Kék fülesfácán-Crossoptilon auritum
Előfordulása
Nyugat- és Közép Kína madarai közé tartozik, Mongólia középső területein is megtalálható. A fülesfácánok állandó madarak a magasan fekvő hegyi erdőkben.
A kakas és a tojó ismertetőjegyei
A hím testhossza 96 centiméter. A nemek hasonlóak, a tojók valamivel kisebbek. Tollazatuk felnőtt korban szürke színű, a fiatalok szürkés-barnás. A külső hallójáratuk mögött jól kifejlődött tollcsomóval bírnak, rövid farkuk van és külsejük általában a fajdokéra emlékeztet. Szemeik sárgás színűek, csőrük vöröses. Lábaik vöröses színűek. Tollazatuk 24 sötét kékesszürke faroktollból áll. A faroktollak külső 5-6 tollán széles sávban fehér átlós tollak találhatóak. Testük hosszúsága 96cm, szárnyúké 49cm és a szárnyfesztávolság 209-306cm. A hímek 1,7 és 2,1 kg, a tojók 1,5 -1,75 kg
Életmódja, táplálkozása
Nagy lábainak köszönhetőek könnyedén kikaparják a talajlakó férgeket, szívesen fogyaszt zöld növényi részeket, magvakat, bogyókat. Ahogyan azt ásócsőrük tanúsítja, a hegyvidéki hazájukban a táplálék nagy részét a földből szerzik.
Szaporodása
A kék fülesfácán monogám madarak közé tartozik. A szárnyait lengetve és farkát szétterpesztve a tyúkhoz oldalvást áll, miközben a vörös pofafélék megduzzadnak a párzás elől szertartás szerűen menekülő tojót ártalmatlanul üldözi. A nászidőszak május elején kezdődik és a tojók mintegy 8-14egyszínű, olívabarna, szürkén árnyalt tojást raknak. A tojások 24-26 napra kelnek ki. A csibék kezdettől fogva nagyon élénkek és könnyen felnevelhetők.
Tartása
Tágas esőtől védett ketrecre van szükségük jól vízelvezetéssel, száraz talajjal, ahol ásótevékenységüket is folytathatják. A téli hideg, a kemény fagyok sem okoznak számukra problémát. A fülesfácán legtöbbször nagyon szelíd, ragaszkodik az életteréhez és minden további nélkül tartható szabadon a kertben.
|