Csincsilla-Chinchilla lanigera
Származás:Dél-Amerika
Élettartam: 10-16 év.
Ketrec:Minimum 50x50x100 cm(ez esetben minde nap amíg othon tartózkodunk engedjük ki a ketrecből!Ez a ketrec nagyon kicsi)A csincsillák nagyon szeretnek magasan lenni,én személy szerint házilag készítenék neki ketrecet minimum 3 emeleteset.
Példáúl egy ilyet:
Mielőtt megvásárolnád kis kedvenced:
A csincsilla 15, extrém esetben 20 évig is elélhet. Csak akkor vedd meg, ha nem csak egy-két évre szeretnél házi állatot, hanem hosszú távra
A csincsilla az Andokból származik, tehát nem bírja a meleget. Nyáron, ha a hőmérséklet 25 fok fölé emelkedik, biztosítanod kell számára a hűtést, akkor is, ha egész nap dolgozol
Ha elutazol valahová nyaralni a csincsillát a fentebb említett indok miatt el kell helyezni valaki ismerősnél, aki ért hozzá
A csincsillának nagy térre van szüksége, hogy eleget mozoghasson, és ne váljon búskomorrá. Nem elégíti ki mozgásigényét egy kerék, ráadásul igen ritkánkapni megfelelő méretben! Nézd meg, hogy van-e elég hely a lakásodban!
A csincsilla éjszakai állat, és nagyon zajos tud lenni. Csak akkor helyezd el a hálószobádban, ha jó alvó vagy. Van olyan csincsilla, amelyik előbb-utóbb átveszi a gazdi életritmusát, de olyan is, amelyik nem!
A csincsilla nem macska! Nem biztos, hogy szeretni fogja, ha simogatod, és nagyon kevés olyan van, akit lehet dögönyözni. Pont ezért kisgyereknek csak akkor vegyünk csincsillát, ha a szülei vállalni tudják az ezzel járó kötelezettségeket, illetve a gyerek nem fogja halálra szekírozni az állatot.
A csincsilla nem szeret egyedül lenni, ezért pár kell neki. Az egyedül tartott csincsilla kb. napi 3-4 órás foglalkozást igényel, ezt pedig nem biztos, hogy Te 15 éven keresztül biztosítani tudod neki. A másik csincsilla viszont egész nap vele van, ellentétben Veled!
A csincsilla rágcsáló, tehát mindent megrág.
Nem lehet szobatisztaságra szoktatni!
A csincsillának nem megfelelő a hörcsög, nyúl vagy más rágcsálók számára készült táp, keresned kell speciális csincsilla eledelt!
Ugyanúgy, ahogy a kutyánál, a macskánál vagy a görénynél, a csincsillánál sem maga az állat kerül sokba, hanem az évekig való eltartása, az etetés, az almozás, a ketrec, az állatorvos stb.
Ne akarj csincsillát, ha nincs pénzed a tartására!
Ha ezeket számításba vettük nézzük mi is kell a ketrecbe:
-Etető tálka(Nehezebb fém tálka legyen ha tudunk ijet szerezni)
-Itató(Önitató megfelelő számukra,azért javaslom az önitatót mert könnyű kezelni és azért ők is bele másznak néha a vízbe.)
-Szénarács(Nem feltétlenül szügséges,de ajánlott)
-Házikó(legalább 25x30cm legyen)
-Csincsilla játékok
-Alomanyag(Valaki faforgácsot használ,valaki szénát)5 cm vastag alom kell.
-Szügségünk lesz egy tálkára is amiben csincsillánk homokfűrdőzhet
-Csincsilla homok(Csak ezt használjuk,a fertőzések elkerülése érdekében!)
-Szügségünk lesz még egy kifutóra is,esetleg konyhában vagy fürdőszobában ajánlott az állatot kiengedni,azért itt mert megrágcsálnak mindent.
Mire kell ügyelni a ketrec berendezésénél:
-Soha ne rakj a ketrecbe műanyag tárgyat!Az állatok ezt megrághatják és könnyen megbetegedhetnek,az esetleg lenyelt daraboktól.
-Ne tegyél semilyen éles hegyes vagy begabajodással fenyegető tárgyat a ketrecbe.
Csincsilla étrend:
-Fő tápláléka a friss illatos széna.
-Csincsilla táp(1 hónap alatt 1kg tápot eszik meg,így már nem is drága)Cak megbízható helyről származó tápot vegyünk!
-Kiegészítő vitaminok(állatkereskedésekben beszerezhető és fontos is)
-Alma
-Almaszirom
-Hibiszkuszvirág
-Csipkebogyó
-Lóhere
-Pitypang
-Répa csipsz
-Kamilla
-Bodza
-Körmvirág
-Hársfa
-Levendula
-Akác virág
-Kakukkfű
-Citromfű
-Fűzfakéreg
-Galagonya virág
-Borsmenta
-Körte
-Banán
-Sütőtök
-Magkeverékek,olajos magvak(ha adunk nekik csak keveset,a csinek nagyon hajlamosak az elhízásra.)
Nasik:(hetente egy két szem)
-Mazsola
-Zabpehely
-Natúr müzli
-Dió,mogyoró
Amit nem ehetnek a csincsillák:
-Kukorica
-Mézes rudak
-Joghurtos,tejtermékes dolgok
-Szotyi
-Csoki
-Ropi stb.
-Földimogyoró
-Káposzta
-Keserűmandula
Fontos!Kérdezd meg az eladót hogy a csincsilla mit kapott eddig enni,és lehetőség szerint ugyan úgy tápláld.Ha változtatni kell a táp összetételén az mindíg fokozatosan tedd,túl gyors váltás betegséghez vezethet,esetleg elhulláshoz.Ügyelj arra hogy a szügséges tápokból mindíg elegendő készletet tarts,ill hogy a táp szavatossága ne járjon le.A csincsilla fogai állandóan nőnek ezért kell valami amin koptathatják,kiváló a körte,alma,fűz vagy esetleg mogyoró fa ága kiváló rágcsálnivaló számukra.
Szaporodás:Ellenkező nemű egyedek tartásakor folyamatos utánpótlás érkezésével kell számolnunk. A csincsilla nem túl szapora állat, hisz nagyon sokáig, 111 napig hordja az utódokat. Éppen ezért egy-egy alom kihordása nagy megterhelés a nőstény szervezetének. Ne hagyjuk folyamatosan szaporodni! Lehetőleg az ellés előtt válasszuk szét a szülőket egy időre, és csak pár nappal a kicsik világrajövetele után engedjük vissza a hímet a családjához. Így a mamának biztosítunk 1 hónap regenerálódást az ellés és a következő vemhesség kezdete között. Meg fogja hálálni sok szép egészséges kölyökkel, és az ő hosszú, és kiegyensúlyozott életével!
A kicsi csincsillák elbűvölőek! Szőrösen, jól fejletten, nyitott szemmel jönnek a világra. Éppen olyanok, mint a nagyok – csak icipiciben. Egy alomban általában 1-4 kölyök születik. A kicsiket 10-12 hetesen szabad elválasztani az anyjuktól, de legkésőbb 4 hónaposan szedjük szét őket nemenként!4 hónaposan érik el ivar érettségüket.
Az első vemhesülés idejével várjuk a nőstény 10 hónapos koráig! A nemek meghatározása általában nem nehéz feladat. A hímnek és a nősténynek is van "valami", ami hímvesszőnek nézhető. De nem ez alapján tudjuk megállapítani, hogy egy hölgyet vagy egy urat tartunk a kezünkben. A "pöcök" mérete sem mérvadó, csakis a végbél nyílástól való távolsága! A nőstények esetében, ez az "álhímvessző", közvetlenül a végbélnyílásnál taláható, míg a hímeknél a nyílás és a hímvessző között fél-1cm, vagy nagyobb távolság is látható!
Ápolás:A csincsilla nagyon tiszta állat. Elég, ha minden nap adunk neki egy tálba, vagy dunsztos üvegbe kvarcmentes csincsillahomokot, és ő önfeledt fürdőzésbe kezd! Ezzel tartja tisztán hatalmas bundáját! Karma nincs, így az ő esetében manikürre nincs szükség. Talpát azonban rendszeresen ellenőrizzük, mert könnyen megsérülhet, amikor épp felfedezőúton jár a lakásunkban!Az egészséges csincsilla foga sárga és összezárt szájában nem fedik egymást metszőfogai. Ha fogai túl hosszúak, fehérednek, vagy feketednek, azonnal vigyük állatorvoshoz! Állatkánk életét menthetjük meg ezzel!
Csincsilla kézbe vétele:A csincsillát mindig finoman, a farka tövénél fogjuk meg. Nem kell félni, nem szakad le. Komolyan! Erre azért van szükség, mert a csincsillák, ha megijednek, vagy ha nagyon hirtelen érünk hozzájuk, hajlamosak ledobni a szőrüket (így védekeznek a ragadozók ellen). A szőr persze 6-8 héten belül visszanő, de egy kopasz csincsilla nem szép látvány.Persze az a legjobb megoldás, ha egyik kézzel a csincsilla hasa alá nyúlunk, a másikkal pedig megfogjuk a farkát - és óvatosan a karunkra emeljük. Fontos azonban, hogy közben beszéljünk hozzájuk. Az mégjobban megnyugtatja őket. A frissen beszerzett lánycsiniknél néha előfordul, hogy lepisilik "támadójukat" így ne lepődjetek meg, ha új házikedvenc csincsillalányotok ezt a kísérletet egy kifejezetten büdös illatfelhővel honorálja.Ha esetleg megszöknek, nem szabad őket kergetni. Csak elriasztjuk őket. Én szerencsésnek mondhatom magam, mert a csinjeim egy valóban kiadós séta után önként visszamennek a helyükre (csak lehetővé kell tenni nekik, hogy bemászhassanak az ajtón). Ha ez a módszer nem válik be, megpróbálhatjuk (a hörcsögöknél tökéletesen működő) pecázás módszerét. Ilyenkor vagy egy madzagra kötött mazsolával csaljuk elő őket.
A csincsilla társas lény, és egy életre választ párt magának.A csincsilla bundája azért olyan sűrű, mert minden szőrtüszőből 40-80 szőrszál nő. Egy négyzetcentiméteren több szőrszála van, mint bármely más emlősnek. Az egyes szőrszálak annyira finomak, hogy szabad szemmel alig láthatók. A nőstény bajsza sokkal hosszabb, mint a hímé.
Szín változatok:
Szürke:Standard
Fehér:
Van még a fekete(Black velvet,barna,viola
Csincsilla betegségek,és észrevétele:
Mielőtt még megvennéd kis kedvenced,találj egy hozzá értő állatorvost!
Leggyakoribb tünetek:
-Az ürülék eltér a megszokottól,a normális ürülék ovális formályú és száraz.Ha folyósabb vagy lágyabb az hasmenésre utal,ha pedig kisebb és keményebb,akkor az állatnak székrekedése van.
-A csincsilla nem eszik
-Hirtelen lefogy
-Ferdén tartja a fejét evés közben
-Összeesik
-Nyálzik és a pofája a mancsa is nedves
-A táplálék felvételel problémái vannak.
-Ha ferdén nőnek vagy töredezneka fogai
-A lábival állandóan a pofáját mosogatja
-A végbél környékén szennyezett
-A bundája tisztítását elhanyagolja
-Kimerült és gubbaszt a sarokban
-Nem érdeklődik környezete és társai iránt
-Görcsi vannak
-Keveset vagy egyáltalán nem ürít
-Gyakran vakargatja vagy nyalogatja a testén ugyan azta helyet
Ha e tünetek valamelyikét is tapasztalod azonnal fordulj állat orvoshoz!
Egy kis segítséget azért én is megpróbálok nyújtani.
Hasmenés:Minden csemege falatkát azonnal szüntess be,és szigorúan széna diétán legyen a kis kedvenc!A ketrec és a környezet azonnali fertőtlenítése és az alom kicserélése szügséges.Ha 1 nap múlva sem javu feltétlenül orvoshoz kell vinni!
Székrekedés:Ha az állat teljes apátiába sülyed nem érdeklődik semmi iránt,vagy egyáltalán nincs széklete,akkor azonnal állatorvoshoz kell vinned,mert bél elzáródás vagy bélcsavarodás fenyegetheti.Ha a csincsilla még élénk akkor segythet egy kis darab alma,sárgarépa vagy gyógyfűkeverék.Ha nem javul így sem feltétlenül vidd orvoshoz!
Fogproblémák:A fog korrigálását feltétlenül állatorvosra kell bízni,fog erősítő vitaminokat kell beszerezned.erre nagyon oda kell figyelni az állat halálát is okozhatja.
Görcsök:Idegi túlterhelés esetén vagy nagy hőségben az állat elkezd reszketni,Az állatot minden stresztől távol kell tartani,és gondoskodni kell légkondiról nyáron.Az állathoz ki kell hívni az állatorvost és minnél hamarabb be kell inyekciózni vitaminokkal és kálciummal.
|