Afrikai óriás csiga-Achatina achatina
Származás:Afrika
Testhossz:22-25cm
Élettartam:5-10 év
Táplálék: -Zöldségek:Padlizsám,babcsíra,brokkoli,Káposzta,sárgarépa,cukkíni,karfiol,uborka,zöld bab,kelkáposzta,póréhagyma,fejes saláta,gomba,borsó,paszternák,sütőtök,spenót,kelbimbo,karalábé,fehér répa,kaliforniai paprika,tv paprika,paradicsom,burgony,kukorica.
Sok helyen nem tüntetik fel, pedig érdekes tény, hogy a burgonya és a kukorica megköti a vizet. Így ha ezt adunk a csigáknak fontos, hogy biztosítsuk számukra a megfelelő nedvességet, nehogy nagyon kiszáradjanak!
-Gyümölcsök:Alma,sárgabarack,avokádó,banán,szeder,szőlő,sárkány gyümölcs,kiwi,mangó,dinnye,nektarin,narancs,papaya,fügekaktusz,őszibarack,körte,szilva,málna,eper
-Szedett zöld:Tyúkhúr,gyermekláncfű,pitypang,útilapu,lóhere,eperlevél.
-Egyebek:Kender,vajdió,napraforgó mag,tökmag,zab,nyers tojás,hal,barna kenyér,tejpor,némi nyers hús.Kutya macska vagy teknős száraz eledel,nedvesen vagy szárazon.A magvakat előtte érdemes benedvesíteni.
Minden esetben változatosan etessük csigánkat,ezzel növelve élettartalmát is.Főként éjszaka esznek és aktívak,ezért este etessünk és etetés előtt permetezzük be a terráriumot.Házuk növekedéséhez és erősödéséhez szügséges a kalcium,ezt szépiával könnyen meg oldhatjuk,mindíg legyen előtük egy darabka.E mellett még lehet kapni kalcium kiegészítőket folyékony vagy por formában,ezek is nagyon jól használhatóak.
Terrárium:45x30x30cm terrárium elég 2 csigának.Fontos hogy a terrárium jól szellőzzön és felül zárt legyen mert a csigák előszeretettel másznak fel az üvegre.
Terráriumban használható talajok csigáink részére:Tőzeg a leg megfelelőbb,mivel csigáink szeretnek ásni.Faháncs,kókuszrost,tőzegmoha,vermikulit
Hőmérséklet:24-26 fok között jól érzik magukat.Éjszakai optimális hőmérséklet:21-24 fok.Megadott hőmérséklettől lejebb ne menjünk mert leáll az anyagcseréjük,ha pedig felé megyünk fokozódik a nyálkatermelés majd elpusztúlnak a csigák.
Páratartalom:A csigák a nedves de nem szélsőséges vízes környezetet kedvelik.Az aljzatot nedvesen kell tartanunk,de nem vízesen!Napi 2x permetezéssel fentartható a terrárium állandó páratartalma.Reggel és este érdemes permetezni.Helyezhetünk be edényben vízet ez is segít a páratartalom megtartásában,és a csigáinkat is ellátja ivó vízzel,ugyan keveset isznak de mindíg legyen előtük azért víz.60-90% páratartalom már megfelelő számukra,ettől csak jobb ha 80-90% os.
Terrárium világítása:A csigák nem különösebben igénylik a világítást,sőt vigyázzunk vele nehogy meg égesük ki állatainkat.Ha minden áron megszeretnénk világítani terráriumukat olyan fény forrást válaszunk ami nem termel túl nagy hőt és fényt!
Terrárium dekorálása:Használhatunk műanyag cserepeket,ezeket félig az aljzatba célszerű ásni(rögzíteni) kiváló búvóhelyet nyúlyt számukra.Használhatunk fa ágakat,de vigyázni kell ne legyen a terráriumban éles vagy hegyes tárgy,könnyen megsértheti csigáinkat.Használhatunk még mű növényeket és élő társaikat itt arra kell ügyelni hogy ha élő növényt teszünk a terráriumba ne legyen mérgező,mert csigáink rágcsálhatják.Lágy dekorációs tárgyakat használjunk mert csigáink háza elégé sérülékeny főleg kiskorban.FIGYELEM! Festett dekorációs tárgyak csigáink halálát okozhatják!
Szaporodás:Az achát csigák hímnősek,megtermékenyítésük kölcsönös.A csigák társas lények, úgy érzik jól magukat ha többen lehetnek egymás mellett. Egedül gyakran vállnak magányossá és belepusztulnak. Érdemes legalább 3 csigát tartani, hogy biztos jól érezzék magukat.Az ivarérési idejük 5-18 hónap közé tehető. Azért akkora a spektruma, mert rengeteg Achát csiga faj van és közülük van aki csak a második évben lesz ivarérett. Az, hogy melyik csiga mikor válik ivaréretté az fajtól függően változik, érdemes utána nézni a faj leírásánál. A tojásrakók átlagosan 8-9 hónapos korban lesznek ivarérettek. Az első szaporulat a legtöbb esetben életképtelen, a második vagy harmadik szaporulattól kezdenek életképesek lenni az ivadékok, aztán minden további szaporulatnál egyre több lesz az életképes egyedek száma. Az ivarérés jele a nyakukon látható párzó szerv. A csigák ezeket érintik össze párzás közben és egy előjátékot követően megtörténik a testnedvcsere. Ha párzó szervük látható, az azt jelenti hogy készek a szaporodásra.Ritka esetekben a csigáknál előfordul az önmegtermékenyítés is, főleg a Lissachatina Immaculata var. Immaculata fajra jellemző, de érkezett bejelentés Lissachatina Fulica fulicáról is.
Az első néhány tojásrakás életképtelen lesz. A 2-3 tojásrakástól számítva egyre több az életképes csigák száma. A csigáknak minden évben egy bizonyos időközben (sok esetben májusban) van a fő párzási szezonjuk ami azt jelenti, hogy az ilyenkor születő csigák a legéletképesebbek. Bizonyos csigáknál évente csak egy ilyen esetben születik normális szaporulat, a többiben alig lesz pár ami életképes csiga. Az első néhány lerakott tojást sok esetben a talaj teteére tolják, melyeket zsírtojásoknak neveznek. Ezek életképtelen tojások amik csak abban segítenek a csigának, hogy felkészüljön a tojásrakásra. A csigák többségében beássák magukat a talaj aljára és a terrárium legaljába, sokszor a terrárium sarkába tolják tojásaikat. Ezért is fontos a megfelelő talaj, hogy biztonságba rakhassák tojásaikat.
Várható szaporulat:20-200 csiga.Fajtól függően.
Kelési idő:1-3 hét fajtól függően.
A sikeres tenyésztéshez több mint két példány szükséges. Egy 6- 8- példányból álló tenyészcsoport már elegendő egy tenyészet megalapozására.Egész Évben képesek szaporodni, ehhez pár hónap nyugalmi időt igényelnek. Álltalában novembertől márciusig tart, de nem szükséges ennyi ideig "altatni" őket!Az altatásról még anyit hogy veszélyes,előfordult már olyan is hogy a téli álomból csigánk soha többé nem ébredt fel. Ez idő alatt a terráriumot ne permetezzük, tartsuk szárazon.Közvetlenül a pihenés előtt ne etessük őket, hogy beleik kellően ki tudjanak ürülni. A nyugalmi állapot megkezdésekor, csigáink mészhártyát képeznek házuk kijáratán. A nyugalmi időszak végén, kezdjük permetezni a terráriumot és biztosítsuk nekik a kb: 26C- fokos hőmérsékletet. A nedvesség és a meleg hatására mészhártyájukat feltörik, lassan elkezdenek táplálkozni és hetek múltán szaporodni.Tojásaikat (petéket) a terrárium aljára helyezik, szorosan egymás mellé.A frissen kelt csigák eleinte a talajban maradnak, majd napok múltán elárasztják a terráriumot.A kiscsigák nagyon gyorsan nőnek és rengeteget esznek, eleinte salátával, spenóttal etessük őket, majd később áttérhetnek a szüleik étrendjére. A növendékek az első pár hónapban nyugodtan lehetnek egy terráriumban a szülőkkel, de az idő múlásával gondoskodnunk kell külön lakhelyről a számukra kivéve ha „túlméretezett” terráriumuk van!
Az összes szaporulatot képtelenség felnevelni,ha csak nem tudjuk őket elhelyezni vagy eladni.Ezt a problémát röktön tojásrakás után célszerű megoldani.A tojásokat meg kell tizedelnünk,ezeket oda adhatjuk ha van teknősünk nekik,hasznos tápanyagok vannak benne számukra.
A terrárium tisztán tartása:Ebben segíthet nekük egy etető tálka,mivel így könnyebb a maradékokat eltávolítani,és az élelem sem érintkezik a talajjal ahol a baktériumok megtámadnák.A tartály és annak teljes tartalmát (műnövények, cserepek, ágak stb.) havonta egyszer forró vízzel meg kell tisztítani. Mosószereket ne használjunk. A forró víz a baktériumok többségét elpusztítja, úgyhogy elegendő lehet akár az is. A csiganyál eltávolítása nem mindig könnyű, de egy jó minőségű 20% ecet könnyen megoldhatja a problémát.A csigák szempontjából az is fontos, hogy a nekik beadott és el nem fogyasztott ételeket minél előbb eltávolítsuk a tartályukból. Ennek elmulasztása esetén hamar nem kívánt vendégeink lehetnek például a gyümölcslegyek és más kártevők személyében. Ha mégsem sikerülne ezek megjelenését kivédeni, szükség van egy teljes vagy legalább részleges talajcserére ahhoz, hogy a hívatlan betolakodóktól megszabaduljunk.
Csiga tisztán tartása(csiga fürdetés):A csigákat időről-időre érdemes megmosdatni. Erre a legalkalmasabb, ha gyenge vízsugár, vagy gyenge zuhany alá tesszük őket. Nem szabad elfelejteni, hogy a csigák bőrlégzésű állatok, így hosszabb ideig ne tartsuk őket a víz alatt, illetve ne helyezzük őket akaratukon kívül „mélyebb” vízbe. Ez a halálukat okozhatja! A megfelelő fürdővíz langyos, illetve meleg, de semmi esetre sem forró! A házat magát, puhább sörtéjű fogkefével tisztogathatjuk meg, hogy szép és fényes legyen. A dörzsölés mindig óvatosan végezzük, mert a túl erős súrlódás megsértheti a csiga házát.
Óriás csiga fajták:
Ezen az oldalon megnézheted hogy milyen fajok tarthatóak együt:http://csigavilag.hu/2012/09/11/achatina-es-archachatina-fajok-egy-helyen-tarthatosaga/
Eleven szülő fajok:-lissachatina iredalei
-achatina zanzibarica
|