Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Akvarisztika
 
Kerti tó
 
Terrarisztika
 
Sügérek 3

Wavrin tarkasügérje-Biotodoma wavrini
Származás: Dél-Amerika, Venezuela, Brazília és Kolumbia
Testhossz: 10-12 cm
Természetes élőhely: Tipikusan a feketevizű folyókban él (Rio Negro, Rio Orinoco), általában a homokos vagy iszapos sekély öblökben, ahol kicsi az áramlás és melegebb a víz. Ezeknél a folyószakaszoknál jellemző a talajon felhalmozódott levéltörmelék.
Viselkedés: Viszonylag békés természetű, de szaporodási időszakban agresszív és területvédő lesz, ezért kisebb csapatban tartsuk (1 hím, több nőstény), hogy a domináns hím figyelme megosztódjon a többi hal között. Más békés fajokkal társíthatjuk.
Táplálkozás: Mindenevő, apró élő eleségeket igényel, de elfogyasztja a száraz és a fagyasztott eleséget is. Igénylik a növényi eredetű táplálékot is, ezért spirulinát is adhatunk nekik.
Szaporítás: Akváriumban csak nagyon ritkán szaporodik.
Medence: Minimum 200 liter
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 200 literre
Dekoráció: Az akvárium hátsó részében alakítsunk ki kövekből és gyökerekből barlangokat számukra, aljzatnak használjunk homokot, vagy apró kavicsot, mert szeretnek ásni. A tompított világítás nagyon jól kihozza a halak gyönyörű színezetét. Dúsan növényesítsük medencéjüket, legyenek árnyékoló úszónövények is.
Hőmérséklet: 25-30 °C
pH: 4-6,5
Keménység: 0-5 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Nagyon hasonlít rokonához a Kupidó tarkasügérhez (Biotodoma cupido), megkülönböztetésük a test formája és a testük hátsó részén található folt alapján lehetséges: a Wavrin tarkasügér teste hosszúkásabb, a száj előreálló és a sötét folt a hal felső oldalvonalán, vagy az alatt található. Testük alapszíne ezüstös-zöld, amelyen egyéb mintázat nem található. Egy fekete csík húzódik a homlokuktól a szemen keresztül a kopoltyúfedő alsó széléig. A kifejlett halak páratlan úszóinak a belső része vöröses színű, míg a szélei ragyogó kékek. Egy fényes, kék folt található a szem mögött. Wavrin tarkasügérje nagyon gyorsan, és nagyon rosszul reagál a rossz minőségű vízre, és még a nitrát szint sem lehet tartósan 30 mg/l érték fölött, mert a halak nem viselik el hosszú távon.A nemek megkülönböztetése nehéz. A hímek kissé nagyobbak, és a hát-, farok-, és farok alatti úszójuk meghosszabbodott. A hímek szeme alatt irizáló kék csíkok húzódnak, míg a nőstényeknél ezek a csíkok pontokká esnek szét. A kifejlett hímeknél esetleg látható egy nagyon vékony, ragyogó kék csík a farok alatti úszó mentén. Szaporodásukról sajnos nem sok információ áll rendelkezésre, feltételezhető, hogy szaporodásukhoz nagyon lágy, és savas vízre van szükség, amely a természetes élőhelyükön is megtalálható. A halak nagyon agresszívvé válnak párzás során, és egy kb. 50x50xm-es területet foglalnak el, amelyet vehemensen védenek minden betolakodóval szemben.

Günther szájköltő sügere-Chromidotilapia guntheri
Származás: Nyugat-Afrika; Sierra Leonétól Kamerunig és Gabonig.
Testhossz: 16-18 cm.
Természetes élőhely: A St. John folyóban és a Benito folyóban általában erdős területeken.
Viselkedés: Szaporodás idején saját fajtársaival szemben agresszív és területvédő. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő; elsősorban élő és fagyasztott eleségeket kedvel, de elfogadja a száraz tápokat is. Meglehetősen falánk halak.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 150 literes
Halnépesség: 180 literre 1 pár
Dekoráció: Homokos talajt és kövekből valamint gyökerekből kialakított búvóhelyeket igényelnek. A növényeket célszerű cserépbe ültetni, mert szeretnek ásni és könnyen kiáshatják a gyengébb gyökérzetű növényeket.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 6-7,5
Keménység: 5-19 NK°
Várható életkor: 15 év
A hím teste nagyobb, a nősténynek a hátúszóján egy széles ezüstös sáv húzódik, valamint a nőstények színezete szebb és a hasi részen gyakran pirosas színű, ami íváskor sokkal jobban látszik. A testük alapszíne barnás és a hátukon sötétebb barna, mint a hasi részen. Ezek a sügerek képesek nagyon gyorsan megváltoztatni a színüket, és nagyon sokféle színárnyalatot képesek felvenni, ami gyakran a hangulatuktól függ; pl. ha a hímeket stressz éri, akkor gyakran jelennek meg függőleges sötétebb csíkok a testükön. Két alfaja ismert, amelyek nagyon hasonlítanak egymáshoz: a C. guentheri guentheri and C. guentheri loenbergii.Ha szaporítani szeretnénk, akkor a legjobb módszer, hogy 5-6 fiatal halat szerzünk be és megvárjuk, amíg kiválik egy pár belőlük. Szájköltő sügerek, egy életre választanak párt maguknak és nagyon jó szülők. Társaságként esetleg egy csapat kongólazac vagy néhány csőrös bozóthal kerülhet mellé, de egyfajos tartása is célravezető, így nem kell külön tenyésztőmedencét beüzemelni, csupán egy nevelőakváriumot, melybe a kishalak kerülnek, ha a pár újra ikrázásba fog.Szaporodáskor a nőstény egy előre megtisztított tereptárgyra, vagy barlangba ikrázik, majd a hím megtermékenyíti azokat. Az ikrák száma elérheti a 150-et, amelyeket ezután a hím szed össze, és a szájában kelti ki őket. Ez kb. 10-12 napig tart. Amikor már elúsztak a kishalak, mindkét szülő gondosan vigyáz rájuk. Általában a nőstény éjszakára, vagy veszély esetén a szájába gyűjti a kicsiket. A szülők gondoskodása 2-3 hétig is eltart, ezután el lehet választani a kishalakat a szülőktől. A kishalak gyorsan nőnek.

Zöld szemfoltos bölcsőszájú hal-Cichla ovellaris
Származás: Dél-Amerika északi részein, Venezuela, Guyana, Brazília, Peru, Bolívia.
Testhossz: A természetben 90 cm, de akváriumban ritkán nő 60 cm-nél nagyobbra.
Természetes élőhely: Szinte az összes nagyobb folyóban megtalálható, ezenkívül tavakban eleséghalként is tartják.
Viselkedés: Területvédő, a természetben gyors úszók, de akváriumban általában egy helyben állva, lesben várakoznak a zsákmányukra. Nem ásnak és a növényeket sem bántják. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk.
Táplálkozás: Ragadozó, halevő. Mindenféle élő eleséget elfogyaszt.
Szaporítás: Akváriumban ritkán szaporodik
Medence: Minimum 500 liter egy halra
Halnépesség: 1000 literre 1 pár
Dekoráció: Nagy akváriumot igényelnek, aminek az aljára homokot, vagy apróbb kavicsot tegyünk. Dekoráljuk medencéjüket nagyobb kövekkel és gyökerekkel, ezenkívül néhány lapos követ is betehetünk, amire ikrázni tudnak. Az akvárium széleinél és a háttérbe telepítsünk növényeket.
Hőmérséklet: 23-28°C
pH: 5,5-8
Keménység: 2-20NK°
Várható életkor: 12-15 év
Akváriumban nagy mérete miatt ritkán tartják. A Zöld szemfoltos bölcsőszájú hal háta ezüstös-szürkés színű, testén 3 széles csík fut keresztbe. A test többi részen arany-sárga színű, amit néhány szabálytalan fekete folt tarkít. A has fölött pedig narancssárga színezetű, de a has fehér. A szája hatalmas és felső állású. A hátúszó fekete, míg a hasi részen található úszók narancssárgák. A farok tövénél egy jellegzetes "szemfolt" található. A kifejlett hímek fején, ún. zsírhomlok alakul ki, egyébként a nemek megállapítása nehéz, csak az ívási időszakban lehet őket megkülönböztetni. Akváriumukat nagyon jól kell szűrni, mert sokat esznek és sokat is ürítenek.Sikeres akváriumi szaporításáról kevés információ érhető el. A halak kb. 20 cm-es korukban érik el az ivarérettséget. A természetben az ikráit sekély vízben rakja le, valamilyen keményebb felületre. A nagyobb nőstények akár 10000 ikráti is lerakhatnak. A szülők vigyáznak a kishalakra kb. 1 hónapos korukig, ekkor a kishalak már elérik az 5 cm-es testhosszt.

Narancsvörös tigrissügér-Cichlasoma festae
Származás: Dél-Amerika, Nyugat Ecuador
Testhossz: Hím: 50 cm, Nőstény: 30 cm
Természetes élőhely: A Guayas folyórendszer part menti részein.
Viselkedés: Területvédő, nagyon agresszív és veszekedős. Szaporodáskor sokat ásssa a talajt. Külön a részükre berendezett akváriumban tartsuk.
Táplálkozás: Ragadozó, halevő. Mindenfajta élő eleséget kedvel.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 500 liter
Halnépesség: 600 literre 1 pár
Dekoráció: Sok búvóhelyet igényel kövekből, gyökerekből. Mivel sokat ás, ezért a nagyobb kövekből épített búvóhelyeket az akvárium alsó üvegére kell építeni, hogy stabil maradjon. Aljzatnak fasználjunk finom kavicsot, vagy homokot. A növényeket kiáshatják.
Hőmérséklet: 23-28°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 2-18NK°
Várható életkor: 10-12 év
A halak színezete nagyban függ nemüktől és koruktól. A felnőtt hímek teste világos zöld vagy sárgás-zöld, amin kereszben 6-8 világoskék, vagy fekete csík húzódik. A has és a torok rózsaszínű, a hátúszó világoskék és az utolsó néhány úszósugara lilás színű, a hasúszó égszínkék. A nőstények szaporodáskor gyönyörű vöröses színűek, testükön szintén 6-8 fekete függőleges csík található, az úszóik szintés vöröses színűek. A nőstények hátúszójának első fele fekete. Amikor nincs ívási időszak, akkor a nőstények teste ezüstös-vöröses színű. Mindkét nemnek egy sötét csík húzódik a homlokától a szemük igányába, ezenkívül egy sötét folt található a faroktőnél.A Narancsvörös tigrissügér rejtett búvóhelyeken szeret ikrázni, ezért tegyünk nagy lapos köveket barlangokba, vagy nagyobb gyökerek alá, ahol biztonsában érezhetik magukat. A szaporodási időszakban több mély gödröt ás a talajba, ez is az ívási előkészületek része. Ezekbe a gödrökbe szállítják majd a kikelt ivadékokat. Az ívást haves udvarlás után kezdik meg, amikor is az ikrákat egy keményebb felületre rakja a nőstény, majd a hím megtermékenyíti azokat. Az ikrák száma elérheti a 3000-t is, méretük nagyobb mint a többi cichlasoma ikrája. A nőstény vigyáz az ikrákra, amíg a hím őrzi a területüket. Az ikrák 26 °C-on jó 3 nap múlva kelnek ki. A nőstény a szájával segíti kikelni a kishalakat az ikrából, amjd a már előre elkészített gödrökbe szállítja őket, ahol tovább vigyáz rájuk. További 5-6 nap után a kishalak elúsznak, amikor is már mindkét szülő vigyáz rájuk. Etessük a kicsiket frissen kelt sórákkal, vagy összemorzsolt száraz eleséggel. Ha nem elég nagy medencében tartjuk őket, akkor már korán megállnak a növekedésben. A fiatal halaknak elég lehet egy 200 literes akvárium is, de a felnőtteknek sokkal nagyobb helyre van szükségük.

Salvin bölcsőszűjú hal-Cichlasoma salvini
Származás: Közép-Amerika; Honduras, Guatemala, Belize, és Dél-Mexikó keleti partvidékén.
Testhossz: Hím: 15 cm, nőstény: 12 cm, de a halak a természetben elérhetik a 22 cm-t is.
Természetes élőhely: Általában a trópusi erdőkben, a folyók gyorsabb folyású szakaszain, vagy a part menti lagúnákban.
Viselkedés: A méretéhez képest agresszív és területvédő, csak nagytestű, erős sügérfélékkel társítsuk. A növényeket nem bántja és nem is ássa a talajt. Amelyik hal befér a száján, azt meg is eszi. Szaporodáskor az agresszió fokozódik.
Táplálkozás: Mindenevő, mindenféle élő és fagyasztott eledelt elfogyaszt, kedveli a száraz tápokat is, de alkalmanként növényi eledeleket is adjunk neki.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 150 liter 1 párra
Halnépesség: 400 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Homokos aljzatot és kövekből, vagy gyökerekből sok búvóhelyet igényelnek, különösen, ha más sügérekkel együtt tartjuk őket. Biztosítsunk számukra nagy, szabad úszótereket.
Hőmérséklet: 22-30 °C
pH: 6,5-8
Keménység: 8-15 NK°
Várható életkor: 10-13 év
A Cichlasoma salvini nevét az angol felfedezőről O. Salvin-ról kapta, aki Mexikóban nagy mennyiségű állatot gyűjtött be a British Múzeum számára az expedíciója során. Testük alapszíne gyönyörű sárga. A hímek a hátán és a fején ragyogó kékes színű minták találhatóak, míg a nőstények hasi része vöröses, ami a hímeken kevésbé kiterjedt. A halak színezete párzáskor kissé megváltozik: a kék szín elhalványul és a testükön lévő fekete mintázat a szájtól egészen a farokúszóig, az oldalvonal mentén és a háti részen felerősödik. Ilyenkor a sárga színük is sokkal intenzívebb. A fiatal Salvin sügérek színezete nem hasonlítható a felnőtt halakéhoz, de más sügérektől jól megkülönböztethető az oldalukon található kör alakú fekete foltról. Mindenképpen párban, vagy kisebb csapatban (1 hím és több nőstény) tartsuk őket. Viszont a kifejlett halakra jellemző, hogy egy domináns hím nem nagyon tűr meg másik hímeket az akváriumban, hacsak nem egy több 100 literes medencéről van szó. Akváriumukat ne zsúfoljunk túl, mert a halak verekedni fognak és súlyos sérüléseket is okozhatnak egymásnak kis helyre zárva. Kezdő akvaristák számára nem ajánlott a tartása, annak ellenére, hogy nem kell nekik hatalmas akvárium, mint sok más közép-amerikai sügérnek.A nemek megkülönböztetése könnyű: a hímek sokkal színesebbek, valamint a hát-, és farok alatti úszójuk vége hegyes. Ezen kívül a fekete foltjaik is sokkal kontrasztosabbak. A nőstényeknek egy folt van a hátúszójuk közepén, és egy másik sötét folt a kopoltyúfedő alsó részén. Szaporítani párban érdemes őket, de kell egy kis idő, amíg kialakulnak a párok. Legjobb, ha egy kisebb csoport (kb. 5-6 db) fiatal halat szerzünk be, és megvárjuk, amíg kialakul egy, vagy több pár. Ha felnőtt halakat vásárolunk, akkor sem biztos, hogy párba állnak, sőt ha nem, akkor előbb utóbb agresszió lép fel közöttük. A természetben a száraz időszakban szaporodnak, ami decembertől májusig tart, ilyenkor a víz általában tisztább és melegebb. Kis termetük ellenére elég nagy területet elfoglalnak (kb. 2 méret átmérőjű kör), amit még nagyobb halak ellen is agresszíven védelmeznek. Az ikrázás előtt a Salvin sügérek gondosan megtisztítják a kiválasztott helyet, ami gyakran egy lapos kő, vagy fatörzs, és a nőstény kb. 500 zöldes-sárga színű ikrát rak le. Nagyon jó szülők, mindkét hal kiveszi a részét az ikrák és az ivadékok őrzéséből is. A nőstény inkább az ikrák közelében tartózkodik és a mellúszójával friss vizet legyez rájuk, míg a hím a területet védelmezi. Az ikrák kb. 2 nap alatt kelnek ki, és miután a kishalak felhasználták a szikzacskójukat, elúsznak, és táplálékot keresnek. Indítóeleségnek a frissen kelt sórák a legjobb.

Maroni-akara-Cleithracara maronii
Származás: Dél-Amerika
Testhossz: 10 cm
Természetes élőhely: A Rio Maroni vízgyűjtő területén Suriname és Francia Guyana határán, tiszta vizű patakokban a part menti zónákban, ahol gyenge az áramlás.
Viselkedés: Békés, félénk sügér, kisebb csapathalakkal jól tartható közös akváriumban
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő eleségeket, változatos táplálás esetén a színei jobban kitűnnek.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 100 literes.
Halnépesség: 100 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, apró kavicsos, vagy homokos aljzattal, sok búvóhely. Hagyjunk elég helyet a halaknak az úszáshoz is.
Hőmérséklet: 22-25°C
pH: 6-7,7
Keménység: 3-20 NK°
Várható életkor: 10 év
A Maroni akara ovális formájú sügér, teste rövid, feje kerek. Testének alapszíne arany-barna, és ritkán függőleges csíkok borítják. Egy íves fekete csík húzódik a hátúszó első sugarától - a szemen keresztül – a kopoltyúfedő alsó részéig. Egy karakteres sötét folt található a hal oldalán, ami egy kulcslyukra emlékeztet (innen kapta az angol elnevezését is). Az úszók a test színétől egészen a zöldes-kék színezetig változhatnak. A Maroni akara képes gyors színváltoztatásra, ha megijed, ilyenkor sötét barna színű lesz. A természetben testhossza eléri a 15 cm-t is, de akváriumban általában 10 cm körüli a mérete. A hímek nagyobbak és a hát- és farok alatti úszóik meghosszabbodottak. A kulcslyuk sügér tenyésztése viszonylag egyszerű, gyakran a társas medencében is leikráznak.Tenyésztéshez használjunk 3-12 NK° keménységű, 6,4-6,8 pH kémhatású, és 24-26°C hőmérsékletű vizet. Az ikrákat, amelyek száma elérheti a 300-t is, egy előre megtisztított kőre rakja. Az ikrákra mindkét szülő vigyáz, úszóikkal friss vizet legyezgetnek rájuk és kicsipegetik a megtermékenyítetlen ikrákat. Néha a szülők megeszik az első ívásból származó ikrákat, de néhány napon belül újra ikrázhatnak. Ha továbbra is megeszik az ikrákat, akkor érdemes elvenni azokat és mesterségesen kikeltetni őket. Az ikrák 3-5 nap múlva kelnek ki és néhány nap múlva úsznak el. Etessük a kishalakat frissen kelt sórákkal. A szülők gyakran még 6 hónapos korukig is felügyelik a kishalakat.

Csíkoshátú fésűssügér-Crenicichla compressiceps
Származás: Dél-Amerika, Brazília; Rio Tocantins medence és Araguaia
Testhossz: 8 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású patakokban
Viselkedés: Nagyon erősen területvédő, saját fajtársaival szemben ellenséges lehet. Ne tartsuk együtt nagyon kis halakkal, mert megeheti őket.
Táplálkozás: Ragadozó, természetes élőhelyén apró ízeltlábúakat fogyaszt, de akváriumban megeszik a fagyasztott eleségektől a száraz tápokig mindent.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 130 liter
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 200 literre
Dekoráció: Kövekből, gyökerekből építsünk nekik búvóhelyeket, valamint a beültetett növényekkel alakítsunk ki elkülönített területeket a halak számára. Ajánlott kialakítani kisebb barlangokat is, amelyeknek szűk a bejáratuk.
Hőmérséklet: 24-27°C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 8-20NK°
Várható életkor: 5-8 év
Egyes földrajzi populációkban a hímeknek vörösek az úszóik szélei (Araguaia). Teste hosszúkás, torpedó formájú, a szája előreálló, alapszíne ezüstös-kék. Testén függőleges sárgás-fehéres csíkok húzódnak a hátúszótól a test középső részéig. A faroktő felső részén egy sötét folt található. A hímek egy picit nagyobbak, valamint a sárga színű hát-, farok alatti- és farokúszójukon sötét függőleges csíkok találhatóak. A nőstényeknek fakó narancssárga úszóik vannak. Szaporodási időszakban még a nálánál jóval nagyobb halakat is megtámadhatja. Mivel a hímek nagyon agresszívek egymással, ezért ha több hímet szeretnénk egy medencében tartani, akkor legalább 200 literes, de inkább nagyobb akváriumra lesz szükségünk. Kedvelik az erősebb áramlást és az oxigéndús vizet.Szaporításhoz egy párt tegyünk ki egy 200 literes, növényekkel sűrűn beültetett medencébe. Kisebb medence nem javasolt, mert a hím erősen hajtja a nőstényt és ha túl kicsi az akvárium, vagy a nőstény nem tud elbújni, akkor meg is ölheti azt. Az udvarlást a gyönyörű színezetű hím kezdi el. Annak ellenére, hogy természetes élőhelyükön a vízkeménység szinte minimális, ezeket a halakat 15 NK° keménységű vízben is lehet szaporítani. Barlangba ikráznak, ezért tegyünk a medencéjükbe felfordított cserépből vagy kókuszhéjból készített barlangokat.

Pápaszemes csukasügér-Crenicichla lepidota
Származás: Dél-Amerika; Brazília, Bolívia, Paraguay, Uruguay, és Észak-Argentína.
Testhossz: 18-20 cm
Természetes élőhely: Folyókban és a folyók által elárasztott területeken, többnyire a növényzet között.
Viselkedés: Tipikus ragadozóhal, minden olyan halat levadászik, ami befér a száján. Területvédő minden hallal szemben, valamint agresszív más csukasügérekkel szemben. Más kinézetű, és nagyobb, nem túl agresszív halakkal viszont együtt tarthatóak egy megfelelően nagy medencében.
Táplálkozás: Ragadozó; élő eleségekkel jól tartható. Adhatunk nekik kisebb halakat, garnélát, gilisztát, de előfordul, hogy száraz tápokat is elfogadnak.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 200 literes.
Halnépesség: 350 literre 1 pár
Dekoráció: Akváriumukban használjunk vízfelszínen úszó növényeket, és építsünk búvóhelyeket gyökerek, és kövek segítségével. Fontos, hogy minden halnak legyen legalább egy búvóhelye. Akváriumukat fedni kell, mert jó ugrók.
Hőmérséklet: 21-27 °C
pH: 6,3-7,5
Keménység: 2-12 NK°
Várható életkor: 8-10 év
A Pápaszemes csukasügér teste hosszúkás, torpedó alakú. Testük felső része olajzöld, vagy szürkés-barnás, míg az alsó rész világosabb, sárgás-fehér. A test színe nagyban függ a hal származási helyétől. Egy sötét, vízszintes csík fut végig a testen a szájuktól, a szemen keresztül, egészen a farokúszó végéig. Ez a csík néha megszakadhat. Amikor a halak izgatottak, vagy stresszesek a testen futó csík felső része 8-9 pacaszerű foltra töredezik szét. A kopoltyúfedő mögött egy nagy, arannyal szegélyezett, fekete folt található, valamint a farok tövénél is egy hasonló folt van. A szemük vörös színű, és a szájuk sárgás. A hát-, és farok alatti úszókon sokszor vörös, és fekete csíkok húzódnak. A nőstények hasi része rózsaszínű, vagy piros, és hátúszóján fehér csíkok látszanak.A szaporításuk lehetséges akváriumban is, de elég nehéz, mert nem könnyű az összeillő párok megtalálása, és a halak ívási kedvének a serkentése. A hímek nagyobbra nőnek, és az úszóik is hosszabbak. A nőstények hasi színezete sokkal élénkebb, hasuk kerekebb, és a hátúszójukon fekete-fehér mintázat található. A nőstények 14 cm-es korukra érik el az ivarérettséget, míg a hímek 18 cm körül. Szaporításhoz használjunk enyhén savas (pH: 6,5-7), lágy (2-6 NK°), 24-28 °C hőmérsékletű vizet. A kiválasztott párt etessük változatos élő eleségekkel, hogy jó formába hozzuk őket az íváshoz. A párzást a nőstény kezdeményezi úgy, hogy meghajlítja testét S alakban, és felvillantja a vöröses hasát a hímnek. Az ikráikat, amelyek száma elérheti az 1000-t is, egy barlang falának a belsejébe rakják. Az ikrák fehér színűek, és szálakon függenek. Az ikrákat és az ivadékokat mindkét szülő agresszíven védi. Az ikrák 4-5 nap múlva kelnek ki, és ilyenkor a szülők egy talajba ásott gödörbe szállítják a lárvákat. Az ivadékok 11-13 nap múlva úsznak el, és frissen kelt sórákkal etethetőek.

Regan csukasügere-Crenicichla regani
Származás: Dél-Amerika, Brazília
Testhossz: 14 cm
Természetes élőhely: Széles körben elterjedt az Amazonas medencében, a tiszta, savas (pH 5,5) és nagyon lágy vizekben.
Viselkedés: Hasonló méretű halakkal tartható, de a hímek egymás közt agresszívek.
Táplálkozás: Ragadozó, a természetben apró halakat és rovarokat fogyaszt, akváriumban etessük apró élő és fagyasztott eleségekkel.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 200 liter
Halnépesség: 1 pár 200 literre
Dekoráció: Kövekből, gyökerekből építsünk nekik búvóhelyeket, akváriumukba ültessünk sok növényt. Felfordított virágcserépből, vagy kókuszhéjból alakítsunk ki barlangokat számukra.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 5,5-6,5
Keménység: 4-10 NK°
Várható életkor: 5-8 év
A hímeknek világosbarna, vagy szürkés a hátuk, bézs az oldaluk és vörösesbarnásak az úszóik. A farokúszón mintázat található, a hát- és farok alatti úszók pedig megnyúltak. A nőstények hátúszója sárgás színű, amelyen 1-3 db. fehér szegélyű fekete folt található. Néha ezek a foltok egymásba folynak és cikk-cakk mintázatúak. Minden nősténynek köpcös és rövid a hát- és farok alatti úszója, valamint a farokúszójukon nincs minta.Nagyobb mennyiségű élő eleséggel jó kondícióba hozhatjuk őket a párzás előtt. Párzás során a nőstény kezdi meg az udvarlást: meghajlítja testét, felvillantja az úszóit és a bézs vagy rózsaszínes hasi részét a hím felé. Ezt egészen addig folytatja, amíg a hím nem válaszol: a hím kiterjeszti az úszóit és köröz a nőstény körül. Ezután a pár visszavonul a barlangjukba és a mennyezetre rakják az ikrákat. Egy kifejlett nőstény akár 150 ikrát is rakhat egy alkalommal. Az ikrák, melyekre a nőstény vigyáz 3 nap múlva kelnek ki, majd további 4 nap múlva úsznak el (pH 7,2; 3 NK° ; 25 °C). Kezdő eleségnek megfelel a frissen kelt sórák, később adhatunk nekik cyclopsot és grindál férget. A kishalak 3 hónapos korukra elérik a 4 cm-es testnagyságot.

Sajica sügér-Cryptoheros sajica
Származás: Közép-Amerika, Costa Rica
Testhossz: 12-15 cm
Természetes élőhely: Costa Rica atlanti-óceáni partja mentén, közepes- vagy erős áramlású vizekben, egészen 650m-es magasságig.
Viselkedés: Közepesen agresszív, területvédő halak, hasonló méretű sügérekkel tarthatjuk.
Táplálkozás: Mindenevők, kedvelik az algát és különböző vízi ízeltlábúakat. Fagyasztott és száraz eleséggel jól tarthatók.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 150 literes.
Halnépesség: 150 literre 1 pár
Dekoráció: Akváriumukba tegyünk gyökereket, és kövekből építsünk búvóhelyeket, ahová elbújhatnak. A medence széleinél és a háttérben ültessünk növényeket. Párzás idején a talajt kiáshatják. Aljzatnak homokot, vagy apró kavicsot használjunk.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 7-7,5
Keménység: 12-16 NK°
Várható életkor: 7-10 év
A Sajica sügér alapszíne olíva zöld, kopoltyúfedőjének alsó része kékes színű, de testén és úszóin sárga, kék és vörös színárnyalatok is megtalálhatók. A halon 7 függőleges csík húzódik, ebből a harmadik általában jól kivehető, amit egy vízszintes sötét sáv keresztez, ami a kopoltyúfedőtől indul. Így egy fekvő „T” betűt formáznak, amiről is az angol nevét kapta a sügér (T-bar cichlid). A hímek nagyobbak, mint a nőstények és a hát- és farok alatti úszóik hosszabbak, ezen kívül a felnőtt nőstények hát- és farok alatti úszói gyönyörű arany színezetűek. A hímeknél a fejen kialakul egy ún. zsírhomlok. Párzáskor a hím és a nőstény párhuzamosan úsznak egymás mellett. Ilyenkor a hímek elég agresszívek lehetnek az olyan nőstényekkel, amelyek még nem állnak készen a párzásra, akár meg is ölhetik őket. A Sajica sügérek sziklahasadékokba, barlangokba ikráznak, de előfordul, hogy a homokba ásott gödörbe rakják ikráikat. Az ikrák száma elérheti a 300-at is. Ezután a hímek megtermékenyítik az ikrákat, majd védelmezik azokat minden betolakodóval szemben. A kishalak 26°C mellett 3 nap múlva kelnek ki, és további 7 nap múlva úsznak el, ilyenkor a szülők néha átköltöztetik a kicsiket egy biztonságosabb helyre. A kishalakat indíthatjuk artemiával.

Óriás bojtosúszójú sügér-Cyathopharynx furcifer
Származás: Afrika; Tanganyika-tó.
Testhossz: 20 cm.
Természetes élőhely: Sziklás és homokos zónák határa.
Viselkedés: Társas, a nőstények és fiatal hímek rajokban élnek.
Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között planktonokkal és a sziklákon meg a homokban talált törmelékkel táplálkozik).
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 500 literes
Halnépesség: 1000 literre 10-12 hal
Dekoráció: Kövek és homokos zónák.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 8-9
Keménység: 8-25 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Ez a hal igazi csoda, így sokan szeretnék megszerezni. Szaporodás idején meglepően viselkedik: a hím nagy krátert ás a homokban, majd elkezd táncolni a nőstények előtt, hogy odavonzza őket a fészekhez. Érdekes és gyönyörű látvány, ha két hím is ropja a násztáncot, és közben véletlenül szembekerülnek egymással területük határain! Az ilyen pillanat persze ritka. Hogy esetleg mégis elővarázsolhassuk, szereljünk jó minőségű világítást az akváriumba, s rendezzük úgy, hogy a halak kis rajokban éljenek, mert ez ösztönzőleg hat a hímekre. A víz minősége legyen kifogástalan: csak a lehető legkevesebb nitrátot tartalmazhatja és nagyon oxigéndúsnak kell lennie. Ne felejtsünk el magnézium tartalmú sókat is a vízhez adni, mert ezek a kényes halak a nyomelemeket nagyon igénylik. Az óriás bojtosúszójú sügér (Chyathopharynx furcifer) szaporítását csak nagyon tapasztalt akvaristáknak ajánljuk.

Búbos szájköltő sügér-Cyphotilapia frontosa
Származás: Afrika; Tanganyika-tó.
Testhossz: A 30 cm-t is meghaladhatja.
Természetes élőhely: Sziklás zónák, nagy mélységben (40 m-nél mélyebben).
Viselkedés: Békés, de megtámadhatja a kis halakat. A kövek között úszik.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között gerinctelenek és halak).
Szaporítás: Elég könnyű. A hím háremben él, tehát 1 hímhez több nőstény tartozzon.
Medence: Minimum 370 literes:
Halnépesség: 500 literre 1 hím és 2 nőstény
Dekoráció: Kövek, melyek búvóhelyet kínálnak a nőstényeknek,hogy a hímek számára elérhetetlenek legyenek.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,4-8
Keménység: 12-15 NK°
Várható életkor: 15-25 év
A búbos szájköltő sügér a Tanganyika-tó egyik legnépszerűbb bölcsőszájú hala, de csak azok az akvaristák tudják tartani, akiknek nagy medencéjük van. A C. gibberosa és a C. spec. ’North’ fajok nagyon hasonlóak, rajtuk kívül egyetlen variánsa van, a C. frontosa ’Kigoma’. Az idősebb hímekre jellemző a homlokukon látható - néha igencsak torz - búb. A velük együtt tartott halak ne legyenek se túl élénkek, sem pedig túl kicsinyek, mert a búbos szájköltő sügér ragadozó hal, és esetleg elfogyasztja őket. De pl. a Lamprologus faj 15 cm-nél nem kisebb példányaival összeköltöztethetjük Őket. A nőstények a szájukban óvják az utódaikat: az inkubáció a szájban zajlik és 5 hétig tart. A fiatalokat együtt lehet hagyni a szüleikkel - csak arra kell vigyázni, hogy más fajokhoz tartozó halak nehogy elraboljanak tőlük egy-egy ivadékot.

Sárgafarkú lazacsügér-Cyprichomis leptosoma
Származás: Afrika, Tanganyika-tó.
Testhossz: 14 cm.
Természetes élőhely: A partokhoz közel eső nyílt vizekben, 10-20 méteres mélységig, nagy csapatokban élnek.
Viselkedés: Csapathal, afrikai sügeres társas akvárium megfelel számukra, de ne kerüljenek mellé agresszív halak.
Táplálkozás: A legmegfelelőbb az élő vízibolha és a ciklopsz. Naponta töbször etessük mindig keveset. Ha nem adunk nekik változatos és jó minőségű eleséget, az betegségekhez és vaksághoz vezethet!
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 300 literre 10-12 hal
Dekoráció: Néhány magassabb növényt is telepítsünk, hogy búvóhelyet nyújtsanak a halaknak. Akváriumukat fedjük, mert kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 23-25 °C
pH: 7-7,5
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 8 év
A sárgafarkú lazacsügér teste karcsú hosszúkás formájú. A feje színe a fakó sárgától a világos sárgáig változik, habár ez a sárga szín gyorsan sötét lilára, vagy indigókékre változik. A farok alatti úszó és a hátúszó szintén lilás-kékes, míg a farokúszó sárga, vagy kék (ez függ attól is, hogy honnan származik a hal). Az egyes változatokat lelőhelyük alapján nevezik el.Szájköltő hal. Az ívás a nyílt vízben történik, általában közvetlenül a vízfelszín alatt, ritkán valamilyen berendezési tárgy mellett. Minden párzás közben a nőstény 1-1 ikrát vesz a szájába, összesen 5-15 darabot. Három hét után engedi ki a nőstény a kifejlett ivadékokat, amiket sórákkal etethetünk. A nőstény miután elengedi a kicsiket, már nem gondoskodik tovább róluk.

Delfinsügér-Cyrtocara moorii
Származás: Afrika; Malawi-tó.
Testhossz: 20 cm.
Természetes élőhely: A homokos vízfenék közelében.
Viselkedés: Társas, a vízfenék közelében úszkál.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között a nagyobb halakat követi, melyek megszűrik a vízfenék anyagát, azok pedig a szűrés közben felkavarodott gerincteleneket kapdossák el).
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 500 literre 1 hím és két nőstény
Dekoráció: Kövek és homokos zónák.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,5-8,8
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 10-12 év
A delfinsügér nevét pasztellkék színének és a felnőtt hímek homlokán látható púpnak köszönheti. A hím és a nőstény nehezen különböztethetők meg egymástól. A hímnek a homlokán van egy kis púp, és valamivel erősebb kék a színe, mint a nőstényeknek, ez utóbbiaknak pedig gyakran három bizonytalan alakú folt van az oldalukon. Ezek a Malawi-tóból származó halak csak akkor tarthatók közös medencében, ha az legalább 500 literes. Ez esetben együtt lakhatnak a Copadochormisokkal, melyek a nyílt vizekben élnek. A nőstény a homokra rakja az ikráit, majd a szájába veszi őket, és kikelésükig ott tartja és óvja (szájinkubáció). A fiatalok sokan vannak (előfordul, hogy százan is) és nem rejtőznek a sziklák, kövek közé, tehát nem védi őket semmi más halakkal szemben. Ezért jobb áttelepíteni az egész családot egy másik akváriumba, még mielőtt az anya kiengedné a szájából az ivadékokat. Az inkubáció 3 hétig tart. Az akvárium vizét rendszeresen cserélni kell.

Kockás bölsőszájú hal-Dicrossus filamentosus
Származás: Dél-Amerika, a Rio Negro és Rio Orinoco vízgyűjtő területe
Testhossz: Hím: 9 cm, nőstény: 6 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású folyók és patakok
Viselkedés: Békés, félénk sügér, párzás idején területvédő
Táplálkozás: Ragadozó, élő és fagyasztott eleségek, de a vadon fogott példányok csak az élő eleséget eszik meg.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 75 literes.
Halnépesség: 80 literre 1 pár
Dekoráció: A világítás ne legyen túl erős, használjunk sötét aljzatot, és biztosítsunk gyökerekből és növényekből sok búvóhelyet.
Hőmérséklet: 22-26°C
pH: 5-6,75
Keménység: 2-15 NK°
Várható életkor: 5 év
A kockás bölcsőszájú hal nem az átlagos közös akváriumba való: lágy, enyhés savas víz szükséges számára, amit célszerű tőzegen átszűrni. Barna hengeres testét sötétkék és narancsos-barna kockák borítják sakktáblaszerűen. A felnőtt halaknak két vízszintes sáv fut végig a testén: egy ragyogó kék csík az oldalukon található foltok fölött, és egy ragyogó zöld csík a foltok alatt. A kockás bölcsőszájú halak érzékenyek a vízminőségre, ezért akváriumuk vizét jól kell szűrni.A nemek megkülönböztetése viszonylag könnyű, mert a hímek nagyobbak és a farokúszó sugarai hosszabbak, a nőstények úszói átlátszóak és legömbölyítettek. Tenyésztéshez használjunk nagyon lágy és savas vizet. A kockás bölcsőszájú hal barlangokba, kövekre vagy akár vízinövények leveleire ikrázik. Aljzatnak homokot használjunk, mert a nőstény gödröket ás a talajba, ahová a kikelt kishalakat átszállítja. Az ikrák száma elérheti a 120-at is, amik kb. 2 nap alatt kelnek ki. A nőstény vadul védi az ikrákat minden hallal szemben, beleértve a hím kockás bölcsőszájú halat is, ezért a hímet távolítsuk el az ívató medencéből. Amikor a halak ívnak a nőstény hasúszója vörös színűvé válik, ami az ivadékoknak egyfajta „jelzőfényként” szolgál és reagálnak is rá. A kishalak is nagyon érzékenyek a vízminőségre.

Vörösszegélyes sakktáblasügér-Dicrossus maculatus
Származás: Dél-Amerika, Brazília, a Rio Tapajos és a Rio Maués vízgyűjtő területe.
Testhossz: Hím: 9 cm, nőstény: 8 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású folyók és patakok
Viselkedés: Békés, félénk sügér, párzás idején területvédő
Táplálkozás: Ragadozó, élő és fagyasztott eleségek, de a vadon fogott példányok csak az élő eleséget eszik meg.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 75 literes.
Halnépesség: 100 literre 1 hím, és 2-3 nőstény.
Dekoráció: A világítás ne legyen túl erős, használjunk homokos aljzatot, és biztosítsunk gyökerekből és növényekből sok búvóhelyet, valamint építsünk barlangokat, amelyeknek apró bejáratuk van (pl. kókuszdió).
Hőmérséklet: 26-30 °C
pH: 3,4-5,4
Keménység: 0-5 NK°
Várható életkor: 5 év
Sajnos a Dicrossus maculatus csak ritkán beszerezhető hal, sokszor összetévesztik rokonával a viszonylag elterjedtebb Dicrossus filamentosus-szal. A két halat a farokúszó alapján lehet megkülönböztetni: a Dicrossus maculatus farka lándzsaszerű, míg rokonáé lant alakú. Testük alapvetően ezüstös szürke, amelyen két sor fekete foltokból álló minta húzódik. Mivel a Dicrossus filamentosus teste sárgás-barnás, ezért a két faj nőstényeit csak színezetük alapján lehet megkülönböztetni. A nemek megkülönböztetése az idősebb halaknál könnyebb. A nőstények hasonló méretűek, vagy egy kicsit kisebbek, mint a hímek, és a színeik kevésbé élénkek. A hímek fején és kopoltyúfedőin ragyogó kék színezet látszik, míg a nőstények hasi úszói sárgás színűek lesznek a szaporodási időszakban. A hímek farokúszója lándzsaszerű, amelyen sűrű, függőleges minta húzódik, és kékes árnyalatú, míg a nőstények farka lekerekített, és mindig átlátszó, minta nélküli. A hímek hát-, és farok alatti úszója csúcsos végű, hasi úszójuk meghosszabbodott, és mindegyik kékes színezetű. A nőstények úszói lekerekített végűek, a hasi úszóik rövidek, és nincsen rajtuk kékes árnyalat.A Vörösszegélyes sakktáblasügér szaporítása igazi kihívás, mert nagyon lágy, és nagyon savas víz szükséges az ikrák keléséhez. Ezen kívül fontos a kiváló vízminőség is. Egyes megfigyelések szerint egy kisebb csapat pontylazac, (pl. valamilyen tetra) behelyezése az akváriumukba növeli a kifejlett halak szülői ösztöneit. Egy hím akár több nősténnyel is párosodhat, és a nőstények levelekre, vagy egy barlang mennyezetére ragasztják az ikráikat, amelyet megvédelmeznek a betolakodóktól. Az ikrák száma egy nagyobb nőstény esetén elérheti akár a 150-et is. Az ikrákat, és a kishalakat kizárólag a nőstények gondozzák, és ez akár több hétig is eltarthat. Mivel rendszerint melegebb vízben élnek, ezért a kikelő kishalak viszonylag gyorsan elúsznak, amikor még nagyon kicsik, ezért kezdő eleségként nem adhatunk nekik frissen kelt sórákot, hanem más annál is kisebb eleségekkel etethetjük csak őket. Az alacsonyabb hőmérsékletű vízben kikelő halak viszont elég nagyok, hogy a frissen kelt sórákot elfogyasszák az elúszás után. A kishalakat, ahogy nőnek, célszerű külön akváriumba helyezni, mert a többi felnőtt hal megeheti őket. A kishalak is nagyon érzékenyek a vízminőségre.A nőstény a hasi úszóit a kishalak terelgetésére használja, amikor kinyújtja az úszóit, akkor az ivadékok a nőstény felé úsznak, és amikor a testéhez szorítja őket, akkor a kishalak megállnak. Ezt könnyen megfigyelhetjük, amikor a nőstény egy biztonságos helyet keres az ivadékok számára az éjszakai pihenéshez. Megfigyelések szerint a víz pH értéke befolyásolja a kishalak nemét (hasonlóan az Apistogrammákhoz), de velük ellentétben az alacsony pH értéknél több nőstény fejlődik ki.

Tőzegsügér-Enneacanthus chaetodon
Származás: Észak-Amerika, az USA keleti partja mentén New Jerseytől Floridáig.
Testhossz: 7-10 cm
Természetes élőhely: Kisebb-nagyobb folyókban, a lassú folyású szakaszokon, és növényekkel sűrűn benőtt tavakban él.
Viselkedés: Viszonylag békések, de azok a halak, amelyek beférnek a szájukon, azokat megeszik. A hímek területvédőek, különösen a párzási időszakban, de nem olyan agresszívek, mint más naphalak.
Táplálkozás: Ragadozó; mindenféle élő és fagyasztott eleséget megeszik, de a száraz tápokat legtöbbször nem fogadja el. Kisebb földigilisztával, vagy szúnyoglárvával etessük.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 110 literes.
Halnépesség: 150 literre 5-6 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjuk homokot. Növényeket és faágakat tehetünk a medencéjükbe, amelyek közé szeret elbújni, és lesből vadászni.
Hőmérséklet: 4-22 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 5-8 év
A Tőzegsügér csillogó ezüstös színű oldalát 6 függőleges, fekete csík díszíti, az első a szemén keresztül fut, míg az utolsó a farok tövénél. A szájuk viszonylag kicsi. Az úszóik fekete márványmintásak. Testükön elszórva sárga pöttyök találhatóak, valamint a szemük mögött egy fekete folt van. Hátúszójuk 11-12. sugara meghosszabbodott. Hidegvízi hal, ezért hűvös helyen kell tartani, vagy akváriumuk hűtéséről gondoskodni kell, hogy nyáron se melegedjen túl a vizük, mert hosszú távon nem viselik el a túl meleg vizet. Tartásuk inkább csak haladó akvaristáknak javasolt, mert etetésük problémás, mivel szinte csak élő eleséget fogadnak el. Viszonylag ritkán lehet beszerezni, és a boltban kapható halak általában a távol-keleti halfarmokról származnak, mert az USA-ban védett fajnak számít, és befogásuk, és szállításuk tilos. Sőt egyes államokban tilos a vadon fogott halakat otthon tartani, mert félő, hogy visszaeresztik őket a természetbe (esetleg más helyen, ahol amúgy nem élnek), vagy azért, mert ezek a halak olyan betegségeket hordozhatnak, amely a többi halra veszélyes lehet.A hímek nagyobbak, és az úszóik hosszabbak, viszont a nőstények hasa teltebb, különösen, ha beikrásodnak. Tavasszal a hímek a vízinövények között gödröt ásnak a talajba, és a nőstények ott rakják le az ikrákat. A hím hevesen védi az ikrákat, ilyenkor még a nőstényt is elkergeti. Akváriumban ritkán szaporodik, mert a halaknak szükségük van egy hidegebb időszakra, hogy beinduljon az ívási kedvük. Ha sikerül néhány hónapig stabilan 5-10 °C körül tartani a hőmérsékletet, akkor sikerülhet a szaporításuk. Az ikrák néhány nap múlva kikelnek, és a kishalak 4-5 nap múlva elúsznak. A kishalak gyorsan nőnek, és a hatodik hét után már elkezdenek színesedni.

Brazíliai földevősügér-Geophagus brasiliensis
Származás: Dél-Amerika, Kelet-Brazília
Testhossz: Hím 23-30 cm, Nöstény: 15 cm
Természetes élőhely: A tengerpart menti álló- és brakk (enyhén sós) vizekben. Kedveli a meredek, sziklás folyószakaszokat, ahol sok barlang és búvóhely található.
Viselkedés: Területvédő, de a többi Geophagushoz képes jobban tolerál más halakat. A szájával a homokban ás, innen kapta a magyar elnevezését is.
Táplálkozás: Mindenevő, apró élő és fagyasztott táplálékot fogyaszt, de megeszi a szárított eleségeket is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 liter egy párra
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 250 literre
Dekoráció: Talajnak használjunk finom szemcsés (max. 2mm) kavicsot, vagy homokot, amelynek vastagsága legalább 5-8 cm legyen. Kövekből és gyökerekből alakítsunk ki búvóhelyeket számukra. Csak erős gyökérzetű növényeket tegyünk a medencéjükbe, mert könnyen kiássák azokat, vagy ültessük őket cserépbe.
Hőmérséklet: 20-25°C
pH: 6,7-8,2
Keménység: 5-20NK°
Várható életkor: 10-15 év
Teste oldalról lapított, homloka kerek. A hát-, farok-, és farok alatti úszói a többi Geophagushoz képes nagyobbak. Testének alapszíne a sárgától a barnán keresztül a vörösig változhat, valamint minden egyes pikkelyen kék, zöld és sárga folt található. Az úszókon is megtalálható ez a mintázat, annyi különbséggel, hogy sokkal több a kék és a lila árnyalat azokon. A szem arany színű és egy sötétebb csík fut át rajta. Oldalán egy csík fut végig - gyakran észrevehetetlenül - a szemtől a faroktőig, valamint szemmagasságban egy sötét folt díszíti az oldala középső részét. A fiatal halak 8 cm alatt nem túl díszesek, testük barna színű.A nemek megkülönböztetése nem könnyű, de a nemiszervek végződése a hímeknél hegyes, míg a nőstényeknél tompa és gömbölyű. A hímek hátúszója gyakran megnyúlt és az öregebb példányok homloka megnő, úgynevezett zsírhomlok alakul ki. Ha szaporítani is szeretnénk őket, akkor érdemes egy kisebb csapatot beszereznünk, és hagyni hogy kiváljon egy, vagy több pár belőlük. Természetesen ilyenkor nagyobb méretű medence szükséges.Szaporításhoz használjunk semleges, vagy enyhén savas (pH 6,5-7), lágy vagy közepesen kemény (5-10 NK°) 24-27 °C-os vizet. Előtte a párt etessük bőségesen élő eleségekkel. Az ikrázás rejtett helyen, gyakran egy barlangban történik. A nőstény egy előre megtisztított tereptárgyra 600-800 ikrát rak. Néha nehéz megfelelő párt találni, ha a szülők nem illenek össze, gyakran megeszik az ikrákat. Nagyon jó szülők, a hím általában a területet védi, míg a nőstény a kicsikre vigyáz. A kishalakat apróra tört száraz eleségekkel, vagy frissen kelt sórákkal etessük. A megfelelően tartott halak gyorsan nőnek.

Vöröspúpos földevősügér-Geophagus steindachneri
Származás: Dél-Amerika, Kolumbia és Venezuella.
Testhossz: A természetben elérheti a 25 cm-t is, de akváriumban a hím: 15 cm; nőstény: 10 cm
Természetes élőhely: A Rio Magdalena felső folyása és annak vízgyűjtő területei.
Viselkedés: A nőstények nem területvédők, de a domináns hímek agresszívek lehetnek. Közepes méretű halakkal - amelyek a vízfelszinhez közelében úsznak - jól tarthatók.
Táplálkozás: Mindenevő, az akvárium talajában túrkál élelem után.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 liter egy párra
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 250 literre
Dekoráció: Talajnak használjunk homokot, vagy apró szemcsés kavicsot. Az akvárium hátsó részébe ültessünk nagy, erős gyökerű növényeket. Kövekből, gyökerekből építsünk nekik búvóhelyet.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6,5-7
Keménység: 5-15NK°
Várható életkor: 12 év
A vöröspúpos földevő sügér hímjének - mint a nevéből is látszik - egy púp van a fején, amely az évek előrehaladtával növekszik és aranyszínből vörössé válhat. Testük színe változatos, gyakori színek az arany, a zöld, a vörös, a narancs és a fekete. A testüket szabálytalan fekete pöttyök borítják. Az úszókon irizáló pöttyök találhatóak. A hímek szája sarkában - mindkét oldalon - narancs folt található, ez a nőstényeknél hiányzik. Lefelé álló szájuk van és fejük háromszög alakú. Nem szeretik a túl gyors vízmozgást, de mindenképpen hatásos szürés kell az akváriumukba. A vöröspúpos földevők általában a talaj közelében úszkálnak. Szeretnek a talajban túrkálni, ezért érdemes vastagabb talajréteget tenni az akvárium aljába (talajszűrőt ezért ne építsünk a medencéjükbe).A párok agresszívvé válhatnak a párzási időszak során. Tartsunk egy hímmel több nőstényt. Tenyésztéshez a fenti vízparamétereket használjuk, de a vízhőfokot állítsuk be 26-28 °C-ra. Az udvarlás során a hím a talaj közelében tartózkodik, az úszóit "felvillantja" és a száját nagyra tátva rázza azt, hogy felkeltse a nőstény érdeklődését. A nőstény, méretétől függöen 30-150 világos sárga ikrát rak, egy tereptárgyra, amit az udvarlás során előre megtisztítottak. Az ikrákat a nőstény azonnal a szájába veszi, a hím spermájával együtt. Az ikrákat a nőstény a szájában költi ki kb. 15-20 nap alatt. Ezen időszakban ne etessük a nőstényt, mert véletlenül lenyelheti az ikrákat. A kishalakat - miután kiereszti - könnyen etethetjük száraz tápokkal és apró élő eleséggel is. A kishalak 7 hónapos korukra válnak ivaréretté.

Pirossávos földevősügér-Geophagus surinamensis
Származás: Dél-Amerika, Suriname
Testhossz: 25 cm
Természetes élőhely: A Sarramacca, Maroni és Suriname folyók nyugodtabb szakaszain, a gyökerek között.
Viselkedés: Párzási időszakban területvédő, de agyébként békés természetű. Jól együtt tartható más békés dél-amerikai sügérekkel.
Táplálkozás: Mindenevő, apró élő és fagyasztott táplálékot fogyaszt, de megeszi a szárított eleséget is. Időnként igényli a növényi táplálékokat is: pl. spirulina.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 240 liter
Halnépesség: 1 pár 240 literre
Dekoráció: Aljzatnak homokot, vagy nagyon apró kavicsot használjunk. Biztosítsunk számukra a természetes életkörülményeikhez hasonlatos teret: gyökerekből és kövekből búvóhelyeket. Kedvelik a gyenge fényviszonyokat, ezért a vízfelszínen úszó növényekkel tompítsuk a világítást. A növényeket érdemes cserépbe ültetni, mert egyébként kiássák azokat a halak.
Hőmérséklet: 22-26 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 4-8NK°
Várható életkor: 10 év
A fiatal halak nem túl díszesek, de ha elérik az ivarérettséget, ami 1-1,5 év, akkor gyönyörű színezetük lesz. Testük alapszíne sárgás-zöld. Oldalukon egy sötét folt található a hátúszó középső részénél, ami a hangulatuktól függően elhalványulhat, de mindíg látszik.Az akváriumuk szűrésének nagyon jónak kell lennie, mert folyamatosan az aljzatban ásnak élelem után kutatva, ami sokszor nagy pisszokkal jár, valamint hajlamosak a "lyuk a fejen" betegségre is, ha rossz a vízminőség.A kifejlett hímek nagyobbak, mint a nőstények, valamint a mellúszójuk első sugara is hosszabb. Az ívásukat elősegíthetjük, ha megemeljük kicsit a vízhőmérsékletet és a pH-t lecsökkentjük, valamint változatos élő eleségekkel tápláljuk a halakat. A Piros sávos földevő sügérek jó szülők: az apa és az anya is vigyáz az ikrákra és a kikelt kishalakra. Az ikrákat, melyek száma eléri az 500-at, egy előre megtisztított lapos tereptárgyra, vagy a hím által kiásott gödörbe rakja. Szájköltő: a megtermékenyített ikrákat a nőstény a szájába veszi, és addig tartja ott, amíg ki nem kelnek. Amikor az ikrák kb. 3 nap múlva kikelnek, a nőstény kiengedi őket, de a legkisebb veszély esetén is gyorsan visszaszedi őket a szájába. További 7-12 nap múlva a kishalak már szabadon úsznak és frissen kelt sórákkal etethetjük őket.

Paraguay-i földevősügér-Gymnogeophagus balzanii
Származás: Dél-Amerika, Paraguay, Argentína, Brazília, Uruguay: Rio Paraguay, Rio Parana
Testhossz: hím: 20 cm, nőstény: 14 cm
Természetes élőhely: Általában a nagyobb folyók mentén található mocsaras vidékeken és lassú folyású mellékágakban él.
Viselkedés: Területvédő, de alapvetően békés és más hasonló igényű halakkal, amelyek a víz felső régióiban tartózkodnak jól tartható. A hímek egymás között veszekedősek.
Táplálkozás: Mindenevők, de inkább az élő és fagyasztott eleségeket részesítik előnyben. A csigákat is megeszik. Földevők, ami azt jelenti, hogy a szájukba veszik a talajt, majd kopoltyúkon keresztül „kiköpik” azt, az ehető dolgokat így válogatják ki belőle. Néha adjunk nekik növényi eleségeket is: spirulina, spenót.
Szaporítás: E lég nehéz
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 250 literre
Dekoráció: Aljzatnak homokot, vagy apró szemű kavicsot használjunk. A növényeket cserépbe célszerű ültetni, mert a halak kiáshatják. Nagyobb lapos kövekkel dekoráljuk a medencéjüket, amin szeretnek megpihenni. Gyökerekből és faágakból építsünk búvóhelyeket.
Hőmérséklet: 21-25°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 5-15NK°
Várható életkor: 5-8 év
Teste ovális alakú, szája apró. A hímek hatalmas púpot, ún. zsírhomlokot növesztenek a homlokukon, amely a hátúszó elejétől egészen a szájukig tart. A testük színe alapvetően a világosszürkétől a barnáig változhat az oldalának a felső részén. A has és a test alsó része az aranysárgától a világosbarnáig változhat. Ritkán a homlokukon található púpot néhány narancssárga pötty tarkítja a szem környékén. A hal úszói sárgák, a farok alatti-, hát- és mellúszókat pedig fehér pöttyök szegélyezik. A nőstényeken párzáskor egy sötét folt és egy a szemüktől az állukig húzódó sötét csík látszik. Egyes halakon 5-8 függőleges csík húzódik a testen. A hímeknek kb. 5 cm-es koruktól kezd el kifejlődni a zsírhomloka. Más dél-amerikai sügérektől eltérően a hűvösebb vizet kedveleik, túl meleg vízben nem ajánlatos tartani őket, mert a halak sokkal érzékenyebbek lesznek, ezen kívül a jó szűréssel és rendszeres vízcserékkel biztosítani kell számukra a bomlástermékektől mentes akváriumi vizet. Sőt egyes szakértők szerint célszerű 3-4 hónapig 16-18°C-os vízben tartani őket, ami a természetes élőhelyükön a téli időszaknak felel meg. Ezek a sügérek hajlamosak a lyukas-fej betegségre, ha rossz körülmények között tartjuk őket.Szaporításhoz használjunk semleges, 8-12 NK° keménységű 24-27°C-os vizet. Ívás előtt a hím mutogatja magát a nősténynek és egyre több időt tölt a nőstény territóriumán belül. A nőstény egy előre megtisztított lapos kőre, vagy tereptárgyra 200-500 ikrát rak, amelyet a hím megtermékenyít. Ezután a hím nem foglalkozik tovább az ikrákkal, és ha több nőstény is van a medencében, akkor gyakran előfordul, hogy a hím másik nősténnyel is párzik. A nőstény 24-32 órával a párzást követően a szájával segít az ivadékoknak a kikelésben, majd a kikelt lárvákat a szájába veszi. Ezért is nevezik késleltetett szájköltőnek őket. A nőstény ez alatt az időszak alatt nem táplálkozik. Miután a nőstény kiengedi a kishalakat, nagyon apró ivadéktápokkal etethetjük őket. Később már adhatunk nekik frissen kelt sórákot is. Veszély esetén a kishalak visszaúsznak a nőstény szájába. A kishalak nagyon lassan nőnek és nehéz felnevelni őket. A halak kb. 1 éves korukra érik el az ivarérettséget, amikor is kb. 6 cm-es nagyságúak.

Aranyos zebrasügér-Haplochromis latifascatus
Származás: Nyugat Afrika; Uganda
Testhossz: Hím: 14 cm, nőstény: 13 cm.
Természetes élőhely: A Viktória tótól északra, a Kyoga tó és a Nawampassa tó szélei mentén a növények között.
Viselkedés: A hím területvédő és agresszív
Táplálkozás: Mindenevő, de elsősorban élő eleséget igényel.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 180 literes;
Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Kövekből építsünk számukra sok búvóhelyet
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 7,2-8,6
Keménység: 10-25NK°
Várható életkor: 10 év
A Haplochromis latifasciatus a természetes élőhelyén fokozottan veszélyeztetett, és védelem alatt áll. A halak alapszíne ezüstös, de oldaluk gyönyörű sárgás színezetű, amelyen 4-5 fekete függőleges sáv húzódik végig. A hímek hasi része vörös színezetű és a farok alatti úszókon ikrafoltok találhatóak. A nőstények hasonló méretűre nőnek, de a színezetük nem olyan gyönyörű, mint a hímeké.A természetes élőhelyén más halak úszóit és pikkelyeit is megeszi, de ezt a viselkedést akváriumi körülmények között még nem figyelték meg. Ezek a halak anyai szájköltők: a nőstények a hím által védett területen belül a kövek között bújkálva a szájukban költik ki az ikrákat. Az ikrák száma függ a nőstények nagyságától, általában 20 és 60 között van. Az ikrák kb. 8 nap múlva kelnek ki (26 °C mellett) és a kishalak a 20. napon már szabadon úsznak. A kishalakat frissen keltetett sórákkal és apróra morzsolt száraz eleséggel etethetjük. Az ivadékokon 1-2 cm-es korukban megjelennek a csíkok. A kishalak 2,5-4 cm-es korukban kezdenek kiszínesedni. Megfelelő körülmények között, körülbelül 10 évig élnek.

Parázskó szénsügér-Haplochromis nubilus
Származás: Nyugat Afrika; a Viktória-tó és annak vízgyűjtő területe.
Testhossz: hím: 13 cm, nőstény: 10 cm.
Természetes élőhely: A tó sekély, papírusznáddal benőtt partmenti szakaszain.
Viselkedés: A hímek eléggé területvédőek és agresszívek. Más Viktória tavi sügerekkel ne tartsuk őket.
Táplálkozás: Mindenevő, rovarlárvákkal és apró élő eleségekkel etessük. A nőstények és a növendék halak algákat is esznek.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 250 literes;
Halnépesség: 250 literre 1 hím és 4-5 nőstény
Dekoráció: Akváriumukat a szélek mentén sűrűn ültessük be növényekkel, valamint kövekből és gyökerekből biztosítsunk számukra sok búvóhelyet, de legyen elég hely az úszáshoz is. Aljzatnak homokot, vagy apró szemű kavicsot használjunk. Medencéjüket fedni kell, mert kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 7,5-8,5
Keménység: 10-15NK°
Várható életkor: 10 év
A hímek teste fekete és kékes színekben pompázik a párzási időszakban, a hátúszó, a farokúszó és a farok alatti úszó vörös színű, valamint a farok alatti úszón ikrafoltok láthatóak. A nőstények zöldes, vagy ezüstös színűek. Érzékenyek a magas nitrátszintre, és a rossz vízminőségre, ezért tanácsos vizük 50%-át lecserélni 2 hetente. Hogy elkerüljük azt, hogy a domináns hím megölje valamelyik nőstényt, érdemes 4-5 nőstényt tartani 1 hímre.Szájköltéssel szaporodnak, az ikrákat a nőstény szájában termékenyíti meg a hím, amelyeket előzőleg a hím ikrafoltjai segítségével a nőstény bevesz a szájába. Általában egy nőstény 20-40 ikrát rak, de nem ritka a 60db sem. A nőstény 25°C-on kb. két hét múlva engedi ki a kishalakat a szájából, ekkor a kicsik 8-10mm hosszúságúak. Frissen kelt sórákkal etessük őket.Van egy másik módszer is, ha szaporítani akarjuk őket, akkor tegyük külön a hímet és a nőstényt két kb. 40 literes akváriumba, de úgy hogy a halak lássák egymást. Ekkor a hím felveszi a párzási színeket és mutogatja magát a nősténynek, de ha a nőstény még nem akar párosodni, akkor a hím nem tudja bántani mert külön akváriumban van. Ha a nőstény kész a párzásra, akkor érdeklődést fog mutatni a hím iránt. Ekkor mindkét akváriumban csináljunk egy 50%-os vízcserét (hidegebb vízzel), majd óvatosan tegyük át a nőstényt a hím akváriumába. Ha megfelelően cselekedtünk, akkor az ívás hamarosan elkezdődik, és a hím kevésbé lesz agresszív. Ha vége az ívásnak, akkor helyezzük vissza a nőstényt a másik akváriumba, hogy nyugodtan kikelthesse az ikrákat.

Csíkos tűzsügér-Haplochromis sp. 44
Származás: Afrika, Viktória-tó.
Testhossz: hím: 8-10 cm ,nőstény 6-7cm.
Természetes élőhely: A Viktória tó északi és keleti partvidékein, a sekély vizekben a part közelében.
Viselkedés: Agresszív
Táplálkozás: Mindenevő, nagyon gyorsan nő.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Sűrű növényzet, sok búvóhely, kövekből barlangok.
Hőmérséklet: 23-28°C
pH: 7,2-8,5
Keménység: 5-20NK°
Várható életkor: 10 év
A Haplochromis sp. 44 egy rendkívül színes Viktória-tavi sügér. Ahogy a hal fejlődik, úgy válnak a színei egyre intenzívebbé. A hímek elég korán kiszínesednek (kb 2,5 cm-es korukra), de ezek a színek folyamatosan változnak, sokszor a hangulatuktól függ. A nőstények színe is nagyon attraktív, a többi Viktória-tavi sügérhez képest (ezek általában szürkék), a Haplochromis sp. 44 nőstényeinek alapszíne arany, és a függőleges csíkozás akkor figyelhető meg a legjobban, ha védi a területét, vagy ívik. A hímek akkor mutatnak a legszebben, ha több hím is van az akváriumban, ilyenkor egymással rivalizálva próbálnak minél színesebbnek látszani. Az ívás is sokkal gyakoribb, ha több hím van, de csak a domináns hím párzik a nőstényekkel, a többit a domináns hím elüldözi.Ezek a halak korán ivaréretté válnak. Mint a legtöbb Viktória-tavi sügér, ők is szájköltők. Amint látjuk, hogy a hímek harcolnak - amit elég gyakran csinálnak - tudhatjuk, hogy közel az ívás. Elég álatalános, hogy az első néhány ívásnál a nőstények megszakíthatják a szájköltést, de aztán kiváló szülők lesznek. Első ívásnál 10-15 íkra "keletkezik", amit a nőstény a szájüregében tart. Általában barlangba, vagy lapos kőre ikráznak, a nőstény egyszerre egy ikrát rak, majd azt a szájába veszi. A hím az oldalára fekszik, a nőstény pedig megcsípkedi a hím ivarszervét, így megtermékenyítve az ikrát. Ilyenkor 1-2 napig ne etessünk, mert ez megszakíthatja az ívást. Az ivadékokat könnyű felnevelni sórákkal és egyéb élő eleségekkel.

Bíborsügér-Hemichromis bimaculatus
Származás: Nyugat-Afrika, Dél-Guineától Közép- Libériáig
Testhossz: 12-15 cm
Természetes élőhely: Erdei folyók és patakok, a nyugat-afrikai partvidék mentén.
Viselkedés: Területvédő, és agresszív, különösen szaporodáskor. Kisebb, békés halakkal nem helyezhetjük közös akváriumba, mert elpusztítja azokat. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket párban.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, megeszi a száraz tápokat is, de rendszeresen adjunk neki élő eleséget, amitől szebb lesz a színezetük. Biztosítsunk számukra növényi táplálékot is, mint pl. spirulina alga, vagy spenót.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 100 literes.
Halnépesség: 100 literre 1 pár
Dekoráció: Az akvárium legyen dúsan beültetve növényekkel, mégpedig erős gyökérzettel rendelkező növényekkel, mint a Vallisneria és az Anubias. Biztosítsunk számukra sok búvóhelyet virágcserépből, gyökerekből, vagy kövekből.
Hőmérséklet: 22-28°C
pH: 6-7,8
Keménység: 4-18 NK°
Várható életkor: 5-10 év
A Bíborsügér alapszíne sárgás-zöldes, háta sötét olajzöld, amelyen halvány világos pöttyök találhatóak, viszont szaporodáskor gyönyörű élénkpiros színűre vált

 
Könyv ajánló
 
Rágcsálók,kis emlősök
 
Madarak
 

Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!