Szürke fogoly-Perdix perdix
Származás:Európa mérsékelt övi részétől, Írországtól a Jenyiszejig terjedt el.
Leírása:A szürke fogoly teste kerekded, 28-32 cm hosszú. A hátán a tollak színe barna, a szárny- és mellrész szürke színű. A fogoly hasa fehér, a kakasoknál, de sok tojó esetében is egy barna, patkó alakú folt van rajta.Szárnyfesztávolsága 45-50cm.Testsúlya 350-450gramm.
Alfajai:
Perdix perdix perdix
Perdix perdix sphangnetorum
Perdix perdix hispaniensis
Perdix perdix armoricana
Perdix perdix italica
Perdix perdix hungarian
Perdix perdix lucida
Perdix perdix robusta
Perdix perdix canescens
Perdix perdix arenicola
Perdix perdix borkumensis
Perdix perdix furvescens
Szaporodás:
A fogoly monogám madár, egy életre választ párt. Talajmélyedésbe kapart, fűvel bélelt fészkét többnyire árokszéleken, erdőssztyepp jellegű réteken készíti. Április végén, vagy május elején kezd a fogolytojó (vagy tyúk) a tojásrakáshoz A fészekalj általában 8-10 tojásból áll, de nem ritka az ennél nagyobb fészekalj sem. A tojások átlagban 33 mm hosszúak, 26 mm szélesek, körtealakúak, simák, kissé fényesek, színük halvány zöldesbarnás-szürke. A tojásokon 24-25 napig csak a tojó kotlik, a hím (vagy kakas) a közelben őrködik. A csibék a kikelés után szinte azonnal elhagyják a fészket, kéthetes korukig apró rovarokat fogyasztanak. A szülők vezetésével tavaszig egy csapatot alkotnak, akkor egy idegen csapatból párt választanak maguknak.A fiatal szürkefogoly színe sárgásbarna és hiányoznak a jellegzetes fej- és hasi díszek róla. „Éneke” harsány rikácsolás. Ha megzavarják, elrepül, de, mint a legtöbb fácánféle, csak rövid távú repülésre képes, repülés közben figyelmeztetően rikácsol.
A fogoly magvakkal táplakozik, de fiókáit rovarokkal táplálja, hogy megfelelő mennyiségű fehérjéhez jussanak. Életük első 10 napjában a fiókák csak a rovarokból származó fehérjéket képesek megemészteni. A szülők a búzatáblák szélére viszik a csibéket rovarokra vadászni. A fogoly nem vándormadár, a párzási időszakot kivéve rajokba tömörülve él.Annak ellenére, hogy nagyon elterjedt, és nem veszélyeztetett, a foglyok száma meglehetősen csökken, főleg olyan helyeken, ahol áttértek az intenzív mezőgazdasági termelésre (pl. Nagy- Britanniában). Ez valószínűleg azért van, mert az élőhelyei elpusztulnak és nincs elegendő táplálék számára. Az ilyen területeken t az utóbbi 25 évben a szürke foglyok száma csaknem 85%-an csökkent. Nagy-Britanniában különböző szervezetek próbálnak intézkedni, a Madár és Vadállomány Megőrző Szövetség pedig természeti parkokat alakított ki, hogy megvédje a szürke foglyot a teljes kihalástól. 1995-ben megalakult a Biodiverzitásért Mozgalom.
|