Réznyakú galamb-Geopelia humeralis
Élőhelye: Ausztrália északi és keleti területei és Új-Guinea. Kedveli a sűrű növényzettel benőtt, nedves vízmosásokat, erdős, trópusi és szubtrópusi cserjéseket, mangrove ültetvényeket, mocsaaras területeket. Elsősorban ott telepszik meg, ahol a sűrű erdős-bokros részek mellett nyílt füves területek találhatók, melyeket felkereshet táplálékszerzés céljából. Mindig igyekszik vízlelőheelyek és vízfolyások mellett maradni. Jelenleg terjedőben van hazájában: megjelent a tengerparti sávtól beljebb lévő területeken déli irányban, valamint a dél-csendes-óceáni térségben, Pápua ÚjjGuineában is. Párban vagy kisebb csoportokban látható, amint a talajon keresi különböző maggvakból álló táplálékát. Repülése gyors, határozott, sokszor csak a szárnyak suhogása "fütyülése" árulja el repülését. Kisebb gallyakból és száraz fűszálakból készült fészkét jól elrejti a fák és cserjék lombkoronájába vagy a megközelíthetetlen mangrove bozótban. Nagy elterjedési terüleetén belül négy alfaja alakult ki: Geopelia humeralis gregalis, Geopelia humeralis headlandi, Geopelia humeralis humeralis és Geopelia humeralis inexpectata. Az alfajok elsősorban színárrnyalati különbségeket mutatnak.
Megjelenése: Első ránézésre nagyon hasonlít a zebragalambra, leginkább nagyobb termete és a nyak hátsó részén található bronzszínű csillogó folt különbözteti meg tőle. Közepes méretű, 27730cm hosszúságú galamb, viszonylag hosszú lapos farokkal. Az arc és fej kékes-szürke, sötétebb sávokkal. A nyak hátsó részét csillogó fényes rézszínű, fekete szegélyes tollak díszítik. Szárnya, háta és farka szürkés barna színű, fekete keresztcsíkozással. Farktollainak végén - kivéve a két középső tollat - fehér folt található, mely udvarláskor, mikor a hím szétterpeszti a farktollait, nagyon elegáns megjelenést kölcsönöz neki. A nyak elülső része és melle kékes-szürke, hasa halvány barnásvörös vagy fehéres. Szemgyűrűje kék, írisze sárga, esőre kékesszürke. Lába vörös színű. A hím és a tojó egyforma, a nemeket nehéz egymástól elkülöníteni.
Tartása, elhelyezése: Méretéből és félénk természetéből adódóan mindenképpen volieres elheelyezést igényel. Nagyon aktív, sokat röpköd, de szeret a védett helyeken megpihenni, ezért élőőhelyét természetes ágrendszenel rendezzük be, ahol védettebb zugok és repülésre, napozásra alkalmas nyílt területek is találhatók. Nagyon szeret a talajon keresgélni, ezért etető edényét itt is elhelyezhetjük. A röpde alját felszórhatjuk erdei földdel, vagy folyami homokkal, melyet az ellszennyeződéstől függően kell cserélnünk. Ha lehetősége van rá, rendszeresen fürdik, vagy "kiifekszik" az esőre, de a napfürdőzést is nagyon szereti. Ennek biztosítása alapvető fontosságú, mert ezzel és a helyes táplálással megelőzhetjük a sajnos előforduló tojáslerakási nehézséget. Költési időszakban meglehetősen agresszív lehet, ezért lehetőleg páronként helyezzük el, társas elhelyezése csak nagy helyen és nagyobb testű lakótársakkal javasolható. Télen védett, fagymenntes helyet biztosítsunk részére.
Táplálása: Alaptakarmánya a méretének megfelelő galambkeverék: kölesfélék, muhar, búza, apró szemű vagy darált kukorica, fekete napraforgó, repce, kender, bükköny. A magkeveréket megpróbálhatjuk csíráztatott állapotban is kínálni. Szívesen fogyasztja az apróra vágott tyúkhúrt, salátát. Rászoktatható a tojásos lágyeleségre is, melyet elsősarban a költésre felkészítéskor és fiókaneveléskor adhatunk neki. Kisebb rovarokat is örömmel elfogad. Folyamatosan legyen előttte mészkő őrlemény, apróra tört tojáshéj és szépia, hogy elkerülhessük a tojáslerakási problémáákat. Táplálását különböző vitaminkészítmények adásával tehetjük teljessé.
Tenyésztése: Könnyen költésre bírható, de a siker érdekében biztosítani kell részére a zavarássmentes körülményeket. Fészkét vékony ágakból és vastagabb szénaszálakból építi a röpde egy magasabb, védett helyére. Szívesen elfogadja a megfelelő méretű fészekkosarat vagy ládát. Két tojásán 16-18 napig kotlik, majd a szülők közösen nevelik fiókáikat. A kirepült fiatalok inkább barnás szürke ámyalatúak, keresztcsíkozásuk sem annyira feltűnő, inkább pettyezett világosszürrke. A fiatalok gyorsan önállósodnak, 2-3 hét elteltével elválaszthatók szüleiktől. Teljes kiszíneeződésük 4-5 hónapos korukra következik be.
|