Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Akvarisztika
 
Kerti tó
 
Terrarisztika
 
A vízi növények jelentősége,gondozása

Miért hasznos a növény:
-Az életműködéshez nélkülönözhetetlen oxigént termelnek
-Méregtelenítik a vizet (öntisztulás)
-akadnak közöttük antibiotikus hatással rendelkezők
-Hasznosítják a keletkező hulladékot,lebontják(felveszik) a káros nitrogén vegyületeket
-Gyökereik segítenek az aljzat lazaságának megőrzésében
-Versenyt táplálkoznak az algákkal,gátolják a szaporodásukat
-Bizonyos halfajok számára búvóhely,ikra rakó helyként és élelemként szolgálnak.
-Mutatós dekorációs elemek.
-Természethű élőhelyet alakíthatunk ki velük.
-Szaporíthatók

 

Előkészületek,ültetés:
Vásárlás során figyeljünk hogy szép,erőteljes növényt vegyünk.Gondosan távolítsuk el a növényről a csigákat/petéket,piszkos fonyadt leveleket és a csomagoló anyagot.A rothadó szárakat metsszük vissza.A gyökérzetet 3cm re metsszük vissza,ezzel segítünk a növény növegedésében.

Ültetéshez lehet kapni ültető csipeszeket,én az ujjamal szoktam meg oldani,kis gödröcskét csinálok,aztán bele helyezem a növényt,figyeljünk hogy ne nyomjuk meg túl erősen,és arra is hogy a gyökerek ne legyenek kint az aljzatból.Vannak olyan növények is amiknek nem szügséges a talaj,kőre,fára kötözhetőek.És persze az úszó növények,ezekből legfeljebb a vízfelület 20-30% alkalmazzuk,nehogy nagyon elzárják a többi növény elől a fénytA növényeket olykor metszeni is kell,ehez egy rozsdamentes olló tökéletes,szaküzletben is kapható.

Ha netán olyna halunk van ami kiássa a növényeket az sem jelent nagy gondot.

Kerüljük a talajba ültetést
 
A legegyszerűbb módja annak, hogy egy hal kiássa egy növény gyökereit, az, hogy nem ültetjük a növényt közvetlenül a talajba. Sok olyan vízinövény létezik, amelynek nem szükséges a gyökerét a talajba temetni. Egyes növényeknek, mint pl. a Ceratophyllum demersum (Érdes tócsagaz), vagy a Najas guadalupensis (Guadelupai tüskéshínár) jobb, ha a vízoszlop felső részében úsznak. Ezek a növények kiváló jelöltek lehetnek egy olyan akváriumban, ahol olyan halakat tartunk, amelyek ásnak.
Más növények, mint az Anubias (Vízilándzsa), vagy a Microsorum pteropus (Lándzsás vízipáfrány) akkor érzik magukat a legjobban, ha egy kemény tereptárgyra helyezzük őket, úgy, hogy a rizómájuk nincs a talajba temetve. Ha odakötözzük őket a tereptárgyra, és elegendő időt hagyunk, hogy a növény gyökere hozzátapadjon, akkor ezután csak nagy erőkifejtéssel lehet leszedni onnan őket, és a halak inkább a talajt fogják ásni, minthogy megpróbálják a növényt leszedni a helyéről.
 
 
 
Növények, amelyeknek nagy gyökérzetük van
 
Bizonyos növények olyan szétterülő, nagy gyökérzetet növesztenek, amely nehézzé teszi a kiásásukat. Ha ilyen növényeket ültetünk, mielőtt a halakat beletesszük az akváriumba, és elegendő időt hagyunk, hogy kifejlesszék a gyökereiket, akkor ez nagyban megnehezíti a halak számára a növények kiásását. Még ha a növény gyökerének kis részét sikerül is kiásniuk, akkor sem pusztul el a teljes növény, és csak akkor tudják a halak teljesen kiásni, ha az összes tartógyökeret kiássák, aminek azért kicsi a valószínűsége. A leggyakrabban kapható, nagy gyökérzettel rendelkező növények a Nymphhaeceae (tündérrózsafélék) családjából származnak. A megtévesztően törékeny leveleik ellenére, ha békén hagyják a növény gyökérzete az akvárium teljes alapterületét képes benőni. A nagyobbra növő Nymphaea-k, amelyeket a kerti tavakban is szoktak alkalmazni, képesek a teljes környezetüket elfoglalni.
Az Echinodorus (kardfű félék) egy másik nagy gyökérzetet növesztő növénycsalád. A visszavágott gyökerű növények, amelyeket a kereskedésekben lehet kapni, jó támpontot adnak, hogy mekkorára képesek nőni a gyökerek, ha van elég hely hozzá az akváriumban. Ezek gyökérrendszere könnyen elérheti a növény gyökér feletti részének kiterjedtségét, és a talajban található nagyobb tárgyakat is képesek beszőni, amellyel további horgonyként szolgálnak a növénynek.
Különös módon, az olyan növények, amelyek oldalsó indákat növesztenek, azok is megfelelőek lehetnek. Egyenként az ilyen növényeknek nincs túl erős gyökerük, de ha elszaporodnak, és keresztbe-kasul nőnek, akkor olyan gyökér- és indarendszert alkotnak, amely megnehezíti a kiásásukat. Ilyen lehet a Sagittaria subulata (Úszó nyílfű), Helanthium tenellum, Vallisneria spiralis (közönséges valiznéria).
 
Cserépbe ültetés
 
Továbbá még valami képes megállítani az áskálódó halakat, hogy tönkretegyék a növényeink gyökerét, mégpedig ha nem tudják elérni azokat. Ha a növényeinket agyagcserépbe ültetjük (ezek elég nehezek ahhoz, hogy azonnal lesüllyedjenek a talajra, és elég erősek, hogy a halak ne törjék szét őket), és úgy ültetjük el őket a talajba, majd körbevesszük nagyobb kövekkel, amelyeket a halak nem tudnak elmozdítani, akkor még az olyan halak sem tudják kiásni a növényeket, amelyek esetleg alagutat ásnak a talajban. Ezzel a módszerrel elég a cserépbe tenni a drága, növények számára kifejlesztett talajt, és az akvárium többi részében használhatunk olcsó sódert, vagy homokot, amelyben a halak kedvük szerint áshatnak.
 
Hírhedt áskálódók
 
Természetesen sokkal több hal van, amennyiről egy ilyen rövid részben szólni lehetne, de azért van egypár hal, amelyre mindenképp oda kell figyelni. Valamint nem beszéltünk még az olyan halakról sem, amelyek növényevők, és amelyeket ezek az opciók nem gátolnak meg a növények tönkretételében.
A Geophagine (földevő) sügérek Dél-Amerikából származnak, és jól ismert, hogy táplálkozásuk során a talajt forgatják át élelem után kutatva, erről kapták nevüket is. Az aljzatot persze nem eszik meg szó szerint, csak átforgatják a szájukban, és kigyűjtik belőle az ehető élelmet, majd kiszórják a maradékot a kopoltyújukon keresztül. Habár mindenevők, a növényeket csak közvetve veszélyeztetik - inkább a húsos táplálékokat részesítik előnyben-, amikor az élelem után kutatva kiássák azok gyökereit.
A Synodontis-ok olyan afrikai harcsák, amelyek közismertek vonzó pöttyös, csíkos, és rácshálós mintázatukról. Sokuk azokból a Nagy-hasadékvölgyben található tavakból származik, amelyek otthont adnak a gyönyörű színezetű afrikai sügéreknek is. Habár sok afrikai sügér nagy örömmel fogyasztja a növényeket, a Synodontis harcsák csak ritkán csipkedik meg azokat, a probléma inkább, hogy élelem után kutatva kiássák azok gyökereit, vagy éjszakai életmódjuk miatt menedéket ásnak a növények tövénél, amivel szintén meggyengítik azokat.
A díszcsíkok közismertek arról, hogy képesek bepréselni magukat a legkisebb résbe is. Az olyan hosszú, vékony testű csíkok, mint a Misgurnus anguillicaudatus (Mandzsucsík) gyakran félig, vagy teljesen beássa magát a talajba. Még a nagyobb testű csíkok is lelkesen fúrnak alagutakat gyökerek, vagy kövek alá, ha nem találnak az akváriumban maguknak megfelelő búvóhelyet. A csíkfélék alapvetően rovarevők, sőt sokukról közismert, hogy nagy csigafalók, képesek hatalmas mennyiségű nem kívánatos csigától megszabadítani a medencét, ezért ameddig elegendő táplálék és búvóhely áll rendelkezésükre, addig nem nagyon áskálódnak a talajban. Célszerű számukra üreges gyökereket, vagy PVC csöveket behelyezni, ahová kedvükre elbújhatnak.
 
 
 
 

 

Tápanyag utánpótlás:
Vannak talajba nyomható táptabletták plPanzi Aquaplant,Neptun Aquaplant ezek elégé hosszú ideig bíztosítanak tápanyagokat 1-1.5 hónaponta azért ajánlott ujakat adni a talajba,ezt kiegészíti a következő táp.
Vannak a kiegészítő tápoldatok én így hívom őke ezeket a mulmra is építhetjük,a halak ürülékét (mulm) lebontják a baktériumok (ammóniabontók) lebontják nitritre,a nitrit bontók pedig lebontják nitrátra,a nitrátot pedig felveszik a növények ezekkel a kiegészítő tápoldatokkal ezt a fojamatot intenzívebben hajtják végre.ezekben a tápoldatokban mikro és makro ellemek vannak.Mindíg nézzük meg vásárlásnál hogy mit tartalmaznak.Jó növénytáp pl:ProFito kicsivel gyengébb a Neptun növénytápsó oldat (én ezt használom,nekem megfelelt)Sera Florena stb. És van a szénforrás ez sem árt,elősegíti a növények gyorsabb növekedését,anyagfelvételét pl:Easy-Life Carbo,Happy-Life Carbo. 

 

A vízinövények mikró (nyomelem) szükséglete:

Ezekre a tápanyagokra, amelyeket gyakran nyomelemeknek hívnak, csak nagyon-nagyon kis mennyiségben van szükségük a vízinövényeknek. Fontos szerepet játszanak azokban a biokémiai folyamatokban, amelyek életben tartják a növényt és alapvetőek a növény jó egészségéhez.

 

Bór

A bórt a növények borát (BO33-) formájában veszik fel, és a sejtmembrán funkciókhoz, gyökérnövekedéshez, szénhidrát továbbításhoz, anyagcsere szabályzáshoz, és virág növesztéséhez használják. Az akváriumi tápok gyakran tartalmaznak bórt borát és bórax formájában, és a legtöbb helyen a csapvízben is megtalálható. Normál esetben bórhiány nem fordul elő egy akváriumban és nem tekinthető olyan létfontosságú elemnek, amit külön tápozással kell bevinni.

Vas

A vas egy fontos nyomelem, amit a növények légzéshez, enzimtermeléshez, és a klorofil felépítéséhez használnak. A vízinövények a vasat a leveleiken és a gyökereiken keresztül is képesek felvenni, mégpedig ion formájában (Fe2+), bár oxigén jelenlétében Fe3+-á alakul, amit a növények nehezebben hasznosítanak. Ezért szokták a vasat vaskelát formában a táptalajba, vagy a folyékony tápokba adni, ami megakadályozza az oxidálódást. Ezekből a táptalajokból csak lassan oldódik ki a vas ion, amit a növények könnyen felhasználhatnak. Sok helyen a vasat és vaskelátot egy létfontosságú növénytápszernek tartják, de az igazság, hogy a táptalajokban elegendő vas található a növények számára, a legtöbb esetben nem kell külön adagolni. Akkor kell csak külön adagolni, ha nincs táptalajunk az akváriumban.

Klór

A növények a klórt klorid (Cl-) formájában használják, mégpedig ozmózisra, ion egyensúly fenntartásra és a fotoszintézishez is. A klorid normál esetben elegendő mennyiségben található a csapvízben, még a klórmentesítő szerek használata után is, ezért nem kell külön adagolni a vízh

Nikkel

A vízinövények a nikkelt ion formában (Ni2+) használják, de csak minimális mennyiségben, enzim előállításra (ez az enzim bontja le a nitrogénvegyületeket ammóniává). Ez normál esetben a csapvízben, a talajban és a táptalajokban is megtalálható, ezért a legtöbb esetben nem alakul ki hiány belőle.

Réz

A növények a rezet is ion formában veszik fel a vízből és a talajból is, bár a huminsav és a talajban élő baktériumok gyakran megkötik ezeket az ionokat, amitől a növények nem tudják felvenni őket. A réz kulcsfontosságú a légzést elősegítő enzimek előállításához, de csak nagyon kis mennyiségben szükséges. Külön tápozás nem szükséges, mert a legtöbb esetben a csapvíz sokkal több rezet tartalmaz, mint amennyi a növényeknek szükséges. Mivel a vízinövények nem tudják szabályozni, hogy mennyit vegyenek fel belőle, ezért a túl sok réz még fémmérgezést is okozhat, amit a barna foltok megjelenése a leveleken és a szövetkárosodás jelez. A rezet néha parazitamentesítésre és alga irtására is használják, ezért csak óvatosan használjuk. A maximális mennyiség, ami még biztonságos az emberek számára 1,3 mg/liter, ugyanez a halaknál csak 0,02 mg/liter. A növényeket néhány esetben csak azért alkalmazzák az akváriumban, hogy kivonják a rezet és más fémeket a vízből, ami már a halak számára káros lehet.

Mangán

A mangánt is ion formában (Mn2+) hasznosítják a növények, amit a gyökereken és a leveleken keresztül vesznek fel. A mangán enzimeket aktivál, amik a klorofil előállításhoz és a fotoszintézishez szükségesek. A vízinövényeknek csak relatív kis mennyiségben van szükségük mangánra, de ettől függetlenül nagyon fontos nyomelem. A legtöbb esetben, a csapvízben elegendő található belőle, de külön tápozással bebiztosíthatjuk, hogy a növények ne szenvedjenek hiányt belőle.
 

Molibdén

A molibdén egy fontos nyomelem a növények számára, amit egy enzim komponenseként arra használnak, hogy lebontsák a nitrátot (NO3-) ammóniummá (NH4+) a fehérje előállításához, ami különösen kemény vízben fontos, ahol egyáltalán, vagy csak kis mértékben található ammónium a vízben. A vízinövények a molibdémet, molibdenát (MoO42-) formájában képesek felvenni, ami a csapvízben is megtalálható, de a tápozással biztosíthatjuk a megfelelő mennyiséget növényeink számára.

Cink

A cink a növények általános egészségéért felelős nyomelem, sokféle enzim alkotóeleme és a klorofil felépítésében játszik fontos szerepet, amit ion (Zn2+) formában vesznek fel a leveleiken és gyökereiken keresztül. Nagy mennyiségben mérgező mind a halak, mind a növények számára, ezért figyelni kell az adagolásával. A csapvízben általában elegendő mennyiség található belőle, de külön tápokban és táptalajokban is megtalálható.

Tápanyag hiány és felesleg

Egy vagy több nyomelem hiánya, vagy a feleslege is problémát okozhat a halak és a növények számára is. Mivel a növények egyes nyomelem felvételüket nem képesek szabályozni (pl. réz), a többletük komoly problémát okozhat az egyes sejtekben, ami az egész növényre kihatással van. A megfelelő egyensúly megteremtése nagyon nehéz. A nyomelem szintet nehéz megállapítani, és sokszor csak az a lehetősége az akvaristáknak, hogy a növények egészségi állapotát figyelik. A nyomelem hiányt sokféleképpen felfedezhetjük, a legtöbbször a túl lassú növekedésből, a növény eltorzult formájából, esetleg a növény elszíneződéséből, vagy a sejtjeinek elpusztulásából. Néha egy nyomelem hiánya, egy másik elem többlete miatt alakul ki, amikor is az egyik elemből felvett túlzott mennyiség megakadályozza a növényt a másik elem felvételében. Jól felderíthető a probléma, ha gyorsan növő és a lassan növő növények között is hasonló tünetek mutatkoznak. Ha egy gyorsan növő vízinövénynél túl sok található meg az egyik nyomelemből, akkor az nem biztos, hogy problémát okoz, mert amikor új leveleket hoz a növény, akkor felhígul az adott nyomelem koncentráció a növényben, viszont egy lassan növekvő növénynél a tünetek hamarabb megjelennek. Hasonlóan működik a másik irányban is, a gyorsan növő növényeknél hamarabb mutatkoznak a nyomelem hiány tünetei, mint a lassú növekedésűeknél. A növények egyszerűen több nyomelemet vesznek fel, mint amire szükségük van, és eltárolják azokat a sejtszöveteikben. A probléma akkor következik be, amikor megtelnek ezek a raktárak, mérgezővé válik a túl sok nyomelem és a sejtműködést korlátozza a növény számára. Például a túl sok vas esetén, a leveleken barna foltok alakulnak ki. Ezek lényegében azok a helyek, ahol a túl sok vasat raktározzák el, amik megakadályozzák a környező sejteket a funkciójukban és az egész levélrész elhal. Sok nyomelem hiánynak az a jele, hogy a sejtek elsárgulnak, ami a klorofilhiány miatt következik be. Ez olyankor következik be, maikor a nyomelemek hiánya miatt nem tud elegendő klorofilt előállítani a növény, és mivel a klorofilt a fotoszintézishez használják a növények, ezért ez kihatással van az egész növény egészségére. Sokféle nyomelem szükséges a klorofil előállításához, ezért a levél sárgulása az általános nyomelem hiányt jelzi az akváriumban.

 

A vízinövények makró elem szükséglete:
A makróelemeket a legnagyobb mennyiségben használják fel a vízinövények az alapvető életfunkcióik biztosításához. Nélkülük a növények képtelenek lennének a növekedésre, valamint kijavítani és fenntartani szöveteiket.

 

Kalcium

A kalcium létfontosságú a sejtfalak struktúrájának létrehozásában és a sejt áteresztőképességének fenntartásában, ezen kívül néhány enzimet is aktivizál. Habár a kalcium elegendő mennyiségben megtalálható a legtöbb csapvízben, mégis hiány léphet fel, ha csak esővizet, vagy fordított ozmózis elvén előállított vizet használunk kizárólag az akváriumban. Nagyon sok talajfajta tartalmaz kalciumot, és ha ezt kombináljuk részleges csapvíz cserékkel, akkor a legtöbb vízinövény számára elegendő mennyiségű kalciumot biztosíthatunk az akváriumban. A legtöbb esetben nem kell mesterségesen adagolni az akváriumvízhez, különben a túl sok kalcium miatt a többi makróelem mennyisége korlátozva lesz, és a vízkeménység is megnövekszik. A legtöbb vízinövénynek, amely keményebb vízből származik, szüksége van a magasabb kalcium szintre az akváriumban is, ennek hiányában nem megfelelően fejlődnek.

Szén

Minden élőlénynek szüksége van a szénre, mint alapvető építőelemre, ami a vízinövények száraz tömegének körülbelül a 40-50%-át teszi ki. Mennyiségét tekintve a szén a legfontosabb makróelem. A növények a szenet a fotoszintézis során állítják elő, amikor oxigénre és szénre bontják a szén-dioxidot. Habár a növényeknek oxigénre és szénre is szükségük van, sokkal kevesebb oxigént használnak fel, ezért a felesleget kilélegzik a leveleiken és gyökereiken keresztül buborékok formájában. Mivel a szén-dioxid egy gáz, ezért a vízben lévő mennyiségére a levegő és vízfelület érintkezésének nagyságától is függ. Ha a vízfelszín erősen mozog, a levegő és víz keveredése sokkal nagyobb, amitől a vízben oldott CO2 szintje növekszik, vagy csökken, attól függően, hogy mekkora a CO2 szint a levegőben. Hogy a vízinövények elegendő szén-dioxidhoz jussanak a vízből, a CO2 szintnek sokkal nagyobbnak kell lennie a vízben, mint ami a levegőből lehetséges lenne. Ezért külső forrásból kell biztosítani ezt számukra. A természetben és az akváriumban is a CO2 a vízben élő állatok és növények légzése, és szerves anyagok baktériumok általi lebontása során kerül a vízbe. A vízinövények többféle módon is képesek hozzájutni a szükséges szén-dioxidhoz: a talajból a gyökereik által, a vízből a leveleiken keresztül, a többi élőlény CO2 kilégzésének újrafeldolgozásával. Habár a CO2 szint a talajban a legmagasabb (a sok szerves vegyület miatt), mégsem szívódik fel könnyedén, és nincs mindig nagy mennyiségben jelen a növények gyökerei közelében. A vízinövények legkönnyebben a vízből tudják felvenni a szén-dioxidot a leveleiken keresztül. Néhány akváriumban a CO2 szint elegendő a növények növekedéséhez, a legtöbb esetben azonban a növekedést korlátozza az alacsony szint. Általában elmondható, hogy szükséges a külső CO2 adagolás, hogy maximalizálni tudjuk a fotoszintézist és ezáltal, a növényekben megtalálható szén mennyiségét.

Hidrogén

A hidrogént víz formájában (H2O) használják a növények, alapvetően, hogy feltöltsék a sejteket és, hogy a tápanyagot szállítsák a növényen belül. Egyértelmű, hogy a víz megtalálható az akváriumban, és nincs szükség extra hidrogén hozzáadására.

Magnézium

A magnézium minden növény számára létfontosságú, fontos funkciókban játszik szerepet valamint a klorofil egyik fontos összetevője. Ezen kívül a magnézium aktivál olyan enzimeket, amelyek zsírokat, olajokat és keményítőt alkotnak. Ez is egy kemény vízben előforduló elem, és mennyisége gyakran arányos a kalcium mennyiségével, bár a magnézium szintje a csapvízben igen változó, nagyban függ a helyi viszonyoktól, ezért nehéz megmondani, hogy szükséges-e a plusz bevitel. A helyi vízművek legtöbbször adnak kimutatást a vízben található magnézium mértékéről, de kaphatók tesztek is, amivel ez mérhető. Egy növényes medencében az ideális magnézium szint 5-25 mg/liter, bár sok növény természetes élőhelyén sem ilyen értékek között él. Általában elegendő magnézium található a csapvízben ahol kemény a víz, persze használhatunk folyékony tápszereket, amelyek különösen ajánlottak lágy víz esetén. Sok ilyen folyékony tápszer magnézium-szulfátot (keserűsó) tartalmaz, ami azért jobb, mert egyszerre tartalmaz magnéziumot és szulfátot is. Vegyük figyelembe, hogy a túl sok magnézium a vízben megakadályozza a többi elem felvételét, különösen a káliumét. Általában a kálium hiány a túl magas magnézium szint miatt alakul ki.

Nitrogén

A nitrogén az egyik legfőbb tápanyag mind a szárazföldi, mind a vízinövények számára, ami az erős és egészséges növekedéshez szükséges. A növények alapvetően proteinek és nukleinsavak előállítására használják, és a száraz tömegüknek az 1-2 %-át teszik ki. A növények nem veszik fel a nitrogént nyers gáz formájában (N2), hanem számos más formában hasznosítják: ammónia (NH3), ammónium (NH4+), nitrit (NO2-) és nitrát (NO3-). A legtöbb növény a nitrogént ammónium és nitrát formájában veszi fel, és bár ez növényenként eltérő, az ammónium az, amit előnyben részesítenek. Ennek legfőbb oka, hogy az ammóniumot a proteinek felépítésére használják, és ha a növénynek nitrát formájában veszik fel a nitrogént, akkor azt előbb vissza kell alakítaniuk ammóniumra, ami többlet energiába kerül. Az akváriumban az ammónium a halak végtermékéből és szerves anyagok bomlásából keletkezik. Normál esetben ebből nitrit, majd nitrát lesz a nitrogén körforgás folyamán, amit a szűrőben megtelepedett baktériumok végeznek el. A növények még azelőtt felszívják az ammóniumot, mielőtt a baktériumok átalakítják azt, bár a nitritet és nitrátot is képesek feldolgozni. Semmi esetre se próbáljuk meg csökkenteni a biológiai szűrőben a baktériumok számát, azért hogy az ammónium mennyiséget növeljük a növények számára. Lágy és savas vízben az ammónium nem jelent akkora problémát a halak számára, de kemény vízben 7 pH felett az ammónium átalakul ammóniává, ami erősen mérgező a halak és a növények számára is, ezért a biológiai szűrés a kemény vízben még fontosabb. Keményebb vízben a növények sokkal jobban igénylik a nitrátot, mint az ammóniumot a nitrogén szükségletükhöz, bár a növények elsősorban csak azután használják fel a nitrátot, miután az ammónium elfogyott. Arra azért figyeljünk, hogy a nitrát sokkal biztonságosabb forrása a nitrogénnek, különösen keményebb vízben, és ha halak is vannak a medencében. Sok folyékony tápszer is tartalmaz nitrátot, ezért a nitrát szintet mindig figyelni kell az akváriumban. A legtöbb esetben a növények elegendő nitrogént tudnak kivonni az akvárium vizéből a maguk számára. A nitrát szint ellenőrzésére sok teszt áll rendelkezésre, ideális esetben a szintje nem haladhatja meg a 25 mg/liter értéket. Sok akváriumi hal képes ennél magasabb nitrát értékeket is elviselni rövidebb távon. A vízinövények természetes élőhelyén a nitrát érték ritkán haladja meg a 2 mg/liter értéket és a 30 mg/liter már káros lehet.

Oxigén

A vízinövények az oxigént (O2) gáz halmazállapotban veszik fel a vízből (H2O) és a szén-dioxidból (CO2). Az oxigén alapvető szerkezeti eleme a sejteknek, amit a fotoszintézis során használnak fel, de ugyancsak ez a végterméke a folyamatnak. A növények a szükséges oxigén legnagyobb részét a gyökereiken keresztül veszik fel. A vízinövények testében belső „csatornák” találhatók, amelyek nagy részét teszik ki a növények szerkezetének, és amelyeket az oxigén szállítására használnak elsősorban a gyökérzet felé. Amint az oxigén leér a gyökerekhez és ott távozik, összeáll a talajban található szénnel és szerves vegyületekkel, és szén-dioxidot alkot, amit a fotoszintézis során használ fel a növény. A gyökérzetnél kiáramló oxigén segít, hogy ne alakuljon ki a talajban oxigénhiányos állapot, ami károsíthatná a gyökereket. A magas oxigén felhasználás és előállítás ellenére, a vízinövények nem kedvelik a túl magas oldott oxigéntartalmú vizet, mert ilyen körülmények között sok tápanyag, mint például a vas (Fe) reakcióba lép az oxigénnel és túl nagy molekulákat alkot, amit a növények nem képesek felvenni. Nappal a növények a fotoszintézis során oxigént állítanak elő, ezért ilyenkor nem áll felt oxigénhiány. Éjszaka viszont az oxigén szint lecsökken, mert ilyenkor a növények is felhasználják azt. Egy sűrűn beültetett akváriumban, ahol kicsi a vízmozgás, vagy sok vízfelszínen úszó növény van, ami megakadályozza a vízfelszínen történő gázcserét, éjszaka az oxigénszint drasztikusan csökkenhet. Az oxigénszint ritkán esik olyan alacsonyra, ami a növényeknek már kevés, de a halaknak sokszor már túl alacsony lehet. A növényes akváriumokban általában nem kell külön oxigént biztosítani.

Foszfor

A foszfor az energiaszállításban játszik fontos szerepet, és számos enzim alkotóeleme, valamint az egészséges gyökérzethez és a virágzáshoz is nélkülözhetetlen. A foszfort a vízinövények a gyökereiken keresztül veszik fel, foszfát formájában (PO4-), ami a talajban sokkal nagyobb mennyiségben megtalálható, mint a vízben. Ez azért van, mert a foszfát a nyílt vízben – a nagyobb vízmozgás miatt - gyakrabban lép reakcióba a fém-oxidokkal (vas-oxid), amit utána a növények nem tudnak felhasználni. Ez a talajban ritkábban következik be, ezért onnan több foszfátot tudnak felhasználni a növények. Ezenkívül a gyökereken keresztül „kilégzett” CO2 is reakcióba lép a megkötött foszfát-oxidokkal, és felbontja ezeket a foszfát-kötéseket, ezért a talajban sokkal nagyobb mennyiségben lesz jelen a foszfát. A foszfát a haleleségekben is gyakran előfordul, ezért ritkán van hiány belőle az akváriumban. Egy átlagos akváriumban a foszfát értéke 1-3 mg/liter, míg a természetben ezek az értékek sokkal alacsonyabbak: 0,005-0,02 mg/liter. A túl alacsony érték nem olyan nagy probléma, mint a túl magas, mert magas foszfor értékek mellett az algák is elburjánzanak (az algáknak 0,03 mg/liter feletti érték kell a növekedéshez). Normál esetben a foszfát a talajba van zárva, így az algák nem jutnak hozzá. Egy növényes akváriumban nem szükséges a foszfát külső adagolása, ha megfelelő, tápanyagban gazdag talajt használunk.

Kálium

A kálium is nagyon fontos tápanyag, amit nem szabad elhanyagolni egy növényes akváriumban. Kulcsfontosságú a növények biológiai rendszere számára, mert a protein felépítés során, a pórusok nyitásánál és zárásánál, a magvak termeléséhez, a gyökérzet felépítéséhez, a betegségek elleni védelemben valamint a fotoszintézis során is használják. A káliumhiány egy általános gyengeséget okoz a növény fejlődésében, és hatással van a fotoszintézisre is. A növények a káliumot ion formájában (K+) a vízből veszik fel, annak ellenére, hogy az akváriumban és a természetben is a talajból ázik bele a vízbe, ahol sokkal nagyobb mennyiségben található. Mivel a csapvíz nagyon kis mértékben tartalmaz káliumot, ezért mesterséges tápozással kell bevinni az akváriumba, vagy folyékony tápokkal, vagy olyan táptalajjal, ami már eleve tartalmaz káliumot. A kálium-karbonátot, vagy a gránit port gyakran keverik ilyen táptalajokkal, hogy biztosítsák a káliumot a növények számára.

Kén

A vízinövények a ként aminosavak, proteinek és klorofil előállítására használják. Normál esetben a csapvíz is elegendő mennyiséget tartalmaz. A növények a ként szulfát (SO42-) formájában veszik fel, ami a táptalajokban megfelelő mennyiségben megtalálható, de sok folyékony táp is tartalmaz ilyen szulfátokat. Az esővíz is relatív nagy mennyiségben tartalmaz ként, de ez nagyban függ az esővíz gyűjtésének helyétől is. Az egyik legfőbb ok, hogy miért bánjunk óvatosan az esővízzel az az, hogy az esővízben magas lehet a kén tartalom, különösen az első néhány percben, amikor esni kezd. A kén önmagában egy veszélyes elem, amit nem szabad nagy mennyiségben az akváriumba juttatni.

 

 
Könyv ajánló
 
Rágcsálók,kis emlősök
 
Madarak
 

Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!