lakásban, hobbiállatként tartják.A kalitkát a Zebrapintyekével megegyező módon kell berendezni.
 
A Rizspintyrõl általában
A Rizspinty legrégebben tartott, tenyésztett és Európába importált díszpintyfaj. Kínában már 400 évvel ezelõtt kitenyésztették a vad színezettõl eltérõ fehér színváltozatát. Rendkívüli madár. Szép, intelligens és rendkívül szívós. Tetszetõs külseje, mindig acélszerûen fényes és egységes tollazata az egyik legkedveltebb díszmadárrá tette, Magyarországon azonban manapság kevesen tartják, és tenyésztõktõl sem kapja meg az õt megilletõ figyelmet.
Megnevezését illetõen tudni kell, hogy latin neve Lonchura Oryzivora vagy Padda Oryzivora, magyarul Rizspintynek nevezik. A magyar megnevezés a német név tükörfordítása, a németek ugyanis Reisfink-nek hívják. Ezen a három nyelven viszonylag egységes a megnevezés, az angol szakirodalomban azonban számtalan megszólítás létezik, így például: Java Temple Bird, Java Rice Finch, Java Rice Sparrow, Rice Munia, Rice Bird, Paddy Bird, Java Sparrow stb.. Talán ez utóbbi tekinthetõ a legelterjedtebbnek a tenyésztõk között, illetve a szakirodalomban, de a köznyelv a magyarnak is megfelelõ jelentésû megnevezést, a Rice Bird-öt használja. Latin és angol neve (Padda, Paddy) rizst, hántolatlan rizst jelent. Eredeti élohelyén a jávai emberek „glathik”-nak nevezik.
Rizspinty hangja:A hangról annyit, hogy jól megszokott módon a hím énekel, de a rizspintyeknek nem túl szép az éneke, nem nevezném csicsergésnek, pontosabban nem a hangjáért tartjuk. Szóval igaz, hogy csak a hímek énekelnek, de vannak olyan példányok, melyeknek ének-tehetsége még az átlagosnál is kevesebb, így nem különül el túlságosan a tojók pittyegésétől. Akkor lehet a hím énekhangját készpénznek venni, ha látjuk az énekkel együtt lüktető, ringatózó udvarlását is.Saját tapasztalatom szerint a tojó egyedek - ellentétben például a kanárikkal - vékonyabb alkatúak. Mikor kézbe vesszük a rizspintyet, egyből érzékelhető a különbség. Míg a hímek vaskosabbak, addig a tojók törékenyebb, vékonyabb alkatúak.
 
Rizspinty életmódja
Életmódja tekintetében gyakran hasonlítják a Rizspintyet Európában, így hazánkban is elterjedt mezei verébhez azon tulajdonsága miatt, hogy az emberlakta, vagy az ember által mûvelt területeket választja lakóhelyéül. Az angolok, ahogy azt már említettem, Java Sparrow-nak szabadfordításban, jávai verébnek is nevezik. Hatalmas csapatokba verõdve tölti az év nagy részét, csak a párzás, fészekrakás és fiókanevelés idején él párosával. Táplálékának jelentõs részét teszi ki a rizs, a gazdálkodó emberek legnagyobb sajnálatára, ugyanis aratás elõtt, érésekor hatalmas seregeik támadják meg a rizsföldeket, ahol tetemes károkat okoznak. Ebben az idõszakban szinte egyetlen táplálékuk a rizs.
 
Rizspinty külsõ leírása
A Rizspinty nagyobb, zömök testû pintyfélék közé tartozik. Testhossza, csõrétõl a farokig 14cm, 5,5 inch. Természetesen ezen faj példányai között is nagy eltérések lehetnek. Vannak olyanok, melyek nem sokkal nagyobbak a Zebrapintyeknél, de ugyanakkor vannak 15-16cm-t is elérõ példányok, melyek szerény véleményem szerint sokkal szebbek. Egészen más az állásuk is a nagyobb példányoknak, és ez legtöbbször csak a helyes szelekción, tenyésztõi munkán múlik.
Ahogy azt a bevezetésben írtam a Rizspinty tollazata mindig fényes, fémesen csillogó, páncélszerû. Én személy szerint ezért sem szeretem a fehér-tarka színváltozatokat, mert ezen különleges tulajdonsága, tollának fénye és csillogása, a fehér tollak kuszaságával elveszik. 
A különbözõ színváltozatok mindegyikére jellemzõ, hogy tollának mintázata mindenhol élesen elválik. Az eredeti vad színezetû madarak fejét csuklyához hasonló formában, koromfekete, fényes tollsipka borítja, melyen kontrasztot jelent a kétoldali hófehér pofafolt. A viszonylag nagy méretû fehér foltok alakja, ha nagyon akarjuk és kellõ asszociációs képességekkel vagyunk megáldva, rizsszemekre is emlékeztethet minket, sot némelyek a madár nevét is ezen fehér folt, valóban éles vonalú alakjának tulajdonítják. Véleményem szerint a rizsszemekre emlékeztetõ foltoknak semmi köze a madár nevéhez, de meg kell vallani, hogy aranyos kis történet.
A Rizspinty testének nagy részét, így a hátát, a szárnyait és a mellkasát a fentiekben említett egységes fényes szürke tollruha fedi, mely normális esetben mindig rendezett, így könnyen felfedezhetjük, ha madarunk beteg, vagy rossz a közérzete. Ellentétben például az Ezüstcsõrû pinttyel (Lonchura Cantans), mely tollazatát napközben is állandóan felfújva tartja, amint egy percre is megpihen, a Rizspinty fényes páncélja csak ritkán bomlik meg, esetleg, ha a madár nagyon elbóbiskolna a délutáni melegben.
Hasának alsó tájéka a mellkastól, a farktollakig, barnásból a fehérbe vált. A tollak itt is mindig rendezettek.  A faroktollak feketék, a Rizspinty általában zárva tartja oket. Megfigyelhetõ, hogy mikor a kalitka rácsán kapaszkodik, gyakran széttárva farktollait, támasztékul használja õket. A dolog praktikumát nem vonom kétségben, de kellõ mennyiségû ülõrúddal próbáljuk ezt a pozíciót megvonni tole, mert teljesen szálkásra töri a tollait.
Rizspinty testének egyéb, szaruval borított részei is nagyon jellegzetesek. Erõteljes, mondhatnám durva és vaskos csõre a hegyétõl a tövéig fehérbõl az élénk pirosba vált. Erõs, testének méretéhez képest is nagyra nõtt csõrével a keményebb magvakat is meghántja. Azt hiszem ez a madárkánk egyik legmeghatározóbb karaktere, de nem szabad figyelmen kívül hagynunk a vaskos lábakat és a szemét körülvevõ piros gyûrût sem, mely a hímeknél sötétebb és pozsgásabb.
Rizspinty színváltozatai:
-Normál,vad színezet
-Pasztell normál színezetű
-Hófehér,sötét szemekkel
-Hófehér,albínó
-Szíves,oalástos
-Izabella színezetű,fahéj és krém színű
-Ezüst vagy kék színezetű
-Achát színezetű
-Feketefejű
-Fehér-tarka 
Rizspinty nemének megkülönböztetése
Nem egyszerû feladat. Vannak biztosnak mondott elméletek a nemek megkülönböztetésére, de ezek ellenére sem egyszerû. A csõr, a szemgyûrûk, a hang, a pofafolt, a fej- és testforma mind árulkodó lehet. Az esetek többségében ezen jegyek együttese adja a pontos végeredményt.
A szemgyûrû a hímeknél sokkal erõteljesebb, pozsgásabb, élénkebb színû. A csõre a hímnek szintén vaskosabb, pirosabb és, ami a legfontosabb, hogy kicsit rövidebb, tömzsibb, mint a tojóé. A tojó csõre inkább hosszúkás és a csõr alsó részének V-alakja kevésbé erõteljes. 
Továbbra is madarunk fején maradva el kell mondani, hogy egyesek a madár nagy, fehér pofafoltja alapján tudják megállapítani a madár nemét, mégpedig az alapján, hogy a tojónak vékonyabb, hosszúkásabb, míg a hímnek teltebb a foltja. Szerintem nem igazán alkalmas ez a módszer a nemek megkülönböztetésére, de van aki erre esküszik.
Fontosabb ennél a fejforma. Ezt a módszert csak akkor tudjuk igazán jól alkalmazni, ha több madár van az adott helyiségben vagy a kalitban, ugyanis összehasonlítva, a két madarat együtt látva fedezhetjük fel a különbségeket, vagy azonosságokat. A hímek feje laposabb, mint a tojóké.
Egy pár szó erejéig, a hangról annyit, hogy jól megszokott módon a hím énekel, de: A Rizspintyeknek nem túl szép az éneke, nem nevezném csicsergésnek, pontosabban nem a hangjáért tartjuk. Ezért, bár továbbra is igaz, hogy csak a hímek énekelnek, de vannak olyan példányok, melyeknek ének-tehetsége még az átlagosnál is kevesebb, így nem különül el túlságosan a tojók pittyegésétõl. Akkor lehet a hím énekhangját kézpénznek venni, ha látjuk az énekkel együtt lüktetõ, ringatózó udvarlását is.
 
Rizspinty szaporodása, költésa, fiókanevelése
A Rizspinty laza szerkezetû fészket épít. Én a hullámos papagájoknak gyártott 18cm x 18cm x 20cm –es fából készült fészekdobozt használom, de alkalmas a hasonló méretû elõl félig nyitott fészkelodoboz is. Durva fuszálakat, illetve szénaszálakat használnak, de sokan adnak nekik kókuszrostot, illetve körülbelül fél centiméteres szélességûre vágott újságpapírcsíkokat. Ezekbõl tudja megépíteni belülrõl gömb alakú zárt fészkét, mely minden pár esetében egy kicsit eltér. Minden párra jellemzõ egyfajta építkezési mód. 
A fiókák vedlése körülbelül 3-6 hónapos korukig eltarthat. Ekkorra válnak madaraink ivaréretté, ha azonban egészséges és szép madarakat akarunk, mind a szülõk, mind a fiókák tekintetében, akkor 11 hónapos koruk elõtt nem fogjuk az egyedeket tenyésztésbe. A kifejlett és ivarérett madarainkat a közös helyiségben elhelyezve, legyen az kalitka, vagy röpde, körülbelül 3 hét után számíthatunk eredményre, ami 6-7 hófehér tojás szokott lenni. (Elõfordul, hogy a tojások száma eléri a 8-at, és az sem ritkaság, ha csak 5 tojást tojnak.) Természetesen ehhez minden körülményt és minden szükséges élelmet biztosítanunk kell. A tojásokon a tojó és a hím 15 napig kotlik, majd a kikelt fiókákat 4 hétig közösen etetik a fészekben. 4 hét után a kicsik teljesen kitollasodva hagyják el a fészket, de oda még hetekig vissza-vissza térnek esténként. Ekkor a szülõk még körülbelül 2 hétig etetik õket.
Fontos, hogy a fiókák ne kerüljenek egybõl elkülönítésre a szülõktõl, mert nagyon fontos a kirepülés utáni tanuló-folyamat. Fontos, hogy a fiókák lássák szüleiket, illetve madárház esetén a kolónia többi tagját táplálkozni, mert így alakul ki bennük az, hogy hogyan és, hogy mit egyenek, ehetnek meg. Ezen tanulási folyamat nélkül, a túl hamar elválasztott madarak nem fognak kielégítõen táplálkozni, lesoványodnak és hamar elpusztulnak.
A kirepült fiókák tollazata egészen más, mint szüleiké. A vad színezetû madarak fiatalon barnás-szürkések és a hasuk valamivel világosabb. A mellkasukon halovány harántcsíkok vannak, de nem meghatározóak. A lábak világosak, a csõr fekete. A fiatal Rizspinty faroktollai sokkal rövidebbek, mint a kifejlett egyedeké.
Ahogy azt már említettem, a fiatalok kiszínezõdése, a többi pintyféléhez képest sokáig tart. Azt hiszem a tenyésztõk talán ezért nem részesítik elõnyben. (Sokáig kell etetni.) Volt olyan példányom, amelyik másfél hónapos korára már fekete sisakot viselt, viszont a késõnyári vagy õszi fiókák általában csak március-április környékén fejezik be a vedlést.
 
Rizspinty tápláléka
Rizspintyeknek táplálékul a hagyományos pintyeleséget adom, tehát sárgaköles, vörösköles, fénymag, muharmag, ezen kívül, pedig az elmaradhatatlan rizs. Én személy szerint a magkeveréket úgy állítom össze, hogy abban 3rész sárgaköles, 1rész vörösköles, 1rész fény- és 1rész muharmag legyen. Rizsbõl nem egészen egy részt teszek hozzá. Van, aki rizst csak a szaporodási idoszakban és akkor is csak fõve ad neki. Én egész évben adom neki, de a szaporodási idoszakban én is megfõzöm a fiókák miatt. Csemegeként fürtöskölest szoktam nekik adni, de én még nem hallottam olyan díszmadárról, amelyiknek ne ez lenne a kedvence.
A magokon kívül a rizspinty nagyon szereti a zöldségeket, gyümölcsöket, így például a répát apróra reszelve, az almát felkockázva, vagy a salátalevelet, amit én személy szerint egyben adok be nekik. Azért egyben, mert jó elfoglaltságot jelent a madár számára, hogy a lábával kell lefognia a leveleket és felaprítani oket. Remekül feltalálja magát, nincs lehetetlen számára. Szeretik még a tyúkhúrt, a gyermekláncfüvet, és a különbözõ vadon nõtt füvek kalászait, még zöld állapotban.
A szaporodási idõszakban nélkülözhetetlen a lágyeleség adása, aminek összetételére csak a szaporodásnál térek ki. Egyébként a fõtt rizst leszámítva megegyezik a többi madárnál használatos keverékkel. Inkább egy számomra új ötletet írnék le, ami nagyon praktikus és akár kalitkában, akár madárházakban kivitelezhetõ. Én is csak most próbálom ki, de nagyon jókat hallottam róla. Kalitka esetében kis tálat használjunk, a volier esetében, pedig nyugodtan vessük be a szabad földet búzával. A Rizspintyek különösen szeretik a csírázó búzát, ami ráadásul rendkívül egészséges is a számukra. Vannak tenyésztõk akik szerint, ha a szaporodási idõszak elejétõl elkezdjük velük etetni, a tojásadagot felére is lecsökkenthetjük és a zöldtáplálékot is fedezi.
Fontos kiegészítõje táplálékuknak, a különbözõ mésztartalmú eledelek, így az apróra tört tojáshéj vagy a sephia csont. Ezeket a lágyeleséggel, vagy külön is lehet adni.
A lágyeleség elkészítése rizspintynek
A szaporodási hajlam erõsítésére, a tojások rendes fejlõdéséhez és a fiókák egészséges fejlõdéséhez nélkülözhetetlen a lágyeleség folyamatos biztosítása, a mesterséges körülmények között. Ezen eleség azokat az alapvetõ ásványi anyagokat, vitaminokat, fehérjéket pótolja, melyek az állat természetes élõhelyén önállóan is megszerez. A lágyeleséget a szaporodási idoszakot körülbelül 1 hónappal megelõzõen kezdjük el adni napjában egyszer. A lágyeleség legfontosabb összetevõje a fehérje, ezért az eleséget mindig frissen kell elkészítenünk.
Összetevők:
1tyúktojás
1közepes méretű sárgarépa fele(így egyszerübb 1,5 babyrépa)
1evőkanál csukamáj olaj(hetente 1x napraforgó olaj)
4-5 evőkanál boltokban kapható félkész lágy eleség
1közepes szépia csont(ezt adhatjuk nyugodtan külön is,bár bekeverve nagyobb hatásfokot érünk el.
 
A sárgarépa-reszelõvel lereszeljük a két lehéjazott tojást, a sárgarépát és a sephia csontot. A két tojás héját mozsárral összetörjük és szintén a reszelékekhez adjuk. A tojáshéjat úgy tudjuk könnyebben összemorzsolni, ha elõtte pár percre mikrohullámú sütõbe tesszük. A sephia csontot azért szoktam belereszelni, mert, ha egyben adjuk, nekem az volt a tapasztalatom, akkor az erõsebb madarak ellopkodják és kisajátítják. Az evõkanál olajat is adjuk hozzá, mert ez nagyon fontos a könnyebb tojásrakás elõsegítésére. Végül az egészhez adjuk hozzá a zsemlemorzsát, vagy a elõre gyártott lágyeleséget és ezt az egészet jól keverjük össze. A Rizspintyek esetében én ehhez adom hozzá a puhára fõzött rizst is, de ez külön is adhatjuk nekik. 
 
Könyv ajánló
 
Rágcsálók,kis emlősök
 
Madarak
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!