Hullámos papagáj-Melopsittacus undulatus
Származás:Egész Ausztrália, főleg a belső területek, kivétel: Tasmania.
Testhossz:18cm
Szárnyfesztáv:9-10cm
Élettartam:7-8év
Leírása:Homloka és arca sárga, a pofatájék alsó részén kerek, kobaltszínű folt, torkán pedig egy sor (4-6 db.) ovális fekete folt látható. A fejtetőtől kezdődően a háti felületén a fekete alapszínű tollaknak sárga szegélyezettsége van, ami jellegzetes, hullámos rajzolatot ad, farcsíkja és hasi felülete világoszöld.Az evezők külső zászlói zöldek, a belsők feketék, az alsó szárnyfedők sárgászöldek. A farka zöldeskék, a külső tollaknak sárga szegélyük van. A írisze fehér, szaruszínű csőre 0,9-1 cm.Hosszú, viaszhártyája égszínkék, a lába szürkéskék. A tojó viaszhártyája barnás.A fiatalok színei elmosódottabbak, toroktáji foltjaik gyengén észrevehetők vagy hiányoznak, íriszük szürkés, viaszhártyájuk vöröseslila.
Mutációk: sárga, sötétzöld, albínó és kék.
A világon a legnépszerűbb és leggyakoribb díszmadár. Több ezer szín-és formaváltozatukat milliószámra tartják.
Viselkedés:
Időnként túlszaporodik, de néha tízezrével esik áldozatul az aszálynak. Kóborló életmódot folytat, ahol vizet és ennivalót talál, ott van a hazája, fű magvakat eszik. Röpte gyors, szabálytalan ívű, északon június és szeptember, délen augusztus és január között, élő, vagy holt fa üregeiben költ.
Tartás:
A megadott méretű kalitkában vagy volierban tartható, párban vagy kolóniában, táplálása: mindenféle papagáj-csemege (gyümölcsök, répa, saláta, dió, sajt, stb.) a hullámos papagájnak is adható! Más madarakkal csak feltételesen tartható együtt, a nimfapapagáj azonban jó társa lehet. Kedves, játékos, igénytelen madár.
Tenyésztés:
Fészekalja: 4-6 tojás (de előfordulhat 8-12 tojás is), kotlási idő: 18, kirepülési idő 30 nap. A fiatalok 3-4 hónapos korban kiszínesednek. Odú mérete: 18 X 18 X 25 cm, 5 cm-es röpnyílással. 1 éves kora előtt ne engedjük költeni. A kiszemelt pároknak évi két-három költést engedélyezzünk, és csak körülbelül 5 éven át vegyenek részt az utódok reprodukálásában. Ezeket a madarakat - jó kondíciójuk érdekében - tartsuk lehetőleg volierban és jó minőségű takarmányon, a nemek a költési időn kívül lehetőleg ne legyenek együtt, ügyeljünk arra is, hogy ne kerüljenek össze testvérek, anya a fiával, apa a lányával, stb. A már említett mutációk és a vad alapszínű madár ügyes párosításával a kül-, és belföldi tenyésztők igen sok színárnyalatot hoztak létre, úgymint olajszínű, kobaltkék, mályvakék, szürke, harlekin, opálos, stb., ismert a bóbitás hullámos papagáj is, a bóbita lehet hegyes, félkör, vagy köralakú. Sikerült kialakítani az úgynevezett standard hullámos papagájt is, a megfelelő előírásokkal, versenyekkel, kiállításokkal, stb. A szép küllemű és egészséges madár gyönyörűséget jelent a kiállítás megtekintőinek és a tenyésztőnek egyaránt.
|