Tűzfácán-Lophura ignita
Előfordulása
A tűzfácán Malajzia, Kelet-Mianmar és Thaiföld, valamint Borneó, Indonézia, területeit népesíti be. 1000 méteres magasságban is megtalálhatóak.
A kakas és a tojó ismertetőjegyei
A tűzfácán kakasa testhossza 65-67 centiméter, melyből a farok hosszúsága 24-26 centiméter. A szárnyfesztávolsága 270-280 centiméter is lehet. A tűzfácán tojó méreteit tekintve jóval elmaradt a kakasétól, a testhossza alig éri el a 56-57 centimétert, melyből a farokrész 16-18 centiméter. A tojók szárnyfesztávolsága is csupán 156-177 centiméter lehet.
A tűzfácánok fején található kis bóbita sötétkék színű, a fején lévő bőrfüggelék pedig kobaltkék. A hátán lévő tollak liláskékek, farktollai sárgák, lábaik szürkés színűek sarkantyút viselnek. Ezeknek az élénk színeknek a párzás idején van igazán jelentősége. A hímek díszesebb tollat viselnek, mint a tojók, melyek gesztenyebarna színűek. A tojók is viselnek bóbitát, a fején lévő bőrfüggelék pedig kék színű.
Életmódja, táplálkozása
Magányosan vagy kisebb csoportban kutat élelem után az erdők aljnövényzetében. Főleg növények magvai, gyümölcsök és apró állatok szerepelnek étlapján.
Szaporodása
A tűzfácánok monogámok. A költési időszak július – augusztus között kezdődik. Bár a kakasok egy évesen már kiszínesednek csak három évesen válnak ivaréretté. Fészekalja 4-8 50*40 mm nagyságú krémfehér tojásból áll, melyen 24 napig kotlik.
Alfajai
Vieillot-tűzhátú fácán (Lophura ignita ignita)
Nagy borneói tűzhátú fácán (Lophura ignita nobilis)
Kis borneói tűzhátú fácán (Lophura ignita rufa)
Delecur-tűzhátú fácán (Lophura ignita macartneyi)
Kakas és tojó.
|