Jackson vagy háromszarvú kaméleon-Chamaeleo jacksonii
Származás:Kenya,Tanzánia
Testhossz:35cm
Élettartam:5-6 év.
Terrárium:Ez a kaméleonfaj az átlagosnál összeférhetetlenebb, ezért egy pár elhelyezésére csak hatalmas méretû tartóedény alkalmas. A hímeket pedig – az állandó verekedés miatt – egyáltalán ne tegyük össze. Fentiek miatt magányosan történõ nevelésüket javaslom.Egy kifejlett példány számára elegendõ a 60×50×80 centiméter nagyságú terrárium, melyet gazdagon rendezzünk be elágazó faágakkal, és élõnövényekkel. Talajként virágföld-homok keverékét, vagy Sphagnum mohát használjunk, legalább 10–15 centiméteres vastagságban. A terrárium átlaghõmérséklete nappal 24–26 °C legyen. Egy kis teljesítményû spotlámpa segítségével napozóhelyet alakítsunk ki, ahol maximum 28 °C-ig emelkedjen a hõmérséklet. Éjszaka ezzel szemben 15 °C-ig is lehûlhet a levegõ. Ez a nagy hõmérséklet különbség az állatok élõhelyének viszonyait tükrözi, és szükséges a megfelelõ kondíció megtartásához.A levegõ relatív páratartalma nappal 50–80%, éjszaka (fõleg a hajnali órákban) 80–100% legyen. Ezt úgy érhetjük el, hogy napközben és fõleg a késõ esti órákban langyos vizet permetezünk a növényekre, illetve a légtérbe.
Táplálásuk viszonylag könnyû, hiszen a legtöbb ízeltlábút elfogadják. Nagyon kedvelik a legyeket, sáskákat, tücsköket, viaszmoly hernyót és lepkét, de a kifejlett állatoknak heti 1–2 alkalommal újszülött egeret is adhatunk.Táplálásukra “vitaminozott” gyümölcslegyek (Drosophila), apró tücskök és más kisebb ízeltlábúak az alkalmasak. Elegendõ mennyiségû eleség esetén 6 hónapos korukra testhosszuk megkétszerezõdik, 9 hónapos korukra pedig ivar-éretté válnak.
Szaporodás:
A nemek megkülönböztetése a szarvak nagysága alapján lehetséges. Ha mégis kétség merülne fel, további táppont lehet a hímek tömörebb farktöve.
A párzási idõben – március, április hónap – a hímek imponáló színeket produkálnak, és oldalirányú mozgásukkal, fejbólogatással hívják fel magukra a nõstény figyelmét. A párzásra hajlandó nõstény színezete jelentõsen kivilágosodik, és farkának gyengéd érintéseivel ingerli a hímet. A hím fejének mozgatásával addig döfködi a nõstényt, míg az megfelelõ pozícióba kerül. Ekkor rámászik, és tarkójánál megragadva, mellsõ lábaival átöleli, farkával a nõstény hátulsó testtájékát simogatja. A nõstény farkát megemelve szabaddá teszi a kloákanyílását. Ezután megtörténik a párzás, mely körülbelül 10–15 percig tart. Az elkövetkezõ napokban (még 10–11 napig) a nõstény még magához engedi a hímet, sõt párosodhat is. Késõbb riasztó, fenyegetõ színezetet felvéve minden közeledést visszautasít. Ekkor helyezzük vissza a hímet saját terráriumába.
A vemhesség elsõ szakaszában intenzív táplálkozásba kezd. A táplálék mennyisége az idõ elõre haladtával egyre jobban csökken, majd visszautasítja a felkínált eleséget. A háromszarvú kaméleon elevenszülõ faj. A nõstény sokat mászkál, keresi a “szülésre” alkalmas helyet, ezért a terráriumát gazdagon kell dekorálni. Szükséges kettõ vastagabb ág, amely vízszintesen van egymás felett. Ugyanakkor szükség van nagy és erõslevelû növényekre, pl. fikuszra (Ficus elastica). A kopulációt követõen 3,5–6 hónap elteltével ezekre fogja az anya “leejteni”, 7–38 darab utódját. (A fiatalok száma függ az életkortól, és az állat nagyságától.) Az apróságok mérete átlagosan 50–55 milliméter, súlyuk csak 5–6 gramm. A lepottyanó kis kaméleonok – ha a tojáshártya magától nem reped fel – apró szarvkezdeményükkel szakítják fel, amelyek már ekkor láthatók. Az apró kicsúcsosodásokból alakul ki a késõbbi szarv. Azonnal elindulnak felfelé, biztonságos helyet keresve.
Színezetük szürkésbarna vagy világos vörösesbarna, fehér illetve krémszínû foltokkal tarkítva. Az elsõ néhány hónapban felnevelésük nagyobb méretû, növényekkel gazdagon beültetett, maximum 22 °C hõmérsékletû terráriumban közösen is történhet, de véleményem szerint az állatok fejlõdése sokkal jobban nyomon követhetõ, ha kisebb tartóedényekben külön-külön neveljük õket. A 24 °C feletti hõmérséklet káros számukra, 30 °C hõmérséklet már halálos a fiatalokra!
CITES:B melléklet.
|