Páva-Pavo cristatus
Származás:India
Testhossz:110-120cm tojó 95cm
Testtömeg:hím 4-6kg nőstény 2-4 kg.
Élettartam:15-20év
Elhelyezés:Zárt tartású tenyészállományokban egy körülbelül 20 m2 alapterületű helyet igényel egy pávapár, mely minden további tyúkonként kb. 5 m2-el növelendő.A kétharmad részt dróthálóval, egyharmad részt tetővel fedett voliert az uralkodó szélirány felől kell szélfogóval védeni.Az éjszakára felgallyazó madaraknak egy-két ülőrudat is tegyünk fel, melyek közül legalább az egyik a tető alatt legyen. Itt kapnak helyet az etető és itatóedények és a fészkelőhely is, ami esetenként lehet szénával, szalmával bélelt láda is, de előnybe részesítik a száraz homoktalajt. Ezt a helyet deszkalappal, nádszövettel érdemes eltakarni, mivel búvóhelyként érzékelve gyorsabban fedezi fel a tojó, miként egy esetlegesen a volierben lévő fenyőfa ágakkal árnyékolt tövét is.
Tápláléka:Alaptakarmányuk búza, kukorica, napraforgó, kiegészítve egyéb aprómag keverékkel, pulykatáppal. Márciustól állati fehérjében gazdag, un. lágyeleséget készítsünk, meghintve ásványanyag kiegészítőkkel, zárt tartásban lévő madaraknak rendszeresen biztosítsunk kis mennyiségű zöldeleséget. Ezen szükségletek biztosítása az éves szaporulat mennyiségének, egészségi állapotának záloga.
Szaporodás:Az első költés megkezdése április közepén, május elején várható. A tyúk 5-9 tojását 27-28 nap alatt költi ki. A csibék neveléséhez mi speciális fácántápot használunk, kiegészítve a fent említett, tojás, sajt, sárgarépa alapú lágyeleséggel, túróval, 10 napos kor után apróra vágott zöldeleséggel.
A mesterségesen keltetett növendékeket 4-5 hetesen engedjük külső kifutóba, infralámpa segítségével fokozatosan szoktatva a külső hőmérséklethez.
Egy hónapos kor után már a szárnytollazat mintája támpontot ad a fiatalok nemének megállapításához. A pávák kb. kétéves korukra válnak ivaréretté, de a csodálatos, legyező alakú farktollaik hatéves korukig növekednek. A tojók azokat a kakasokat kedvelik leginkább, akiknek több „szem” van a farktollain, ezért az idősebb hímek előnyben részesülnek.A párzási időszak alatt a kakasok farktollai minden évben kicserélődnek, nyáron pedig elhullnak. Az uszályt nemcsak a farktollak alkotják, hanem a farktollak alatti tollréteg is. Ezek a tollak a farktollak alsó részét borítják és megtartják az uszályt.A pávakakas, hogy a tojónak kedveskedjen, kápráztató farktollait mutogatja. Amikor a tojók közelednek, a tollak maguktól kibomlanak és a farok kitárul, felvéve jellegzetes, gyönyörű legyezőformáját. Ezután következik a hím jellegzetes udvarlótánca.
Legfontosabb betegsége:Az ősz beköszöntével egy náthás tünetekkel jelentkező betegség a legveszedelmesebb ellensége a páváknak. Felboncolva a májon jelentkező foltosság sokáig abban a téveszmében tartotta a pávatulajdonosokat, hogy vírusfertőzéssel állnak szemben. A széles spektrumú antibiotikum kúra (általában "tylan" hatóanyag) megelőzésként sok esetben használt is a szervezet ellenálló képességének erősítésével, de a valódi problémát csak elodázta.A betegség okozója egy egysejtű, melynek egy un. vakbélféreg a hordozója és általában a földigiliszta a köztes gazdája. Jól megelőzhető, kezelhető a betegség Flubendazol hatóanyagú készítményekkel.
|