Résteknős-Malacochersus tornieri
Származás: Kelet-Afrika, Kenya, Ruanda, Tanzánia.
Hossz: 15-20 cm.
Magasság: 3-4cm
Súly:400-550g
Szín: teste csupán 4 cm magas. Páncélja széles és lapos, hátán sárgás-barna mintázattal.
Táplálék: növényevő, füvek, levelek, gyümölcsök. Néha fogyaszt rovarokat, hernyókat.
Terrárium: szavanna-terrárium, 80x60x50. Áprilistől novemberig tarthajuk szabadtéri tóban is, melyet körbe kell venni, hogy megakadályozzuk az állatok szökését.
Hőmérséklet: 26-30 fok.
Szaporodás: tojásrakó, nem ivadékgondozó.
Kelés: 28 fokon 180-210 nap.
Utódok száma: 1-2 db.
CITES: A-melléklet.
A résteknős elsősorban magas hegyekben, bokros szavannákon egyedül él, maximum 1800 méteres magasságig. Ilyen körülmények között főleg barlangokban, hasadékokban húzza meg magát. A nőstény résteknősök ritkán hagyják el ezt az üreget pár méternél messzebbre, míg a hímek a nőstényeket keresve nagy területeket járhatnak be és gyakran váltogatják az odujaikat.
A szabadban januártól februárig tart a párzási időszak, majd július és augusztus között rakják le a tojásokat. Legtöbbször csak egy, kivételes esetekben kettő darab tojást raknak. A kelési idő fél évig is eltarthat. Megfelelő körülmények között azonban egy szezonban akár hatszor is raknak tojást. A tojásokat a nedves földbe rakják le a nőstények, de csak a száraz időszakban indulnak fejlődésnek. A következő esős időszakban kelnek ki a picinyek. Mesterséges keltetésnél ez az időszak 115-225 napra is lerövidíthető. A teknősbébik páncélhossza nem éri el a 4 cm-t és 16-18 g súlyúak.
Ha fogságban tarunk ilyen teknőst, akkor figyelemmel kell lennünk az életmódjára. Tehát megfelelő búvóhelyet (üreget, barlangot stb.) kell kialakítani.
A résteknős szinte kizárólag növényeket eszik. Főleg pozsgásokat és a füvet kedveli, de szóba jöhet nála a tök és a dinnye is. Időnként azért eszik néhány elhullott rovart is.
A populációja mára már annyira lecsökkent, hogy több helyen védelem alá helyezték. Kenyában egyáltalán nem lehet befogni ilyen teknőst, míg Tanzániában a nemzeti parkokban áll védelem alatt.
Sugaras teknős-Astrochelys radiata vagy Geochelone radiata
Származás: Madagaszkár. Trópusi száraz füves, félsivatagi tüskés bozótos, trópusi lombhullató erdős területek
Hossz: 45 cm.
Súly:14-16kg
Ivarérettsége:10-20év.
Szín: szürke.
Táplálék: növényevő. Tápláléka 90% fűfélék teszik ki.Esetenként gyümölcsöt,előnyben részesíti a piros gyümölcsöket.
Terrárium: szavanna, vagy sivatag-terrárium, 120x80x80 cm.
Hőmérséklet: 26-30 fok.
Szaporodás: tojásrakó, nem ivadékgondozó.
Kelés: 30 fokon 5-8 hónap.
Utódok száma: 2-15 db.
CITES: A-melléklet.
Szegélyes teknős-Testudo marginata
Származás: Európa legnagyobb teknősfaja. Görögország, Szardínia és néhány Égei-tengeri sziget.
Hossz: 35 cm.
Szín: barnás alapon fekete foltos a páncélja. Hasonlít rokonára, a görögteknősre.
Táplálék: növényevő. Lóhere,pitypang,saláta,tyúkhúr,káposzta,paradicsom,kimagozott meggyet,cseresznyét,epret,reszet almát,sárgarépát.
A növésben lévő állatok táplálékára szorjunk kalcium-hidrofoszforikumot,vagy főt tojás héjat vagy szépia port,és adjunk nekik speciálisan tekiknek készült vitamin készítményt,keveréket.Tiszta ivó víz mindenképpen legyen előtük,annak ellenére hogy ritkán isznak.
Terrárium: szavanna-terrárium, 250x140x100 cm. A nyári hónapokban kerti kifutóban is tartható. Érdekesség, hogy ennél a fajnál a nőstény a kisebb. Néhány tudós szerint nincsenek alfajai, míg mások szerint 3 is van: a Görögországban és pár szigeten élő, a szardíniai és a dél-görögországi alfaj.
Hőmérséklet: 26-30 fok.
Szaporodás: tojásrakó, nem ivadékgondozó.
Kelés: 28-29 fokon 90-110 nap.
Utódok száma: 5-14 db.
CITES: B-melléklet.
Aligha akad olyan teknősbarát aki ne szeretné tartani ezt a nagyra növő,igen csak dekoratív teknőst tartani.Ez az utóbi időben nem is csak vágyálom,hiszen tenyésztett példányok CITES papírral,minden ősszel felbukkannak az állatkereskedésekben.Noha a kis szegélyes teknős ára kicsit soknak tűnhet,megjegyzem ez még csak a töredéke annak amit tőlünk egy kicsit nyugatabbra elkérnek értük.Kicsi elterjedése miatt ez a teknősfaj a legveszélyeztettebb európai teknős.A szegélyes teknős a természetes élő helyén szereti a napos,nyílt karsztos területeket.Jobbára növény evő különösen kedveli a pázsitfűveket,lehullott gyümölcsöket,de elfogyasztja az útjába kerülő gilisztákat és házatlan csigákat is.Hazájában csak rövid téli periódust tart,időnként még azt is megszakítja.A párzási időszak március végétől május végéig tart.A nőstény egy maga ásta verembe rakja tojásait amit később betemet és haspáncéljával le is döngöl.Egy szaporodási időszakban akár 2-3 alkalommal is tojhatnak.Ez a teki sem való szobai terráriumba,ha még is terráriumban szeretnénk gondozni a fent említett terráriumba tarthatjuk,ha ettől nagyobb az csak jobb,ez elegendő egyetlen pár számára.Fontos hogy legyen egy szénával ellátott házikólyuk ahova behúzdhatnak,ez kinti terráriumban is kell!Teletessük őket! a viszonylag jó kondícíóban lévő állatokra nem jelent veszélyt a hosszú teleltetés.A szegélyes tekiket könnyű táplálni,bár változatos kosztot igényelnek.
|