Párduckaméleon-Furcifer pardalis
Származás:Madagaszkár északi területei.
Testhossz:30cm de feljegyeztek már 55cm példányt is.
Terrárium:80x80x100 esőerdő terrárium.A párduckaméleon nagy mérete miatt nagy terráriumot igényel. Az irányadó méretek a következőek: a terrárium hossza az állat testhosszának háromszorosa, magassága a négyszerese, szélessége kétszerese legyen, némi eltérés persze megengedett. Fiatal állatok esetén célszerű kisebb terráriumban nevelni őket, mivel egy hatalmas terráriumban nem biztos, hogy a kaméleon megtalálja a felkínált eleséget.A terráriumot a lakás egy nyugodt, huzatmentes helyén kell elhelyezni úgy, hogy annak alja legalább egy méterre legyen a földtől. A párduckaméleonok bokrokon és fákon élik életüket, nem érzik jól magukat a talaj közelében. A terráriumnak jól kell szellőznie! A kaméleonok érzékenyek az állott levegőre. Manapság már lehet kapni, illetve készíttetni kifejezetten kaméleonoknak tervezett terráriumokat.A párduckaméleon magányosan élő állat, csak a szaporodáskor keresik a hímek a nőstények társaságát, az év többi szakában agresszívak fajtársaikkal. Hogy állatainkat ne tegyük ki ekkora stressz hatásának egy terráriumban egy párduckaméleont tartsunk. Ha több terráriumunk van egymás mellett, ügyeljünk rá, hogy az állatok ne láthassák egymást.A terráriumot az állat élőhelyének megfelelően kell berendezni. Használhatunk különböző ágakat, gallyakat illetve élő- és műnövényeket, műliánokat. Az élő növények nagyban segítik a megfelelően magas (kb 60%-os) páratartalom szinten tartását is. A növények cserepének földjét praktikus letakarni akkora kövekkel, amiket a kaméleon sehogyan nem tud elmozdítani, így az esetleg odatévedő takarmányállattal nem eszik földet a kaméleon. A lenyel kavics vagy földdarab akár bélelzáródást is okozhat, így ezt érdemes megelőzni.
A talajként használhatunk fenyőkérget, kókuszrostot, illetve tőzeget is. Sokan talaj nélkül tartják állataikat, ez is egy lehetőség.Terrárium hőmérséklete 28-30 fok legyen napozó alatt lehet 35 fok is.
Világítás:
A természetes fényt semmi nem pótolhatja tökéletesen, azonban a D vitamin szintéziséhez – mely az egészséges csontozat kialakulsásban nagy szerepet játszik - szükség van mesterséges UVB világításra! Erre a legalkalmasabbak a különböző UVB fénycsövek és kompakt izzók. Ha lehetőségünk van rá nyáron a szabadban is napoztathatjuk kaméleonunkat, de árnyékos „menedékről” sose felejtsünk el gondoskodni! Az üveg és a különböző áttetsző műanyagok az UV sugárzás nagy részét kiszűrik, így az UVB fényforrást úgy kell elhelyezni, hogy ne ezt a jelenséget elkerüljük.
Táplálkozás, etetés:
A párduckaméleonok ragadozók, különféle rovarokkal táplálkoznak. Terráriumban tücsökkel, sáskával, csótánnyal, legyekkel, viaszmoly lárvával, gyászbogár lárvával és selyemhernyóval etethetjük kedvenceinket. Nagyon fontos a változatos táplálás! Növényi táplálékot egyáltalán nem vesznek magukhoz. Vadon élő rovarokkal csak akkor etessük őket, ha tudjuk, hogy azok nem mérgezőek és csak olyan területről gyűjtsünk, ahol nem végeznek mezőgazdasági tevékenységet, rovarirtást, illetve figyeljünk, hogy védett területről ne gyűjtsünk, különösen ne védett rovarfajokat.Az állatok táplálását igazítsuk a korukhoz és a méretükhöz. A fiatal kaméleonok számára naponta kínáljunk eleséget, a kifejlett példányokat két-háromnaponta etessük. A nőstények étvágya a párzást követően megnő, a tojások megfelelő képzéséhez több táplálékra van szüksége.Tartsuk mindig szem előtt, hogy a kaméleonnak vitamin, ásványi anyag és kalcium kiegészítésre van szüksége. A vitamin pótlásáról különböző kereskedelemben kapható készítmények segítségével gondoskodhatunk. A táplálékállatokat minden etetésnél szórjuk be a vitaminkészítménnyel.
Itatás:
A természetben a kaméleonok a növények levelein kicsapódott harmatcseppekből és esővízbőlfedezik ivóvíz szükségletüket. Terráriumban naponta, a reggeli órákban végzett vízpermetezéssel érhetünk el hasonló hatást. Ezt végezhetjük kézi permetezővel, illetve beszerezhetőek terráriumi öntözőrendszerek is. Néhány állat megtanul vizestálból inni, de ez nagyon ritka jelenség, a vizestál higiéniai okok miatt egyébként sem javasolt a kaméleonoknak. Emellett felszerelhetünk úgynevezett csepegtető itatót is. ezt gyárthatunk házilag is, de kapható kész itató is.Kézből, pipettával is itathatjuk kedvencünket, de ehhez rengeteg türelemre lesz szükség, időbe telik mire az állat megszokja a módszert.
Vitaminozás:
Etetés előtt a táplálék állatot kell leszórni vitamin porral. Ahhoz, hogy megfelelően vitamin poros legyen az eleség, a következőképp járj el:Vegyél egy olyan műanyag dobozt, amiből a táplálék állat egészen biztosan nem ugrik ki. Ez kb. 20 cm magas műanyag edényt jelent tetővel. Az üres, száraz doboz aljába hints be egy kis vitaminport, majd a tücsköt/táplálékállatot szórd a dobozba. Zárd le a dobozt, majd jól rázd össze. Így elő a „panírozott” :) táplálék.
Ezt követően szórd be a terráriumba őket.Mivel maradni fog a doboz alján a vitamin porból, sebaj, tedd el a következő alkalomra. Addig jó, amíg a tücskökre a vitaminban való "megforgatás" alatt jelentősebb mennyiségű por ragad. Ha már a vitaminpor koszos, akkor cseréld le.
FIGYELEM: Ne vegyél házilag kevert, címke nélküli vitamint! Hiszen nem tudhatod ezek összetételét. Minőségben valószínűéleg nyomába sem érnek az elterjedt hüllő-vitamin gyártó cégek termékeivel.
A terrárium párásítása:
Mivel a kaméleonok nem isznak álló vízből, edényből, így az itatás felér a párásítással is.
Amikor párásításra kerül a sor, kézmeleg vizet használj. Ez lehet szobahőmérsékleten tárolt eső víz, vagy tisztított víz, de egyszerű csapvíz is. Ehhez a folyamathoz egy egyszerű növénypermetezőre lesz szükség. Az első permetezést reggel végezzük el, kicsivel a lámpák felkapcsolása után, majd valamikor a délutáni órákban ismét permetezzük körbe a terrárium a két oldalsó falát és a növényeket.Közvetlen a kaméleont ne permetezzük, de nem gond, ha egy pici éri közben. Amikor épp vedlik, akkor kimondottan kerüljük el, hogy vízpermet érje, mert hátráltatja a természetes vedlési folyamatban.
Terrárium tisztán tartása:
A vízpermetezés során kialakult vízkövet az üvegről időnként arra alkalmas tisztítószerrel letöröljük. Ilyenkor a kaméleont vegyük ki a terráriumból, tegyük egy dobozba addig, míg vegyszerrel tisztítjuk a környezetét. Ezt követően pedig jól öblítsük le vagy töröljük át a felületet, hogy a kaméleonnak ne árthasson.Ahogy mi emberek sem, úgy a kaméleonok sem szeretik a szagos környezetet. A kamikürülékét egy törlőkendővel ki tudjuk emelni a terráriumból, amennyiben levélre végezte a dolgát, úgy egy törlő szivaccsal töröljük le utána a levelet. Ha fenyőkéreg az aljzat, akkor pedig egész egyszerűen az összepiszkolt kérget vegyük ki és dobjuk ki.Érdemes a már nem élő tücsköket is kiszedni a terráriumból, hisz azokat már úgy sem fogja megenni és ők is igen kellemetlen szagot tudnak árasztani.Az ürülék takarítását 2-3 naponta elegendő elvégezni, míg a teljes terrárium kitakarítását, felfrissítését 1-2 havonta.
Szaporodás:
Udvarláskor a hím világosabb színárnyalatot ölt, így elüt környezetétől és fejével bólogatva igyekszik felhívni magára a nőstény figyelmét. Ha a nőstény nem kész a párzásra, támadólag lép fel a hímmel szemben. A párzási ceremónia mintegy tíz percig tart. Fészekalja 12-50 tojásból áll. A nőstény tojásait egy sekély földbe kapart lyukba rakja le. A fiatal kaméleonok a lerakástól számított 90-120 napra kelnek ki 28-30 fokon.
Nemek megkülönböztetése:Igaz ez egy angol web de nagyon részletesen leírja hogy hogyan is különböztessük meg kaméleonunk nemét: http://www.muchadoaboutchameleons.com/2013/04/male-or-female-how-to-sex-baby-panther.html
CITES:B melléklet.
|