Olíva galamb-Columba arquatrix
Élőhelye : Angola, Kongói Demokratikus Köztársaság, Etiópia, Kenya, Mozambik, Szaud-Arábia, Szomália, Dél-Afrikai Köztársaság, Szudán, Zimbabwe és Tanzánia. Sajátos életteret igényel, szereti az 1400 méter körül elhelyezkedő esőerdők felett lévő hűvös, nedves mediterrán jellegű örökzöld galéria erdőket, de ha nyugodt körülményeit nem zavarják előfordul a 700 méter magasságokban lévő mezőgazdasági területeken is. Fészkét vastagabb ágacskákból, vesszőkből a fák lombkoronájába rakja általában 15 méter magasságig találhatók meg. Fészekaljanként 1 fehér tojást rak, de nagy ritkán előfordul a kettő is. Élelmét ügyesen mozogva elsősorban a lombkoronában keresgéli, ahol gyümölcsöket, bogyókat, magokat, rovarokat és azok lárváit szedegeti. Ez mellett leszáll a talajra, hogy ott az avarban megkeresse és összeszedje a táplálékát.
Leírása: A kifejlett hím hossza a 37 - 42 centiig is változhat. A nemek hasonló színezetűek, de némi eltérés van közöttük, az egyik ilyen, hogy a hím fejteteje ezüstösen csillogó a tojóé fekete színű, egész tollazata világosabb árnyalatú és tompább színű. Nyaka ezüstözötten rózsaszín szabálytalan fekete foltokkal, mely csíkozott hatást mutat. Lába, csőre, és szemgyűrűje feltűnően narancssárga, vagy világos sárga. Szárnyai barnásfeketék és fehéren pöttyözöttek. Farka sötétszürke. Repülése gyors, az ágak között a galambokra jellemző éles irány váltásokra is képes. Hangja ismételt turbékolás. A fiatalokra jellemző a barnás szürke tollazat. A fejlődésben lévő fiataloknál a csupasz bőrfelületek még tompa zöldessárga színűek. Tenyészérettségét 2 éves korára éri el.
Tartása, elhelyezése: Nagysága megköveteli a tágas volieres elhelyezést. Miután eredeti élőhelyén a lombkorona lakója, jó ha mi is ehhez igazítjuk a környezetét. Legyen élő növényzettel beültetett, de szabad napos helyet is biztosító a környezete. A padlózatra alomként homokos földet, illetve némi lombtakarót szórjunk, hogy a talajon tartózkodva kedvére kutatgathasson a rovarok, azok lárvái és az elszórt magok után. A téli védelméről gondoskodni kell. Tartható más madarakkal mivel viszonylag szelíd természetű és jámbor galambok. Arra ügyeljünk, hogy bár nagytestű, ettől függetlenül kevésbé védi meg magát ha más agresszívebb, (legyen az kisebb testű) galambbal, vagy madárral tartjuk egy röpdében. Fészek alapként elfogadja a nyitott kosarat, melyet szemmaagasságban és lehetőleg élő lombozattal védett helyre szereljünk fel.
Takarmányozása : Az alaptakarmány mellett az általam tartott madarak előszeretettel fogyasztják a mazsolát kókuszreszeléket, mákot, napraforgót. A költési szezon előtt egy kicsivel több kenderrmagot kapnak, melyet kiegészítek reszelt főtttojással, sárgarépával citrom és cékla héjával, amit szintén lereszelve adom a számukra. Az egyedek ízlése szerint hozzá lehet őket szoktatni a szezoonális gyümölcsökhöz. Nélkülözhetetlen számukra a mészpótlás, ezért állandóan legyen előttük kieegészítő takarmányként mészpótló keverék. Fióka neveléskor fokozottan figyeljünk erre, mivel gyorsan fejlődnek és nagytestű galamb lévén hajlamos a csontgyengeségre, mely a későbbiek során különböző problémákhoz vezethet.
Tenyésztése: Hazánkban nem igazán elterjedt a tartása ezért a pár összeállításakor vigyázni kell az idegen vérvonalak beszerzésére. Mindkét szülő felváltva költ, az inkubációs ideje 17 - 20 nap.
A mi éghajlati viszonyaink között a tenyészidő szaka az őszi, téli hónap okra esik, így ajánlatos a kikeléstől számított 20 nap után tollasodó fiókára odafigyelni, hogy ne fázzanak meg, mivel ekkor már szülők ritkábban ülnek rájuk.
|