Fűtés:
Első kérdés, hogy egyáltalán szükséges-e az akvárium fűtése? Meg kell győződni arról, hogy az akváriumban található, vagy telepíteni kívánt halak és növények igényelnek-e külön fűtést, illetve életvitelük azonos hőmérsékleten zajlik-e.Azt is vegyük figyelembe hogy ha a szobát fel tudjuk fűteni 26-28 Celsiusra,és ez nekünk is megfelel,az akvárium hőmérséklete 23-25 fok lesz.
Általában a nagyobb akváriumokhoz kell erőseb teljesítményű fűtőtestek választanunk. A kisebb akváriumok esetén elég egy 25 wattos fűtő.
Ha lefedjük az akvárium tetejét, gyorsabban fel tudjuk melegíteni a vizet benne.
Ne féljünk a nagyobb fűtőtől! A névleges teljesítmény nem a tényleges áramfogyasztást mutatja. Optimális esetben (lásd lejjebb a cikkben), a fűtőberendezés nem folyamatosan működik, hanem ki-be kapcsolgat a beállított értékek között. Tehát, ha nincs alul méretezve a fűtőnk az akváriumhoz képest, akkor az áramfogyasztás mindig jóval kevesebb, mint a névleges teljesítménye.
Hogyan döntsük el, mekkora teljesítményű akváriumfűtőre van szükségünk?
Erre van egy roppant egyszerű képlet:
1 liter = 1 watt
Világítás:
Az akváriumoknál igen fontos tényező az ideális megvilágítás. Vízinövényeink léte és fejlődése nagyban függ a megfelelő megvilágítástól. Az akváriumokban tartott vízinövények fényigénye jelentősen eltérhet egymástól, attól függően hogy honnan származnak /trópusi, szubtrópusi/. De azt azért elmondhatjuk, hogy általában napi 10-12 órányi megvilágítás szükséges ezeknek a növényeknek. Kevesen tudják hogy az akvárium kristálytiszta vizének is igen erős szűrő, fényelnyelő hatása van. A ráeső fény 30-40 %-át is képes elnyelni a vízoszlop magasságától függően. Ezért ha akváriumot vásárolunk, vagy csináltatunk az ajánlott magasság, ami még optimálisan megvilágítható az maximum 60-65 cm legyen. Eddig a magasságig T8-as csövekkel is meg tudjuk világítani az akváriumot. Vagy használhatunk lámpákat T5-ös csövekkel is. Ilyen lámpák pl.: A Németországban gyártott ATI Sunpower lámpái. Ezek a lámpák 4 és 6 csöves változatban készülnek, 24w-os, 39w-os,54w-os és 80w-os változatban.. A lámpa tetején elhelyezett ventillátor gondoskodik a fénycsővek hűtéséről.
Ezek a T5-ös csövek nem összekeverendőek a háztartásokban használt T5-ös csövekkel. Viszont, ha az akvárium 70 cm vagy ennél magasabb akkor csak a T5-ös, illetve a fémhalogén világítás jöhet szóba.
T8-as akváriumi fénycsövet majd minden akvarisztikával foglalkozó üzletben árusítanak, míg a T5-ös fénycsövek kevésbé elterjedtek. Most kezdenek jobban elterjedni az édesvízi akvarisztikában. Eddig inkább csak a tengeri akvarisztikában volt elterjedve, ezért kevesebb helyen forgalmazzák őket. / Az áruk is drágább, mint a T8-as csöveké. / Akár T5-ös vagy T8-as fénycsövekről beszélünk több típusukat megkülönböztetjük. Ezek a típusok lehetnek:
Növényes csövek. Amelyek önmagukban nem használhatók, érdemes kombinálni napfényes vagy halas csövekkel. A növényes csövek által kibocsátott fény színe és spektruma az akváriumi növények számára ideális. Elősegítik a növények fotoszintézisét, ezáltal növekedésüket, fejlődésüket. Ilyen T8-as csövek pl.: Osram Fluora, JBL Solar Tropic, Sera Plant Color. T5-ös csövek pl.: JBL Solar Tropic ultra, Sylvania Gro-lux.
Halas csövek. Ezek a fénycsövek kiemelik a halak színeit az édesvizi akváriumokban. A vörös és kék árnyalatokat erősítik. Elősegítik a klorofil-szintézist, ezáltal a növények fejlődésének is nagyon kedveznek. Ilyen T8-as csövek pl.: JBL Solar Color, Hagen Aqua Glo, Philips Aquarelle. T5-ös csövek pl.: JBL Solar Color Ultra,
Nappali, napfényes csövek. Az akváriumok nappali általános megvilágítására szolgálnak. Teljesen természetes /igen sok napfénynek kitett / trópusi fényviszonyokat teremtenek. Teljes színspektrumú a fénykibocsátásuk, ezáltal a növények növekedését is elősegítik. Ilyen T8-as csövek pl.:Osram Lumilux Delux, JBL Solar Natur, Sera Blue Sky, Hagen Sun Glo. T5-ös csövek pl.: JBL Solar Natur Ultra.
Én ezt könyedén meg szogtam oldani,ha kicsi az akvárium veszek egy 20W 6500Kelvines izzót,ez 40L ig működik,ettől feljebb már fénycső kell,vagy több izzó.
|