Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Akvarisztika
 
Kerti tó
 
Terrarisztika
 
Sügérek 4

Ötfoltos tarkasügér-Hemichromis elongatus
Származás: Afrika, Guinea, Kamerun, Angola, Namíbia, Botswana és Zimbabwe.
Testhossz: 15-18 cm
Természetes élőhely: Sokféle élőhelyen megtalálható, a folyókról kezdve a tavakig, sőt a nyugat-afrikai partvidék mentén még a brakkvizekbe is bemerészkedik.
Viselkedés: Nagyon agresszív, és a kisebb halakat levadássza. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket párban.
Táplálkozás: Ragadozó; a természetben halevő, de akváriumban könnyen rászoktatható más élő-, és fagyasztott eleségekre is. Legtöbbször a száraz tápokat is elfogadja.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 110 literes.
Halnépesség: 110 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, sok búvóhellyel, például felfordított virágcserép, kövekből épített barlang. Ezek a halak gyakran ásnak, ezért érdemes erős gyökérzetű növényeket telepíteni medencéjükbe, amelyeket nem tudnak kiásni, vagy ültessük a növényeket cserépbe.
Hőmérséklet: 22-25 °C
pH: 6.5-7,5
Keménység: 5-15 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Magyar nevét a testén található 5 darab sötét mintáról kapta. Fejük megnyúlt, tipikus ragadozóhal kinézete van. Testük alapszíne szürke, amelyen 5 fekete folt található: az első a kopoltyúfedőn, az utolsó pedig a farok tövénél. Ezek a nagyobb foltok apró, bronzszínű pikkelyekkel vannak körülvéve, és a kifejlett halaknál a kopoltyúfedőn lévő folt körül vöröses színezet látszik. Az Ötfoltos tarkasügér úszói füstszínűek. A afrikai kontinensen a foltszerű elterjedési területei miatt feltételezhető, hogy vagy egyes helyeken félreazonosították a populációját, vagy a felsorolt országokon kívül is megtalálhatóak még. Csak ritkán lehet találkozni vele az akvarisztikában, mert az egyik legagresszívebb sügérféle, valamint kiváló vadász, ezért sok országban azért telepítették a vizekbe, hogy a Tilápia populációkat kordában tartsa. Kezdő akvaristák számára nem ajánlott a tartásuk.Érdemes 5-6 fiatal halat beszerezni, és felnevelni, mert így könnyebben választanak párt maguknak, persze ehhez több idő kell. Kifejlett korban már nehezebb megfelelő párokat összeválogatni. Amit egy pár kialakul, érdemes a többi halat kivenni a medencéből, mert a pár megölheti azokat. A kialakult pár egy életen keresztül együtt marad.A hímek kissé nagyobbak, és színesebbek a nőstényeknél, valamint a hát-, és farok alatti úszóik meghosszabbodnak, ahogy öregszenek. Talajra ikrázó hal, ezért az akváriumukba helyezzünk néhány nagyobb, laposabb követ, vagy cserépdarabot, amelyre ikrázhatnak. Amikor a halak készek a párzásra, akkor a színezetük felerősödik, és nagyon agresszívvé válnak, gyakran még az ember kezét is megharapják. Az ikrákat egy előzőleg jól megtisztított lapos kőre, vagy cserépdarabra rakják. A hím nagyon erősen hajtja a nőstényt, ezért legyünk figyelmesek, mert könnyen megölheti, ha a nőstény még nem áll készen a párzásra. Kiválasztott kő köré gödröket túrnak a talajba, és a telepített növényeket — ha útjukba áll — kitépik. Erre a kőre rakja a nőstény az ikrákat, amelyek száma elérheti a 800-t is. Az ikrák kb. 48 óra múlva kelnek ki, és ekkor a szülők átmozgatják őket egy, a talajba előre kiásott gödörbe. A hatodik nap elúszó kishalak gyorsan fejlődnek, ha elegendő élő eleséget kapnak. A szülők még legalább egy hónapig gondozzák a kishalakat, ezután viszont sokszor újra ívnak.

Vérvörös tarkasügér-Hemichromis lifalili
Származás: Nyugat-Afrika; a Kongó (Zaire) folyó vízgyűjtő területe.
Testhossz: 11 cm
Természetes élőhely: A Kongó folyó, és a Ruki folyó lassú folyású, oxigéndús szakaszai, valamint a Tumba tó, Yandja tó, és az Ubanghi folyó felső szakasza.
Viselkedés: Területvédő, és agresszív, különösen szaporodáskor. Kisebb, békés halakkal nem helyezhetjük közös akváriumba, mert elpusztítja azokat. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket párban.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, megeszi a száraz tápokat is, de rendszeresen adjunk neki élő eleséget, amitől szebb lesz a színezetük. Biztosítsunk számukra növényi táplálékot is, mint pl. spirulina alga, vagy spenót.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 70 literes.
Halnépesség: 80 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, sok búvóhellyel, például felfordított virágcserép, kövekből épített barlang. Ezek a halak gyakran ásnak, ezért érdemes erős gyökérzetű növényeket telepíteni medencéjükbe, amelyeket nem tudnak kiásni, vagy ültessük a növényeket cserépbe.
Hőmérséklet: 23-26 °C
pH: 6-7,8
Keménység: 4-15 NK°
Várható életkor: 5-10 év
Testük vérvörös színű, amelyet világos foltok borítanak, amelyek sárgás vagy türkiz színűek és szinte világítanak. A kopoltyúfedőn és a test közepén egy sötét folt található. Az úszók piros színűek és ugyanolyan mintázatúak, mint a test többi része, valamint a farok- és hátúszó szegélye vörös. Ez a leírás inkább a szaporodási időben jellemző a halakra, a szexuálisan inaktív hímek színezete hasonló a nőstényekéhez, csak világosabb narancs-vörös a hasi részeken. Nagyon hasonlít a Hemichromis bimaculatus-hoz (Bíborsügér), a különbség annyi, hogy a Vérvörös tarkasügérnek csak két folt van a testén és testhosszuk kisebb, míg a bíborsügérnek van egy extra sötét folt a farokúszó tövében, és valamivel nagyobbra nőnek. További különbség, hogy a H. lifalili alapszíne kissé másabb árnyalatú, pettyei fehérebbek, viszont úszóin alig vannak foltok, ellentétben a H. bimaculatussal.Ha csak egy párt veszünk belőlük, az gyakran a gyengébb hal halálával végződik, ezért ajánlatos 5-6 fiatal példányt beszerezni, és azokat felnevelni, mert így könnyebben kialakulnak belőlük párok. Kifejlett korban már nehezebb megfelelő párokat összeválogatni. Ez a párválasztás egy életre szól.Szaporodáshoz a halakat jó kondícióba kell hozni, amihez nélkülözhetetlen a jó minőségű élő eleség. Külön medencében szaporítsuk őket, vagy minden más halat vegyünk ki a medencéjükből, mert könnyen megölhetik a többi halat, hiszen ilyenkor nagyon agresszívvé válnak. Az ikrákat egy előzőleg jól megtisztított lapos kőre, vagy cserépdarabra rakják. A hím nagyon erősen hajtja a nőstényt, ezért legyünk figyelmesek, mert könnyen megölheti, ha a nőstény még nem áll készen a párzásra. Az ikrázás a többi sügérféléhez hasonlóan zajlik: a nőstény több sorban rakja le az ikrákat, amit azután a hím megtermékenyít. Az ikrák száma elérheti a 400-at is. Az ikrák kb. 48 óra múlva kelnek ki, ezen időszak alatt a hím védi a területet, míg a nőstény az ikrákat tisztogatja, valamint a pár több gödröt is ás az ikrák közelében. Ha kikeltek az ikrák, akkor a nőstény ezekbe a gödrökbe szállítja az ivadékokat. Akár többször is átköltözteti a kishalakat más gödrökbe, egészen addig, amíg a kishalak el nem úsznak. Ekkor kezdjük el etetni a kicsiket frissen kelt sórákkal, vagy más apró élő eleséggel. A szülők általában még 1 hónapig vigyáznak a kishalakra, majd gyakran újra párosodnak.

Texasi sügér-Herichthys carpintis
Származás: Közép-Amerika, Észak-Mexikó
Testhossz: 30 cm
Természetes élőhely: Általában lagúnákban, elsősorban a Panuco folyó torkolatvidékén, de előfordul gyorsabb folyású vizekben is.
Viselkedés: Agresszív hal, erősen védi a territóriumát, különösen a szaporodási időszakban. A kisebb halakat megeheti. Más nagy testű, közép-amerikai sügérekkel társíthatjuk.
Táplálkozás: Mindenevő; az élő és fagyasztott eleség mellett megeszi a száraz tápokat is, de növényi eredetű táplálékra is szüksége van, ami lehet forrázott zöldség, vagy spirulina.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 300 liter
Halnépesség: 400 literre 1 pár
Dekoráció: Kövekből és gyökerekből biztosítsunk számukra elkülönülő területeket, amelyeket elfoglalhatnak és védhetnek. A növényeket kiáshatják, mert szeretik túrni az aljzatot. Erős szűrést igényelnek.
Hőmérséklet: 23-33 °C
pH: 7-8
Keménység: 9-20 NK°
Várható életkor: 10-12 év
A Herichthys carpintis gyönyörű színezetű hal. Testük ovális, oldalról lapított formájú, homlokuk homorú. Alapszínük barnás, narancssárgás, amelyen kékes-zöld színű foltokból álló, csillogó mintázat található. Nagyon hasonlítanak a Herichthys cyanoguttatus-hoz, de testükön a mintázat sokkal nagyobb foltokból áll, amelyek rendszertelenül helyezkednek el, szemben a Herichthys cyanoguttatus testén található apró foltokkal, amelyek hasonló méretűek és alakúak. Egyes Herichthys carpintisok-nál a száj és szem környékén a foltok helyett mintázatuk inkább vonalakból áll. A hátúszó és a farok alatti úszó vége hegyes.A nőstények hátúszóján egy fekete folt található, valamint testük kisebb, de szélesebb, mint a hímeké. Szaporításuk elég könnyű, de előfordul, hogy a hím nagyon agresszíven viselkedik a nősténnyel, ezért célszerű egy akvárium elválasztót kéznél tartani. Udvarlásuk során a hím és a nőstény is mutogatja magát a másiknak, valamint kőröznek egymás körül és a farokúszójukkal meg-megcsapják egymás oldalát. Az ívás során a színük megváltozik: testük hátsó része sötét, míg az első részük világos lesz, ebből is látszik, ha egy pár kész az ívásra. Az ikrarakó helyet, amely általában egy nagyobb lapos kő, ívás előtt megtisztítanak. A nőstény Texasi sügér lerakja az ikrákat, amelyeket a hím azonnal meg is termékenyít. Mindkét szülő védelmezi és úszóival legyezi az ikrákat, így biztosítva számukra oxigénben dús vizet. Az ikrák 2 nap múlva kelnek ki, ekkor a szülők gyakran átszállítják őket egy előzőleg a talajba ásott gödörbe, majd kb. 1 hét múlva a kishalak elúsznak. A kishalaknak frissen kelt sórákot adhatunk.

Gyöngyházsügér-Herichthys cyanoguttatus
Származás: Közép- és Dél-Amerika
Testhossz: 30 cm
Természetes élőhely: A Rio Grande, Rio Pecos, Rio Conchus fólyókban.
Viselkedés: Agresszív hal, erősen védi a territóriumát. A kisebb halakat megeheti. Nagy testű sügerekkel társíthatjuk.
Táplálkozás: Élő eleség minden formáját adhatjuk neki, szúnyoglárvákat és tubifexet egyaránt, de növényi eredetű táplálékra is szügkége van..
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 300 literes.
Halnépesség: 400 literre 1 pár
Dekoráció: Az aljzat legyen apró kavics, dekorációnak kövek gyökerek. A növényeket kitúrkálja és megeszi.
Hőmérséklet: 20-26°C
pH: 6-7,5
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 10-12 év
A Gyöngyházsügér teste ovális, oldalról lapított formájú, homloka erősen homorú. Ahogy a hímek öregszenek, a fejük tetején lévő púp úgy nő. A hátúszó és a farok alatti úszó vége hegyes. A test alapszíne arany, vagy sötétbarna, amelyen apró türkiz színű csillogó pöttyök találhatóak. A hasi részen teste pirosas színű, szeme írisze narancs vagy vörös színű. Egy fekete folt található a farokúszó tövében, és gyakran 3-5 szabálytalan függöleges folt húzódik a test közepétől a farok irányában.Hasonlóan a dél-amerikai sügerekhez nagy, gyökerekkel és kövekkel dekorált, sóderaljzatú akváriumban érzi jól magát. Nem bírják az öreg vizet, gyakori feles vízcserét igényelnek.Szaporításhoz a pH-t tartsuk 6,8-7,2 között, a vízkeménységet 8-15 NK°- között és a hőmérsékletet emeljük 24-28 °C-ra. Az ívás során a színük megváltozik: testük hátsó része sötét, míg az első részük világos lesz, ebből is látszik, ha egy pár kész az ívásra. A hím védi az ikrarakóhelyet, amíg a nőstény előkészíti azt. Nagy, lapos felületre ikrázik, az ikrák száma több száz is lehet. Szülői családot alkotnak, vagyis mindkét szülő részt vesz az ikrák gondozásában és az ivadékok védelmében. Az ikrák 5-7 nap alatt kelnek ki és néhány nap múlva úsznak el. A nőstény egy gödröt ás a talajba, ahová áthordják a kishalakat.

Szemfoltos tarkasügér-Heros severus
Származás: Dél-Amerika, az Amazonas medencéje
Testhossz: 20-25 cm
Természetes élőhely: Növényekkel dúsan benőtt tavak és lassan mozgó vízek.
Viselkedés: Területvédő, de nyugodt, barátságos viselkedésű sügér. Más nagyobb testű nem agresszív halakkal jól együtt tartható.
Táplálkozás: Mindenevő, de előnyben részesíti az élő eleségeket.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 liter
Halnépesség: 1 hím és 3-4 nőstény 250 literre
Dekoráció: Kövekből, gyökerekből búvóhely, növényekkel dúsan teleültetett akvárium, aljzatnak használjunk apró kavicsot, vagy homokot.
Hőmérséklet: 24-29°C
pH: 6-7,5
Keménység: 4-15 NK°
Várható életkor: 10 év
A formája és egyszerűbb tartása miatt népi diszkosznak is nevezik. A szemfoltos tarkasügér teste ovális, oldalról lapított, szeme nagy és vörös színű, szája kicsi. A test színezete függ a származási helyétől. A leggyakrabban zöldes hátú, az oldalán arany-zöld színű, a hasi részen pedig téglavörös. Hét vagy nyolc függöleges csík fut végig a testén, amik néha alig láthatóak. Ezek a csíkok legjobban a növendék halakon láthatóak. Elég sok színvariánsa létezik: arany, zöld, barna. Nagyon szívós hal, sőt egy idő után barátságossá válik, akár a gazdája a kezéből is etetheti. A szemfoltos tarkasügerek tarthatók párban, vagy kisebb csoportban.Ívás során a pár agresszívvé válhat, előfordulhat, hogy a hím megöli a nőstényt is, ezért érdemesebb egy hímmel több nőstényt is tartani. Ívatáshoz csökkentsük a víz keménységét 2-6 NK°-ra és emeljük meg a hőmérsékletet 27-30 °C-ra. Az ikrákat tereptárgyakra rakja, amit a pár az udvarlás során gondosan megtisztít. Párválasztó, az ikrák és az ivadékok gondozásában mindkét fél résztvesz. Az ikrák száma 1000 fölötti is lehet, ami függ a nőstény méretétől is. Az ivadékok 2-4 nap múlva kelnek ki és további 3-4 nap múlva úsznak el. Általában a nőstény vigyáz a kishalakra, amíg a hím a territóriumot védi. Etessük őket apró élő eleségekkel, vagy porrá zúzott száraztápokkal. Három-négy hét múlva kezdik el felvenni szüleik testformáját.

Smaragd bolcsőszájú hal-Hypselecara temporalis
Származás: Dél-Amerika; Peru, Kolumbia, Venezuela, Brazília; Amazonas medence.
Testhossz: 25-30 cm
Természetes élőhely: Leginkább a lassú folyású, iszapos talajú folyókban él.
Viselkedés: Méretéhet képest viszonylag békés sügér, egy megfelelő méretű társas akváriumban, hasonló méretű halakkal együtt tartható. Ívás idején területvédővé válhat.
Táplálkozás: Mindenevő, A természetben a gerinctelenektől kezdve az algáig szinte mindent megeszik. Akváriumban sem válogatós, bármilyen élő, fagyasztott és száraz eledelt elfogyaszt.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 250 liter
Halnépesség: 400 literre 1 pár
Dekoráció: Aljzatnak használjunk homokot, ágakkal, gyökerekkel, és néhány nagyobb kővel díszíthetjük a medencéjüket. A növényeket többnyire nem ássák ki. Néhány lapos palakövet is tehetünk be az akvárium széléhez állítva, ami jó ívási helyként szolgálhat a halaknak.
Hőmérséklet: 25-30 °C
pH: 5-7,5
Keménység: 1-12 NK°
Várható életkor: 5-8 év
A Hypselecara temporalis alapszíne sárgás-barna, testén egy nagyobb fekete folt található a középső részen, valamint egy kisebb folt a farok tövénél. A hasi rész, és a torok, valamint a kopoltyúfedő körüli terület, és a szem környéke vöröses színű. A szemük íriszének a színe a borostyán sárgától a ragyogó vörösig változhat. A fiatal halak színezete szinte teljesen sötétbarna, és csak fokozatosan színesednek ki. A színük nagyban függ a hangulatuktól is.A kifejlett hímeknek tipikus zsírhomlokuk van, és nagyobbak a nőstényeknél. Udvarlás során a hím pózol a nőstények, egymás mellet úszik a pár, és a kopoltyúfedőiket felvillantják, vagy a hím a nőstény oldalát bökdösi a fejével, sőt előfordul, hogy a szájukkal összeakaszkodnak. Ezután egy lapos, függőleges tereptárgyat kezdenek el tisztogatni, ami később az ikrázás helyszínéül szolgál majd. Íváskor egy kifejlett nőstény akár 1000 ikrát is lerakhat, de az ikrák száma legtöbbször 400 és 800 között változik. Ahogy a nőstény lerak egy sor ikrát, a hím követi, és megtermékenyíti azokat. Ez a folyamat eltarthat egy óráig is. Ikrázás után a szülők védelmezik, és legyezgetik az ikrákat. A 2 nap múlva kikelő lárvákat a talajban, egy előre kiásott gödörbe hordják, és gondosan őrzik a szülők. További 6 nap múlva az ivadékok elúsznak. A kishalakat ekkor frissen kelt sórákkal etethetjük. Az első néhány alkalommal gyakran előfordul, hogy megeszik az ikrákat, vagy nem vigyáznak azokra, de később ez megváltozik, és nagyon gondos szülők válnak belőlük. A kishalak fejlődéséhez, és szép színezetükhöz fontos a rendszeres, részleges vízcsere. Ivarérettségüket 12 cm-es hosszúság körül érik el.

Nicaraguai bölcsőszájú hal-Hypsophrys nicaraguensis
Származás: Közép-Amerika; Nicaragua, Costa Rica.
Testhossz: 20 cm.
Természetes élőhely: Folyók, tavak (főleg a nagy nicaraguai tavak).
Viselkedés: A hasonló testméretű halakkal békés.
Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között rovarok, lárvák, növények, törmelékek).
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 200 literes:
Halnépesség: 300 literre 1 pár;
Dekoráció: Kövek, gyökerek.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 6.7-8
Keménység: 4-20 NK°
Várható életkor: 10-15 év
A hím általában arról ismerhető fel, hogy a hátúszóján számos folt látható, a nőstény színei pedig ragyogóbbak a hím színeinél. A Hypsophrys nicaraguensis együtt tud élni más, közép-amerikai fajokkal, a lényeg az, hogy a nyugodtabb fajok közül kell választanunk. A nőstény egy kis odúba rakja le az ikráit. Ezek nem ragacsosak, ami egyedülálló jelenség a Cichlasomák nemzetségében. Az ikrákat többnyire a nőstények őrzik. Nem tévedés! Több nőstény, s ezek együtt őriznek egy bizonyos területet is. Az ivadékok nagyon kicsinyek, de sokan vannak (egy-egy ikrázás 300-400 ivadékot jelent). Szinte megható látvány, ahogy a felnőttek a szájukba gyűjtik a kicsinyeket, amikor azok elkalandoznak idegen területekre, s aztán kiengedik őket a társaik közé.

Levendulasügér-Iodotropheus sprengerae
Származás: Afrika; Malawi tó
Testhossz: 7,5-10 cm
Természetes élőhely: A tó déli részén a Boadzulu, Chinyankwazi és Chinyamwezi szigetek környékén a sekély part menti köves részeken.
Viselkedés: Az egyik legkevésbé agresszív Mbuna. A hímek területvédők egymással szemben, de nagyobb medencében több hím is együtt tartható. Más békés malawi tavi halakkal jól együtt tartható megfelelő méretű medence és kellő búvóhely esetén.
Táplálkozás: Mindenevő, elfogadja az élő és fagyasztott eleségeket, valamint a száraz tápokat is, de a növényi eredetű táplálékoknak kell kitennie az étrendjének nagyobb részét. (spirulina, forrázott spenót)
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 150 liter
Halnépesség: 150 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Homokos aljzat és sok szikla, amelyekből alakítsunk ki búvóhelyeket és barlangokat. Néhány laposabb kő. Növények nem feltétlenül kellenek, esetleg néhány tő Anubias. A rendszeres, részleges vízcserék elengedhetetlenek.
Hőmérséklet: 25-29 °C
pH: 7,5-8,8
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 10 év
A levendulasügér kezdők számára is ajánlott, jó kezdőhal lehet a Malawi sügérekkel ismerkedőknek. Neve a görög iodes szóra vezethető vissza, ami vasrozsdát jelent, ez színezetén is jól látszik. Kerek fejük barnás színű, a hímek oldala kékes-lilás, a nőstények fakóbbak. Létezik egy vörös színváltozata is. Színezete nagyon hasonlít a Labidochromis vellicans-hoz, megkülönböztetni a fejforma alapján lehet őket, mert a levendulasügér lekerekített fejformájú, míg a másik feje előreálló. A természetben alsóbbrendű rákocskákkal táplálkozik, akváriumban lehetőleg plankton és fehér szúnyoglárva képezze a táplálékának fő hányadát, hogy igazán színpompás és egészséges legyen.Első ránézésre mindkét nem hasonlóan néz ki, de a hímeknek általában több ikrafoltjuk van a meghosszabbodott farok alatti úszójukon, valamint kicsit nagyobbak és a színezetük is élénkebb. A 4 cm-es példányok már szexuálisan érettek, ezért kezdők számára is könnyen tenyészthető halak lehetnek. A hímek territóriumokat alakítanak ki, általában úgy, hogy legyen a terület központjában valamilyen jó ikrázó hely (pl. lapos kő). A párzást megelőzően a hímek az elúszó nőstényeknek pózolnak és a színeik is sokkal élénkebbek ilyenkor. Ha a nőstény érdeklődést mutat, akkor az ikrákat a kiszemelt lapos kőre rakja és azonnal a szájába is veszi őket. Ezután a hím az ikrafoltjai segítségével juttatja a spermát a nőstény szájába, ahogy a nőstény megpróbálja bekapdosni azokat is. Ezután a nőstény újabb ikrákat rak, majd a folyamat folytatódik. Az ikrák száma elérheti a 60-at is. Ezután a nőstény 3 hétig tartja a szájában az ikrákat, majd ezután kiengedi a már kikelt kishalakat. Ezalatt az időszak alatt a nőstény Levendulasügér nem eszik, és jól lehet látni, hogy a szája tele van. Ha megijed, akkor kiköpheti a kishalakat, vagy meg is eheti azokat. Miután kiengedte a kishalakat, adjunk nekik sórákot és összetört spirulina tablettát. A kicsik gyorsan nőnek és néhány hónapon belül ivaréretté válnak.

Kockás torpedósügér-Julidochromis marlieri
Származás: Afrika; Tanganyika-tó.
Testhossz: 12-13 cm.
Természetes élőhely: Sziklás zónák.
Viselkedés: Társas, és türelmes más fajokkal, nagyon agresszív a fajtársaival (kivételek a párok). Folyamatosan a sziklák közölt és alatt él.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között gerincteleneket fog el a vízfenéken).
Szaporítás: Nagyon könnyű (Ikráit a nőstény egy rejtett támasztékra helyezi).
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 1 pár
Dekoráció: Sziklás, köves, sok rejtekhellyel.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,5-9,5
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 5-8 év
A kockás torpedósügér talán a legnépszerűbb a Tanganyika-tóból származó bölcsőszájú halak közül. Tartásukat 5-6 példánnyal kezdhetjük, ami lehetővé teszi, hogy harmonikus körülmények között alakuljon ki belőlük egy szaporodó pár. Utána a pár a maradék példányokat gorombán elutasítja. A pár egy sziklamélyedésbe rejtőzik, és rendszerint észrevétlenül történik az ívás, s csak akkor figyelünk fel, amikor a sziklák fölött megjelennek a kis ivadékok. A szülők szigorúan őrzik az utódokat, így nemigen rabolhatják el őket idegen halak. A kockás torpedósügér hasával egy kőre támaszkodik, úgyszólván minden idejét a dekorációban berendezett kis sziklabarlangokban tölti. Jól szűrt és oxigéndús vízre van szüksége. Hetente egyszer - rendszeresen - cseréljük az akvárium vizének egynegyedét.

Négycsíkos torpedósügér-Julidochormis regani
Származás: Kelet-Afrika, Tanganyika-tó.
Testhossz: 13 cm.
Természetes élőhely: A tó sziklás zónái
Viselkedés: Hasonló igényű halakkal társíthatjuk, figyelembe véve nagy területi igényüket. Fajtársaival szemben agresszív, de íváskor minden más hallal szemben agresszívvé válik.
Táplálkozás: Élő és fagyasztott planktonnal és szúnyoglárvával jól tarthatjuk.
Szaporítás: Elég könnyű, ha egy pár már egymásra talált.
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 1 pár
Dekoráció: Sziklás, köves, sok rejtekhellyel.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 7-8
Keménység: 10-20NK°
Várható életkor: 7-10 év
A Négycsíkos torpedósügér alapszíne a fakó sárgától az arany sárgáig változhat. A mintázat a származási helytől függ, de a legáltalánosabb az ún. Zambiai: négy keskeny vízszintes barnás-feketés csík fut végig a hal testén. Ezek a csíkok a hátúszón folytatódnak. A farokúszón körkörösen futnak a csíkok. Másik kedvelt variánsa a Burundiból származó: ebben az esetben csak három függőleges csík található a testen, de ezek sokkal vastagabbak, gyakran úgy tűnhet, hogy a hal alapszíne a fekete, amin sárga csíkok futnak végig. A nőstények nagyobbra nőnek, a hímek hosszukásabbak. Párválsztó: 10 hónapos korban a legnagyobb nőstény választ párt magának.Tenyésztéshez használjunk 8-15 NK° keménységű, 8,5-9,2 pH-jú 25-27 °C hőmérsékletű vizet. A kb. 100 literes medencét rendezzük be sok kővel, sziklával. Üreg falára, sziklaboltozatra ikrázó faj, az ikrák száma a 300-at is elérheti. Az ivadékok 2-4 nap múlva kelnek ki és a barlang falára vagy mennyezetére tapadnak. A szülők tovább folytatják gondozásukat, a kishalakat sórákkal etessük.

Karcsú ormányos sügér-Labeotropheus trewavasae
Származás: Kelet-Afrika,Malawi-tó
Testhossz: 12 cm.
Természetes élőhely: Sziklás zónák, ahol bőségesen nő alga.
Viselkedés: Territóriumot tart, a hímek egymás között néha agresszívebbek lehetnek. Nagyon jól társítható halak, más Malawi és Tanganyika-tóból származó fajokat helyezzünk mellé.
Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között algákat és csigákat kapar le a kövekről). A hal színe megfakulhat, ha nem kap elég növényi táplálékot.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 300 literre 1 hím és 4 nőstény
Dekoráció: Kövekből, sziklákból búvóhelyek, a növényeket megehetik. Használjunk erős megvilágítást, hogy elősegítsük az alga növekedését.
Hőmérséklet: 22-28°C
pH: 7-8,5
Keménység: 10-30NK°
Várható életkor: 10 év
A karcsú ormányossügér teste hosszúkás, és a hát- és farok alatti úszó csúcsos végű. A hímek általában hasonló színezetűek: testük kékes alapszínű, melyen sötét sávok húzódnak, Az úszók, pedig lehetnek sárgák, vörösek, barnák, vagy világoskék színűek lehetnek. A nőstények viszont igen változatosak: többféle pöttyös változat is létezik, színeik hasonlíthatnak a hímekére is, sőt lehetnek narancssárgák, márványos mintázattal. A hal alsó ajka beljebb van, mint a felső, ezért olyan mintha ormánya lenne, így szája kiválóan alkalmazkodott az algák lekaparásához. Nagyon sok színváltozata van, ami függhet attól is, hogy honnan származik a hal (ezt általában a nevében is jelzik: pl. Labeotropheus trewavasae Chilumba, Thumbi). Ismerük Chillumbánál egy olyan színváltozatot, melynek hímje piros, nőstényei a megszokottól eltérően szürkék. Likománál mind a hím, mind a nőstény foltos, természetszerűleg a hím kék alapon, a nőstény pedig sárga alapszínnel. A hímeknek jól felismerhető sárga ikrafoltjai vannak a farok alatti úszón. Népszerűségük oka valószínűleg az extrém fejforma, az érdekes színkombinációk. Kellően nagy medencében (350 litertől) akár több hím is gondozható. Magyarországon régóta kedvelt afrikai sügérfaj. Táplálékára érzékeny, fontos a sok növényi eleség (spirulina tabletták, alga, forrázott saláta, spenót, borsó, növénytartalmú lemezes tápok), lehetőleg ne kapjon túlságosan sok állati eredetű táplálékot. A szokásos sügértápokon kívül még esetleg rákokkal, garnélákkal vagy netán tonhallal kínálhatjuk meg kiegészítve növényes étrendjét. Ügyeljünk rá, hogy ne kapjon semmiféle gyomor- és bélbetegséget. A mbuna élettani csoport tagja.Matriarchális családokat alkot: a hímek egyedül, míg a nőstények kis csoportokban élnek. A nőstény az ikrákat egy előre gondosan megtisztított kőre teszi, amit a hím megtermékenyít, majd a nőstény a szájába vesz. Az ikrák száma gyakran 40, de legtöbbször csak 12 körüli. Az ikrákat ezután a nőstény 21-30 napig a szájában tartja. A kishalak 3 hét után úsznak el, etessük őket apró élő eleséggel.

Aranysügér-Labidochromis caeruleus
Származás: Afrika; Malawi-tó, északnyugati part.
Testhossz: 10 cm.
Természetes élőhely: Sziklás zónák, 15 m-es mélységtől.
Viselkedés: Társas.
Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között algákat és rákokat kapar le a kövekről).
Szaporítás: Könnyű.
Medence: Minimum 100 literes (páronként)
Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Kövek.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,7-8,6
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 10 év
A természetben gyakoribb a szürkés, kékes színváltozat, ezt korán felfedezték, ellenben a később talált arany változatot külön fajnak hitték, csak később bizonyosodott be, hogy variáns. Létezik egy világosabb, majdhogynem fehéres színváltozata is. A hímek nem agresszívek egymással, 280-300 literben több hímnemű példány is elhelyezhető. A mbuna élettani csoportba tartozik. Bár a faj tudományos neve ("caeruleus") kéket jelent, a legkülönbözőbb színváltozatokban létezik, és épp a sárga, amelyhez a legkönnyebb hozzájutni a kereskedelemben, nagyon ritka a természetben. Előfordulási helye a Malawi-tóban is csak egy szűk területre korlátozódik, és nagyon kevés, ún. „vad", egyenesen a természetből kiemelt példányt importálnak. Az akvarista-szakboltokban kapható példányok többsége a Tanganyika-tó partján működő tenyészetekből származik, onnan exportálják ezeket a világ minden tájára. Mivel békés, és a szaporítása könnyű, az aranysügér (Labidochromis caeruleus) sárga változata hamar népszerűvé vált az akvaristák körében, mert mind a hímek, mind a nőstények színe elüt a Malawi-tóban is domináns kék halak színétől.

Zászlós akara-Laetacara curviceps
Származás: Dél-Amerika, Amazonas-medence
Testhossz: Hím: 9 cm, nőstény: 7 cm
Természetes élőhely: A természetben erdős területeken, lassú folyású patakokban, folyók mellékágaiban, mocsarakban ill. tavakban él.
Viselkedés: Békés természetű, a növényeket nem túrja ki.
Táplálkozás: Mindenevők, ezért változatos ételekkel, jó minőségű lemezes haltápokkal, granulátummal, spirulinával és alkalmanként fagyasztott ételekkel, mint pl. Daphnia, Artemia, vörös szúnyoglárva - kell táplálni őket. A szárított spirulinán kívül más növényi eredetű táplálékot, fagyasztott zöldborsót, spenótot is adjunk nekik.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 80 literes.
Halnépesség: 90 literre 1 pár
Dekoráció: Rendezzük be a medencét sötét aljzattal, és a világítás ne legyen túl erős, amit egy réteg úszó növénnyel valósíthatjuk meg, így a halak kevésbé lesznek félénkek. További dekorációként elhelyezhetünk a medencében uszadékfákat, vasfákat, az eredeti élőhelyet mintázandó. Néhány lapos kő szintén ajánlott, amelyek közül ívóhelyet választhatnak. A vízmozgást lehetőleg minimalizáljuk, aminek elősegítésére sűrű növényesítés ajánlott. A medence rendszeres karbantartása elengedhetetlen, mert nagyon érzékenyek a felgyülemlett nitrátra.
Hőmérséklet: 24-29°C
pH: 5,5-7
Keménység: 2-10 NK°
Várható életkor: 5 év
A Zászlós akara egy színpompás és békés törpesügér. Kerekded testük világosbarna alapszínű néhány sötétebb résszel a fejen. A kifejlett példányok úszói irizáló kék színűek sárga-narancssárga szegéllyel. Más társas halakkal együtt tartható, pl. tetrákkal, márnákkal és hasonlókkal, de ívás idején csipkelődő, mert területvédő. A zászlós törpesügér előszeretettel tartózkodik a medence alján, a növények, sziklák és faágak árnyékában megbújva. Az egyik legbékésebb sügérfajta, sőt már-már félénknek nevezhető. Ha ez az egyetlen faj a medencében, akkor célszerű még egy vagy két élénkítő halcsapatot melléjük tenni, hogy megnőjön az önbizalma. A legtöbb pontylazac alkalmas erre a célra, pl. a baltahasú lazacok és a törpeszájú halak is. Tágas medencében társítható más békés sügérfajokkal, például vitorláshalakkal, diszkoszhalakkal, Ramirezi és Apistogramma törpesügérekkel is. Lehet még Corydoras és Loricaria fajokkal is társítani, habár az ikra és ivadékhal zsákmányul eshet nekik. Habár alapvetően békés természetű, nem szabad elfeledkezni róla, hogy mégiscsak sügér, tehát íváskor az ívóhelyet vehemensen védelmezi még a nálánál jóval nagyobb halakkal szemben is. Célszerű párban tartani, de tágas medencében egy kisebb csapatot is lehetséges.A nemek megkülönböztetése igen nehéz, különösen a kifejletlen halak esetében. A hímek valamivel nagyobbak a nőstényeknél és a hátúszójuk hegyesebb. A hátúszón látható sötét folt a nőstényeknél általában nagyobb, amelyek zömökebbnek látszanak amikor ikrával teltek. Szaporítása egyszerű, az ivadék könnyen felnevelhető, ezért kezdő sügértartóknak is ajánlható. A faj párválasztó, monogám, az aljzatra rakja ikráit. Szaporításhoz a párt tegyük külön medencébe, esetleg néhány lazac társaságában. A párkiválasztást elősegítendő 6-8 kishalat vásároljunk, együtt nevelve őket kiválasztják maguknak a párjukat. Ez természetesen némi időt igényel, türelmesnek kell lenni. Amint egy pár kialakul célszerű a többieket eltávolítani. Savas, lágy vízben (kémhatás 7 pH alatti, keménység 5 nk° körüli), a leírtaknak megfelelően berendezett medencében, sok élő eleségen tartott halak hamarosan ívásra kész állapotba kerülnek, amit a színeik látványos elmélyülése jól mutat. Az ikrákat majdnem mindig egy lapos kőre rakják, ennek hiányában a medence aljára, melyet előzőleg alaposan megtisztítanak. Az ívás a többi sügérféléhez hasonlóan történik. A nőstény lerak egy sornyi ikrát, majd odébb úszik és a hím megtermékenyíti őket. Az ikrák 2-3 nap múlva kelnek ki, mialatt a hím védi a fészket, a nőstény pedig az ikrákat gondozza, de a szerepek fel is cserélődhetnek. A pár általában néhány sekély gödröt ás az aljzatba a kelés ideje alatt. Néha előfordul, hogy a fiatal pár az első fészekalját megeszi, de általában a második vagy harmadik ívással már minden rendben van. Amint az ivadékok kikelnek a szülők a teljes fészekaljat áthordják ezekbe a mélyedésekbe vagy más védett helyre. A kicsiket akár többször is átköltöztethetik, míg további 5-7 nap múlva szabadon elúsznak. Ezután kezdhetjük táplálásukat kerekes férgekkel és sórákkal. Néhány akvarista inkább kiveszi az ikrákat és másik akváriumban kelteti ki, és bár így jobban kézben tartják a helyzetet, de elmulasztják azt a csodálatos élményt, amelyet az ivadéknevelés megfigyelése nyújt. Ez hónapokig eltarthat az elúszást követően, és hatalmas élmény figyelni, ahogy a szülők terelgetik a medencében a kicsiket, miközben védelmezik őket a lehetséges ragadozóktól.

 
Könyv ajánló
 
Rágcsálók,kis emlősök
 
Madarak
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?