Kínai csíkos törpehörcsög-Cricetulus griseus
Származás:Észak-Kína,Mongólia
Élő helyének leírása:Sivatagos,sztyeppés területek.
Testhossz:10-12cm farka hossza:2-2,5cm
Test súly:20-25 gramm.
Élettartam:2-3 év.
Ismertető jegyei:Testük felsõ része világosbarna, zsemlesárga, ezzel szemben testük alsó része fehér. Eredeti lelõhelyükön nem kedvelik õket a mezõgazdák, mert ha az egyedszám nagy, akkor komoly veszteséget okozhat a gabonafélékben. Mint a hörcsögökre jellemzõ, ez a faj is inkább az esti órákban ébrednek. Lényegesen lustább állatok, mint a szíriai aranyhörcsög.
Ketrec,terrárium:2-3 állatnak megfele egy 30x20 alapterülető,terrárium vagy ketrec.
Viselkedés:A kínai törpehörcsög egy szociális lény, és éppen ezért lehet párban, vagy csoportosan tartani, de ebben az esetben is előfordulhatnak nézeteltérések. Bár a kínai csíkos hörcsögök 2-3 évig is élhetnek, nem mindig könnyű megszelidíteni vagy idomítani őket. ezek az állatok gyakran agresszívek, idegesek és agilisak. Képesek magasról leugrani, nagyon gyorsak, és meg tudnak szökni a ketrecből, ha az nem elég biztonságos. A kínai hörcsögök a mászás szakértői is. E figyelemreméltó tulajdonságaik miatt ők nem mindig ajánlottak 12 éven aluli gyerekeknek, és többnyire jobban beválnak házikedvencként, ha egyáltalán nem fogdossák őket. Kezdő rágcsálőó tartóknak nem ajánlom!
Tenyésztés:Nehéz.20-22 napig vemhesek. Márciustól szeptemberig szaporodnak, egyszerre 4-5 utódot hoznak a világra.
Táplálkozás:Fõként magvakkal, gabonamagvakkal, füvekkel táplálkozik, néha megeszik egy-egy rovart.Kiválóan megfelel a magkeverék (fénymag, köles, búza, lenmag), kevés zöld saláta, felaprított alma, sárgarépa, kevés túró, sajt, keksz, száraz kenyér, egy-egy lisztkukac. Nyáron és õsszel néhány sáska, szöcske is szerepelhet az étlapon.
Dzsugáriai törpehörcsög-Phodopus sungorus sungorus
Származás:Szibéria,Belső-Ázsia
Élőhelyének leírása:Sztyeppés területek.
Testhossz:6-10cm
Test súly:25-35gramm.
Élettartam:2-3 év.
Ismertető jegyei:Bár a dzsungáriai törpehörcsög társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett. Szibériából származik, Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé. A hozzá nagyon hasonló Campbell-hörcsöggel ellentétben ennek a fajtának csak három színváltozata ismert: a vadas, a winter-white és a pearl (gyöngyház).
Ketrec,terrárium:40cm hosszú 30cm széles 25cm magas(persze ha ettől több az csak jó,lehet emeletes ketrec is)
Hőfok:20-25 fokon érzi jól magát.
Tenyésztés:3 hónapos korukban lesznek ivar érettek,vemheségi idejük 16 nap.Ha egy pár egyszer össze került nem szabad őket szétválasztani,a kis hörik születése után sem.A két szülő együtt neveli a kölyköket.A pár számára a szülés és az utódnevelés idejére biztosítsunk nyugodt körülményeket. A kölykök csupaszon, csukott szemmel jönnek a világra. Jelenlétüket csak nagyon vékony, síró hangjukról lehet felismerni. 2 hétig csak szopnak, de ezután már a fészket elhagyva (bár anyjuk igyekszik visszavinni őket), elkezdik kóstolgatni a szilárd élelmet. A kölyköket 4 hétig kell az anyjuk mellett tartani, ezután válasszuk szét őket nemek szerint. A kölykök neme nehezen, de megállapítható; kérjünk meg egy tapasztalt tenyésztőt, hogy mutassa meg, miként.
Táplálkozás:Az állatok vizet csak ritkán isznak, és ha elég lédús zöldfélét kapnak, akkor egyáltalán nem szükséges vizet adnunk nekik. Nyáron, ha nagy a meleg és egy-két napig nem tartózkodunk otthon, használjunk önitatót. Lehetőleg kifejezetten hörcsögök számára gyártott mag- vagy tápkeveréket vásároljunk. Ezzel sok problémát megelőzhetünk! A friss zöldfélék biztosítása a vízszükséglet fedezésén túl egyéb szempontok miatt is fontos!Legjobb a szabadban (tiszta helyről!) szedett fű, pitypanglevél, tyúkhúr, egyéb kerti gyomok, de adhatunk almát, görögdinnyét, sárgarépát, paprikát, paradicsomot, céklát, marharépát, uborkát és sok más gyümölcs- és zöldségfélét is. Hetente egyszer-kétszer adjunk állati eredetű fehérjét tartalmazó ételeket. Ez lehet sajt, túró, lisztkukac, főtt csirkecsont, ún. dropszok stb.
Campbell törpehörcsög-Phodopus Sungorus Campbelli
Származás:Belső-Ázsia és az orosz sztyeppék.
Testhossz:6-10cm.
Test súly:25-35gramm
Élettartam:2-3 év.
Ismertető jegyei:Nagyon nehéz megkülönböztetni a Dzsungáriai törpehörcsögtől, amit a tudósok véleménye szerint a Campbell egyik alfajának tekinthetünk. Kinézetre nem sok különbség van. Az alapvető különbözőségeket talán csak az eredeti színvariánsok esetében lehet szembeötlően bemutatni. Sokan összetévesztik a két fajt, és mivel egymást közt a két faj tud szaporodni, ezért ma már elég sok campbell-dzsungáriai (campbell's-winter white hybrid) hibrid rohangál a tenyésztőknél, és egyes állatkeres-kedésekben. A Campbell hörcsög ritkább az állatkereskedésekben, mint a dzsungáriai változat, ami annak is köszönhető, hogy a Campbell törpehörcsög természete harapósabb.
Ketrec,terrárium:40x30 alapterűletű ketrec vagy terrárium.
Hőfok:20-25fok.
Tenyésztése:3 hónapos korukban lesznek ivar érettek,vemheségi idejük 16 nap.Ha egy pár egyszer össze került nem szabad őket szétválasztani,a kis hörik születése után sem.A két szülő együtt neveli a kölyköket.A pár számára a szülés és az utódnevelés idejére biztosítsunk nyugodt körülményeket. A kölykök csupaszon, csukott szemmel jönnek a világra. Jelenlétüket csak nagyon vékony, síró hangjukról lehet felismerni. 2 hétig csak szopnak, de ezután már a fészket elhagyva (bár anyjuk igyekszik visszavinni őket), elkezdik kóstolgatni a szilárd élelmet. A kölyköket 4 hétig kell az anyjuk mellett tartani, ezután válasszuk szét őket nemek szerint. A kölykök neme nehezen, de megállapítható; kérjünk meg egy tapasztalt tenyésztőt, hogy mutassa meg, miként.
Táplálkozás:Az állatok vizet csak ritkán isznak, és ha elég lédús zöldfélét kapnak, akkor egyáltalán nem szükséges vizet adnunk nekik. Nyáron, ha nagy a meleg és egy-két napig nem tartózkodunk otthon, használjunk önitatót. Lehetőleg kifejezetten hörcsögök számára gyártott mag- vagy tápkeveréket vásároljunk. Ezzel sok problémát megelőzhetünk! A friss zöldfélék biztosítása a vízszükséglet fedezésén túl egyéb szempontok miatt is fontos!Legjobb a szabadban (tiszta helyről!) szedett fű, pitypanglevél, tyúkhúr, egyéb kerti gyomok, de adhatunk almát, görögdinnyét, sárgarépát, paprikát, paradicsomot, céklát, marharépát, uborkát és sok más gyümölcs- és zöldségfélét is. Hetente egyszer-kétszer adjunk állati eredetű fehérjét tartalmazó ételeket. Ez lehet sajt, túró, lisztkukac, főtt csirkecsont, ún. dropszok stb.
Roborovszki törpehörcsög-Phodopus Roborovskii
Származás:Oroszország Kínával és Mongóliával határos területéről.
Élőhelye:Eredeti élőhelyén főleg a sztyeppés, félsivatagos részeket lakja.
Testhossz:6-7cm farok hossz:0.5-0,8cm
Test súly:20gramm.
Élettartam:2-3év.
Ismertető jegyei:Rövidfarkú (phodopus) hörcsög. A legkisebb és talán a legkevésbé ismert törpehörcsög.Szemük és fülük - a testhez viszonyítva - nagy és feltűnő. Nyilván azért, mert leginkább alkonyatkor és hajnalban vannak ébren. Egyetlen színben léteznek: hátukat szürkés zsemleszínű, torkokat és hasukat fehér, igen finom tapintású szőrzet borítja. A bundájuk alkalmas arra, hogy még a mínusz 15 °C-os hidegben is vígan meglegyenek.
Ketrec,terrárium:40x30 alapterűletű terrárium vagy ketrec.A mérete miett előnyösebb a terrárium abból nem tud megszokni a kis szabaduló művész.
Hőmérséklet:20-25 fokon érzik jól magukat.
Tenyésztése:A kölykök már néhány hetesen ivarérettek, de a nőstények első fedeztetésével várjunk kb. 4 hónapos korukig! Szaporodási időszakuk van, amely tavasztól őszig tart. Télen egyáltalán nem ellenek. A szaporításuk elég nehéz! A roborovski törpehörcsög társas állat, de csak ha egyetlen párt tartunk együtt, akkor szaporodnak. Az egyneműek is békésen élnek egymás mellett. Csak ha jó körülményeket biztosítunk számukra, akkor remélhetjük, hogy szaporodni fognak. A nőstényt a szülés után nem kell különtenni a hímtől, csak ha már nem akarjuk többé szaporítani.A két szülő együtt neveli a kölyköket. A vemhességi idő kb. 20 nap. A pár számára a szülés és a felnevelés idejére biztosítsunk nyugodt körülményeket. Amíg a kölykök nem érik el a 3 hetes korukat, addig ne zavarjuk őket, mivel a szülők hajlamosak arra, hogy a védtelen kicsiket megöljék. A kölykök csupaszon, csukott szemmel jönnek a világra. Jelenlétüket csak nagyon vékony, síró hangjukról lehet felismerni. 2 hétig csak szopnak, de ezután már a fészket elhagyva (bár anyjuk igyekszik visszavinni őket), elkezdik kóstolgatni a szilárd élelmet. A kölyköket kb. 4 hétig kell az anyjuk mellett tartani, ezután válasszuk el őket. Általában eddigre már megszületik a következő alom, és a nagyobb kölykök már csak zavarják a szülőket. A kölykök neme nehezen, de megállapítható; kérjünk meg egy tapasztalt tenyésztőt, hogy mutassa meg, miként.
Táplálkozás:Vizet szinte egyáltalán nem isznak, a folyadékot a lédús zöldfélékből nyerik. Nyáron, ha nagy a meleg és nem tartózkodunk otthon egy-két napig, használhatunk önitatót. Lehetőleg kifejezetten hörcsögök számára gyártott mag- vagy tápkeveréket használjunk. Ezzel sok problémát megelőzhetünk! A friss zöldfélék biztosítása a vízszükséglet fedezésén túl egyéb szempontok miatt is fontos.Legjobb a szabadban (tiszta helyről!) szedett fű, pitypanglevél, tyúkhúr, egyéb kerti gyomok, de adhatunk almát, görögdinnyét, sárgarépát, paprikát, paradicsomot, céklát, marharépát, uborkát és sok más gyümölcs- és zöldségfélét is. Hetente kétszer-háromszor adjunk állati eredetű fehérjét tartalmazó ételeket. Ez lehet sajt, túró, lisztkukac, szöcske, főtt csirkecsont, ún. dropszok stb.
Szíriai aranyhörcsög-Mesocricetus auratus
Testhossz:15-18cm
Testsúly:80-120gramm.
Hőmérséklet:20-25 fokon érzik jól magukat.
Ketrec,terrárium:45x35x30 ők nagyon kedvelik az emeletes ketreceket(tapasztalatom szerint)
Szaporodás:Ha mégis megkockáztatjuk szaporításukat, akkor se tartsuk együtt a nőstényt a hímmel! Pároztatás céljából mindig a nőstényt helyezzük a hímhez, mert az ivarzás jeleit - az állatka aprósága miatt - nehezen lehet észlelni, és ha a nem ivarzó nőstényhez helyezzük be a hímet, pillanatokon belül ádázul összeverekednek, és szélsőséges esetben a nőstény meg is öli a hímet!A hímhez behelyezett nőstényt addig hagyjuk a hímnél, amíg szemmel láthatólag bekövetkezik a párzás, vagy ha nem látjuk az aktust, legfeljebb egy hétig! Ugyanis az aranyhörcsög vemhességi ideje alig két hét! Ha az anyát a hímnél felejtjük - és közben még nem ölték meg egymást -, a hím jóízűen befalja az újszülötteket! De ugyanezt teszi az anya is, ha a szüléskor és azt követően nem adtunk neki elegendő zöldeleséget!A fiatalok a születéskor csupaszok, magatehetetlenek, szemrésük zárva van. Ennek ellenére fogazatuk azonnal növekedni kezd és már egynapos korukban is kezdik rágcsálni az anya által fészkükbe hordott eleséget! Háromnapos korukban - rendkívül fejlett szaglásuknak köszönhetően - már kimászkálnak dolguk végzésére a megfelelő sarokba, onnan pedig visszaevickélnek a fészekbe!Körülbelül 10-12 napos korukban nyílik ki a szemük. Közben szőrzetük is szépen fejlődik, olyannyira, hogy 3 hetesen nyugodtan el lehet őket választani az anyjuktól, még akkor is, ha a fészekalj 8-10 kölyökből áll. Ilyenkor akár az anyát emeljük ki a kölykök közül, akár a kölyköket helyezzük másik tárolóba, hagyjuk az anyát néhány hétig pihenni. A kölyöknevelés erősen megviseli a szervezetét, amelynek következtében alaposan lesoványodhat. Csak akkor próbáljuk ismét bepároztatni, ha megfelelő kondícióját már visszanyerte.
|