Déli repülőmókus-Glaucomys volans
Származás:Észak-Amerika
Hossza:14cm
Testsúly:60-110garmm
Élettartam:10 év.
Terrárium/ketrec:60x60 alapterűletű és minnél magasabb terrárium szügséges minimum magassága 1m.
Berendezés: Tegyünk be nekik odút, nagyobb ágakat, kötelet, mókuskereket, de maradjon elég hely a vitorlázáshoz is. Itatónak vizes tálkát kell adni. Etető tálkát ne csak a talajszintre helyezzük legyen eérhető egy a faégak magasságában is és jó ha egy itatót ugyan itt elhelyezünk.Alom anyagként használható faforgács,fa kéreg,illetve csuhé.Tegyél ágakat a ketrecbe, hogy mászkálhasson rajtuk vagy rágcsálhassa őket! A lógó kötél is jó mászkálási és játszási lehetőséget kínál. Fészeknek való papírzsebkendővel, vagy papírtörlővel kitömött dobozt is biztosítanod kell (kerüld az olyan anyagokat, melyek a lába köré tekeredve károkat okoznának).Mint már említettük, játéknak lehet ágakat vagy egyéb fa darabkákat, fából készült papagájok, stb. használni. A kemény héjú dió is megfelel a célnak és még ízletes is. Egy mókuskerék is ajánlott a mozgás biztosításához. A szilárd felületű volna a legoptimálisabb.
Tápláléka:
A vadonban, a déli repülőmókus különböző dióféléket, magvakat, gyümölcsöket és rovarokat eszik. Fogságban adhatsz neki fenyőmagot, tökmagot, naparaforgómagot, pekándiót, diót, makkot, kiegészítve madaraknak készített magkeverékkel és friss zöldségekkel (kukorica, édes burgonya), illetve gyümölcsökkel. Férgekkel is kínálhatod és időnként főtt tojás, esetleg csirke is hozzájárulhat fehérjeként az étrendjéhez. A lepkéket is szeretik.A mókusok érzékenyek a kálcium hiányra, ezért kiegészítheted kálciummal és D3 vitaminnal (a kálcium beszívódásához kell) az étrendjét és csökkentsd a foszforban gazdag ételek mennyiségét. Egy kalcium-, valamint ásványi rudakat is betehetsz a ketrecbe.
Szaporodás:
Az ivarérettséget egyéves korban éri el. A párzási időszak február-március és június-július között van. A vemhesség 40 napig tart, ennek végén 2-6 kismókus jön a világra. Az elválasztás 2 hónap után következik be, de a kölykök egy évig a nősténnyel maradnak.
A déli repülőmókus nagyon szoros köteléket létesít gazdájával, ha fiatal korától neveli - általában szeretnek gazdijukon mászkálni, játszani velük vagy zsebükben aludni.A déli repülőmókus éjszakai állat, de képes alkalmazkodni a nappali, gazdájával töltött, időtöltéshez, ha rendelkezésére áll egy zseb, vagy tok, amiben aludhat. Egy különleges membrán köti össze az elülső lábakat a hátsókkal és amikor kinyújtják őket, képesek ágról ágra ugrándozni, akár 5 métert is (de mindig csak lejtő irányba).Bár eddig azt állították, hogy a hím csak a szaporodási időszakban keresi fel a nőstényt, ennek ellentmond az a tény, hogy rendszeresen látni repülőmókust párjával.Télvíz idején pedig 10-20 fős csapatokban járják az erdőt. Keményfaerdők mélyén lakozik, különösen kedveli a juhar-, bükk-, tölgy- és nyárfákat. Apró termete ellenére hatalmas szemei vannak, melyek éjjeli életmódjához és a "repüléshez" szükséges éleslátáshoz alakultak ilyenné. Teljes testhosszának csaknem felét a nagy, borzas, hát-hasi irányban lapított farok teszi ki.
|