Beó-Gracula religiosa
Származás:
Testhossz:25-30cm,farok hossza: 8 cm, szárnyfesztávolság: 50-55 cm.
Testtömeg:200-220gramm.
Szaporodás: költési időszak: április-július, fészekalj: 2 vagy 3 világító kék színű, barna foltos tojás, költés: 13-15 nap, kirepülés: 21-23 nap, átlagos élettartam: kb. 8 év.Ivari különbség: csak vizsgálattal állapítható meg.
Rokon fajok:
Ehhez a családhoz több mint 100 faj tartozik, köztük a beó, a nyűvágó, a pásztormejnó és a király csőricse. A beónak 10 alfaja ismert.
Délkelet-Ázsiában majdnem mindenhol megtalálható. Előfordul Indiától Dél-Kínáig, Hainant is beleértve, az Adamár és a Nicobár-szigetenken, Sri Lankán, Palawanonon és Bali és vele szomszédos szigeteken. Régebben csökkent az állomány, de a sikeres beavatkozás eredményeként ismét a létszám bővült. Délkelet-Ázsia középmagas, nedves keményfa erdeiben él. Kifejezetten társas állatok, napközben kisebb csoportokba verődve élnek és egyfolytában hangoskodnak, csivitelnek. Hangrepertoárjuk rendkívül gazdag, de ezt a páratlan tehetségét csak fogságban bontakoztatja ki. A beók természetes élőhelyükön sötétedéskor élénkülnek meg, majd az alvóhelyükre (odúkba) vonulnak.
Táplálékuk főként erdei gyümölcsökből és bogyókból áll, de isznak virágnektárt, sőt elfogyasztják a termeszeket, gyíkokat és más kisebb hüllőket is. Fogságban hasonló étrendet biztosítsunk számára, de egészítsük ki étrendjüket mejnó (azaz beó-) granulátummal. Hajlamosak az elhízásra, ettől óvjuk őket. Röpdébe semmiképpen se tegyünk melléjük kisebb madarakat, mert megeshet, hogy felfalják őket. A nyirkos, ködös időjárást nem kedvelik. Szeretnek fürdeni, ezért a fogságban tartott madárnak biztosítsunk fürdőtálkát. Gyakran tisztítsuk kalitjukat és az ülőrúdakat. Tenyésztésük nem éppen könnyű dolog, mivel mozgékony madár. Röpde alkalmas számukra. Fogságban tartott szobai kedvencünket maxi kalitban tartsuk, de rendszeresen biztosítsuk számára röpködést, természetesen elhúzott függönyökkel, nehogy az ablaküvegnek vágódjon. A tojók és a hímek hatalmas hangrepertoárral rendelkeznek, amely a mély, dallamos füttytől a rekedtes kiáltozásig és rikoltozásig terjed. Hangjuk fiókakorukban alaku ki, ezért csak fiatal madarat vásároljunk. Egy kifejlett beónak akár 13-14 teljesen különböző hang is lehet a repertoárjában. Amennyiben sikerül fiatal madarat szerezni (az idősebbekhez képest tompább színezetű), biztosítjuk számára az optimális tartási feltételeket sok éven keresztül bohókás, kedves társunkká válhat. A beszerzéshez és tartáshoz sok sikert kívánok, de a teljesen kezdő madábarátnak inkább az igénytelenebb fajtákat (hullámos és nimfapapagáj) ajánlom, mivel magevők, így táplálásuk könnyebb. Ők is a helyes tartás és gondoskodás mellett aranyos, szelíd, néhány szó erejéig beszélő kedvenceink lehetnek.
|