Zöld víziagáma-Physignathus cocincinus
Származása:Délkelet-Ázsia,Kelet-Ausztrália
Hossza:80-100cm
Élettartam:
Táplálkozás:rovar evő,néha adhatunk neki édes gyümölcsöket esetleg befőtet.Adhatubk nekik:Tücsköket,viaszmoly lárvát,gyászbogár lárvát,lisztkukacot.Minden etetés előtt célszerű az eleség állatot megforgati egy kis vitamin,kálcium porban,ezze pótoljuk a vitaminszügségletet.A felnőtt víziagámát 2-3 naponta etesük.
Terrárium:200x150x100 terráriumra lesz szügségünk.Esőerdei terráriumba való állatkák.
Hőmérséklet: 25-30 fok.Éjszakai hőmérséklet:24-26 fok.A víz hőmérsékletét is e körül állítsuk be.
Terrárium világítása:Fontos hogy legyen egy olyan rész amit UV-A lámpával világítunk meg,ez jó közérzetet bíztosít agámánknak,és a szaporodásban is szerepet játszik.Szügségünk van még UV-B lámpára is,ez segít a vitaminok,és kalcium beépülésében,és ez ad agámánknak meleget,(ezért is hívják az ijen lámpákat naplámpának).Az uv sugarak nem hatolnak át az üvegen ezért a terrárium belsejében vagy a terrárium tetején lévő rácson helyezzük el,ha van,fontos még hogy a lámpa és az állat között ne legyen semmi mi akadályozná a sugárzást!
Terrárium berendezése:A terráriumban sziklás hátteret és vízszintes és meredeken átlós ágakat helyezünk el, a faágak vastagsága mindig haladja meg az állat törzsének vastagságát, így könnyen tud pihenni vagy napozni rajta. A terrárium legalább egyharmadát alakítsuk ki vízmedencévé lehetőleg egy csobogóval, szűrővel és vízmelegítővel így a párásítást is megoldottuk. A vízmedence legyen legalább 12-20 cm mély és mindig tiszta, ez fontos mivel a víziagámák általában ideürítenek. Az aljzat lehet fakéreg vagy tőzeg, de nekem a műfű szőnyeg (Astroturf) is nagyon jól bevált. Helyezhetünk a terráriumba igazi vagy műnövényt, ha ezt a terrárium közepe vagy elejére tesszük az állat nagyobb biztonságban, érzi magát és megelőzhetjük, hogy gyíkunk az üvegnek ütközzön és megsebesítse az orrát. Ez sajnos egy elég gyakori" betegség" mivel a zöld víziagámák nem érzékelik az üveget. Az ausztrál víziagámánál általában ez elég ritka.
Szaporodás:Megfelelő tartás és hely mellet a víziagámák viszonylag könnyen tenyészthetők. Ahhoz, hogy víziagámát fogságban tenyésszünk legalább egy két éves, és 60cm-es állatokra van szükségünk. A gyíkoknak egészségesnek és jól tápláltnak kell lennie. Késő ősszel vagy télen két hónapra teleltessük őket ami, az jelenti, hogy csökkentjük a napfényt 10 órára és a sötétséget 14 órára emeljük. A hőmérsékletet, pedig nappalra 23C-25C-ra, éjszaka, pedig 19C-22C-ra csökkentjük. A két hónapi teleltetés alatt az etetést heti egyszerre csökkentjük melyet érdemes késő reggel vagy kora délutánra tenni. A teleltetés utolsó két hetében lassan, fokozatosan visszatérhetünk az eredeti napfény és éjszaka váltakozásra (12/12-re) és a hőmérsékletet is emeljük vissza a normálisra, valamint az etetést is. A hím párzási viselkedése megfigyelhető lesz egy pár héten belül, ami fejbólogatásból, a nőstény kergetéséből és a párzási kísérletéből áll. A párzás abból ál, hogy a hím megragadja a nőstényt a tarajánál fogva és finoman a testét alá csavarva, beilleszti a hemipéniszét. A párzás általában 10-töl 30 percig tart. Ha a párzási időszak alatt a nőstényt kivesszük a hím terráriumából és egy hét múlva, visszatesszük a hím mellé, emelhetjük a sikeres párzások számát. Ha sikeres a megtermékenyítés, a gravid nőstény tojásokat rak két hónap múlva, melynek a vége felé általában kevesebbet eszik és inkább kisebb zsákmányokat, fogyaszt el, mivel a tojások összenyomják a gyomrát. Néha visszautasít minden táplálékot az utolsó héten a tojásrakás elott. Egy hónapós vemheség után jól látható a teltség a nőstény hasán és később még a tojások körvonalai is megfigyelhetők a bőrön keresztül. Készítsünk a nősténynek egy tojás rakó helyet, ezt megoldhatjuk egy dobozzal, amibe tőzeges homokot teszünk 20cm-25cm vastagságban és be helyezzük a terráriumunk egyik sarkába, vagy egy külön terráriumba helyezzük a nőstényt, amit elotte tőzeges homokkal feltöltöttünk. Ha egy falapot teszünk a terrárium egyik sarkába, a nőstény valószínűleg a szerkezet szélénél kezdi el ásni fészkét, és végül egy lyukat ás a falap alá. Ide a zöld víziagáma 7-tol 12 tojást tojik. Tojásrakás után, azonnal, óvatosan vegyük ki a tojásokat és helyezzük mesterséges keltetőbe, mivel a terráriumban lévo feltételek nem megfelelők a tojások keltetésére. A tojásokat úgy temessük, ahogy találtuk nedves vermiculite vagy perlite (súlyra egyenlő mennyiségű vermiculite vagy perlite vízzel, vagy 10rész az 1részhez tömegre). Ellentétben a madarak tojásaival, a hüllok tojásait egyáltalán nem szabad forgatni a keltetés alatt. A keltetés hőmérséklettől függően 60-tól 70 napig tart. Érdemes minél közelebb maradni az ajánlott hőmérséklethez, ami 28,5C-tól 30C az egész keltetési idő alatt. A keltetés utolsó heteiben gyakran ellenőrizzük a tojásokat. A kicsik tojás fogaikkal egy nyílást hasítanak, amin 4-24 óra alatt bújnak ki. Az első kikeléstől számított 48 órán belül minden megtermékenyített tojásból kikelnek a kicsik.
CITES:Nem szügséges.
A zöld víziagáma egy relatíve nagy testű gyík mely első ránézésre hasonlíthat a zöld leguánra. Öszehasonlitva a zöld leguánnal, a viziagáma előnyére nem nő olyan nagyra és sokkal nyugodtabb, szelídebb. A leguán viszont sokkal éberebb, intelligensebb, erősebb és érzékenyebb személyiség. De ez a kevésbé érzékeny személyiség nagy előny, mert sokkal kevésbé stresszel az állat, ha egy új helyre kerül. A víziagáma a leguánnal szemben egy növényekkel teli szép terráriumban is tartható, kevés az esély, hogy tönkreteszik a növényeket, valamint kisebb termete és igényei miatt egy lakótelepi lakásban is könnyebben tartható.
A teste zöld színűés egy összenyomott hengerhez hasonlít, a farka a testhosszának háromszorosa és fekete haránt csíkos. A szájától a torkáig kék és rózsaszínu folt található. A torka kékes néha sárgás, a hónalja gyakran narancssárga. Mindkét nem hátát szarutüskék borítják a feje közepétől a farka feléig, a hímé jóval magasabb és a fejük is robosztusabb. Mind a négy lábán öt ujj és éles karom található. Szemük nagy, amit egy fekete csík követ. Egy kifejlett hím testhossza 90 cm, a nőstényé valamivel kisebb.
Vásárlásnál:
Kerüld el a nagy (kifejlett) vadon befogott importált állatokat, ezek általában rossz állapotban vannak (vékony, puha álkapocs, sebes orr) és nehezebben viselik el a fogságot, mint egy fiatal. A más részrol egy fogságban született és nevelt kifejlett állat egy jó választás, viszont elég ritka. A legjobb, ha egy fogságban született 15-40 cm állatot választunk. A víziagáma mindig legyen éber, aktív. Nézzük meg az álkapcsát, hogy ne legyen rugalmas és az orrából, vagy szájából ne váladékozzon se, nyálkásat se túrószerut.
Hány állatot tarthatunk egy terráriumban?
A zöld és ausztrál víziagámák tarthatók csoportosan, sőt a két faj együtt is. A legcélszerűbb egy hím és kettő-négy nőstényig egy terráriumban. Ha egy szoba nagyságú hely áll rendelkezésünkre két-három hímet és akár tíz-tizenöt nőstényt is tarthatunk. Ennél a két fajnál a hímek nem nagyon agresszívak, legtöbbször fejbólogatást és kergetőzést láthatunk a hímek rangsorolásánál. Ez párzási időszakban gyakoribb. Ha esetleg az elnyomott hím sokat bujkál, vagy nem eszik, tegyük külön erre az időszakra.
|