Minél vastagabb fóliát választ, annál biztosabb alapja lesz a tónak. A Fóliát sokféle külső hatás érheti: Vizinövény gyökerének szúrása, takarításkori sérülések, állatok okozta sérülések, stb. Minél vastagabb a fólia, ezeknek annál jobban ellenáll.
Lépések:
1.) Határozza meg a tó helyét a kertben.
(Például: 3 m x 4 m fólia egy 152 cm széles x 243 cm hosszú x átlagban 61 cm mély tavacska létrehozásához elegendő.) kerti tó helyének megtervezése
2.) Jelölje meg a talajon a tónak a helyét, ill. formáját egy kerti slag vagy madzag segítségével.
kerti tó helyének kijelölése
3.) Kezdje el kiásni a földet szintről szintre a tó legmélyebb pontjától kiindulva.
Ügyeljen arra, hogy az ültető zóna legalább 30 cm mély legyen mert a sekély víz túlságosan felmelegszik.
A legmélyebb része min. 1 m kell, hogy legyen, ha a halakat télen is a tóban szeretné hagyni. tómeder kiásása
4.) Távolítson el minden követ, gyökeret, valamint olyan éles tárgyat, ami a fóliát veszélyeztetheti.
Helyezzen el egy réteg homokot és geotextíliát a tófenékre a tófólia védelme érdekében.
geotextília behelyezése a tómederbe
5.) Terítse le a tófóliát a kiásott felületre lehetőleg gyűrődésmentesen.A vízpumpát legjobb, ha a tó közepén helyezzük el, hogy lehetővé tegyük a szökőkút fejnek a tóvíz felszíne feletti megjelenését, és ezáltal elérjük a kívánt vízképet.
A vízpumpa 10 méter vezetékkel kerül értékesítésre. Ha hosszabb vezetékre lenne szüksége, akkor forduljon elektronikai szakemberhez tanácsért és használjon a célnak megfelelő vízhatlan vezetéket. tófólia behelyezése a tómederbe
6.) Töltse fel a tavat vízzel. Első feltöltés hálózati vízzel ajánlott. (Kútvíz összetételét mindenképpen érdemes megvizsgáltatni.)
Az ültető tasakokat és kosarakat a telepítésnél kialakított ültető zónában is elhelyezheti.
Végül a tavacskába helyezett lebegő mű vagy élő vízililiom teheti teljessé a tótelepítést.
Üzemelje be a vízpumpát és a szűrőt, valamint az algátlanító készüléket.
Ültető zónák:
Általános gyakorlat, hogy a kerti tavaknál különböző mélységű és méretű ültetőzónákat alakítanak ki.
Növények elhelyezése
A tapasztalatok szerint a tó legnagyobb mélységét legalább 80 - 120 cm között célszerű megválasztani. Ez a vízmélység még a leghidegebb télben is megfelelő a halak átteleltetésére. Ez a vízmélység, megfelelő mind az aranyhalak, mind pedig a vizinövények ill. a vízinövenyek karbantarthatósága szempontjaból. Ha a tóban nagytestű koi halak is vannak, akkor legalább 150 - 200 cm-es ill. meg nagyobb vízmélység szükséges.
A tavirózsák és oxigentermelő növények telepítésére 50 - 70 cm vízmélység kialakítása szükséges. Ez az a zóna, ahol a halak szívesen uszkálnak és jól is lathatóak.
A tavaknál szükség van egy 5 - 40 cm vízmélységű "mocsárisekélyvízi" ültetőzónára is, ahova nagyon sokféle és a vízminőség szempontjából is hasznos növény telepíthető.
A fenti szempontokat a tóépítés során akkor lehet érvényesíteni, ha már a tómeder kiásásakor lépcsőzetesen és "leomlásmentesen" alakítják ki az ültetőzónákat. A lépcsőzetes és leomlásmentes kialakításban segít a ecolat tóperem.
Fontos, hogy a tófenékre megfelelően megválasztott substratum kerüljön.
Tóperem
Alapvető szempont, hogy a tóperem a víztükör minden részén optikailag vízszintes hatást mutasson. A tó vízszintje minden terepkialakítási hibát lathatóva tesz.
Tófólia védelme, meder bélelés
A tómeder kiásása után előfordulhatnak gyökérkinövések ill. maradhatnak a földben éles kövek, melyek a mederbelelő tófóliát átlyukaszthatják. Általanos gyakorlat néhany centis homokágy valamint geotextília használata a mederbelelő fóliák védelmére. Köves talajnál mindenképpen alkalmazni kell homokréteget is, egyéb esetekben elegendő lehet a geotextilia használata.
Geotextíliaval éppen olyan mederfedést kell kialakítani, mint a PVC tófólia, vagy EPDM gumifóliával.
A geotextíliából nagyobb mennyiséget kell vásárolni, tekintve, hogy 2 m széles, és legalább 15 centis ráhagyással érdemes egymásra fektetni.
A kerti tó feltöltése
Az a célszerű, ha a tó vízzel való feltöltése több lépésben történik. Feltöltés közben a tófólia még "helyezkedik" a mederben. Erre célszerű nehány napos időt biztosítani.
Ezt követően kerüljön sor a tószegély végleges kialakítására. Az ECOLAT előregyártott tóperem segítségével jól elhatárolható és stabil tópart képezhető. A tó szegélyét úgy kell kialakítani, hogy a tófólia cca, 80-150 cm-rel túlnyúljon a tómedren. A fóliát un. "L "formában kell vegződtetni és kövekkel, vagy más módon lehorgonyozni.
A vezetékes vízzel való feltöltést javasoljuk, mivel annak összetételét ismerjük, míg a legtöbb esetben a kútvíz összetétele ismeretlen.
Kellemetlen meglepetést okozhat az, amikor feltöltjük kútvízzel a tavat és még a legjobb technikai eszközök sem képesek kitisztítani a tavat és áttetsző vizet biztosítani. Bevizsgálatlan kútvízzel megmérgezheti a tó élővilágát, homályos illetve színes tóvizet kaphat, a technikai eszközök gyakrabban eltömődhetnek, károsodhatnak.
A technikai eszközök vezetékes vízzel feltöltött tavakhoz lettek kialakítva.
A kerti tó tisztán tartása
Még a nagyobb vízvolumenű tavaknál sem lehetséges minden esetben csupán vizinövenyek beültetésével a tóvíz biológiai egyensúlyat biztosítani. Célszerű új tavaknál indító folyadékot alkalmazni.
A tóvíz minőségét rendszeresen ellenőrizni kell a kapható teszterekkel es PH merőkkel.
A mindig megfelelő vízminőség eléréséhez alkalmazhatóak különböző vízkezelési anyagok ill. a megfelelő méretezésű és típusú:
Kerti tó szűrő
Kerti tó vízpumpa
Algamentesítő készülék
Amennyiben a kerti tó méretéhez, a halak fajtájához és mennyiségéhez megfelelő technikai eszközökkel szereli fel tavát, akkor biztosan gondmentes és szép kerti tóban gyönyörködhet.