Fahéjszínű galambocska-Columbina talpacoti
Élőhelye: Az al ap faj C. t. talpacoti Dél-Amerikában, az argentin Privinzen, Tucumán, Salta és Chaco környékén és Paraguayban, Brazíliában él. Három alfaj a van, - melyek mél'etben és színnben különböznek elsősorban az alapfajtól. C. talpacoti. eluta inkább szürkés-barna, Nyugat Mexikóban a part menti területeken, míg a C. talpacoti rufipennis vöröses barna, Délkelet- és Dél-Mexikóban, Kolumbia, Venezuela, és Dél-Amerika északi részén él, míg a C. talpacoti caucae Nyugat -Kolumbiában honos. A száraz szavannák, a cserjékkel borított nyílt, félsivatagos területek, erdőszélek lakója. Megtalálható a megművelt földeken, gyümölcsösökben, kertekben, parkokban emberi településeken is. Táplálékát, mely kisméretű érett és félérett magvakból, rovaarokból és friss hajtásokból áll, a földön keresi. A déli hőségben általában a bokrokon, fákon piihen. A fészke nagyon különböző magasságban a cserjéken és fákon található.
Leírása: A teljes hossza 16 cm, zömök testfelépítésű csinos megjelenésű, rövidfarkú galamb. A tollazat színe jellemzően intenzív vöröses barna, a szárnyakon elszórtan sötétebb foltokkal.A hím feje világosabb szürke, teste viszont vörösesbarna színű. Aszárnyfedő tollakon sötétebb barna vagy fekete csíkokat, foltokat visel. Farka sötétbarna, a külső toll fekete. A csőr barnássfekete, az írisz vörös, a lába rózsaszín.A tojó kevésbé vörös, inkább barnás árnyalatú. Feje sem szürke, inkább jellemző a világosbarna szín. Testnagyságra is kisebb, finomabb testfelépítésű a hírnnél.
Tartása, elhelyezése: A talpacoti galambokat 1868-ban mutatták be a londoni állatkertben, ahol tenyésztése is sikerült még ebben az évben. Nem kényes, könnyen tartható és szaporítható, edzett madár. Mint a trópusokról származó kisgalambok általában, szeretik a napfényt és a meleget. Ha kevés napfényt kap, akkor hajlamos a melanizmusra. A hőmérséklet télen sem mehet 10°C alá. Nyáron tartható szabadtéri madárházban is, de ilyenkor lehetőséget kell biztosítani, hogy meneedéket találjon az eső és hideg idő ellen. Egy jól berendezett társas röpdében is elhelyezhető, lakóótársaival nem agresszív, legtöbbször figyelemre sem méltatja őket. Nála nagyobb, békésebb ter~ mészetű galambokkal, madarakkal is tartható. Csendes, nyugodt, halk madarak, a párok nagyon összetartanak, együtt mozognak, összebújva pihennek az ágakon.
Táplálása: A többi kisméretű galambhoz hasonlóan elsősorban köles, mohar, csumiz, darált nappraforgó és gabonaszemek, mák, kender, repce. Sokat keresgél a földön, itt kis tálakban kínálhaatunk neki apróra vágott gyümölcsöket: alma, körte, ribizli, eper, banán, málna és szőlő. Költésskor szívesen fogyasztja a tojásos eleséget. Folyamatosan kapjanak sódert, mészpótló anyagokat: mészkövet,apróra tört tojáshéjat, szépiát. Szereti az apróra vágott zöldeleséget: tyúkhúr, saláta, lóhere, reszelt sárgarépa. Vízben oldva rendszeresen adhatunk nekik vitaminkészítményeket is.
Tenyésztése: Ha ágakkal, esetleg élő növényekkel és fészkelő helyekkel berendezett kisebb röpdét, napfényes elhelyezést, melegetbiztosítunk részére, az egészséges, ivarérett madarak gyorsan fészkeléshez látnak. Halkan szólongatják egymást, ami inkább nyögdécselésnek, mint galambturbékolásnak hat. Szívesen elfoglalja a védett helyeken felerősített 10 cm átmérőjű koosárkát vagy fészekládikát, amibe a hím elhelyezkedik, és khu-khu hangon hívja kiszemelt párját, miközben szárnyát ütemesen mozgatja. Vékonyszálú szénából gondosan megépített, csésze alakú fészkébe két fehér tojásán 13-14 napig kotlik. Akikelt fiókákat nagy gonddal felváltva melengeetik, etetik. A fiókák már 12-13 napos korukban elhagyj ák a fészket. Ilyenkor világosbarna színűűek, és eleinte a földön tartózkodnak, ahol a szülők felkeresik és szorgalmasan etetik őket. Nééhány nap elteltével már kezdenek csipegetni, magvakat keresgetni, miközben egyre inkább felfeedezik élőhelyüket. Viszonylag könnyen tenyészthető es nagyon megbízható an költő, szapora, élelmes kisgalamb. A költési szezonban gyakorlatilag egymást követik a költések. A fészkén intenzíven ül, zavarásra is csak nehezen hagyja el. A fészekkontrollra sem érzékeny.
|