Aranyfácán-Chrysolophus pictus
Származás:Kína
Testhossz:
Élettartam:8 év
Elhelyezésük:Elhelyezésükhöz már egy 4m2-es terület is megfelelő, amelynek van egy tetővel fedett kifutó része is. A ragadozók, verebek távoltartása érdekében ajánlott a 25-30 cm mély beton vagy lemezlábazat elkészítése, annak lefedésére pedig 2-2,5 cm-nél nem nagyobb lyukbőségű drótháló. Legjobb, ha homokborítású a röpde aljzata. Mivel éjszakára felgallyaznak, így a fedett rész alatt egy ülőrudat is helyezzünk el.
Takarmányozás:Alaptakarmányuk kukorica, búza, napraforgó keveréke, kiegészítve némi aprómaggal (köles és cirokfélék), változatossá téve egy kevés pulykatáppal. Az aranyfácánok zöld- és ún. lágyeleséget főként a költési (március-június) és vedlési (augusztus) időszakban igényelnek, de kis mennyiségű szezonális gyümölcsöt, lárvákat, telente pedig némi reszelt káposztát szívesen fogadnak.
Szaporodás:Költési időn kívül párban, vagy kisebb csapatokban jár. A tyúkok már egy éves koruk előtt ivaréretté válnak, a kakasok azonban később, és csak a következő év nyarán kezdenek udvarolni. A fiatal kakasok télen idősebb kakasokhoz társulnak.Párzási időszakban gyakran hallható a kakasok területvédő kiáltása. Területüket akár heves harcok árán is megvédik. Csak jó időjárás esetén kezdenek el udvarolni, amikor a kakas gyorsan váltakozó irányban kering a tyúk körül. Ugyanilyen hirtelen veszi fel a nászpózt, amikor is peckes léptekkel a tyúk mellé sétál, és kissé leengedett szárnyakkal mutogatja neki magát. Fejét felborzolt gallérral lehajtja, és hátát, és farkát közszemlére teszi. Mindeközben sziszeg. Eleinte a tyúk kevés érdeklődést mutat, és elfordul, de a kakas kitartóan újra és újra elé kerül, és újra és újra felveszi a nászpózt. Végül a tojó leszegett fejjel és leengedett szárnyakkal jelzi, hogy készen áll a párzásra. Párzás közben a kakas a tojó tollait tépkedi. A párosodás után a tyúk egy fára menekül.A költési időszak április-május között van, ekkor a tojó 5-12 krémfehér tojást rak, ezeken 22 napig kotlik. A tojások mérete 45x33 milliméter. A csibéket anyjuk egy-két napra a szárnyai alatt melengeti, majd vezetgeti, eteti, vagy csak megmutatja a táplálékot. A fiatal madarak 12-14 nap után anyjukkal együtt alszanak a fán. A kotlásban és a fiókák felnevelésében a hím madár nem vállal szerepet.
A fácáncsibék felnevelése:
Felnevelésükhöz ma már kiváló minőségű fácán, vagy pulyka indítótápokat lehet kapni, amihez az első héten nem is kell semmilyen más kiegészítő. Később tojásos, túrós lágyeleséget, kevés aprított zöldeleséget (pl. pitypanglevél, pázsitfű) adjunk nekik, majd 2 hetes kortól fokozatosan szoktassuk a csibéket a felnőttek eleségéhez. Mi az első 3 napban kamillateával itatjuk őket, majd pár napig folyamatosan, később hetente két napig tejsavbaktérium készítményes (Laktiferm) ivóvizet kapnak. Nagyban megkönnyíti feladatunkat, ha a szülők mellett keltek a csibék, mivel a mesterségesen nevelkedettek fokozottan igénylik gyámolításunkat. A szabadba való kiszoktatásuk folyamatosan történjen, egy infralámpa, reflektorizzó melege legalább 3-4 hetes korukig pótolja a kotlós szárnyainak védelmét.
Alfajok:
Chrysolophus pictus infuscatus
Chrysolophus pictus luteus
Chrysolophus pictus obscurus
Chrysolophus pictus pictus
Hangja:A kakas hangos, durva fémes revírkiáltása a kasza fenéséhez hasonlít.(Hangpélda; MP3; 718 kB) Kis időközökkel egy vagy két szótagú kiáltásokat hallat, amelyek messzire elhallatszanak. Mindkét nem izgatott kiáltása egyszerű vagy sorozatos pvii vagy pvitt, aminek a helyzettől függően változhat a hangmagassága, az erőssége és a keménysége.(Hangpélda; MP3; 856 kB) Fenyegető hangja magas vinnyogás, A kakas kapcsolattartó kiáltása a gyöngytyúkra emlékeztető lágy kuncogás. A tyúk tluk tluk hanggal figyelmeztet a földön támadó, és lágy, halk nyávogással a levegőből támadó ellenségre. A félelem- vagy riadókiáltás egy erős iiiihhh. Az udvarlás alatt hallatott sivító és sziszegő hangok mellett nászetetés közben a kakas a házi tyúk hangjára emlékeztető oor oorral hívogatja párját.
|