Pettyeshátú kardinálispinty
Származás:Paroaria dominicana
Testhossz:15-18cm
Kalitka,röpdeA pettyeshátú kardinálispinty a méretes, növényekkel dúsan beültetett röpdében érzi jól magát.
Hőmérsékleti igény: Ezek a színpompás madarak meglehetősen edzettek, és amennyiben télire lehetőségük van behúzódni egy fagymentes, jól hőszigetelt házba, külön fűtést nem igényelnek.
Táplálék: Sajnos még nem kapható kardinálispintyeknek készült magkeverék, de ezt két rész rörpepapagáj-eleség és egy rész kanárieleség (vagy fűmagok) összekeverésével magunk is előállíthatjuk. Időnként kapjanak madaraink némi gyümölcsöt és zöld eleséget is. Állati eredetű fehérjére is nagy szükségük van, különösen a szaporodási időszakban (ezt élő és tojásos eleséggel biztosítsuk számukra).
Szaporodás: A pettyeshátú kardinálispinty tenyésztésénél a legnagyobb probléma a megfelelően összeszokott párok megtalálása. A fészket illetően nem túl igényesek; egyes egyedek saját fészket építenek, mások a volierben lévő fészekodúk közül választanak költőhelyet. Egyedüli fontos szempont, hogy a fészek a növények védelmében épülhessen. A tojó átlagosan 2-4 tojást rak, amelyeken 12-14 napig kotlik. A fiókák naponta többször – nagy mennyiségű – élő rovart igényelnek. Kéthetes korukban elhagyják a fészket, majd rövid ideig még szüleik gondozzák őket.
A nemek megkülönböztetése: A hím és a tojó szinte teljesen megegyező.
A szaporodási időszak kivételével békések más madarakkal szemben, de a költési szezon kezdetén a hím nagyon agresszív lehet, ezért jobb, ha külön röpdébe helyezzük őket. Tartsuk párban madarainkat.Élénk madarak, a röpde egészét használják. Sok időt töltenek a volier talaján eleség után kapirgálva. A hímnek csodaszép hangja van.
|