Tengerimalac-Cavia porcellus
Származása:Dél-Amerika
Hossz:20-25cm
Testsúly:700-1100g
Élettartam: átlagosan 8 év,ha jól van tartva 10-12év.
Hőmérséklet:16-25 fokon érzik jól magukat.
Ketrec:minimum 100x80 cm alapterűletű legyen ez elég 2 állatnak.Egyes helyeken 2 négyzetméteres helyet javasolnak.Én azt mondom minnél nagyobb annál jobb!
Mielőtt megvásárolnánk állatunkat:A tengerimalac vásárlássát,mint minden állat vételét,először aqlaposan át kell gondolnunk.Semmi esetre se hadjuk magunkat elcsábítani valamelyik állatkereskedésben vagy állatkerti kifutóban helyes állat látványától,hogy ezen felbuzdúlva könnyelműen megvegyük azt.A vásárlás előtt tisztáznunk kell néhány kérdést,hogy valóban szeretnénk e tengerimalacot tartani vag talán mégsem.
-Van-e elég hely lakásunkban ahoz,hogy egy nem éppen kicsiny tengerimalacnak való ketrecet valamilyen napos,világos helyre tudjunk tenni?
-El tudjuk e majd viselni,hogy a ketrec körül bizony szinte állandóan forgács vagy fűrészpor heverjena padlón?(egyszerű meg oldás,nagyobb falú ketrecet kell venni minimum 10cm)
-Van-e elég időnk arra hogy az állatot naponta megetessük,és hetente egyszer vagy kétszer kitisztítsuk a ketrecét?
-Lesz-e vajon időnk hogy naponta 1 órát játszunk a tengerimalaccal,megfésüljük és simogassuk?(Ez fontos hogy foglalkozz vele,mert társas lények!)
-Van-e eég hely ahoz hogy az állat időnként szabadon mozoghasson a szobában,vagy kint aszabadban?(Igen a tengerimalacot nyáron nyugodtan kitehetjük egy számukra elkerített részre.)
-Mi lesz az állattal,ha szabadság idején elutazunk?
Ha az össze válaszra meg oldást találtunk,dönthetünk arról hogy tartunk e tengerimalacot vagy sem.De megfelelő felszerelés nélkül ne vásároljunk!
Lássuk mit is kell beszereznünk:
-Ketrec(Terráriumot nem javaslom,nagyon drága ekkora méretben)Álltalában nyulak számára szánt ketrec megfelelő malackáinknak is.
-Itató,Ha tálban adjuk a vizet, olyan tálat válasszunk, ami nehéz, például fém vagy kerámia, hogy állataink ne tudják fellökni. A tengerimalacok azonban rendetlen állatok, így hamarosan alom, táp, zöldségek, és a legkülönfélébb dolgok fognak a vizestálba kerülni. Ezt csak úgy kerülhetjük el, ha önitiatót használunk. Az önitató műanyag vagy üveg tartály, amiből állataink kis csövön keresztül tudnak inni. Használatát minden probléma nélkül megtanulják, már a néhány napos kölykök is sorban állnak anyjuk után az itatónál! A legfontosabb, hogy az önitató ne csöpögjön (ez sajnos gyakori konstrukciós hiba!). Kérjük meg az eladót, mutassa meg használatát, és ellenőrizzük a csöpögést! A ketrecben úgy helyezzük el, hogy a malacoknak fel kelljen emelni a fejüket, ha inni akarnak. Ha kölykök vannak, természetesen az ő méretükhöz állítsuk be!
-Etető tálka,nehéz etetőtálkára lesz szügségünk,amit kis állataink nem tudnak felborítani,nagyon pragtikusak a tömör üvegből készült hamuzótálak is.
-Szánarács,Nem kell feltétlenül, a tengerimalacok szeretnek a szénában turkálni és belefeküdni. Elég, ha egyszerűen egy nagy csomóval helyezünk be hozzájuk. A szennyeződött szénát persze ki kell cserélni. Ha hosszúszőrű állatokat tartunk, rendszeresen ellenőrizzük a szőrzetet, és távolítsuk el az esetleg beleakadt szénadarabkákat.
-Alom,Alomként legtöbben faforgácsot használnak, pedig más megoldás is kínálkozik. Jól bevált a macskaalmok használata. A macskaalom apró szemű ásványi készítmény, kiváló nedvszívó és szagtalanító. 2-3 cm-es rétegben tegyük a terrárium vagy a tálca aljára. A vásárlásnál tájékozódjunk; ma már számtalan macskaalom kapható, sokféle minőségben. Olyat válasszunk, ami csomósodik, és nem porol. A csomósodás azt jelenti, hogy nedvesség hatására a szemek csomókká állnak össze, majd kiszáradnak, nem pedig egyfajta massza keletkezik, mint az olcsóbb almok esetében. A csomókat azután könnyű eltávolítani az alomból, nem marad hátra nedvesség. A poros macskaalom gyenge minőségű, a szálló por rátelepszik a terrárium üvegére, az állat szőrére, és egyeltalán mindenre a lakásban. A macskaalmot nem kell sűrűn cserélni, de ellenőrizzük naponta, és a csomókat távolítsuk el. A macskaalom tetejére az állatok kényelme érdekében szórjunk egy vékony réteg faforgácsot, ezt mindig cseréljük, ha beszennyeződött. Természetesen a faforgács is jó megoldás, de itt is ügyeljünk arra, hogy minél kevésbé poroljon.Jól beváltak a különféle növényi részekből, pl. kukoricából készült almok is. Ha új vagy ismeretlen almot használunk, kezdetben ellenőrizzük, mennyire nedvszívó, és a tapasztalatok alapján döntsük el, milyen sűrűn szorul majd cserére. Azt is figyeljük, hogy esetleg nem fogyaszt-e belőle kedvencünk túl sokat. Ez főleg a természetes, növényi részekből vagy papírból készült almok esetében okozhat gondot.Nem tanácsos kizárólag szénát vagy szalmát alomként használni. Ezek az anyagok nem szívják be kellő mértékben a nedvességet, és szagmegkötésük sem megfelelő. A hosszúszőrű állatok szőrébe is könnyen beleakadnak.Újságpapírt is szoktak még használni, de ezt legfeljebb az alom alá tegyük alátétnek, és csak akkor, ha állataink nem hajlamosak arra, hogy kikaparják és összerágják. Használata megkönnyíti és meggyorsítja majd az elhasználódott alom eltávolítását.Nincs általános szabály arra, hogy milyen gyakran kell az almot cserélni. Mindig a férőhely nagysága és az állatok létszáma a meghatározó. Általában elegendő a heti csere, de figyeljük állataink helyét, és ha nedvességet tapasztalunk, újítsuk fel az almot.
-Házikó,fontos!A tengerimalacok szeretnek bujkálni,illetve kis házikójukban aludni.(hasonlóan a hörcsögökhöz)
-Emelet,függőágy,ha netán ketrecünk elg magas készíthetünk bele emeletet,vagy függőágyat mind kettőt szívesen fogadják az állatkák.
-Alagútak,készíthetünk kartonpapírból,vagy gége csőből.
Fontos!Ha kint tartjuk kedvencünket,a hőmérsékletre figyelnünk kell,ha a hőmérséklet 10-12 fokot eléri hozzuk be az állatokat mert hamar megfázhatnak!A tengerimalac kifutót hejezük fűre,készíthetjük fából(a malackák nem rágnak túl elszántan) és teljesen burkoljuk be dróthálóval,hogy ne juthassanak ki belőle és őket se zavarják más állatok.
Társítás:A tengerimalacok társas állatok, beszerzésükkor ez az első, amit figyelembe kell vennünk. Soha ne tartsunk mindössze egy állatot, még akkor sem, ha naponta viszonylag sok időt tudunk rá áldozni. Semmilyen emberi foglalkozás nem pótolhat egy másik tengerimalacot, egy olyan társat, aki nem csak alkalmanként, hanem a nap 24 órájában mellette van. Sokan azt gondolják, egy magányos állat hamarabb és jobban megszelídül. Ennek talán éppen az ellenkezője igaz: Az új helyre került állatok eleinte valóban meglehetősen félénkek, de pl. két vagy több állat együtt sokkal hamarabb megszokja környezetét. Egymást ösztönzik mozgásra, felfedezésre, sőt még evésre is!A "párban" tartás első hallásra jó ötletnek tűnhet, hiszen egy hím és egy nőstény szinte minden esetben nagyon könnyen összeszokik. A nőstény azonban minden ellés után szinte azonnal újból vemhesül, így együtt tartás esetén állandóan vemhes lenne és közben előző kölykeit nevelné. Mindez pedig nagyon megterheli a szervezetét, előbb-utóbb komplikációkhoz vezet, ezért mindenképpen elkerülendő. Vagyis a nőstényt rendszeresen külön kell zárni a hímtől, tehát idejük jórészét egyedül töltenék.Tartsunk inkább két hímet vagy két nőstényt. Az együtt tartott nőstényekkel többnyire nincs semmi probléma, ha azonban két hímet szeretnénk, még kölyökkorukban (4-8 hetesen) szerezzük be őket. A felnőtt hímeket azonnal szét kell választani, amint nőstény bukkan fel a közelben (akár egy lakásban, és csak a szaga jut el a hímekhez!). 3-4 hónapos koruk körül az együtt cseperedő hím testvérek is egymás ellen fordulnak, ha nőstényt éreznek. A hímek rivalizálása komoly verekedésekhez vezet, könnyen meg is ölhetik egymást. Még a látszólag kisebb sebek is mélyek, nehezen gyógyulnak, és alapos ellátást igényelnek.Ha együtt tartott hímjeink egyike elpusztulna, akkor is egy fiatal kölyköt vegyünk mellé. Egy kölyök hamar elfogadja az idősebb állat dominanciáját, és valószínűleg könnyen össze fognak szokni.Aki arra gondol, hogy legalább néha-néha szeretne almot malacaitól, de nem akar folyamatosan tenyészteni, vegyen több nőstény. A nőstények folyamatos társaságot biztosítanak egymásnak, időnként pedig el lehet vinni őket fedeztetni egy tenyésztőhöz vagy ismerőshöz, aki hímeket is tart. Így nem kell magunknak megoldanunk a hímek különzárását, és a folyamatos "gyermekáldás" is egyszerűen elkerülhető.
Gondozás:A felnőtt tengerimalac karmát havonta ellenőrizzük és vágjuk, mert nem kopnak úgy, mint vadon élő társainál. Ha malackánk tiltakozik, pár falat a kedvenczöldségéből elterelheti a figyelmét. Segíthet, a tengerimalacot gyengéden törölközőbe csavarjuk, mert akkor biztonságban érzi magát, nyugodtabb lesz. A világos színezetű lábaknál jól látható a karomban meghúzódó ér, így elkerülhető ennek megsértése. A karom hegyéből annyit vágjunk, hogy 1, 5 - 2 mm távolságra legyen az értől. A sötét színűeknél - mivel az ér nem látható - gyakrabban vágunk, kevesebbet. Fontos, hogy a karom formájához igazodjunk, ezért kissé ferdén vágjuk, hogy az ív a felső résznél hosszabb, az alsó résznél rövidebb legyen. Ha baleset folytán kissé belevágunk az érbe, e helyen fertőtlenítsük le (pl. Betadine-nal). A fürdetés tengerimalacok esetében szükségtelen és káros is lehet, mivel a sampon/szappan eltávolítja a bőr felületén lévő természetes faggyút. Csak indokolt esetben fürdessük, ilyen, ha különösen piszkos lett (ekkor is csak az érintett területet mossuk meg és kímélő sampont - pl. babasampont, kímélő natúrkozmetikum használjunk), vagy ha elviselhetetlenül meleg van (ekkor csak langyos vízzel). Fejét hagyjuk szárazon, hogy szemét, fülét, orrát ne érje víz! Gondosan szárítsuk meg, különben megfázhat. Ha hajszárítót használunk, alacsonyabb fokozatra állítsuk, vagy testétől távolabb tartsuk, mert bőre érzékeny. Két hónaposnál fiatalabb kölyköt, vemhes vagy szoptató nőstényt ne fürdessünk. Ha ez valamilyen ok miatt elkerülhetetlen, ezeknél ne használjunk sampont/szappant. Szőrét akár naponta fésülhetjük, hosszú szőrű tengerimalacok esetén e műveletet türelmesen, gyengéden végezzük.Időnként fogazatát is vizsgáljuk meg. Ha egyik-másik metszőfogából - az elől elhelyezkedő fogak egyikéből - egy darab letörik, viszonylag hamar visszanő. Ebben az időszakban a kérdéses fog növekedését naponta ellenőrizzük, míg eredeti formáját el nem éri. Ha a fog csipkésen törik, vagy emiatt táplálkozni nem tud, kedvetlen, levert stb., forduljunk állatorvoshoz. Nem csak a metsző-, hanem a hátulsó fogai is folyamatosan nőnek, ezeket a széna rágása koptatja. Ritkán, de előfordul fogtúlnövés a tengerimalacoknál. A z első fogaknál ez szabad szemmel is látható, a hátsókat csak egy speciális műszerrel tudja megvizsgálni az állatorvos. Ha az állat furcsán, esetleg ferdén rág, úgy látjuk, enne, de nem tud rendesen, fogproblémára utalhat. Ilyenkor minél hamarabb orvoshoz kell vinnünk, különben elpusztul!Fontos! Ha a tengerimalacot felvesszük, két kézzel emeljük fel, gyengéden, de határozottan. Egyik kezünkkel nyúljunk a mellkasa alá, a másikkal a hátsó felét fogjuk meg.
Szőrápolás:Aki rövidszőrű tengerimalacot tart, annak nincs sok dolga. Aki viszont valamelyik hosszúszőrű fajta mellett dönt, készüljön fel arra, hogy az állatok szőrzetétnek külön figyelmet kell szentelnie. E fajták szőre igen tekintélyes hosszt érhet el, és mivel rövid lábú, alacsony állatról van szó, ez gondokat okozhat. A szőrt rendszeresen fésülni/kefélni kell, hogy a csomósodást elkerüljük. Ehhez már kölyökkorban szoktatni kell az állatokat. Lehet, hogy a nyolc- tízhetes malacok szőre még nem csomósodna, de ajánlatos már ebben a korban elkezdeni a szőr ápolását. Nem csak a felületét kell átdolgozni, hanem egészen a bőrig le kell érni a fésűvel. Kis, macskák számára gyártott kefét, és fésűt vegyünk (egy sűrűbbet és egy ritkábbat). A fémfogú eszközökkel óvatosan bánjunk, mert könnyen kiszedik az aljszőrzetet. Hosszúszőrű állatokhoz inkább természetes sörtekefét használjunk. Fésülést könnyítő spray-t is alkalmazhatunk.A rexoid hosszúszőrű fajták (texel, merinó, alpaka, mohair) bundáját ne fésüljük, mert ezzel éppen a kívánatos csigákat távolítanánk el. Az ő szőrüket kézzel kell karbantartani. Naponta ellenőrizzük, nem akadt-e valami a szőrbe, ha kell, kézzel távolítsuk el a szennyeződéseket, és segítsük a csigák kialakulását. Fürdetésüket 1,5 - 2 héttel a kiállítás előtt végezzük, hogy a szőrnek legyen elegendő ideje visszanyerni eredeti formáját.A menthetetlen csomókat óvatosan vágjuk ki ollóval. Lekerekített végű ollót használjunk, így kisebb az állatok sérülésének veszélye. Általában érdemes ritkítani a szőrt az állatok hátulsó részén: A hímek herezacskója körül, és a nőstények fenekénél.Azonban a hosszúszőrű állatok ápolása sem ördöngösség: heti egy alkalom többnyire elég ahhoz, hogy a fajtának megfelelő, látványos szőrzetben tartsuk kedvencünket.
Tápláléka:A gyakori tévhittel ellentétben a tengerimalac számára igenis nagyon fontos a friss ivóvíz. A legjobb választás egy önitató, melynek használatára könnyen megtanítható, így a víz mindig tiszta marad, azonban ne feledkezzünk meg a naponkénti vízcseréről.A tengerimalac fűevő, így étrendjében a szénán legyen a hangsúly. A szénának nagyon fontos szerepe van a tengerimalac táplálkozásában, egyensúlyban tartva az emésztést és koptatva a fogakat, ezért állandóan legyen előtte, hogy a nap bármely órájában hozzájusson.Bármilyen összetételű tápot is fogyaszt, egészsége megőrzése végett mindig szükséges a naponta adagolt friss széna. Használjunk belső vagy külső szénatartót, mert a letaposott, lepisilt szénát nem eszik meg. A szénatartó gömb is hasznos kiegészítője a ketrecnek. A hagyományos fűszéna mellett adhatunk lóhereszénát, árpaszénát, gyógynövényes szénát is. A lucernaszénát keverjük, és csak ritkán adagoljuk, mert ennek magas a kalciumtartalma, gyakori fogyasztása vesekövet eredményezhet.A tengerimalac nem magevő, és bár sajnos sok tengerimalacoknak szánt táp tartalmaz búzát, napraforgót és kukoricát, ezek rendkívül károsak az egészségükre. Emésztési problémákat, fogproblémát, tályogokat, és akár fulladást, sőt, belső vérzést is okozhatnak, továbbá erősen hizlalnak is.Tapasztalatunk szerint a legjobb választás a pelletált táp (Versele-Laga Cavia Complete, Cavia Pro), mivel ezek összetétele megfelelő, és alakjának köszönhetően megfelelő módon támogatja a fogak kopását, illetve megelőzhetjük vele a szelektív etetést. Továbbá választhatunk gyümölcsökkel, szárított zöldségekkel dúsított tápot is (Versele-LagaCaviaNature). Ezekből naponta kétszer egy-egy evőkanálnyit adjunk nekik, többre nincs szükség, ne feledjük, fő táplálékuk a széna!A forgalomban lévő tápok többségét Egyesületünk egy független laboratóriumban bevizsgáltatta, és a teszten sajnos csak a fent említett három táp felelt meg.A tengerimalac szervezete - az emberéhez hasonlóan - nem képes a C-vitamint előállítani, ezért ezt megfelelő táplálkozással kell pótolnia. Egy felnőtt, átlagos súlyú tengerimalac napi szükséglete kb. 10 mg C- vitamin (kb. 1 mg C-vitamin 100 gr testtömeghez számítva). Ez a mennyiség a nyári időszakban biztosíthatjuk a természetes táplálék (zöldfélék, gyümölcsök) által. A frissen szedett zöld fű mindennapi fogyasztása kiváló C-vitaminforrás. A különböző zöldfélék, zöldségek és gyümölcsök váltakozó adagolása az étrendben szintén ajánlott. Gyermekláncfüvet (pitypangot), tyúkhúrt, lóherét, vadherét, pásztortáskát és egyéb zöldfélét is adhatunk, s a gyógynövénykönyvet is tanulmányozhatjuk, hogy minél változatosabb étrendet tudjunk biztosítani a számára. A napi zöldetetés történjen lehetőleg reggel-este azonos időpontban, az ajánlott mennyiség 2-3 karika, ezt ne lépjük túl, mert emésztési gondokat okozhat. Csak tiszta, forgalmas utaktól távol eső és kutyák által nem látogatott helyen szedjünk nekik zöldféléket!A tengerimalacnak sem mézes rúdra, sem fogkoptatóra, sem nyalósóra nincs szüksége, kerüljük a cukortartalmú kiegészítőket, az olajos magvakat, ne adjunk tejterméket, sem ennek származékait, sem húst, a tengerimalac szigorúan növényevő. Ne adjunk krumplit, mérgező a tengerimalac számára.A tengerimalac számára ajánlott zöldség- és gyümölcsfélék: uborka, sárgarépa és levele, kapor zöldje, petrezselyem és levele, cékla, spenót, mángold, zeller és levele, takarmányrépa és levele, paprika, paradicsom, alma, körte, cseresznye, szőlő, őszibarack, szilva, mandarin, narancs, banán, kiwi, görögdinnye, zsenge kukorica-bajusz, a kukoricacsövet takaró zsenge levelek, spárga, sütőtök, gyenge zöldborsó (hüvelyestől), pasztinák, padlizsán, cikória levele stb.. A gyümölcsökből távolítsuk el a magvakat. A narancs és a mandarin hártyáit vágjuk át, így könnyebben jut a húsos részhez, s hamarabb elfogadja. Minden zöldséget, gyümölcsöt mossunk meg, töröljünk szárazra, és a műtrágyázott, permetezett növényeket szigorúan kerüljük, ezek felhalmozódnak és visszafordíthatatlan vesekárosodást okoznak! Ne kapjanak primőröket, mindig az idénynek megfelelően válasszunk. Sose adjunk egyféléből egyszerre sokat: két-három falat bőven elég, a túl nagy adagok emésztési gondokhoz vezethetnek. Ügyeljünk a változatosságra, ugyanazt a zöldfélét, gyümölcsöt ne adjuk túl gyakran. Bármennyire is szeretik a salátát, ha csak nem saját biotermesztés, magas vegyszer-tartalma miatt megölheti malackánkat, és ezek a mérgek felhalmozódnak a malac szervezetében, így a saláta szigorúan tilos!Télen a C-vitamin fontossága különösen nagy hangsúlyt kap, hiszen ebben az időszakban az elfogyasztott élelem vitamintartalma általában igen alacsony, ezért erre fokozottan oda kell figyelnünk. Csíráztassunk otthon cserépben búzát, árpát, néha kukoricát, ezeket imádják, és egészséges is számukra, C-vitamin tartalmuk is jelentős. Ha táplálkozásába nincs kellő mennyiségben beiktatva, szükségessé válik a C-vitamin pótlása, heti egy alkalommal. Ilyen esetben legjobb megoldás az aszkorbinsav por alakú formában, az Oropharma C-Vit vagy humán gyógyszertárakban kapható Cebion csepp , illetve komplex vitaminkészítmények (pl. Opti-Vit). Ügyeljünk arra, hogy ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget, ugyanis túladagolás esetén a tengerimalacon a skorbuthoz hasonló - pszeudo-skorbut - tünetek jelentkezhetnek, valamit a vesét is megterheli.Fontos! A vemhes nőstények, a beteg, illetve a különböző bőrbetegségben szenvedők kétszer annyi C-vitamint igényelnek, mint az egészséges - nem vemhes – malacok.
Betegségek:Ha levert és nem mutat érdeklődést az élelem iránt, sürgősen állatorvosi kezelésre szorul. Fontos, hogy a betegség tüneteit idejében észrevegyük! Ha az utolsó étkezéstől számított 6-12 óra alatt nem fogyaszt élelmet, étvágytalansága betegség jele. Az idő múlásával állapota egyre rosszabb lesz, kezelés nélkül elpusztul. Még azon a napon, vagy lehetőleg minél hamarabb vigyük állatorvoshoz, hogy a megfelelő kezelést megkapja.Azonnal forduljunk orvoshoz, ha: nem eszik, nem iszik, lehangoltnak tűnik, nehezen lélegzik, liheg, tüsszög, összetapadnak, csipásak a szemei, ha szőre fénytelenné válik, ha összegörnyed, ha hasmenése van, ha véreset pisil, ha egyensúlyozási problémái vannak, ha ferdén tartja a fejét, ha erősen vakarózik, ha sebeket találunk a bőrén, ha nem a megszokott módon viselkedik. A tengerimalacok zsákmányállatok, titkolják betegségeiket, ezért amikor már tüneteik vannak, komoly baj van, ezért ne késlekedjünk, néhány nap késedelem a malacunk életébe is kerülhet! Előzzük meg a nagyobb bajt: rendszeresen vizsgáljuk át malackánkat: a fogak, talpak, szemek állapotát könnyen ellenőrizhetjük, simogatás közben figyeljük, van-e elváltozás vagy seb a bőrén, gubanc a szőrében, mérjük meg a súlyát, vágjuk rendszeresen a karmait. Félévente egy általános állatorvosi szűrővizsgálattal sokat tehetünk kedvencünk egészségéért.Az alábbiakban csoportosítva összegyűjtöttük, milyen jelek utalnak malackánk egészségi állapotára.
ÉTVÁGYTALANSÁG
A tengerimalac, növényevő lévén, a nap legnagyobb részét rágcsálással és táplálék után való kutatással tölti. Ezért talán legfontosabb jel, ha megváltozik az étvágya, ez a legtöbb betegséget kísérheti. Ezt tapasztalatlanabb malactartóknak nem mindig egyszerű észrevenni, pláne, hogy a malac - zsákmányállat lévén - igyekszik betegséget rejtegetni. Néha képes úgy tenni, mintha enne, ezért az élelem fogyását is kell figyelnünk. Ez viszonylag egyszerű abban az esetben, ha betartjuk a reggeli és esti etetési időpontokat, így könnyen megszokjuk, mennyi széna és táp fogy el egy nap. Főleg kutyához, cicához szokott állattartóknál fordul elő, hogy ha nincs étvágya az állatnak, ráhagyjak. Ám ez nagy bajt okozhat, hiszen a ragadozóknak eltérő emésztésük miatt még jót is tehet egy-egy nap koplalás, ám a tengerimalacoknál 12-16 óra után beindul egy visszafordíthatatlan májkárosodási folyamat, ami sajnos nagyon hamar végzetes. Étvágytalanság eseten sürgősen keressük fel állatorvosunkat! Addig is, míg eljutunk a doktorhoz, kényszeretetés lehet szükséges.
SÚLY, FOGYÁS
A tengerimalacunk súlyát hetente mérjük, legjobb erre egy pontos, digitális mérleg (kétezer forint körül kapható). A mért adatokat jegyezzük fel, nagyon hasznos lehet, hisz 50-100 gr fogyás már bajt jelez. A malacka rendszeres súlymerése azért fontos, mert ebből sok dologra lehet következtetni. 10-20-30 gramm ingadozás nem érdekes, de ha hirtelen mondjuk az 1000 grammos malacka csak 900, vagy a súlycsökkenés folyamatos, azt bajt jelezhet, irány az állatorvos! Vigyük magunkkal a listát a mért súlyokkal. Mivel ez nagyon sokfelé betegség - enyhétől a nagyon súlyosig - kezdő tünete, bízzuk az orvosra a diagnózist és ne késlekedjünk felkeresni!
FOGPROBLÉMÁK
Nézzünk bele óvatosan a szájába, egy letört metszőfog akadályozatlanja az evésben. Ilyenkor forduljunk állatorvoshoz, aki megvizsgálja a malacunkat, és ha nem talál további problémákat, elmondja, mi az otthoni teendőnk. Ha csak a fogtörés a gond, mesterségesen kell etetnünk pár napig, ne aggódjunk, ez nem nehéz, és a fogacska is hamar visszanő.
Ha szokatlan hangot hallunk rágás közben, vagy grimaszolva eszik, az is figyelmeztető jel lehet, állkapocs-gyulladásra, vagy a hátsó fogak gondjaira utal.
A hátsó fogakat csak bódításban lehet ellenőrizni, így ezt csak állatorvos tudja megtenni. Ha ott valami gond van, általában könnyen korrigálható, az orvos egy egyszerű ambuláns műtéttel rendbe hozza. Előfordulhat, hogy pár havonta vissza kell járni ellenőrizni. Mesterséges etetés szükséges pár napig, az orvos utasításai szerint.
SZŐRHULLÁS, BŐRPROBLÉMÁK
A tengerimalacoknak nincs (pl. a macskákhoz hasonló) időszakos szőrváltásuk, így ha a szokásosnál jóval több szőre hullik, illetve ha ez foltokban történik, az betegség jele. A bőrbetegségek (főleg atkák és gombák) általában könnyen és jól kezelhetőek, keressük fel állatorvosunkat. Ha sebet találunk, kezeljük Betadine-nal, ha nem gyógyul, forduljunk orvoshoz. A rágcsálóknál gyakrabban előfordul tályog kialakulása, ezért ha megjelenik a malackánkon egy gyanús, nedvedző seb vagy bőrelváltozás, irány a rendelő!
Az intenzív teljes vagy részleges szőrhullás sok egyéb betegség kísérő tünete lehet, vegyük komolyan!
SZEMPROBLÉMÁK
A tengerimalacok szeme egy tejszerű váladékot termel, ezzel mosakszik. Ha ilyet látunk, de a szeme nem piros és nincs összeragadva, még ne aggódjunk. Viszont ha a környéke duzzadt, piros, netán piszkálja, nem tudja kinyitni, orvoshoz kell mennünk. Ha széna sérti meg a szemet, még akkor is megmenthető, ha a szál egészen belefúródott. Ilyenkor ne rántsuk ki, hanem nagyon lassan, óvatosan húzzuk ki. Ha időben eljutunk az orvoshoz, jó eséllyel megmenekül a szeme, addig is használjunk Corneregelszemgélt, amilyen gyakran csak tudjuk.
TAPPANCSOK, KARMOK
A talppárnák ellenőrzése segít észrevenni egy kezdődő talppárna-gyulladást, mielőtt az súlyossá válna. Ha a malacka talpán sebet, fekélyt, vagy szokatlan duzzanatot, pirosságot látunk, irány az orvos. Sántítás esetén szintén.
A karmokat rendszeresen, havonta vágni kell. Használjunk speciális karomvágót, és ha nem tudjuk, hogyan kell, kérjünk meg egy szakembert, hogy tanítson meg rá! Az állatorvosunk valószínűleg szívesen segít ebben.
HÍMEK
Hím malacka esetén a végbélzsák ellenőrzése és szükség esetén tisztítása fontos. Óvatosan kifordítva vizsgáljuk meg, ha szénaszálat vagy egyéb, oda nem illőt találunk, célszerű óvatosan egy nedves vatta segítségével kitisztítani.
A fenekük fölött található egy mirigy kivezetése, ami időnként betömődhet, ilyenkor körömvirágteás vattakoronggal tisztogassuk a területet, pár nap alatt rendbe jön.
NŐSTÉNYEK
A lányoknál előfordulhat petefészekciszta. Az állatorvos egy kontrollvizsgálat során már egy kisebbet is észre tud venni, ami még nem okoz tüneteket, sőt, míg panaszt nem okoz, nem is kell operálni. Gond akkor van, ha túl nagyra nő, ezzel nyomja a többi szervet, gyulladásokat okozva a hasüregben. Korai tünetek lehetnek a kétoldali szőrhullás, az emlők kifejezett hámlása és a viselkedés megváltozása (agresszívabb lehet társaival), de gyakran semmilyen tünet nem jelentkezik. A műtét utáni felépülési esély jó, viszonylag gyakori betegségnek számít, és a tévhitekkel ellentétben nem befolyásolja, hogy a malacka fialt-e.
HÚGYSZERVEK
Malackánk vizeletét tartsuk szemmel, ha véres, az több betegség jele lehet. Tengerimalacoknál előfordulhatnak húgykövek, vesekövek, ezek vérzést, fájdalmas vizelést eredményezhetnek. Hasonló tüneteteket okoz a hólyaggyulladás is, melynek kezelése teljesen más, mint a kövesség. Ha malackánk vizelés közben felsír, vagy egyáltalán nem pisil, hasa fájdalmas (óvatos tapogatással vizsgáljuk meg, látni fogjuk, hol érzékeny neki), irány az állatorvos! Míg eljutunk az orvosig, gondoskodjunk a bőséges folyadékról, esetleg kamilla, csalán vagy körömvirágteát itassunk vele, és tartsuk melegen (szeretnek kellemesen meleg sópárnán feküdni). Adjunk extra C-vitamint.
(Megjegyzés: ha előző nap céklát evett, az megfestheti a vizeletet, ne essünk pánikba. Figyeljük, vannak-e más tünetek, illetve ismétlődik-e a pirosas vizelet!)
LÉGZŐSZERVEK
Alapesetben a tengerimalacok légzése nem hallható, közelről is csak aranyos szuszogásnak érzékelhető. Ha ez felerősödik, mindenképpen problémát jelez. Ha a malac légzése szörcsögővé válik, nézzük meg a pocakját, ugyanis ennek oka lehet egy komolyabb puffadás, ami a rekeszizmát felfelé tolva nehezíti a légzést.
Ha orra, szeme váladékos, tüsszög, nehezebben lélegzik, allergiára vagy megfázásra, súlyosabb esetben tüdőgyulladásra gyanakodhatunk. Nehézlégzés esetén sürgősen keressük fel az állatorvosunkat! Míg odaérünk, tartsuk melegen (sópárna), kerüljük a huzatot és adjunk C-vitamint.
EMÉSZTŐSZERVEK
A malackák emésztőrendszere igen érzékeny, ezért a helyes etetésre nagy gondot kell fordítanunk. (Táplálással több cikkben is foglalkoztunk már.)
Gyakori rendellenesség a puffadás, melynek sok kiváltó oka lehet, és nagyon veszélyessé válhat. Ilyenkor Espumisan emulzióval segíthetünk neki, és mihamarabb forduljunk orvoshoz, hiszen a malackánk megfulladhat. Tapogassuk a pocakját, ha puha, könnyen betapintható, akkor van rendben. Viszont ha kemény, esetleg tapintásra fájdalmat jelez, arra oda kell figyelni.
A hasmenés lehet múló, vagy komoly betegség tünete is, bízzuk állatorvosra a diagnózist. Probiotikum (Bio-Lapis, Gastroferm) adásával javíthatjuk a malacka esélyeit.
Érdekes, egyben fontos tudni, hogy a tengerimalacok képtelenek hányni, így amit lenyelt, az végigmegy a szervezetében, ezért bármilyen vegyszer, mérgező anyag különösen veszélyes számukra!
Egy üveg Espumisan emulzió és pár tasak Bio-Lapis mindig legyen otthon, ha esetleg hétvégén alakulna ki egy komolyabb puffadás vagy más emésztési gond, mikor nincs hová rohanni, ezekkel megmenthetjük az életét.
FÜLEK
A tengerimalacok füle viszonylag sok váladékot termel, ha belekukkantunk és zsírosnak látszik, az természetes. Ne tisztogassuk! Azonban ha a szokottnál több váladékot látunk (mintha kis tócsa lenne), illetve érzékeny a fülkörnyék (elrántja vagy rázza a fejét, ha megérintjük), ha ferdén tartja a fejét, esetleg gyakran vakargatja és piszkálja, vagy valamilyen élősködőket látunk benne, az semmiképpen nem normális. Ez lehet a középfülgyulladás jele, de akár fülatka is, bízzuk állatorvosra a kezelést. A száraz, meleg, huzatmentes hely rendkívül fontos!
A fülgyulladás további tünete, ha a malacka nem eszik rendesen, ennek oka az, hogy a rágás fájdalmas ilyenkor.
IDEGRENDSZER
Amikor a fiatal tengerimalacunk ugrándozás közben forog, hempereg, furcsán viselkedik, ne ijedjünk meg, ezzel az örömét fejezi ki, ezt nevezzük „popcornozás”-nak.
Ha a malacka járása rendkívül bizonytalanná válik, féloldali végtaggyengeség vagy bénulásos tünetek jelentkeznek, fejét és testét ferdén tartja, az a szélütés jele lehet. Ez nagyon ritka a tengerimalacoknál, de ha mégis előfordulna, ne essünk pánikba, a gyógyulási esélyek jók! Biztosítsunk számára abszolút békés, csendes, nyugodt környezetet, hogy regenerálódni tudjon. Tartsuk tisztán, melegben, társaitól külön. Hívjuk fel az állatorvost!
HŐHÁZTARTÁS
A tengerimalacok hőszabályozása elég rossznak mondható, nem tudnak sem izzadni, sem lihegni. Ezért a nyári nagy melegben segítenünk kell nekik. Mivel azonban a huzatra rendkívül érzékenyek, ezért ezt óvatosan kell tennünk, honlapunkon bőven találsz tippeket a ketrec biztonságos hűtésére. A hőguta jele, ha nagy melegben nyugtalan, izgatott lesz, hője emelkedik, ingadozóvá válik a járása, szapora és felületes lesz a légzése, pulzusa gyengül. Ilyenkor sürgősen hűteni kell, különben elpusztul! Tekerjük hideg vízbe mártott, kicsavart törölközőbe, és gondoskodjunk arról, hogy sok vizet igyon! Ha nem javul, vagy aggasztó az állapota, forduljunk orvoshoz.Fontos információ még, hogy testük alapesetben melegebb az embernél, 37,2°- 39,5° C között normálisnak mondható.
ANTIBIOTIKUMOK
Tengerimalac számára mérgező vagy rendkívül veszélyes antibiotikum-készítmények: Penicillin bármilyen formában, Amoxicillin (Clavamox), Eritromicin, Lincocin (Lincomicin, Lincorex), Streptomicin, Dihidrostreptomicin, Clortetraciclin, Oxitetraciclin, Ampicillin, Cephalexin, Cefadroxil, Cefazolin, Clindamycin, Bacitracin, és ezek származékai. Ezek végzetes, visszafordíthatatlan allergiás rohamot idéznek elő.
Általában még a biztonságosabb antibiotikumok is károsítják bélflórát kisebb-nagyobb mértékben, ezért a hasmenés és más emésztési zavarok megelőzése érdekében az antibiotikum bevétele után fél-egy órával szükséges az egészséges bélflórát visszapótló probiotikum adása.
Élősködők:Tetű
A tetvek kis fehéres színű állatkák, a szőrzetében élnek, és szerencsére szabad szemmel is jól láthatók. A felületes szemlélő esetleg korpának nézi őket, pedig láthatóan mászkálnak a szőrszálakon. Mivel világos színűek, a sötét állatokon könnyebben, a világos színűeken nehezebben észrevehetők. Kezelésük nem bonyolult, és megfelelő szerrel igen hatásos. E célra speciális samponok és befújó-szerek (spray-k) kaphatók. Arra ügyeljünk, hogy egyik szer se kerüljön az állat szemébe. Mindig ellenőrizzük, hogy az adott szer adható-e tengerimalacoknak, és ha igen, mennyi idős kortól.
A fertőzött állatokkal együtt vagy környezetükben tartott malacokat is kezeljük!
Bőratka
A bőratkák szemmel sajnos nem láthatók. A tulajdonos csak a kellemetlen jeleket tapasztalja. Először hámló területeket vesz észre a szemek körül, az orron, a fülkagyló belső oldalán. Majd a szőrzet matt, töredezett lesz, helyenként hullani kezd. A tengerimalac eközben egyre erősebben vakaródzik, akár véres sebeket is kaparhat magán. Akár roham-szerűen is rátörhet a vakaródzási kényszer. Kezelés hiányában az állat végkimerülésben pusztul el.
A Trixacarus caviae nevű faj csak tengerimalacokon él, de pl. a nyulak atkáit a tengerimalacok is elkaphatják!
A bőratkák injekcióval beadott vagy "cseppentős" szerrel kezelhetők. A cseppekből az előírt adagot az állat vállánál helyezzük a bőrre (nem a szőrzetre!), a hatóanyag el fog oszlani a teljes bőrfelületen. A kezelést 10-14 nap múlva kell ismételni.
Atka ellen is kezeljük a közelben élő állatokat is!
Bőrgomba
A bőrgomba sokáig észrevétlen maradhat, mivel kevésbé viszket, mint például az atkásság. Veszélyes, mert más állatokat és embert is fertőzhet. Gombásodás atkás fertőzéskor másodlagosan is kialakulhat. Kezelésére számos szer kapható: krém, befújó szer, sampon, tabletta. A fertőzött állatokat különítsük el! Élősködőkkel történt fertőzés után megfelelő szerekkel fertőtlenítsük a ketrec és a berendezési tárgyakat is. A kúra kiegészítésképpen adagoljunk állatainknak kissé több C-vitamint, és telítetlen zsírsavakat tartalmazó táplálék-kiegészítő készítményeket, esetleg kevés napraforgó-magot.
Fajták:
Angol vagy sima szőrű tengerimalac
Rozettás tengerimalac
Angóra tengerimalac
|