Új terrárium
Az állatkereskedésekben beszerezhető,és általában bőséges a választék belőle.A saját készítésűvel ellentétben nincs vele dolgunk,és még garanciát is kapunk rá.Ha éppen nincs a kívánságunknak megfelelő a készleten a kereskedő általában megrendelhet nekünk egyet,ezzel kapcsolatban a kereskedőtől lehet érdeklődni.
Használt terrárium
Ha nem szeretnénk sok pénzt érte kiadni vehetünk használtat is.Figyeljük a terrarista klubbok hírdetéseit,amelyekben ilyenekt kínálnak fel,de érdemes az állatkereskedésekben is kérdezősködni ez iránt.
Saját készítésű terrárium
A legegyszerübb és legolcsóbb megoldás,ha egy használaton kívűli akváriumot terráriummá alakítunk,különösen ha olyan szerencsénk van hogy magunk is rendelkezünk egy ijen akváriummal.Egy 70x50x50 cm akváriummal a következőket tegyük:
-vágjuk ki az akvárium elülső oldalát
-vágjunk le a frontüvegből 2x 5cm csíkot,Ragaszuk fel ezt a 2 csíkot a front üveg helyére vízszintesen.A két csík közötti távolság 3cm legyen,mert ez a rés biztodítja a szellőzét.
-A maradék üveget ragaszuk rá a medence tetejére,a terrárium elejéhez igazítva.A mg nyitva maradt részekre ragaszunk alumínium hálót.
-A sarkokra ragaszunk U alakú műanyagcsíkot,hogy az üvegajtót behelyezhessük.Ez az üveg ajtó az eggyetlen olyan darab,amelyet vásárolnunk kell,ha nincs kéznél egy felesleges üveg.
-Ezután ha szeretnénk beragaszthatunk egy 15W os világítótestet belüre,ennél erősebbet be használjunk mert megégetheti az állatot.Ha egy 10x10 cm feketére színezett üveglapot közvetlenül az égő alá ilesztünk/ragasztunk,elkerülhetjük hogy az állat az égőhöz érjen.
Terrárium háttér anyagok:
Parafa:
A leggyakrabban használt hátfalelem.Barna színű 40x60cm táblában kapható 2-5cm vastagságban.Használjunk méregmentes parafát,olyat amelyet nem enyvvel préseltek össze.Használhatunk padlóra lerakható parafa lapot is.
Előnye:
-Viszobylag olcsó
-Könnyű vágni
-Egyszrű felerősíteni
-Könnyen lehet alakítani
-Külső megjelenése pedi elégé természetes
-Megfelelő a növények számára könnyen hozzá lehet erősíteni a növényeket
-Levenni is könnyű ha át akarjuk rendezni a terráriumot.
Hátrányai:
-A tücskök a para fán általában lyukat rágnak
-Ha nedvesséh éri egy idő után megszívja magát és elmorzyolódik és elrohad.
-A vízpermet azonban nem árt neki.
Sztiropor:
Előnyei:
-Nagyon könnyű.
-Melegítéssel lágyítható és a kívánt formára alakítható,végül átfesthető.
-Olcsó és nem szívja meg magát vízzel.
Hátránya:
-Az önmagában csíkos sztiroporról a festék hamar lepattogzik,főleg ot ahol a növények hozzáérnek.
Csemperagasztó:
Csemperagasztót különböző variációkban lehet vásárolni,szárazon,nedvesen,zacsiban vagy vödörben.Mielőtt felvinénk a ragasztót ragaszunk sztiropor darabokat szilikonnal a hátsó üvegfalra.Ne az egész hátfalat fedjük be csak itt-ott ragaszunk fel 1-1 darabot.Ilyen módon tartósabb lesz a ragasztás.A csemperagasztót egyenletesen osszuk el a sztiropor on és az üvegen,sziklákat domborulatokat formázva.Magas medencék esetén a hátteret rétegenként kell felépíteni,mindíg hadjuk megszáradni a rétegeket mielőtt a következőt felvinénk,különben az előbb felragasztott újra le esik.Csemperagasztóval készíthetünk vízesést is.
Előnye:
-Csempe ragasztóval bármi építhető,még barlang is.
-Vízfestékkel a kívánt színre szinezhetjük.Ez a festék nem mérgező így nem káros a növényekre sem az állatokra.
-A tücskök nem tudják megrágcsálni és búvóhelyet építeni benne.
-Nem szívja magába a nedvességet és az ára is viszonylag alacsony.
-Ezzel az anyaggal dolgozva a háttérépítésben szép eredményt érhetünk el.
Hátránya:
-Ha megkeményedik nem vágható,útólag nem lehet a virágok számára tartót behelyezni.
-Ha később átszeretnénk alakítani a terráriumot sok fáratságot igényel a levétel és építése.
-Nehéz fel erősíteni és nem olyan könnyű vele dolgozni mint pl a parafával.
Poliuretán hab:
A hátfal elkészítéséhez szórófejes porlasztós műanyaghabot használjunk.Abból is inkább a sötétebb színűt.Ne egyszerre vigyük fel a habot a felületre,hanem több rétegben,ez különösen a magas medencék esetében fontos.Befesthetjüm a habot nem mérgező iskolai festékkel(vízfesék) két rétegben.Végül a lemezt a terrárium falára ragaszthatjuk szilikonnal.Hadjunk egy kis rést a háttér és az üveg között hogy a habnak legyen helye,mert tágúl.
Elönye:
-A hab jól hozzátapad az üveghez.
-Könnyen rögzíthetünk hozzá farönköt tőzeg darabokat,páfránygyökereket és virágcserepet is.Mivel ez az anyag nagyon könnyű egyszerüen vágható.
-Esetleges átrendezésnél a habot könnyn kicserélhetjük vagy pótolhatunk hozzá.
-Laza lemezekre is ráfújható és így a medence falához rögzíthető.
Hátránya:
-Amíg a palackból kinyomjuk addig mérgező száradás után már nem.(elpárolog belőle a mérgező anyag)
-A tücskök lyukakat vájhatnak bele.
-A beültetett növények számára szánt talajt rontja.
-Hosszabb ideig tart vele a munka mivel rétegesen kell felhordani a trületre.
-Melegben kitágul ezért nagyobb helyet kell neki hagyni.
Fakéreg:
Nem tanácsos a használata,az állatok mögé tudnak bújni,és az eleség állatok is elrejtőzhetnek mögötte.Ez ellen nem tudunk mit tenni így az elrejtőzött állatot nem tudjuk megfigyelni,ha mégis alkalmazzuk,drótta erősítsük a hátfalhoz hogy ha nem lenne megfelelő könnyen kivehető legyen.
|