Gyémánt gerle-Geopelia cuneata
Származás:Ausztrália
Testhossz:18-20cm
Testsúly:23-27g
Röpde vagy kalitka:A gyémántgalamb rendkívül jámbor, csendes jószág. Más madarakkal együtt azért nem ajánlatos tartani, mert még a mellette törpének tekinthető zebrapintyek is képesek megkopasztani és tollait fészekanyagnak felhasználni, ugyanis a gyémántgalamb ellenállás nélkül mindent eltűr. Valamiféle agresszivitás esetleg akkor tapasztalható, ha több madárkát tartunk közösen és a hímek vetélkednek a tojók kegyeiért.Egy galambpár akár egy 116 cm2-es kalitkában is elél, de naponta röptetni kell őket. A gerléket sosem szabad szabadban röptetni, mivel hiányzik belőlük a galambok hazarepülési ösztöne.
Hőmérsékleti igény: A galambok meglehetősen edzett díszmadarak. Rossz időben azonban a galambfajoknak is kell lehetőség, hogy fagymentes és jól szigetelt éjszakai házban vagy fészerben pihenjenek.
Táplálék: A kis testű trópusi madarak számára összeállított magkeverék lehet eleségük alapja. Kiegészítésképp adjunk nekik némi zöldséget, olasz kölest és csíráztatott magokat időnként. Győződjünk meg róla, hogy madaraink előtt van elegendő apró szemű madárhomok, hogy igény szerint fogyasszanak belőle. A gyémánt galambocskák aránylag keveset isznak.
Szaporodás: Ez a faj tenyészthető röpdében és tenyészkalitkában is. Felakaszthatunk pár költőodút (12x12 cm és 5 cm magas) a röpde különböző pontjára. Ezen madarak a dróthálós vagy félig nyitott odút szeretik. A fészek különféle anyagból készülhet, például száraz fűszálakból vagy vesszőkből. A szaporodási időszak előtt, alatt és után szükségük van megnövelt mennyiségű tojásos eleségre is. A gyémánt galambocska két tojást rak. A szülők megosztják a költés felelősségét, ami kb. 12-13 napig tart. Az első pár napban a fiókák anyjuk „galambtején” élnek. Ezután a hím szintén segít a fiókák nevelésében. A fiókák kirepülése 12-14 nap múlva várható; ekkor még nem önállóak, és rövid ideig szüleik gondozására szorulnak. A jó kondícióban lévő tenyészpár évente 2-3 alkalommal költhet.
A nemek megkülönböztetése: A gyakorlott szem azonnal látja, hogy különösen a szaporodási időszakban a szem körüli bőr színe a hímeknél élénkebb, mint a tojónál.
Gondozás
A gyémántgalamb meglehetősen ostoba kis madárka. Tapasztalatom szerint több év múlva sem ismeri fel gondozóját (ellentétben a legapróbb pintyekkel), és a naponta történő etetéskor ismételten képes eszeveszett menekülési jelenetet rendezni, amelynek lazán álló tollazata látja kárát. Ez különösen kalitkában elhelyezett állatoknál volt észlelhető.
E madarak általában elég nyugodtak. Alig fürdenek, de ha a helyzet úgy hozza, szeretnek megázni az esőben. Ha az időjárás sokáig száraz, kézi növénypermetezővel óvatosan lehet rájuk fújni némi vízpermetet. A gyémánt galambocskák igazi napimádók. Szeretnek a röpde talaján eleség után kutatni.
|