Zebrapinty-Taenioygia guttata
Származás:Ausztrália,Kelet-Indonézia,Fás,bokros területek,füves síkságok madara.
Testhossz:10-12cm
Testsúly:8-10gramm
Élettartam:átlagban 7 év de 10-12 éves példányok is vannak.
Kalitka:2 példánynak minimum50x40x30cm szükséges.Nagy mozgás igényű madarak.Mivel a pintyek igen csak szemetelnek, ezért előnyös lehet az üvegbetétes kalitka. Praktikus továbbá, ha a kalitka alja tálcás, így könnyebben tisztítható. Hozzá kell tenni, hogy szinte már az összes mostanság kapható kalitka ilyen. Az ajtónak akkorának kell lennie, hogy be tudjunk nyúlni, és könnyen meg tudjuk fogni szükség esetén a madarakat. Szükséges továbbá egy másik nyílás is, ahová a fürdetőt tudjuk felhelyezni, illetve egy harmadik, ahová a zebrapinty fészkét tudjuk illeszteni.
Ha mégsem kalitkába, hanem röpdében vagy madárszobában tartjuk a pintyeket, figyelni kell arra, hogy ne zsúfoljuk túl az állományt. Mivel a méret ezekben az esetekben engedi, faágakat is behelyezhetünk madaraink szórakoztatására. Kalitkában pedig ülőfával oldhatjuk meg, hogy legyen hova le-és felszállniuk, illetve csak pihenniük. A röpdében vagy a madárházban más, békés természetű madarakkal együtt is tarthatjuk a zebrapintyeket.
A lakásban, kalitkában tartott zebrapintyeket jó időben kihelyezhetjük a teraszra, vagy kitehetjük őket a kertbe, természetesen szélvédett, árnyékos, más háziállatok számára nem elérhető, biztonságos helyre. Berendezés: A kalitka aljára ásványi anyaggal kevert madárhomokot tegyünk. Szeretnek fürdeni, ezért mindenképpen biztosítsunk számukra erre alkalmas edénykét, madárfürdetőt. Ne feledkezzünk meg a szépia csontról sem.Ha nem szeretnénk,hogy madaraink szaporodjanak 2 hímet is tarthatunk közös ketrecben,azok megszokják egymást és békességben élnek közös ketrecükben.Madarunkat viszont magányosan tartani tilos!nagyon nehezen viselik az egyedül létet,bele is pusztúlnak.
Hőmérsékleti igény: Ez a nagyon népszerű ausztráliai madár viszonylag edzett, így külső röpdében minden gond nélkül átvészeli a telet, amennyiben a pihenőhelye egy jól hőszigetelt, fagymentes éjszakai ház.
Etetés és itatás
A zebrapinty rendkívül igénytelen szobamadár, alaptakarmányát muharmagból, fehérkölesből, vöröskölesből és fénymagból álló keverék képezi. Nagyon szívesen fogyasztja a zöldségeket: salátalevelet, tyúkhúrt, spenótlevelet, sárgarépa- és petrezselyemzöldet stb., melyeket mindig kicsit fonnyasztva adagoljuk! Időnként megkínálhatjuk főtt tojással vagy sajttal is, ezeket reszelve szokás adni.Vidám természetű, élénk mozgású, szívesen fürdik.A táplálás a házi kedvencek tartásának egyik legfontosabb része. Ha tisztában vagyunk az adott fajta táplálkozási szokásaival és igényeivel, valamint számukra biztosítjuk is azokat, akkor nagy valószínűséggel ebből nem fog egészségügyi probléma adódni.
A zebrapinty táplálékának négy fő alkotóeleme van.
magok, magkeverékek
zöldeleségek
lágyeleségek
ásványi anyagok
Magok, magkeverékek
A magkeverékek legfontosabb részét képezi a muharmag és a fénymag. Fontos továbbá a köles is, ami lehet fehér vagy vörös. A fehér azért jobb a madár számára, mert puhább a héja, így könnyebben tudja meghámozni. A díszállat-kereskedésekben kapható magkeverékek ezeken kívül még más magokat is tartalmaznak, a zebrapinty számára ideális arányban.
A fent említett összetevőkből /ha otthon akarjuk összeállítani a táplálékot/ a következő aránnyal kell számolni:
20% köles
60% muhar
20% fénymag
A zebrapintyek kedvelt csemegéje a fürtös köles. Ezt felakaszthatjuk a kalitkára (kb. 20 cm hosszú) és a madarak kedvükre csipegethetnek belőle. Külön jó benne, hogy a természetes táplálékszerzéshez hasonlóan juthatnak így hozzá madárkáink e finom csemegéhez.
Nagyon fontos, hogy ne etessünk régi, poros esetleg gombás magvakat a madarakkal, mert az komoly betegségek kialakulásához, esetleg pusztuláshoz is vezethet. Mindig azonos, megbízható helyről vásároljuk az eleséget.
Zöldeleségek
Rendszeres etetésük nagyon fontos. A téli hónapokban a magokat is kicsíráztathatjuk, így pár nap alatt vitamindús zöldeleséget kaphatunk. Nyáron, amikor könnyen hozzáférhetünk a zöld növényekhez, részesítsük előnyben a tyúkhúrt, salátát, parajt és a pásztortáskát. Gyümölcsöt, zöldséget is adhatunk a zebrapintyeknek, például egy szelet jól megmosott almát, vagy sárgarépát tehetünk a kalitka rácsai közé.
Lágyeleségek
Nem feltétlen fontosak, de változatosabbá tehetjük velük pintyeink étrendjét. Főtt tojást összetörünk, belekeverünk egy kis darált kekszet vagy reszelt sárgarépát, amit hígíthatunk egy kis tejjel, és máris kész a kiváló lágyeleség. Vigyázzunk azonban, hogy a romlásveszély miatt egyszerre csak kis adagot tegyünk ki a madaraknak, a maradékot pedig tároljuk hűtőben!
Ásványi anyagok
Egyes ásványi anyagok a szervezet számára nélkülözhetetlenek. Zebrapintyeknek nagyon fontos a megfelelő kálcium (Ca) és foszfor (P) ellátottság, hasznosulásukhoz pedig a D3 vitamin elengedhetetlen. Természetesen lehet kapni előre összeállított ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmazó keverékeket -ez igen praktikus-, de ha mi szeretnénk előállítani arra is van lehetőség. A főtt tojás héját szárítsuk, majd zúzzuk porrá, majd keverjük bele az eleségbe. A kalitka aljára szórt homokkal is megfelelő eredményt érhetünk el.
Ez az eredetileg Ausztráliában élő, 11-12 cm nagyságú, tetszetős külsejű madárka a háziasításnak köszönhetően olyan változatos színekben jelenik meg manapság a szaküzletekben, hogy a tájékozatlan madárkedvelő igencsak meghökken és elcsodálkozik rajta. Ma már a kontyos változat sem ritkaság.
A zebrapinty gondozása
Az etető- és itatótálakat általában műanyagból készítik. Régebben üveg, sőt porcelán etető-és itatóedényekkel is találkozhattunk, de ez már a múlté.
A zebrapintyek gondozásához praktikus az automata etető-és itató berendezés, mely az állatok fogyasztásának mértékében adagolja a táplálékot. Higiéniai szempontból is ideális az automata itató, mivel zárt, így nem szennyeződik benne a víz. Akár 2-3 napra előre is fel lehet tölteni a kívánt mennyiséggel.
A zebrapintyek szeretnek fürdeni. Gyakorta naponta többször is fürdenek, ezért mindenképpen biztosítsunk számukra megfelelő alkalmatosságot ehhez. A díszállat-kereskedésekben kapható műanyag fürdető edényt tiszta szobahőmérsékletű csapvízzel töltsük fel. A rendszeresen tisztításról és vízcseréről ne feledkezünk el!
Nemek megkülönböztetése,szaporodás:
A normál színezetű pintyeknél könnyű elkülöníteni a nemeket.A nemek a tollazati bélyegek alapján különíthetjük el.A hím fejteteje,nayakának hátsó része világosszürke,a hát és a szárnyfedők szürkésbarna színűek.A felső farkfedőtollak feketék,a végükön fehér tollakkal.A farktollak feketék.Az arc elülső része és a kantár fehér,egy-egy fekete csíkkal határolva.A szem aljából kiinduló függőleges fekete sáv a torok irányában fut,majd elkeskenyedik.A másik a csőr mentén húzódó sáv szintén elvékonyodva a csőr vonalát követi.A pofafolt téglavörös.A torok,a mell,a begy szürke színű,fekete keresztcsíkozással.A has oldalak fehéren foltozott vörösbarna színűek.A has fehéressárgás színű.A csőr és a lábak vörösek.A tokó egyöntetűen szürkés színű,hiányzik a téglavörös pofafolt,a mellcsíkozás,valamint a hasoldalak pöttyözött barna színezete.Ez igaz a legtöbb zebrapinty változatra (már elég sok színváltozatuk van!), kivéve a fehér zebrapintyet. Náluk a gesztenyebarna foltok nemcsak a tojóknál, hanem a hímeknél is hiányoznak, ezért vizuálisan nehéz megkülönböztetni a két nemet. A zebrapinty ivarhatározásához a csőr színezete adhat támpontot, mert a tojó csőrének színe sokkal mattabb (fénytelenebb).
Szaporodás: A zebrapinty igen szapora madár. Remekül tenyészthető kalitkában és külső röpdében is. Tartsunk több párt, de vigyázzunk, mert a párok gyakran azonos fészekodút szemelnek ki költés céljára, ezért helyezzünk több fészekodút ketrecükbe vagy a volierbe, hogy elkerüljük a veszekedést. A megfelelő méretű fészekodú oldalai körülbelül 10 centiméteresek legyenek. A költés céljára behelyezett odú lehet zárt, félig nyitott vagy rácsos. A fészket általában növényi rostokból (például kókuszrostból), gyökerekből, fűszálakból építik. Átlagosan 4-6 világoszöld tojást raknak, amelyekből a fiókák 12-13 napos kotlási idő után kelnek ki. A fiókákat szüleik különféle magokkal, tojásos és élő eleséggel táplálják.
A fiatalok a fészket háromhetes korukban hagyják el, de további 1-2 hétig még szüleik gondoskodnak róluk. 2-3 hónapos korukra kifejlődik végleges tollazatuk és készek a szaporodásra, de jobb, ha a nemeket ekkor még különválasztjuk, és szaporításukkal várunk kilenc hónapos korukig. Különféle problémákat eredményezhet, ha a tenyésztésbe vont madarak túl fiatalok. A zebrapintypár könnyen felnevel 3-4 fészekaljat is egy szezonban, de ez túlzottan igénybe veszi a szülőket. Jobb, ha a harmadik fészekalj után az összes fészekodút eltávolítjuk, ezzel megakadályozva a további költést, s így megkíméljük a tenyészpárt a kifáradástól.
Itt egy kép is a nemek megkülönböztetéséhez:
http://www.plattidiszallat.hu/2015/10/369/
A zebrapinty nemzetközileg elfogadott színváltozatai
-Feketearcú
-Domináns ezüst
-Szürke pofájú
-Izabell
-Narancsmellű
-Fekete mellű
-Fekete pofafoltos
-Pingvin
-Recesszív ezüst
-Fehér
-Sárgacsőrű
-Tarka
-Mogyorószínnel szegélyezett fehér
-Őzbarna
-Világoshátú
A zebrapinty társas és nagyon békés madár,(ezt azért kicsit cáfolnám,a nála gyengébb,békésebb,nem anyira önvédelmező madárfajokat néha megtámadhatja) amely jól megfér saját fajtársaival és más madarakkal is a társas röpdékben (nagy népszerűségét is többek között ennek köszönheti ez a díszmadárfaj). Inkább csapatban tartsuk, mint párban vagy magányosan.A zebrapinty meglehetősen aktív, nem ijedős madár, amely a röpde egészét lakja, és gyakran látható a talajon eleség után kutatva. Szeret fürdeni, e célra a fürdőtálat helyezhetjük egy kiemelt helyre is, de a fürdésre szolgáló edény lehet a talajon is. Ez a madár éjszaka nem az ülőrúdon vagy ágakon, hanem a fészkében pihen. Ha több helyre fészekodút akasztunk, a madarak kiválaszthatják a nekik legmegfelelőbb pihenőhelyet.