Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Akvarisztika
 
Kerti tó
 
Terrarisztika
 
Akváriumi növények

Törpe Anubias - Anubias barteri var. nana

Lassan,de készségesen cseoeredik,mutatós fészkeket hoz létre.Ezt a kis „törpe növényt" a legjobb előre ültetni az akváriumban. Mélyzöld levelei a töve körül ,,kokárda" alakban szétterülnek, s a legtöbb hallal, így a bölcsőszájúakkal szemben is, ellenállók. A növény rizómája (gyökértörzse) és a gyökerei viszont gyengék, sérülékenyek. Ültetéskor vigyázva fogjuk meg a rizómát, s óvatosan szorítsuk be egy kő vagy a dekoráció egy faága alá. Könynyű szaporítani és nem kíván különösebb gondozást. Közepes fénnyel megelégszik, csak arra kell ügyelni, nehogy elszaporodjanak rajta a fonalas algák, azok ugyanis szívesen megtelepednek a levelein. Ha szaporítani akarjuk, úgy kell feldarabolni a rizómát, hogy mindegyik darabra 3-4 levél is jusson: csak a leveles töredékeket érdemes elültetni.Származása Afrika,mocsrak,vagy teljesen víz alá merül.Magassága 15cm.pH6-8.Vízkeménység:lágy,közepesen kemény.Hőmérséklet igénye 22-26Celsius.Gyenge fényben is nő. Eléggé szívós kis növények az anubiasok kezdőknek bátran ajánlom.

Törpe anubias - Anubias barteri var. glabra
Keskeny levelű,magas növésű fajta.Levelei lándzsásak,21 cm hosszúak 9 cm szélesek.
Akváriumban 30-50 cm-re nő meg.
Hőmérséklet: 22-27 °C
pH: 5.5-8
Vízkeménység :20 Nk
Átlagos növekedése: évente 4-8  levél

Anubias hestifolia - Hosszú száru anubias
Származás Nyugat-Afrika.A Hosszúszárú vízilándzsának, mint neve is mutatja, sokkal hosszabb szára van a többi Anubias-hoz képest, levelei pedig nyílhegy alakúak. A többi Anubiashoz hasonlóan szívós és viszonylag igénytelen növény. A legtöbb növényevő hal nem csipkedi, mert nagy és kemény levelei vannak, ezért akár afrikai sügéres, vagy aranyhalas akváriumba is kiváló választás lehet. Gyengébb világítás mellett is jól tartható, bár lassú növekedése miatt algásodásra hajlamos. Fontos, hogy a növény rizómáját, amely elérheti az 1,5 cm vastagságot, nem szabad a talajba elásni, viszont sűrű gyökérzetet ereszt, ami képes kövekre, vagy gyökerekre rögzíteni a növényt, így kedvelt dekorációja az akváriumoknak. Képes a vízfelszín alatt és felett is megélni, ezért paludáriumokban is kedvelt növény, de a víz alatt sokkal lassabban fejlődik és nehezebben szokik hosszá a teljesen víz alatti léthez. A sérült leveleket célszerű levágni, ezzel is elősegíthetjük, hogy a növény új leveleket növesszen. A megfelelő növekedéshez vastartalmú tápozás javasolt. Szaporítani rizóma osztással lehet, de ügyeljünk rá, hogy az új rizómán 3-4 levél is legyen.Max magassága:45cm.Vízkeménység 4-18NK.pH5,5-9.22-28Celsius.Világítás közepes.



 

 PapagájvirágAlternanthera reineckii

Származás Dél-Amerika.Az Alternanthera reineckii lándzsa alakú levelei szórt állásúak, azaz hol egyik, hol másik oldalról fogják körbe a vízinövény szárát. Minél erősebb fényt kapnak, annál jobban érvényesül leveleiken a vörös vagy a lila szín. Az Alternanthera reineckii nagyon mutatós és a színei jól érvényesülnek, ha dús növényzet közé ültetjük. Hamar megszokja az akváriumi környezetet. Rendszeres növényi tápsózás mellett egészséges, szép növénnyé fejlődik. Dugványozással szaporítható (az oldalhajtásokat kell levágni és továbbültetni). Ha csoportosan ültetjük, hagyjunk 10 cm-t az egyes palánták között, hogy a növény alsó levelei is elég fényt kapjanak.Maximális magassága 40cm.Intenzív világítást igényel.24-26 Celsiusos vizet.pH 6,5-7,5,Vízkeménység 3-5Nk.

Szingapúri moha-Vesicularia dubyana

Természetes élőhely:Délkelet-Ázsia
Méret: 5 cm
Fényigény: közepes
Vízkeménység:nem igényes
Kémhatás:nem igényes
Hőmérséklet: 15-25 °C
Növekedési ütem: közepes
Tartása: közepesen nehéz
A szingapúri moha legbiztosabb ismertetőjegye, hogy kicsit szabálytalan karácsonyfákat növeszt. Az ágacskák hossza nem egyforma és a távolságuk sem egyenlő. Ez különösen alacsonyabb fényerőn látványos. Gyenge fényen a jávai mohához hasonlóan hosszú szárat növeszt, ezen viszont rövid oldalhajtások vannak, elég sűrűn.  Rossz körülmények között, alacsony tápanyagszinteken spóratartó tokokat növeszt. Ez más akváriumi mohára nem jellemző, jávai mohánál pedig soha nem fordul elő. A szingapúri moha szárainak alsó felén kis, barnásvörös szőrcsomókat figyelhetünk meg, ezek kapaszkodásra szolgálnak. Hajtásai enyhén lefelé hajlanak.
Mint minden moha, ez a faj is könnyen bealgásodik. A jávai mohához hasonlóan igénytelen faj, de a szép, algamentes mohabokrokhoz kiváló vízminőségre és tápozásra van szükség. Nagyon erősen tapad a tereptárgyakhoz, így kötözéshez az egyik legalkalmasabb moha.
Karolinai moszatpáfrány- Azolla karoliniana
 
Természetes élőhely:Észak-Amerika keleti fele
Méret: 5 cm
Fényigény: magas
Vízkeménység:nem igényes
Kémhatás:nem igényes
Hőmérséklet: 5-26 °C
Növekedési ütem: gyors
Tartása: nehéz
 
Apró, kékeszöld pikkelyszerű levelek tömegéből áll a növény. Hajlamos vörös vagy bordós árnyalatot is felvenni. Érzékeny a vízmozgásra, igényli a tápanyagokban gazdag vizet és az erős fényt. Kerti tavakban elterjedtebb, akváriumban nehezebb biztosítani az igényeit. Érdekessége, hogy a növény szöveteiben egy szimbionta baktérium, az Anabaena azollae él, ami képes a nitrogénfixációra(a légköri nitrogént a növény számára felvehetővé alakítja). Ennek a tulajdonságának köszönhetően felhasználják szerves trágyaként is. A fölösleges szaporulatot megforrázva feletethetjük a halainkkal vagy rákjainkkal. Esszenciális aminosavakban, fehérjében és vitaminokban gazdag.
A különböző Azolla fajok vizes élőhelyeken inváziós fajként viselkednek és komoly problémákat okoznak.
 
Főnixmoha-Fissidens fontanus
 
Természetes élőhely: Észak-Amerika
Méret: 5 cm
Fényigény: közepes
Kémhatás: pH 6-8
Hőmérséklet: 15-28 °C
Növekedési ütem:lassú
Tartása: nehéz
A növényes akváriumok sztárja. Gyönyörű, de lassú növekedésű és kényes faj. Csak tökéletesen szűrt akváriumban lehet algamentesen tartani, ajánlott a CO2 használata. Az apró, mindössze 3-4 mm széles növénykékből gyakori metszés mellett sűrű mohapárna nevelhető. Metszés nélkül laza, madártollakra emlékeztető bokrot képez, innen kapta a nevét. Gyökérszerű Rhizoidjaival erősen rögzül az alaphoz, így nem kell rendszeresen újrakötözni mint sok más mohát.
Kongói nagylevelű anubias - Anubias heterophylla
 
Maximális magasság: több mint 60 cm
Származás: Nyugat-Afrika
Természetes élőhely: Mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: Középen (nagy akváriumokban kétoldalt).
Az ültetés sűrűsége: 10 cm2/1 tő
Világítás: Gyenge
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6-8
Keménység: 3,4-5,6 NK°
Megjegyzés: Kongói anubiasnak is nevezik. Hosszú szárain nagy zöld leveleket növeszt és igen ellenálló, olyannyira, hogy jól ellenáll a növényevő halaknak is. Ehhez a jó tulajdonságához járul, hogy könnyű tartani és szaporítani, ezért mindenfajta akváriumban el lehet helyezni. Terjedelme lehetővé teszi, hogy pl. egy afrikai regionális akvárium középső részében kapjon helyet. Először tegyünk a kiszemelt helyre egy halom követ vagy gyökeret, és azok közé szorítsuk be óvatosan az Anubias heterophylla szárát vagy rizómáját. A legkisebb töveket tegyük oldalra. Végül népesítsük be az akváriumot kongólazacokkal, vagy egy pár meggyhasú sügérrel (Pelvicachromis pulcher).

Fodros vízikalász-Aponogeton crispus
Magasság: 40 cm (néha több)
Származás: Ázsia; Dél-India, Srí Lanka
Természetes élőhely: Pangó vizek, vízfolyások
Elhelyezés az akváriumban: Kisebb akváriumban középen, magányosan, nagy akváriumban csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 50 cm2/3-4 tő
Világítás: Közepesnél erősebb
Hőmérséklet: 23-28°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 2,8-8,4 NK°
Megjegyzés: Az Aponogeton crispusnak kokárdaformában elhelyezkedő hosszú, fodros szélű, lándzsa alakú levelei vannak, ezért fodros vízikalásznak is szokták nevezni. Nagyon hamar nagy zöld bokorrá növekedik, még az sem ritka, hogy virágzik (a virág mindig a víz felett nyílik). Akváriumban könnyen tartható, de ha szaporítani akarjuk, tartalmas talajt és rendszeres tápsózást kíván. Természetes körülmények között szüksége van egy hosszabb téli pihenő időszakra, de akváriumban, ahol egyforma intenzitású a fény, ez a vegetatív pihenés el is maradhat, a növény akkor is folyamatosan fejlődik. Magról történő szaporítása lehetséges, de elég nehéz.
 
Madagaszkári vízikalász-Aponogeton madagascariensis
Maximális magasság: 50 cm
Származás: Afrika; Madagaszkár
Természetes élőhely: Pangó vizek, álló vizek.
Elhelyezés az akváriumban: Magányosan
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/1 tő
Világítás: Közepesnél gyengébb
Hőmérséklet: 20-26°C
pH: 5,5-7
Keménység: 2-6 NK°
Gumós vízinövény, és nem túlzás azt mondani, hogy csipkéből vannak a levelei. Nagyon nehezen akklimatizálódik, ráadásul egyébként is rövid az élettartama. Tartása szigorú követelményeket támaszt: lágy és enyhén savas vizet kíván, ráadásul rendszeresen és nagyon alaposan meg kell tisztítani az algáktól, melyek szeretnek megtelepedni a levelein. Hogy az algák szaporodását elkerüljük, cseréljük gyakran – hetente! –az akvárium vizének felét. Ennek a növénynek az évszakokhoz igazodó téli pihenőjét tiszteletben kell tartani, különben egy szezon alatt elpusztul. Az Aponogeton madagascariensis tartását elsősorban olyan tapasztalt akvaristáknak ajánljuk, akik regionális akváriumot tartanak. Szaporítása magról történik, de nagyon nehéz.
 
Salátalevelű vízikalász-Aponogeton ulvaceus
Maximális magasság: 1 m (akváriumban ritka)
Származás: Afrika; Madagaszkár
Természetes élőhely: Gyors vízfolyások
Elhelyezés az akváriumban: Magányosan, áramló vízben, a szűrés közelében.
Az ültetés sűrűsége: 30 cm2/1 tő
Világítás: Közepesnél erősebb
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 5,5-8
Keménység: 6-9 NK°
Megjegyzés: Az Aponogeton ulvaceus gumós növény, hosszú, hullámos, világoszöld levelei kokárda alakba rendeződnek el a gumó körül. Ezek az 5 cm széles és akár 40 cm magasra is felnövekvő levelek lekonyulnak és a talajra fekszenek, ha nem kapnak elég fényt. Duplafüzéres sárga virágai általában nem tudják magukat megtermékenyíteni: az ivaros szaporodáshoz legalább két növény kell belőle az akváriumban. Ültetéskor a gumót nem szabad egészen a talajba temetni: csak félig kerüljön a homokba. Tiszteletben kell tartani a növény évszakokat követő téli pihenőidejét. A szaporítás oldalhajtások segítségével lehetséges, magról nehéz.
Karolinai bakopa-Bacopa caroliniana
Maximális magasság: 60 cm
Származás: Észak-Amerika; az Egyesült Államok középső és déli része, Közép-Amerika
Természetes élőhely: Mocsarak
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/4-5 tő
Világítás: Erős
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 3-6 NK°
Ez a növény bokros, bozontos jellegét sűrűn növekvő, apró ágainak köszönheti. Ovális levelei erős fény hatására egy idő múlva kezdenek vörösréz színűvé válni. A Bacopa caroliniana dekoratív növény, s kis csoportban nagyon jól mutat az akvárium középső részén. Ha a víz fölé nő, lila virágai élénken elütnek a környezet zöld színétől. Gyorsan fejlődik, szereti a lágy vizet és az agyagos földdel dúsított, enyhén szemcsés homokot. Ha rendszeresen elég tápsót kap, gyönyörűen fejlődik. Dugványozással könnyen szaporítható.
Hosszúlevelű Barclaya-Barclaya longifolia
Maximális magasság: 50 cm
Származás: Ázsia; Burma, Thaiföld
Természetes élőhely: Gyorsfolyású tiszta vízű patakok, lágy enyhén savas víz.
Elhelyezés az akváriumban: Hátul, vagy középen az akváriumban
Világítás: Közepes
Hőmérséklet: 25-30°C
pH: 6,8-7,2
Keménység: 4-6NK°
Megjegyzés: Igen szép, mutatós, de nagyon ritkán kapható növény. Sokan leveleinek alakjáról és elhelyezkedéséről egy vízikehely-fajtának vélik. Lágy, lándzsa alakú, 15-20 cm hosszúra megnövő levelei aránylag rövid, 10-15 cm-es száron helyezkednek el. A levelek színe olajzöld-bordó, fonákjuk élénkbordó. A körben elhelyezkedő levelek, az erős, szinte rizomás gyökérzetből megfelelő talajban gyorsan hozza, nem emelkedik a víz színére. A víz színére emelkedő magok, vagy azok, melyek a talajra hullanak, egyaránt kikelnek. Gyökeret eresztenek, de külön nevelő medencében alacsony vízben is jól nevelhetők. Csak magról szaporodik. A puha leveleket a csigák előszeretettel legelik, ezért csigamentes akváriumba ajánlatos telepíteni. Gyors növekedési és virágzási periódus után megáll a fejlődésben, de néhány hét után újra megindul a növekedés. Ha azt szeretnénk, hogy ne nőjön olyan gyorsan és ne nőjön nagyra, akkor célszerű cserépbe ültetni, akkor sokkal tovább marad alacsony.
Törpe vízibambusz-Blyxa aubertii
Maximális magasság: 40 cm
Származás: Ázsia; Indiától Új-Guineáig, Japán, Ausztrália, de megtalálható Madagaszkáron, valamint elszigetelten Mozambikban és Tanzániában is.
Természetes élőhely: Rizsföldeken, mocsarakban, kisebb tavakban és lassú folyású patakokban.
Elhelyezés az akváriumban: Nagy akváriumban lehet középen, egyébként inkább hátul.
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/1 tő
Világítás: Közepes-erős
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 5,5-7,2
Keménység: 5-11 NK°
Megjegyzés: A Blyxa aubertii egy különösen dekoratív vízinövény, de ritkán lehet megtalálni a kereskedésekben, mert a levelei elég törékenyek. Az egyenes, 20-40 cm hosszú levelei 0,5-1,5 cm szélesek, és pirosas vagy zöldes színűek. Közepes világítás mellett a levelei sötétzöld színűek, különösen, ha magas a nitrát szint. Ha túl gyenge a megvilágítás, vagy tartósan árnyékban van, akkor a levelei szinte leolvadnak a növényről. Erős megvilágítás esetén pedig vöröses színűek lesznek a levelek, amelyet fokozhatunk további vas-táp adagolásával. A levelek a tövüknél a legvastagabbak, és folyamatosan elvékonyodnak, a végük már szinte hajszálvékony. Legjobban a lágy, savas vízben növekszik, de jól tartható a közepesen kemény, enyhén lúgos vízben is. A tápanyagokban gazdag talaj, erős megvilágítás, és a CO2 tápozás javasolt, hogy a növény elérje kifejlett méreteit, mert nagyon dekoratív tud lenni egy 50-100 levélből álló Törpe vízibambusz bokor az akváriumban. Mivel érzékenyek a levelei, ezért olyan halak mellé ne telepítsük, amelyek a növények leveleit lerághatják. Akváriumban is gyakran virágzik, ha elég alacsony a vízszint, akkor a víz felett, ha túl magas, akkor a víz alatt hozza őket.
 
Szaporítani rizóma osztás segítségével lehet, úgy, hogy a rizómáról leválasztjuk a legalább 6 levélből álló kisebb növényt. Lehetséges magról is szaporítani, de ez hosszadalmas, és nem egyszerű. A fehér virágjait mesterségesen is beporozhatjuk, de a növény képes az önbeporzásra, tehát idővel megjelennek a növény magjai. Ha ezeknek a magoknak a színe világoszöldből barnára vált, akkor lehet elültetni őket az akváriumban. Ha a kis növények elérik az 5-6 cm-es méretet, akkor átültethetők.
 

Japán vízibambusz-Blyxa japonica
Maximális magasság: 7-15 cm
Származás: Ázsia; Kína, Tajvan, Japán, Pápua Új-Guinea.
Természetes élőhely: Sekély állóvizekben, rizsföldeken és mocsarakban, valamint lassú folyású, vasban gazdag talajú esőerdei patakokban.
Elhelyezés az akváriumban: Középen, és elöl csoportosan célszerű ültetni
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/2-3 tő
Világítás: Közepes-erős
Hőmérséklet: 22-26 °C
pH: 5,5-6,5
Keménység: 5-11 NK°
Megjegyzés: A növényes akváriumokban nagy népszerűségnek örvend, köszönhetően fűszerű megjelenésének, amivel a medence előterében könnyen gyepszőnyeget lehet kialakítani. Ha a növény alapvető igényeit figyelembe vesszük, akkor nagyon szépen, és gyorsan nő: fontos a CO2 adagolás, a tápozás (nitrát, foszfát, kálium és mikroelemek), valamint az erős megvilágítás. Ha mindezeket betartjuk, akkor a Japán vízibambusz levelein megjelenik az arany, és vöröses árnyalat is, valamint a növény levelei is sokkal dúsabban nőnek. Gyengébb megvilágítás esetén a levelek megnyúlnak, és inkább zöldek lesznek. A Japán vízibambusz sűrű gyökérzetet növeszt, ezért fontos számára a jó táptalaj is. Ha elegendő mennyiségű foszfátot is adagolunk neki, és alacsony a medence, akkor folyamatosan hozza az apró, fehér színű virágait, amelyek egy vékony száron növekszenek. Fűszerű megjelenése ellenére a levelek egy rövid szárból nőnek. Új növényhajtásai a fő szárról nőnek, és ha a szárat egy éles ollóval szétválasztjuk, akkor könnyen átültethetjük a kis növényt. Ezeknek az oldalhajtások az elültetése kissé problémás lehet, mert ameddig nem eresztenek gyökeret, könnyen felúszhatnak a vízfelszínre. Takashi Amano is előszeretettel alkalmazza a Japán vízibambuszt a természetes stílusú akváriumaiban, mert jól alkalmazható a nagyobb kövek előtt, vagy átmeneti növényként az előtéri és a háttér növények között.
 
Csipkész vízipáfrány-Bolbitis heudeloti
Maximális magasság: 40 cm (néha előfordul 60 cm is).
Származás: Afrika trópusi vidéke, Etiópia, Dél-Afrika
Természetes élőhely: Gyors folyású vizek
Elhelyezés az akváriumban: A szűrőrendszer közelében, ahol erősen áramlik a víz.
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/1 tő
Világítás: Közepes
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6-7
Keménység: 3-6 NK°
Megjegyzés: A Bolbitis heudelotii a vízipáfrányfélék családjába tartozik. Levelei egy vízszintes szárhoz vagy egy rizómához kapcsolódnak, és 60 cm-re is megnőhetnek. A színük, az adott feltételektől függően, az áttetszőtől a sötétzöldig a zöld többféle árnyalata lehet. A természetben a folyópartoknak olyan zónáiban él, ahol nyugtalan a víz. Akváriumban tiszta vizet és közepes fényt igényel. Rizómáját nem szabad elültetni, hanem egy tereptárgyra kell erősíteni (pl. egy damilszállal), s a növény erre a tárgyra kapaszkodva növekszik. A rizómát 4-5 darabra vághatjuk s külön-külön erősítjük a kiválasztott tárgyakra.
 

Tavi tündérhínár-Cabomba aquatica
Maximális magasság: 40 cm (néha 60 cm).
Származás: Dél-Amerika
Természetes élőhely: Az Amazonas deltájában fordul elő.
Elhelyezés az akváriumban: Hátul az akváriumban
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 24-28°C
pH: 6,5-7
Keménység: 4-6NK°
Megjegyzés: Az egyik leggyakrabban tartott akváriumi vízinövény. Nagyon dekoratív, elágazó szárú vízinövény. Könnyű felismemi, mert szárán, egymással szemben, félkör alakú, finoman csipkézett 5-6 cm átméÍőjű levelei vamak. Középzöld, félkör alakban sűrűn osztott levelei kettesével, egymással szemben helyezkednek el. Igen szépen díszlik az erős fényben, éppen ezért télen is 12 órás megvilágítást igényel. Hajtások révén - amelyeket csak a talajba kell dugni - könnyen szaporítható. Szárosztással is szaporítható. Mindig az akvárium hátsó falához és lehetőleg a fényforráshoz vagy a fény felőli oldalra telepítsük.
 
Karolinai tündérhínár-Cabomba caroliniana
Maximális magasság: 80 cm (néha több).
Származás: Közép- és Dél-Amerika
Természetes élőhely: Tiszta állóvizek
Elhelyezés az akváriumban: Hátul, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Nagyon intenzív.
Hőmérséklet: 18-28°C
pH: 6,5-7
Keménység: 3-6 NK°
Megjegyzés: Finom, kecses növény, vékony, legyező alakú, szálas levelekkel, nem csoda, ha igen népszerű az akvaristák körében. Sajnos, a növényevő halak is nagyon szeretik, erre számítani kell, amikor benépesítjük az akváriumot. A legjobb esztétikai hatást egy vörös neonokból álló csapat betelepítésével érhetjük el: ragyogó kék és piros színeik élesen elütnek a tündérhínárok lágy zöld színeitől. Ha tiszta a víz és elég erős a fény, akkor a karolinai tündérhínár könnyen alkalmazkodik az akváriumbeli életkörülményekhez. Szaporítani az oldalsó ágak dugványozásával vagy a hajtáscsúcsok levágásával lehet.
 
 

Piros tündérhínár-Cabomba furcata
Maximális magasság: 80 cm (néha több).
Származás: Dél-és Közép-Amerika; Brazília, Kuba, Guyana (Venezuelától francia Guyanáig), Puerto Rico
Természetes élőhely: Főleg áttetsző, tiszta állóvizek.
Elhelyezés az akváriumban: Hátul, csoportosan, de nem túl szorosan, széles levelű növényekkel társítva
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Intenzív.
Hőmérséklet: 22-30°C
pH: 6,2-6,8
Keménység: 2-6 NK°
Megjegyzés: A Cabomba frucata gyönyörű növény. Abban különbözik a többi Cabombától, hogy a levelei aranyló, vöröses színekben pompáznak, s abban is, hogy több figyelmet igényel, mint a többi, ha akváriumban akarjuk tartani. Tiszta, lágy vízre, durva, de szippantással mindig tisztán tartott homokra és rendszeresen adagolt vastartalmú növényi tápsóra van szüksége. Ha a csapvizünk kemény (azaz sok benne az ásványi só és főleg a kalcium), akkor ezt széndioxid-szórással (CO2) ellensúlyozzuk. Ültetéskor vigyázzunk, nehogy eltörjük a növény finom szárát, és ne temessük mélyre a tövét, hadd kapjon az is elég fényt. Szaporítása dugványozással történik.
 

Japán kakukktorma-Cardemine lyrata
Maximális magasság: 30 cm (sőt néha 40 cm)
Származás: Ázsia; Kína északi és keleti vidéke. Korea, Japán, Kelet-Szibéria
Természetes élőhely: Mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: Középen vagy oldalt, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/2-3 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 15-22°C
pH: 6-6,5
Keménység: 4-12 NK°
Megjegyzés: A Cardamine lyrata kúszónövény, apró, zöld levelei lant alakúak. Tartása szigorú feltételekhez kötött: átható, erős fényt, elég édes vizet és viszonylag alacsony hőmérsékletet követel. Ha mindezeket megteremtjük, gyorsan fejlődik, és szép, egészséges növény lesz belőle. Előfordul, hogy az akvaristák olyan gyógyszereket használnak (pl. beteg halak gyógyítására), melyeknek hatására a Cardamine lyrata elkorcsosul, ezért addig, amíg tart a gyógyszeres kezelés, jobb ezt a növényt kivenni a medencéből. Nyáron szívesen él kerti medencében is. Szaporítása úgy történik, hogy levágjuk a hajtáscsúcsokat (kb. 15 cm-es legyen), és ezt a dugványt elültetjük.
 
 
Érdes tócsagaz-Ceratophyllum demersum
Maximális magasság: 80 cm (néha tőbb)
Származás: Az egész világon megtalálható
Természetes élőhely: Álló, pangó vizek, folyók holtága, lassú folyású vizek
Elhelyezés az akváriumban: Bárhol, nincs kifejezetten ajánlott helye
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: Közömbös
pH: 6,5-7,5
Keménység: Közömbös
Megjegyzés: Ennek a növénynek finom, törékeny levelei örvösen egy vonalban körbenövik a szárat, de egyes levelei úgy alakulnak, hogy alkalmassá válnak a letapadásra, ugyanis a növénynek nincsenek gyökerei. A vízfelszínen lebeg, vagy tereptárgyakra kerül, ahol egyébként nehezen tartja meg magát (kővel, ággal kell fixálni). Nemcsak szépségéért tartják, hanem azért is, mert olyan anyagot termel, ami fékezi az algák elszaporodását. Egy akvárium működésének kezdetén azért is hasznos a jelenléte, mert részt vesz a víz kívánatos egyensúlyának kialakításában. Végül, de nem utolsósorban kitűnő búvóhelyeket kínál a különféle halivadékoknak és félénkebb halaknak. Dugványozással szaporítható - a levágott ág legalább 20 cm-es legyen.

 

Szumátrai vizipáfrány-Ceratopteris sumatranus
Maximális magasság: 80 cm
Származás: A trópusokon mindenütt.

Természetes élőhely: Álló, pangó vizek.
Elhelyezés az akváriumban: Hátul, magányosan, vagy ha nagy az akvárium, csoportosan, de a felszínen is lebeghet
Az ültetés sűrűsége: 15 cm2/1-2 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 22-30°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 4,5-8,5NK°
Elterjedési területe azonos a Ceratopteris thalictroidesével. Akváriumban tartva erősen osztott levélzetű, ezért nagyon dekoratív. Víz alatt fejlődve gyökérzete jól köt a talajhoz, és levélsarj hajtásai, ha gyökérzetükkel talajt érnek, szívesen kötődnek és válnak külön növényekké. Kedveli a 24-25 C hőmérsékletet és a kristálytiszta vizet. Ügyelnünk kell, hogy növényevő halak akváriumába ne telepítsük, mert puha leveleit a halak napok alatt lelegelik.
 
Gömbmoha-Cladophora aegagropila
Maximális magasság: 10 cm (átmérő), de elérheti a 30 cm-t is.
Származás: Európa; Izland (Lake Myvatn tó), Anglia, Oroszország, Svédország, de manapság már Japánban is megtalálható
Természetes élőhely: A tavak sekélyebb részein nagy csoportokban található.
Elhelyezés az akváriumban: Előre vagy középre, gyökerei nincsenek
Az ültetés sűrűsége: 25 cm2/1db
Világítás: Közepes, alacsony
Hőmérséklet: 15-27°C
pH: 6,2-8
Keménység: 12-30NK°
Megjegyzés: Az elmúlt években nagyon népszerű lett ez a növény az akvaristák körében, de sajnos az eredeti élőhelyükről sok helyen teljesen eltűntek a nagy kereslet miatt. A gömbmoha tulajdonképpen egy zöldalga fajta, és a belsejében többnyire föld, vagy sár van. Tapintása puha, bársonyos. Szaporítani úgy lehet, hogy a növényt kisebb darabokra vágjuk. Ilyenkor még szabálytalan alakúak, de egy idő után ezek is felveszik a gömb alakot. Türelmesnek kell lennünk, mert nagyon lassan nőnek. Egyes kutatások szerint, növekedése gyorsítható, ha tengervizet keverünk az édesvízbe. A növény képes lebegni, majd újra lesűlyedni, hogy megfelelő mennyiségű napfényhezz jusson. Japánban az Akan tóban az átmérőjük elérheti a 30 cm-t is.
 
Ostoros vizihagyma-Crinum calamistratum

Maximális magasság: 80 cm (néha 120 cm)
Származás: Afrika; Kamerun
Természetes élőhely: Gyors folyású vizek
Elhelyezés az akváriumban: Hátul, nagy medencékben középen
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/3-5 tő
Világítás: Közepes
Hőmérséklet: 12-26°C
pH: 6-7
Keménység: 2-5,6 NK°
A Crinumoknak sok faja létezik, mindegyikük gumós. A Crinum calamisiratumnak hosszú, keskeny, mintázott levele van. Ellenálló, és nem igényel különös gondozást, viszont rendszeresen ritkítani kell, ha nem akarjuk, hogy a levelei teljesen beborítsák az akvárium vizének felszínét. Olyan erős és szívós, hogy még a bölcsőszájú halak se tudják tönkretenni a leveleit. Természetes körülmények között gyors folyású vizekben él, s ha azt szeretnénk, hogy az akváriumban gyorsan fejlődjön, a szűrő bemenete közelébe ültessük. Szaporítása a gumójának szétdarabolásával történik, de ellentétben a család más fajaival, a Crinum calamistratumnak kevés hajtása nő.
 
 

 

 
Könyv ajánló
 
Rágcsálók,kis emlősök
 
Madarak
 

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!