Szakállas agáma-Amphibolorus barbatus
Származás:Ausztrália közép és dél-keleti része.
Élőhelye:Száraz,fűves és félsivatagos vidékek.Életmódja talaj lakó,félig fán élő.
Hossz:50-60cm
Élettartam:6-16 év.
Terrárium:120x50x50 sivatagi terrárium.
Terrárium megvilágítása:Fontosak az UV-A és UV-B sugarak,érdemes ilyen izzókat és neoncsöveket beépíteni.Az UV sugarak nem hatolnak át az üvegen ezért a terrárium belselyében vagy ha van a terráriumon rács akkor itt célszerű elhelyezni.A világítás 10-12 óráig tartson.Természetesen árnyékos helyről is gondoskodni kell!
Terrárium hőmérséklete:26-30 fok.Éjszaka 22-26 fok.Napozó hőmérséklete:35-40fok.
Páratartalom:Nagyon fontos hogy 40-60% legyen,az állat vedlésének könnyítése miatt.
Terrárium aljzata:A szakállas agámák a természetben sivatagos,homokkal borított helen élnek,tehát a terráriumban is a legjobb aljzat a homok.
Táplálék: rovarok és növények. Amíg kicsi, etessük főleg rovarokkal, ám ahogy nő, iktassunk be minél több növényt, zöldséget és gyümölcsöt. A felnőtt állat már 60%-ban kapjon növényt. Nagyon mohó állat, addig eszik amíg kap, ezért tudnunk kell megálljt parancsolni! Mivel sokat esznek és ürítenek, főleg kiskorban elég erős szaguk van, ezért rendszeres takarítást igényelnek. Egy kifejlett példány hetente megeszik 25-35db tücsköt. Ha nem kapnak megfelelő mennyiségű táplálékot, fajtársaikat és szélsőséges esetben saját magukat is képesek megcsonkítani. Nincs ok a félelemre, ha a fiatal agáma kezdetben nem hajlandó elfogadni a növényi táplálékot, idővel igényelni fogja. Ahogy nő, úgy növeljük a növényi eleség arányát. Fontos még a hüllők számára állatkereskedésben kapható kalcium,amikor rovar eleséget kap forgasuk meg az eleséget kálciumporban így biztosíthatjuk az elegendő kalciumot.Illetve kaphatóak agámáknak multivitaminok is ezeket is alkalmazzuk.
Itatás:Fontos hogy olyan itatót válaszunk ami nehéz,tehát az állat nem tudja felboritani,és férjen bele az állat!Az agámák néha szeretnek fürdeni.
Viselkedés: Méretük ellenére nagyon barátságos jószágok és igen aktív kommunikációt folytatnak egymás között, talán ezért is oly sikeresek a terraristák köreiben. Az agámákra jellemző bólogatásos -fekvőtámaszt ők is előszeretettel alkalmazzák, a rangsor jelzésénél ill. udvarláskor. Van azonban egy szintén igen látványos “jelbeszédük” amivel valószínűleg hangulatukat fejezik ki, vagy szintén a hierarchiában elfoglalt helyüket közlik társaikkal. Ez úgy történik, hogy egy magasabb ponton napozó állat karjával lassan, esetleg szaggatottan köröz, integet majd ha egy másik is beszáll a “játékba” akkor közülük időnként a magasabb rangú állat megnyalja ellenfele fejét. Ennél szelídebben nem hiszem hogy bármelyik hüllő letudja rendezni a rangsor béli vitáit.
Szaporodás:Tojás rakó.A nemek az emberi szemnek nagyon hasonlóak, némi különbséget a testméret, szélesebb fej, vastagabb faroktő és a domináns viselkedés adhat, hogy egy hímmel van dolgunk. Bár mint az élet minden területén itt is a kivétel erősíti a szabályt. Hiszen a nőstények is rivalizálnak egymással tehát könnyen hímnek nézhetünk egy bólogató nőstényt. Hallottam pár helyről, hogy „az én módszerem tuti, már kikelés után megmondom milyen nemű” szerintem ezek kissé túlzó híresztelések, mert sajnos a Pogonáknál igen nehéz a pontos nem meghatározás.Kellő nyugalmi időszak (telelés) után, megkezdődik a nászidőszak, melyet a hím heves udvarlásai vezetnek be. Ilyenkor a hím még vehemensebben bólogat, fekvőtámaszozik kiválasztott párja közelében, várva a megfelelő pillanatot amikor a leány lelapítja testét, farkát kissé megemeli, ekkor a „Casanova” a hátára ugrik a nyakánál megharapva rögzíti nejét és megteszi apai kötelességét. Ezután mintegy 2-2.5 hónap múlva a nőstény egyre többet áskálódik míg egy napon lerakja 40-60 cm mély fészkébe 10-25 tojását, amik 28-30 fokon kb. 85-95 nap alatt kikelnek.
CITES:Nem szügséges.
Felmerült itt egy kérdés"mégis milyen zöld részeket adhatunk az állatnak?"
Zöld növényi részek:
-Fehérrépa zöldje
-Lucerna
-Kínai kel
-Gyermekláncfű
-Koriander
-Petrezselyem
-Madár saláta
-Pipacs
-Bizonyosodjunk meg róla hogy biztos nem volt permetezve!
Zöldségek:
-Zöldbab
-Zeller
-Borsó
-Tök
-Sárgarépa
-Paprika
-Paradicsom
Gyümölcsök:
-Szőlő
-Kivi
-Banán
-Alma
-Mangó
-Körte
-Sárgadinnye
-Sárgabarck
-Görögdinnye
Amit ne adjunk agámánknak:
-Saláta
-Spenót
E két növény meg is ölheti agámánkat!
|