Cukormókus-Petaurus breviceps
Származás:Asztrália
Testhossz:16-21cm
Élettartam:14 év.
Ketrec:1mx1m alapterületű ketrecre lesz szügség és minimum 1.5m magams.Meg kell próbálni a lehető legnagyobb ketrecet beszerezni a cukormókus számára.Egy nagyobb méretű, madaraknak szánt ketrec is megfelelő lehet, ha a rácsok közt nincs nagyobb hely mint 1-1,5 cm és teszünk bele néhány polcot is. Mivel a cukormókust nem lehet szobatisztaságra nevelni, ezért fontos, hogy a ketrecnek kihúzható legyen az alja, így sokkal könnyebb kitakarítani. A tálcára tehetünk almot. Mindenképpen legyen a ketrecben néhány különböző méretű ülőrúd és/vagy ág, ami lehetőséget ad a rendszeres testmozgásra.A műanyag ülőrudak jó szolgálatot tehetnek, mivel könnyen lemoshatók és nem tartják meg a kellemetlen szagokat sem. Az állatok lakóhelyét ne tegyük ki közvetlen napsütésnek, illetve kerüljük a huzatos helyeket is a lakásban. Kicsit leegyszerűsítve a kérdést, általános szabályként azt mondhatjuk, ha Te jól érzed magad, akkor valószínűleg a cukormókus is jól érzi majd magát az adott helyen. Természetes körülmények között a fákon telepszenek meg csapatosan és a levelek között alszanak. Tehát az állatka otthonosabban érzi majd magát, ha biztosítunk neki megfelelő hálóhelyet is. Mivel ezt gyakran kell majd tisztítani, ezért egy műanyag házikó mosható szövettel bevonva jó választás lehet. Ha extra-kényelmet szeretnénk számukra biztosítani, akkor tegyünk be néhány ágat levelekkel, és figyeljük meg ahogy leszedegetik a leveleket a hálóhely elkészítéséhez. Ilyen esetben ne feledkezzünk meg az elpiszkolódott levelek cseréjéről sem.A cukormókusok igen aktívak, és rengeteg mozgásra van szükségük. Betehetünk nekik néhány mászó-létrát, mászókát, üres papír-törlő hengereket, labdát csengővel, kötelet csomóval, amit ki lehet bogozni, hörcsög-alagutakat.
Tápláléka:
Természetes körülmények között a cukormókusok a tápláléknak igen széles választékát fogyasztják, kezdve a fák nedvein át, a gyümölcsöktől a rovarokig sok mindent. Ha a legjobb táplálékot szeretnénk biztosítani számukra, alapvetően adhatunk jó minőségű száraz macskaeledelt, kiegészítve joghurttal, bébi-étellel, kukoricával, édes krumplival, répával, szőlővel, dinnyével, nagyon kis darabokban főtt csirkével, tojással, esetleg tücskökkel vegyítve. Ha a vitaminhiányt szeretnénk megelőzni, biztosítsuk a megfelelő kalcium kiegészítőket számukra, amit a kisállat boltok hüllők részére kialakított szekciójában találunk majd meg.Szinte minden gyümölcsöt szívesen elfogad.
Szaporodás:
A cukormókus 1-2 évesen lesz ivarérett, a nász után 1-2 kicsi születik, melyek kb. 72 napot töltenek a mama erszényében. A kicsik fél évesen lesznek önállóak.Nem beteges típus,kalciumhiány azonban kialakulhat, amikor a picik a cukormókus-mama erszényében laknak. Ezt azonban könnyen ki lehet védeni, ha az állatpatikákban kapható, szoptatós kutyáknak kifejlesztettkalciumport adagolunk nekik kedvenc csemegéjükbe, a joghurtba. Szőrhullás, atkásodás és bolhásodás ellen is beválnak a patikákban kapható cseppentős irtó szerek.
Gondozás,és tisztán tartás:
A cukormókus jól karbantartja magát ilyen szempontból, gyakran tisztálkodik. Hogy a körömvágási igényt a minimálisra csökkentsük, próbaképpen elhelyezhetünk finom dörzspapír darabkát az etetőtál alá, illetve egy feljáróra is.
Mivel a cukormókusokat alapvetően nem hozzák különösebb lázba az ilyen jellegű próbálkozásunk, ezért mindig jó ha van kéznél néhány babatörlőkendő.
A cukormókusok nagyon szorosan kötődnek a gazdájukhoz. Rendkívül fontos, hogy az első néhány hétben annyi időt töltsünk az állattal közösen, amennyit csak lehet, ide értve a "zsebhez-szoktatást" és a barátkozást is. A szoktatásnál megfelelően béleljük ki az ingzsebünket egy darab szövettel vagy egy előre elkészített szövet erszénnyel és próbáljuk meg rávenni az állatkát, hogy minél több időt töltsön el ott. A megőrzésnek úgy kell tudatosulni az állatban, hogy számára az a legbiztonságosabb menedékhely a világon. Ha kiugrik és elszalad, próbáljuk meg visszatenni.Amikor kivesszük, vegyük a kezünkbe úgy, hogy az ujjunk végén valami finomságot kínálunk fel, ezzel jobban fog kötődni hozzánk. Próbálkozzunk olyan finomságokkal, mint például a joghurt vagy adott esetben a bébiétel is megfelel. Ha befejezte az evést, tegyük vissza az "erszényünkbe". Amennyiben megfelelő szintre sikerül hozni kapcsolatunkat, akkor egy idő után magától is belemegy majd. Rövid időn belül egy édes imádnivaló kis barátra tehetünk szert, aki folyton utánunk mászkál majd és a zsebünkbe bújik, ha pihenni szeretne egy biztonságos helyen. Abban az esetben ha megijed, vékonyka hangokat ad és elbújik. Ne éljünk a fegyelmezés eszközével ezen félénk állatok esetében, az egyetlen jó módszer a betanításukra a rengeteg türelem.Ha hímet tartunk, akkor ajánlott az állat ivartalanítása, mivel a fejükön és a mellkasukon találhatunk néhány bűzmirigyet, amit egyébként előszeretettel használnak is. Bár a szag nem elviselhetetlen, azonban számíthatunk rá, hogy dörgölőzéssel jelölik ki a területüket.Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy az állat hátsó lába lebénul, ez a nem megfelelő táplálásra, a kalcium hiányra vezethető vissza elsősorban. Biztosítsunk számukra D-vitamint is, ami segít a kalcium felszívódásában.Itt MO-n nagyon nehezen beszerezhető állatka.Nem sok mindent tudtam e fajról össze gyüjteni,és nem is tudok róla sokat :S
|