Mongol futóegés-Meriones unguiculatus
Származás:Mongólia félsivatagos sztyeppés területei.
Testhossz:15cm farka 10-13cm
Élettartam:3-4év.
Ketrec,terrárium:2-3 egyed tartásához 80x40xalapterületű és 50-60cm magas férőhely szügséges.A ktrecet vagy terráriumot úgy alakítsuk ki hogy megfeleljen kis kedvencünknek,ezek a kis egérkék nagyon játékosak szinte sosem lehet egyhelyben látni őket.Fontos hogy legyen futókerék,egér házikó,bujkálók és egyéb játékok,bijkáló lehet például WC papír guriga vagy papírtörlő karton gurigálya,ezzel kielégíthetjük rágási ösztönét is.Etető tálkára is szügségünk lesz,tapasztalataim szerint nem boritják fel,meg sem próbálják viszont tele szorják alomanyaggal(erre még nem találtam meg oldáat) és kell egy golyós ön itató is,kedvenceink nem sokat isznak ugyan de szügségük van vazre,főleg ha száraz kenyeret adunk nekik,az után elég sokat isznak.Alom anyag lehet faforgács,széna,vagy madárhomok,az én terráriumomban alomanyagként forgács van(könnyű tisztántartani és cserélni)egy virág ládában pedig madárhomok,nagyon szeretnek ásni és a homokban fürdeni.Ha terráriumunk van azt fedni kell,egy drótháló segytségével(amíg nem raktam rá dróthálót párszor kiszöktek az önitató közreműködésével)Fontos hogy a ketrecet/terráriumot ne rakjuk húzatos,napos helyre.18-25 fokon érzik igazán magukat jól.
Tápláléka:
-Rágcsálóknak szánt magkeverék(az enyémek csak a kukoricát és napraforgót eszik meg belőle)
-Napraforgó mag(Szotyi)(ezzel csinyán kell bánni,nagyon nagy a zsirtartalma)
-Mogyoró
-Szezánmag
-Kukorica
-Száraz kenyér(olyan száraz hogy kopogjon)
-Száraz macskaeledel
-Sárgarépa
-Uborka
-Karfiol
-Alma
-Málna
-Banán(csak mértékkel mondjuk egy héten 1x 1-1 karikára levágott)
-Dió
-Köles
-Búza
-Tökmag
-Zab
A mongol futóegér társas lény,NE TARTSD EGYEDÜL! minimum 2 példány kell.Ha nem akarsz szaporulatot tarthatsz eggyütt 2 nőstényt is jól megvannak egymással. Minden futóegér egyéni beállítottságú. Dobogás A mongol futóegerek ha megijednek vagy ha izgatottak, a hátsó lábukra állba ritmikusan dobognak. Legtöbbször a veszélyt jelzik ezzel, s míg valaki leadja a vészjeleket, a többiek mozdulatlanul hegyezik fülüket. Ilyenkor a legkisebb mozdulatra is a legközelebbi búvóhelyre rohannak. Ez akkor különösen vicces, ha több helyen tartjuk őket, s egymásnak üzennek dobolva. Hasonlóan dobognak a hímek párzáskor is, bár a gyakorlott fülnek könnyen megkülönböztethető. Ilyen esetekben a többiek nem izgatják magukat.Tisztogatás A tisztogatás nagyon fontos része a mongol futóegerek szociális életének. Nemcsak tisztán tartja őket, hanem a szociális viszonyokat is kifejezi. A domináns egyed ezzel jelzi elsőbbségét egy alacsonyabb cini fölött. Ha két egér találkozik, azzal fejezik ki nyugodt kapcsolatukat, hogy egymást megtisztogatják. Persze az egerek magukat is tisztogatják.Verekedés A verekedésnek két formája van: a játékos és a komoly verekedés. Játékosan általában a fiatal mongol futóegerek verekednek. Ilyenkor az egyik hirtelen ráugrik a másikra, majd elkezdenek birkózni. Az ilyen bunyók általában egymás tisztogatásával végződnek. Komoly verekedés esetén felborzolják szőrüket és egymás torkának esnek, estenként vér is folyhat. Ezekben az esetekben szinte lehetetlen őket kibékíteni, célszerűbb őket elválasztani. Komoly verekedésre leginkább akkor kerülhet sor, ha 2 mongol futóegér először találkozik, vagy ha a dominancia viszonyok bizonytalanná válnak a terráriumban. A verekedések megelőzése végett használjunk összeszoktató ketrecet és a nőstényeket párban tartsuk. Ha egy összeszokott csapatban tör ki a viszály, válasszuk szét a csoportot és figyeljük meg, ki a verekedős.Ásás Sokak szerint a mongol futóegerek legnagyobb hibája az, hogy megszállottan ásnak. De ez egyáltalán nem valami defekt, csak annak a természetes viselkedésnek a megnyilvánulása, hogy a vadonban bonyolult járatokat ásnak maguknak. Szóval inkább mélyen almoljunk be nekik, hogy megvalósíthassák önmagukat.Kiszabadulás A mongol futóegerek hihetetlenül tehetséges szabaduló művészek. Ezért nagyon fontos, hogy a terrárium tetején biztonságosan záródó hálós tető legyen. Ha mégis meglógott valamelyik cini, zárd egérmentes helyre a kutyát/macskát, csukd be az ajtókat és figyelj! Előbb-utóbb hallasz valami zörejt vagy látsz egy elsuhanó árnyat. Ekkor zárd be "légmentesen" a szobát, ülj le és várj! A cinik legyőzhetetlen kíváncsisága előcsalogatja őket, s ilyenkor könnyen elkaphatod (ne a farkánál!) vagy egy edénybe/dobozba becsalogatható. Ha máshogy nem megy, tegyél le a földre napraforgómagot, vizet, esetleg a ketrecét is, hátha erre előjön.
Szaporodás:
A nemek meghatározásánál az ivarszervek és a végbélnyílás távolságát kell figyelembe venni. Ez a hímeknél kétszer olyan hosszú, mint a nőstényeknél. A fiatal hímek herezacskója fekete színű, és a hasi illatmirigyek kifejezettebbek.A nőstény 21 napig vemhes. Egyszerre 3-8 utódot hoz világra. A kicsik 3 hétig szopnak. Az újszülötteket szigorúan tilos zaklatni. Ha gyakori a zaklatás, az anyjuk fölfalja őket. Amíg a picik fel nem nőnek, és el nem hagyják az otthont, addig ne takarítsuk a terráriumot.A kicsik 3 hónapos korukban válnak ivar éretté.Nagyon fontos hogy miután kinyilt a szemük rendszeresen vegyük kézbe a kicsiket,hogy hozzá szokjanak és szelídek legyenek.A szemük 16-21 napos korukban kezd kinyilni.6-8 hetes korukban leválaszthatjuk a kicsiket.Célszerű nemek szerint szétválogatni és a két nemet külön külön terráriumba vagy ketrecbe rakni,akár más hasonló koru almok egyedeivel.
Mongol futóegér színváltozatok:
-Agouti
-Argente golden
-Topaz
-Argente cream
-Black
-Lilac
-Sapphire
-Dove
-Pink eye white
-Dark tail white
-Dark eye honey
-Light dark eye honey
-Honey cream
-Nutmeg
-Silver nutmeg
-Slate
-Polar fox
-Schimmel
-Champagne
-Black eye white
-Burmese
-Siamese
-Colorpoint agouti
-Light colorpoint aoguuti
-Gray agouti
-Colorpoint gray agouti
-Colorpoint nutmeg
-És vannak a tarkák Forrás:http://www.thegerbils.com/colors1.htm
|