Hamvas fácán-Lophura diardi
Előfordulása
A hamvas fácán Ázsia egyes területén honos madár, mely ezen belül megtalálható Kambodzsa, Laosz, és kelet – Thaiföld, és Vietnam területén. Thaiföldön szétszórtan mintegy 5000 példány található. A fakitermelések növekedés és a vadászások következtében az elmúlt tíz évben a fácánok száma mintegy 30%-kal csökkent., ezért mérsékelten veszélyeztettet fajok közé tartoznak.
A kakas és a tojó ismertetőjegyei
A Hamvas fácán kakas fekete színű fején egy 90mm hosszú sötét/fekete bóbitát visel, mely izgalmi állapotában feláll. A szem körüli területeknek erős vörös színe van, a szem vörös és barnás vöröses árnyalatú. A sziámi fácán csőre sötét szarú színű. A torok, a mellkas és a hát elülső része szürke, mely enyhén hullámos. Testének alsó területén fekete, ragyogó kék tollak találhatóak. A szárfesztávolsága 220mm és 240mm. A szárny fedőtollai sötét hullámos szürke színűek, melyet széles fekete és finom fehér vonalak szegélyeznek. A hát középső részén széles sávban a tollak aranysárga színűek, melyek a hát legalsó részén és a farktövén is megtalálható. A rövid farok tollak ezüstös kéken csillognak, és egy sötét vörösesréz árnyalat figyelhető meg még ezen területeken. A hosszú faroktollak feketés szürkés fényűek. A farok 33 és 63cm hosszú is lehet. A lábak vöröses színűek és hosszú sarkantyút viselnek. A kakasok 1180g súlyúak.
A tojó feje világos barna színű, és a szem környéke piros , mely nincs olyan élénk és nem olyan nagy kiterjedésű, mint a kakasnak. A torok, a hát és a mellkas alsó területei világos gesztenye színű, a has alsó része pedig világos szürke. A tojó hátán fekete hullámos tollak találhatók, az has alsó részén pedig a tollakat fehér vonalak szegélyezik. A szárfesztávolsága 220 és 240cm, a lábai ugyancsak, mint a kakasnál vörös színűek. A tyúkok 890g súlyt is elérhetnek.
Szaporodása, életformájuk
Elsősorban örökzöld, lombhullató őserdőkben, illetve bambuserdőkben találhatóak meg. Túlnyomórész előfordulnak alfödeken, de 800m magasban is találkozhatunka a Hamvas fácánnal. A fajra a monogámia jellemző. Április közepe és május eleje a költéi időszak, a fészekaljon mintegy 5-8 48*33mm pirosas bézs tojások találhatóak, melyek 23 napra kelnek ki.
Kakas és tojó.
|