Az akvárium szíve mondhatni a szűrő,e nélkül nincs élet az akváriumban.Gyakran látni hogy pl labirint kopoltyúsokhoz direkt nem raknak szűrőt,Ez TILOS!A megfelelő szűrő elengedhetetlen az akvárium vizének tökéletes minőségéhez.
Többféle szűrőtípus van:
-Külső szűrők én ide sorolom az akasztós szűrőket is.
-Belső,motoros szűrők
-Légpumpás szűrők
-Talaj szűrők (ezek már nem anyira elterjedtek)
A levegővel működő belső szűrők egyszerű működésűek, arra épülnek, hogy a vízbe benyomott levegő felemelkedve vizet szállít magával. Es ha ez a víz valamilyen szűrőközegen megy keresztül, akkor a szennyeződés a szűrőanyagban marad. A szűrő anyaga leggyakrabban szivacs. Minél nagyobb szivacsot használunk, annál nagyobb biológiai szűrő alakul ki rajta. Ha a szivacs telítődik, akkor akváriumi vízzel alaposan mossuk ki. Vegyszert sose használjunk. 30-35 literig, ill. tenyésztőmedencékhez,csak garnélás medencékhez javasolt.
Motoros belső szűrőt bármilyen akváriumhoz ajánlom. Olyan szűrőt válasszunk, amelyik megfelel az akvárium méretéhez. A kisebb nem tudja a szennyeződéseket kiszűrni, az erősebb pedig megtöri a vizet és túl nagy áramlást
csinál, zavarja a halakat.De figyeljünk a szűrő vízforgatására minimum óránként az akvárium 2x ese. A motoros belső szűrőket havonta takarítjuk ha szükséges gyakrabban,viszont ha 2 hétnél gyakrabban kell akkor vegyünk egy nagyobbat mert nem tudja megszürni a vízet. Takarításkor a motor forgórészét is szedjük szét, és pucoljuk meg.Ezt is akvárium vízben!Ezt a szűrő típust célszerű úgy beállítani h fodrozza a vízfelszínt,oxigént old be,egyes szűrőkhőz jár levegőztető is,rárakhatjuk de nem fog sokáig működni és hangos is,célszerű inkább fodrozással meg oldani az oxigén beoldását.
Külső szűrőt üzemeltethetünk levegős átemelővel vagy szivattyúval. A megépített szűrőakváriumban több aknát alakítunk ki, különböző szűrőanyagokkal. Az elejére ritkább, majd egyre sűrűbb szűrőtöltetet használjunk. Minél nagyobb a szűrőakvárium, annál hatékonyabb és annál ritkábban kell takarítani. Ha a szűrőakvárium az akvárium mellett van, akkor a vizet a közlekedőedények elvén, átemelő csővel juttatjuk a szűrőbe, a tiszta víz pedig vagy levegővel, vagy szivattyúval kerül vissza. Ha a szűrőakváriumot az akvárium alatt tudjuk elhelyezni, akkor legegyszerűbb, ha megfúratjuk az akváriumot és a víz - a beállított szintig - magától folyik le. Ebben az esetben a szűrt vizet szivattyúval emeljük Vissza az akváriumba. A külső szűrőakvárium előnye akkor mutatkozik meg, amikor aktív szenet vagy tőzeget akarunk alkalmazni. A szűrőakváriumot -szennyezettségtől függően - 2-3 havonta, esetleg évente kell takarítani.
A készen kapható külső motoros szűrőket az akvárium méretéhez és a benne tartott halak igényeihez kell igazítani. Általánosságban egy motoros szűrőnek óránként kétszer-háromszor kell az akvárium vizét átforgatnia. Nagy testű vagy sűrűn etetett halaknál, esetleg tenyészetekben, ahol sok hal van egy akváriumban, ennek többszöröse is lehet. A külső szűrőket terheléstől függően 1-2 havonta takarítjuk.
Szűrő anyagok:
A mechanikai szűrés anyagai:
Perlonvatta
Ez egy szintetikus vatta, amely hatékony eszköze a mechanikai szűrésnek, valamint olcsó és nagyon egyszerű a használata. Jól alkalmazható előszűrésre, visszatartja a lebegő piszok jó részét, de a legtöbb esetben hetenpvízben is mte ki kell mosni vagy cserélni. Többfunkciós szűrőkészülékekben az első rekeszbe kell helyezni, amelyik először kerül kapcsolatba a vízzel. A perlonvatta, biológiai szűrőbetétként nem használatos, így nyugodtan lehet a csaosni.
Szivacs
A szivacs nagyon hatékony mechanikai szűrőanyag, mivel belső szerkezete szabálytalan járatok halmaza, a szennyeződések így könnyen csapdába esnek, és mivel a felszínén hasznos baktériumok is megtelepszenek, a biológiai szűrésre is kiválóan alkalmas, ezért ezt már nem ajánlatos csapvízben mosni mivel a biológiai szűrésben fontos szerepet játszó baktériumok elpusztulnak. A levegőáramlással működő szűrőkben szinte csak a szivacs használható, de a motoros belső szűrőkben is ez a leggyakoribb szűrőanyag.
Biológiai szűrés anyagai:
Kerámia
A biológiai szűrőanyagok legnépszerűbb formája a kerámia, amely rendkívül porózus, számtalan járatot tartalmaz, amely a baktériumok megtelepedéséhez kedvező felületet biztosít. Ha megfelelően karban van tartva cseréje nem szükséges, ezek álltálában csődarabkák, gyűrűk, kockák, vagy gyöngyök formájában árusítják. Elsősorban a külső motoros szűrőkben és a többfunkciós szűrőkben ajánlott a használatuk. Egyéb biológiai szűrőanyagok a lávakő, kavics, és bármilyen más anyag, amelynek adott térfogatához viszonylag nagy felület társul, és nem oldódhat ki belőle a vízi élőlényekre káros anyag.
Kémiai szűrés anyagai:
Aktív szén
Az aktív szén az egyik legismertebb és legelterjedtebb kémiai szűrőanyag, használatával kristálytiszta vizet kapunk. Legfőbb előnye, hogy eltávolítja a víz elszíneződését okozó anyagokat és a szaganyagokat. Egy édesvízi akváriumban átlagos terhelés mellett az aktív szén szűrőbetét 4-6 hétig működik megfelelően kb. ennyi idő alatt telítődik és ezután már nem képes megköti további molekulákat, ekkor el kell távolítani a szűrőberendezésből. Ne alkalmazzuk huzamosabb ideig és ne használjuk akkor, amikor a halainkat megelőző vagy gyógyító kezelésben részesítjük.
Zeolit
A zeolit az ammónia és a nitrit eltávolítására alkalmas a szűrőkben. Jól használható sürgős beavatkozásoknál, de hosszú ideig történő alkalmazása nem ajánlott. Mivel, amikor a zeolit eltávolítja az ammóniát a vízből, a baktériumok állománya összeomlik, ez önmagában még nem lenne baj, amíg a zeolit képes megkötni az ammóniát. Azonban ha a zeolit idővel telítődik és nem képes több ammóniát megkötni, a baktériumok viszont már hiányoznak, és nincs ami hasznosítsa a halak által leadott káros anyagokat. A zeolit önmagában vagy aktív szénnel keverve egyaránt alkalmazható.
Tőzeg
A tőzeg kivételesen nem arra szolgál, hogy a vízből valamit kivonjunk, hanem arra, hogy valamit hozzáadjunk. Széles körben használják arra, hogy a belőle kioldódó huminsavak kicsit savasabbá tegyék a vizet, illetve csökkentsék a víz keménységét. Használatakor a víz színe sötétebbé válik, olyan lesz, mint a tea. Ezek a vízkémiai változások bizonyos biotóp víztípusok tulajdonságait közelítik meg, például a dél-amerikai Amazonas trópusi fekete vizeit, ami elősegíti számos ott előforduló halfaj igényeinek jobb kielégítését, sikeres tenyésztését. A huminsavak baktericidhatásúak. Hátránya, hogy miközben a tőzeg bomlik, az akvárium vizében felhalmozódik a törmelék, nehezebbé válik a vákuumos aljzattisztítás.
Gyanta
A gyantákat víz lágyítására használják, a vízlágyítás során a kemény, víz átáramlik az ioncserélő gyantán, ahol ioncserével megtörténik a vízlágyítás. Az ioncserélő gyantatöltet a Kalcium és Magnézium ionokat, Nátrium ionokra cseréli, amelyek magasabb vízhőmérsékletnél sem válnak ki a vízből. A gyanta töltet egy idő után elveszíti vízlágyító kapacitását, ezért regenerálni kell. A regenerálás nagy tisztaságú NaCl oldat felhasználásával történik.
|