Zöld anolisz-Anolis carolinensis
Származás:USA Dél-Keleti partvidéke
Testhossz:10-20cm
Élettartam:3-5 év.
Terrárium:minimum 60x50x50 es legyen.Ne fukarkodjunk, amikor berendezzük terráriumát, tegyünk be neki jó sok faágat. Az esőerdő-terrárium hőmérsékletét nappalra 26-30 °C-ra, éjszaka pedig 20-22 °C-ra állítsuk be 70-80%-os páratartalom mellett. Nappali életmódot folytat. Ezért helyezzünk a terráriumba trópusi növényeket, melyek sok árnyékos búvóhelyet adnak az anolisznak.A talaj lehet fakéregHelyezzünk a terráriumba egy méretes itatótálat.Ez a hüllőfaj a természetben fán él, így biztosítsunk számukra sok erős, mászható ágat!Egy terráriumban használatos kerámia vagy műanyag búvóhely,megfeleő búvóhelyet biztosít az anoliszoknak, így is csökkentve a hüllők stressz-szintjét!A zöld anoliszok kedvelik az olyan terráriumot, amelyben van folyó víz. A Zoo Med vízesés kit-je alkalmas arra, hogy természethű környezet alakítsunk ki, és biztosítja a hüllőnk számára a friss folyóvizet.Vagy készíthetünk nekik házilag is egyet.Az anoliszok nappali hüllők, és speciális UV-B világításra van szükségük, hogy egészségesek és erősek maradjanak!
Táplálék:
Kisebb tücskök, sáskák, csótányok és lisztkukacok szerepelnek az étrendjén. A jóval nagyobb táplálék állattól könnyen megijedhetnek.
Tavasztól kora őszig gyűjthetünk be számukra szöcskéket és kisebb bogarakat is, de ezeket lehetőleg forgalomtól távol eső területen tegyük. (A szentjánosbogár mérgező!)
Etessük őket lehetőleg naponta, lehetőleg annyit amennyit megesznek. Az el nem fogyasztott eleséget estére ne hagyjuk bent a terráriumban, mert azok megrághatják anoliszunkat.
Feletetés előtt a rovarokat lehetőség szerint 24órán át tápláljuk, fehérje és vitamindús táplálékkal, ezzel is javítva a minőségükön.
Kézbevétel:
Néhány példány könnyen hozzászoktatható a kézhez, habár a legtöbb példány részére a fogdosás elég nagyfokú stresszel jár. (A stressz pedig betegséghez is vezethet.) Azonban alkalmankénti kézbevételük elkerülhetetlen, ekkor legyünk körültekintőek, mert nagyon gyorsak és méretükhöz képest képesek elég nagyot harapni.
Veszély esetén eldobhatják farkukat, amely egy idő után visszanő, de sem mérete sem formája nem lesz olyan mint az igazi.
A stressz jelei:
Amikor egy zöld anolisz színe barnára vált az az egyértelmű jele annak, hogy stresszes. Az esti lámpaoltás után színe ismét zöldé válhat, de reggel hamarosan visszavált barnára.
Stressz előidézője számos lehet, túl meleg vagy túl hideg a terrárium, nincs elég búvóhely, 2 hím egyed van együtt tartva vagy a család macskája egész nap ott ül a terráriuma mellett.
Ivarmeghatározás:
A hímek nagyobbak a nőstényeknél és rendelkeznek toroklebennyel, amelyet előszeretettel mutogatnak a nőstényeknek és a rivális hímeknek.
A nőstényeknek, és mindkét nem növendékeinek lehet egy fehér csík a hátrészen.
Szaporodás:
Párosodás a tavaszi és nyári időszakban valószínű egy több hetes téli pihenő után. A téli pihenő időszak alatt biztosítsunk számukra alacsonyabb hőmérsékletet, nappal 18-20 °C környékén. Vadbefogott állatoknál megfelelő életkörülmények kialakítása mellett sem biztos, hogy ez bekövetkezik.
A toroklebeny mutogatása és a bólogatás egyértelmű jele annak, hogy a hím szaporodni szeretne. Ha erre a nőstény úgy reagál, hogy elfut az egyértelmű jele annak, hogy még nem áll készen. Ellenkező esetben hagyja, hogy a hím megragadja torkánál fogva akkor a párosodás be fog következni. Erre legtöbbször a késő délutáni /esti órákban szokott sor kerülni.
A párosodást követő 2. héten már jól láthatóan gömbölyödik a nőstény , ekkor egy meleg ás párás helyet keres a tojás lerakásához (ritkább esetben 2 tojás). Ez megismétlődhet 2 hetente, és kb. 10 tojást is lerakhat egy idényben.
Hogy megvédjük a tojást a e felnőttektől ki is vehetjük azokat és keltetőbe rakva, 29-30 °C-on, 35-40 nap alatt kel ki az utód.
Az frissen kelt zöld anoliszok 5-6 cm-sek, számukra ajánljunk rengeteg napos tücsköt és röpképtelen legyet.
Sajnálatos módon nem tartják olyan sokan ezt a fajt mint szeretném, köszönhető ez talán annak is, hogy már pár ezresért is hozzá lehet jutni vadbefogott állatokhoz. Tény továbbá, hogy tartásukhoz a felszerelés sokkal többe kerül mint maga az állat, és áruk miatt a tenyésztésük is megfontolandó... Viszont egy gyönyörűen berendezett terráriumban, a zöld anoliszok lakrészünk ékkövei lehetnek megjelenésükkel és folyton aktív életmódjukkal!
Alfajok:
Anolis carolinensis carolinensis
Anolis carolinensis seminolus
CITES:Nem szükséges.
|