Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Minden ami hobbi állat.Akvarisztika,terrarisztika
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Akvarisztika
 
Kerti tó
 
Terrarisztika
 
Ikrázó fogaspontyok

Gyöngyös fogasponty-Aphanius dispar dispar
Származás: Afrika és Ázsia; A Vörös-tenger part menti részein: Egyiptom, Izrael, Szudán, Eritrea, Dzsibuti és Nyugat Szaúd-Arábia; Az Arab-öböl mentén: Szomália, Jemen és Omán; Perzsa öböl mentén: Egyesült Arab Emirátusok, Bahrein, Katar, Irán.
Testhossz: 7 cm
Természetes élőhely: Jellemzően a sekély, part menti vizekben él, ahol a víz alatti növényzet sűrű, vagy a fonalas alganövekedés számottevő. Nagyon alkalmazkodó hal, megtalálható édesvízben és rendkívül sós vízben is.
Viselkedés: Békés, félénk hal. Speciális vízigényei miatt célszerű külön a számukra berendezett medencében tartani.
Táplálkozás: Mindenevő; A természetben nagy mennyiségben fogyaszt növényi táplálékot (pl. fonalas alga), de akváriumban célszerű rendszeresen élő, és fagyasztott eleségekkel etetni, valamint az alga tartalmú száraz tápokra is rászoktatni.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 80 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Fontos, hogy legyen sok finom szálú vízinövény (pl. Jávai moha) az akváriumban, ahová a halak ikrázhatnak, és a nőstények könnyen elbújhatnak a hímek elől. Aljzatnak használjunk nagyobb köveket, vagy egyáltalán ne használjunk aljzatot.
Hőmérséklet: 15-30 °C
pH: 7,5-9
Keménység: 15-35 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Hatalmas elterjedési területe miatt kérdéses, hogy mindegyik populáció egyazon fajhoz tartozik-e, sőt mintázatuk, és színezetük is változatos, így még nehezebb a meghatározás. Egy alfajuk már létezik (Aphanius dispar richardsoni), ezért célszerű a befogási hely alapján megkülönböztetni a populációkat. Sok országban szúnyogirtás céljából telepítették be, de más betelepített fajok miatt (pl. Gambusia affinis) sok helyen már eltűnt, vagy megfogyatkozott a számuk. Sajnos az akvarisztikában csak nagyon ritkán beszerezhető faj.A nemek megkülönböztetése viszonylag könnyű, viszont a különböző területekről származó halak mintázata változhat. A hímek barnás-szürkés színű oldalán szabálytalan, kékes-ezüstös színű pontokból álló mintázat található, amelyek néha függőleges vonalakká állnak össze a test hátsó részén. A farokúszón 2-3 függőleges, sötét vonal húzódik, és a hát-, és farok alatti úszók meghosszabbodottak. Szaporodáskor a hímek szája, és úszói ragyogó kékes-fehér színűek lesznek. A nőstények valamivel nagyobbak, és fakóbb aranybarna színűek, testükön sötét pöttyökből álló, vagy függőleges csíkokból álló mintázattal. Úszóik teljesen átlátszóak.Szaporításuk nem túl nehéz, de más ikrázó fogaspontyokkal ellentétben a Gyöngyös fogasponty a talajra ikrázik, gyakran a finom szálú növényekre. A nőstények általában április és szeptember között többé-kevésbé folyamatosan ikráznak, de az Iránban, és Szaúd-Arábiában élő populációk akár egész évben is ikrázhatnak. A hímek kis territóriumokat választanak maguknak, amelyet megvédenek a rivális hímektől, és ahová megpróbálják a nőstényeket becsábítani a színes farokúszójuk lebegtetésével. A domináns hímek színezete sokkal intenzívebb. A felnőtt halak előszeretettel megeszik az ikrákat, ezért azokat el kell különíteni. Az ikrák nagyon aprók, és óvatosan kell bánni velük, ezért legjobb, ha kisebb csipesszel vesszük ki őket a medencéből. Másik lehetőség, hogy az ikrákat hagyjuk az akváriumban, és a felnőtt halakat vesszük ki. Az ikrák kelési ideje hőmérsékletfüggő, és 10-14 nap között változhat. A kikelt kishalak elég nagyok, hogy frissen kelt sórákkal etessük őket, amint elúsztak.

Arany cifra fogasponty-Aphyosemion ausrale
Származás: Afrika; Gabon, Kongó
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: Lapos, láposodó, mocsarasodó, pad menti szakaszok
Viselkedés: Elég békés, nagyobb medencében más ikrázó fogaspontyfélékkel társasan tartható. Több hím csak nagy medence esetén tartható, ha kellő szabad tér áll rendelkezésükre.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő zsákmányt (sóféreg, szúnyoglárva).
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 25 literes
Halnépesség: 30 literre 3-4 hal
Dekoráció: Tölgylevelek, jávai moha (Vesicularia dubyana).
Hőmérséklet: 18-22°C
pH: 6,8-7
Keménység: 2,6-5,6NK°
Várható életkor: 2-3 év
Ez a hal, akár egyenesen a természetből, akár tenyészetből származik, talán a legnépszerűbb az ikrázó fogaspontyok (Cyprinodontidae) között. A fakó bézsszínű nősténytől könnyű megkülönbözetni a hímet, mert a színe sokkal erősebb, élénkebb, s a farokúszója lant alakú. Nem való közös medencébe, sokkal jobban érzi magát és jobban is tud szaporodni egy kisméretű szűrővel felszerelt specifikus akváriumban. Ez a halfaj mindennap ikrázik és ikrái rendkívül ellenállók. Ha szaporítani akarjuk, ezeket gyűjtsük össze és keltessük ki egy tartályban, melybe 1 cm magasan vizet engedünk. Az ivadékok 10-12 nappal később jönnek a világra. Ezután egy kis nevelőakváriumba helyezzük, és sóféreggel tápláljuk őket.

Szalagos fogasponty-Aphyosemion bivittatum

Származás: Nyugat-Afrika; Kamerun délnyugati és Nigéria délkeleti részén
Testhossz: 4,5-5 cm
Természetes élőhely: Kamerun és Nigéria határvidékén található Korup és Cross River nemzeti parkok part menti, növényzetben gazdag, árnyékos vizeiben. Ezek a vizek kalciumban gazdag földeken folynak keresztül, és viszonylag állandó a hőmérsékletük, valamint a kémhatásuk
Viselkedés: Nagyon békés, félénk hal. Célszerű külön a számukra berendezett medencében tartani.
Táplálkozás: Mindenevő; apró élő és fagyasztott eleségek (vízibolha, vörös szúnyoglárva), de a legtöbb esetben elfogadják a jó minőségű száraz tápokat is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím és 2-3 nőstény hal
Dekoráció: Használjunk sötét aljzatot (pl. tőzeg) és telepítsünk sűrű növényzetet, valamint vízfelszínen úszó növényeket is, hogy tompítsuk a világítást. Gyökerekből és ágakból biztosítsunk búvóhelyeket számukra.
Hőmérséklet: 22-24 °C
pH: 6-6,5
Keménység: 1-6 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A Kamerunban található populáció kissé színesebb, mint a nigériai, ezeknél a farokúszón sokkal több a narancsszín, míg a másikaknál inkább a kék szín dominál. A Szalagos fogaspontyok páratlan úszóinak vége sárga, vagy narancssárga színű. A nőstények teste barnás színű, amelyen két sötét, vízszintes csík fut végig. Sok esetben a hímek testén nem találhatóak meg a sötét csíkok, sőt gyakran a hangulatuktól is függ mintázatuk, ezért nehéz a pontos külső leírásuk. A hímek hát- és farok alatti úszói megnyúltak, és jellemzően lírafarkúak. Megfigyelések szerint a túl meleg vízben a halak a felszín közelében tartózkodnak.
Szaporításhoz egy kisebb 12 literes medence is elegendő, világítás nem szükséges. A víz legyen lágy, savas (pH 6-6,5), és 22-25 °C hőmérsékletű. Az Aphyosemion bivittatum tipikusan a talajra, vagy a növények közé rakja ikráit. Az elszórt ikrákat nedves tőzegbe kell helyezni 15-20 napra, majd visszahelyezni egy medencébe, ahol a víz hatására kb. 48 óra múlva kikelnek az ikrák (a víz legyen sekély). A kikelő kishalak 5 mm nagyságúak, és kb. egy hónap múlva megjelenik testükön a 2 vízszintes csík. Ahogy a kishalak fejlődnek, úgy növelhetjük a vízmélységet is. 7 hetes korukra elkezdenek meglátszani a kishalakon az ivari különbségek, és megfigyelték, hogy 11 hetesen már a párosodás első jelei is mutatkoztak.
 
Csíkos fogasponty-Aphyosemion striatum
Származás: Afrika; Gabon és Egyenlítői Guinea
Testhossz: 5-6 cm
Természetes élőhely: A partvidék menti sekély esőerdei patakokban és mocsarakban.
Viselkedés: Nagyon békés, de félénk hal. Tartható közös medencében is, de jól válasszuk meg a társhalakat, mert az élelemért folytatott harcban könnyen alulmarad az élénkebb halak miatt.
Táplálkozás: Mindenevő; apró élő és fagyasztott eleségek (vízibolha, vörös szúnyoglárva), de a legtöbb esetben elfogadják a jó minőségű száraz tápokat is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím és 2-3 nőstény hal
Dekoráció: Használjunk sötét aljzatot (pl. tőzeg) és telepítsünk sűrű növényzetet, valamint vízfelszínen úszó növényeket is, hogy tompítsuk a világítást. Jó ugrók, ezért akváriumukat fedni kell. Az akvárium vizét tőzegen szűrjük át, ha lehet. Gyökerekből és ágakból biztosítsunk búvóhelyeket számukra.
Hőmérséklet: 20-23 °C
pH: 5,5-7
Keménység: 3-12 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Testük hosszúkás, szájuk felső állású. A hátuk barnás-narancssárga, oldaluk türkizkék színű, amelyen 5 sor vörös pöttyökből álló csík húzódik. A hátúszójuk zöldes színű, amin 2 vörös csík található. A farokúszót is vörös pöttyök és csíkok tarkítják. A farok-, farok alatti- és a mellúszók alsó része is sárgás színű. A Csíkos fogasponty a kezdők számára is megfelelő hal, mert gyönyörű színű, könnyű tenyészteni és viszonylag sokáig él. Medencéjüket nem kell fűteni, mert a túl meleg vízben nem lesz olyan szép a színezetük, valamint várható életkoruk is lecsökken.
A hímek nagyobbak és sokkal színesebbek, valamint a hát-, farok alatti-, és farokúszójuk megnyúlt. Szaporításhoz egy kisebb 12 literes medence is elegendő, világítás nem szükséges. Sok tenyésztő még szűrést sem használ, bár egy kis szivacsszűrőt célszerű betenni, hogy legyen egy kis vízmozgás. A víz legyen lágy és savas (pH 6-6,5), a hőmérséklete 20-22 °C, valamint tegyünk bele egy kevés tőzeget, vagy tőzegkivonatot. A nemeket célszerű szaporítás előtt elkülönítve tartani és változatos élő és fagyasztott eleségekkel etetni szaporítás előtt. Ezután válasszuk ki a legszebb hímet és legteltebb hasú nőstényt és helyezzük őket a szaporítómedencébe. A nőstény az ikrákat a talajba, vagy növények közé szórja, ezért talajnak használhatunk tőzeget, vagy betehetünk egy nagyobb csomó jávai mohát is az akváriumba. A talaj nélküli medencéből könnyebb összegyűjteni az ikrákat. Az ikrákat az akváriumban is hagyhatjuk, de ilyenkor általában a szülők elcsipegetnek belőlük néhányat. Az ívás eltarthat akár 2 hétig is, és a nőstény naponta 20-30 ikrát rak, de 1 hétnél tovább nem ajánlott a halakat ívatni, mert ez nagyon legyengíti őket (különösen a nőstényt). A kivett ikrákat vízben és nedves tőzegben is tarthatjuk, előbbi esetben egy kisebb műanyag doboz is megfelel, amiben a vízmélység 3-5 cm. A dobozt tartsuk sötét helyen, mert az ikrák érzékenyek a fényre, és csepegtessünk a vízbe gombásodás gátló szert. Az ikrák 10-14 nap alatt kelnek ki. Ha nedves tőzegbe tesszük az ikrákat, akkor egy meleg, sötét helyre tegyük őket kb. 18 napig, majd helyezzük vissza a medencébe, ahol a víz hatására kikelnek (a víz legyen sekély). Az ivadékok nagyon kicsik, ezért indító eleségnek papucsállatkát használjunk. Két nap múlva már adhatunk nekik frissen kelt sórákot. Ahogy a kishalak fejlődnek, úgy növelhetjük a vízmélységet is. Figyeljünk a jó vízminőségre.
 
Csíkos csuka-Aplocheilus lineatus
Származás: Ázsia; Srí Lanka, Dél-India.
Testhossz: 8-10 cm
Természetes élőhely: Hegyi és síkvidéki vízfolyások.
Viselkedés: Társas, kisebb csoportot gondozhatunk. A kisebb halakkal néha agresszív lehet. A vízfelszín közelében úszik.
Táplálkozás: Ragadozó, elfogadja a szárított eledelt, de jobban kedveli az élő zsákmányt. Néha mohó lehet etetéskor.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 120 literre 4-5 hal
Dekoráció: Növények, kövek. Kimondottan ugrálós, akváriumát fedni kell, kihalászáskor óvatosan bánjunk vele, figyeljünk oda.
Hőmérséklet: 22-26 °C
pH: 6-6,8
Keménység: 5-20 NK°
Várható életkor: 4 év
A sávos fogasponty nyugodt hal, békésen elrejtőzik a lebegő növények között és lesi a zsákmányt. Kedveli az enyhe vízáramlást (szűrés óránként a medence űrtartalmának 2-3-szorosa). Együtt lehet tartani nagy testű fajokkal, melyek elfoglalják az akvárium középső szintjét és az alját, amit egyébként a Vallisneria és Cryptocorin nemzetséghez tartozó növényekkel dekorálhatunk. A hímek nagyobbak és színesebbek a nőstényeknél. A szaporodás a közös akváriumban is lehetséges, de ha látni akarjuk az összes kis ivadékot, akkor különítsük el a szaporodásra kész párt egy 50 literes medencébe, melybe előzőleg úszó, lebegő növényeket s egy jó gubancos műanyaggyapot csomót helyezünk, ahová a nőstény az ikrákat majd lerakja. Az ikrák nagyon ellenállók, ezért áttehetjük őket egy 1 cm magasan vízzel megtöltött tartályba, ahol kikelnek. Az ivadékokat sóféreglárvákkal etessük.
 
Feketeszárnyú legyezőhal-Austrolebias nigripinnis
Származás: Dél-Amerika; Argentína, Uruguay
Testhossz: 5-6 cm
Természetes élőhely: Olyan folyókban és patakokban, vagy elárasztott területeken, amelyeknek iszapos a medre, és az év bizonyos időszakában akár ki is száradnak.
Viselkedés: A hímek nagyon agresszívek egymással, ezért sose tartsunk két hímet egy medencében, valamint a nőstényeket is erősen hajtják. Legjobb külön a számukra berendezett akváriumban tartani őket.
Táplálkozás: Mindenevő; apró élő és fagyasztott eleségek (vízibolha, vörös szúnyoglárva), de a legtöbb esetben elfogadják a jó minőségű száraz tápokat is.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím és 2-3 nőstény hal
Dekoráció: Használjunk sötét aljzatot (pl. tőzeg), valamint gyökerekből és ágakból biztosítsunk búvóhelyeket számukra. Az akvárium vizét tőzegen szűrjük át, ha lehet.
Hőmérséklet: 16-22 °C
pH: 5,5-6,7
Keménység: 1-8 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A kifejlett hímek teste és úszói kékes-fekete színűek, amelyen szétszórtan kékes-fehér, apró pöttyök találhatóak. A farok alatti- és a hátúszó szélei alatt ezek a pöttyök egy szaggatott csíkot alkotnak, valamint az úszók szélei sötétebb színűek. Gyakran a farokúszón is 5-6 sor, pöttyökből álló, íves csík található. A nőstények fakó sárgás-szürke színűek, testükön sötétebb pöttyökkel. Úszóik barnás-szürke színűek. Elég érzékeny halak, a rendszeres, részleges vízcsere nagyon fontos. Medencéjüket nem kell fűteni, mert a hidegebb vizet sokkal jobban elviselik, mint más ikrázó fogaspontyok. A túl meleg vízben (25 °C felett) nem lesz olyan szép a színezetük, valamint várható életkoruk is lecsökken.
A hímek sokkal színesebbek és testük sötétebb színű, különösen szaporodáskor. Szaporításhoz a tenyészpárt helyezzük ki egy kisebb medencébe, amelynek aljára tegyünk tőzeget, és néhány gyökeret, amely búvóhelyül szolgálhat a nőstény számára. Az akváriumot töltsük fel lágy (1-4 NK°), enyhén savas vízzel (pH 6), és 20-22 °C-os vízzel. A hím kiválaszt egy kisebb territóriumot, amelyet erősen véd, majd ha a nőstény készen áll az ívásra, megközelíti a hímet, és testét megdöntve „behódol” a hímnek. Ezután a halak a talaj közelében megkezdik az ívást, és a nőstény az ikrákat a tőzegbe szórja. A természetben a kisebb patakok, vagy tavak kiszáradnak, és a felnőtt halak elpusztulnak, de az ikrák túlélik a száraz időszakot, és a következő esőzéskor kikelnek.
Akváriumi körülmények között az ikrákat a tőzeggel együtt vegyük ki, és tartsuk sötét, hűvös helyen, mert az ikrák érzékenyek a fényre. Az ikrák több hónapig, vagy akár több évig is eltarthatók így, de fontos, hogy a tőzeg nedves maradjon. Ha keltetni szeretnénk őket, akkor helyezzük az ikrákat a tőzeggel együtt egy sekély, lágy vizű (1,5-3 cm mély) akváriumba, ahol az ikrák a víz hatására kikelnek. Az kikelő ivadékok kicsik, ezért indító eleségnek papucsállatkát használjunk. Két nap múlva már adhatunk nekik frissen kelt sórákot. Ahogy a kishalak fejlődnek, úgy növelhetjük a vízmélységet is. Figyeljünk a jó vízminőségre.
 
Gyűrűs bohóccsuka-Epiplatys annulatus
Származás: Afrika; Sierra Leone, Guinea, Libéria
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: A partvidék menti sekély esőerdei patakokban és mocsarakban.
Viselkedés: Nagyon békés, de félénk hal. Tartható közös medencében is, de jól válasszuk meg a társhalakat, mert az élelemért folytatott harcban könnyen alulmarad az élénkebb halak miatt. A vízfelszín közelében vadászik.
Táplálkozás: Ragadozó; szinte kizárólag apró élő eleségeket fogyaszt (vízibolha, vörös szúnyoglárva). Ritkán megeszi a fagyasztott eleségeket is.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím és 2-3 nőstény hal
Dekoráció: Használjunk sötét aljzatot (pl. tőzeg) és telepítsünk sűrű növényzetet, valamint vízfelszínen úszó növényeket is, hogy tompítsuk a világítást. Jó ugrók, ezért akváriumukat fedni kell. Nagy alapterületű, alacsonyabb medence a megfelelő a tartásukhoz.
Hőmérséklet: 24-26 °C
pH: 5-7
Keménység: 2-12 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A Gyűrűs bohóccsuka teste világos krémszínű, amelyen 4 vastag, fekete csík található, erről kapták találó nevüket is. Testük hosszúkás, szájuk felső állású. A hímek nagyobbak és úszóik színesek, valamint a hát-, farok alatti-, és farokúszójuk megnyúlt. A nőstényeknek csak a farokúszójuk színes, de testükről hiányzik a vöröses szín, amely a hímeken megtalálható. A hímek hátúszója lehet krémszínű, világos vörös, vagy kékes. A nőstények hátúszója színtelen. A hímek farokúszója kékes színű, és a középső, meghosszabbodott részén ragyogó vörös. Egyes színváltozatoknál ez a vöröses rész narancssárga, vagy sárga színű, amelyet alul és felül egy-egy vörös csík határol. A hímek farok alatti úszója lehet vörös, kék, vagy ezek variációja, a nőstényeknél színtelen, vagy fakó. Sok más ikrázó fogaspontyal ellentétben, nem olyan vizekben él, amelyek időszakosan kiszáradnak.
A Gyűrűs bohóccsuka szaporítása elég nehéz. Rendezzünk be számukra egy külön medencét, amelyet töltsünk fel lágy és savas (pH 5-5,5), 25-26 °C-os vízzel. Az akvárium megvilágítása legyen gyenge, és használjunk vízfelszínen úszó növényeket is. Helyezzünk néhány csomó Jávai mohát az akváriumba, és a vízbe csepegtessünk tőzegkivonatot. A halakat szaporítás előtt etessük bőségesen változatos élő eleségekkel. Ezután válasszuk ki a legszebb hímet és legteltebb hasú nőstényt és helyezzük őket a szaporítómedencébe. Az ívás eltarthat akár 2 hétig is, a nőstény az ikrákat a vízfelszínen úszó növényekre „akasztja”, amelyeket naponta vegyünk ki egy külön tartóedénybe. Egy hétnél tovább nem ajánlott a halakat ívatni, mert ez nagyon legyengíti őket (különösen a nőstényt). A kihelyezett ikráknak elegendő a 3-5 cm-es vízmélység, és célszerű a vízbe gombásodás gátló szert is tenni (pl. metilén-kék). Az ikrák 8-10 nap alatt kelnek ki. Az ivadékok nagyon aprók, ezért indító eleségnek papucsállatkát használjunk. Néhány nap múlva már adhatunk nekik frissen kelt sórákot is. Ahogy a kishalak fejlődnek, úgy növelhetjük a vízmélységet is. Az ivadékok lassan fejlődnek. Figyeljünk a jó vízminőségre.
Egy másik lehetőség a szaporításra, hogy egy vízinövényekkel nagyon sűrűn beültetett nagyobb (legalább 80 literes) medencébe tartjuk a halainkat, és az ikrákat nem vesszük ki, hanem a természetre bízzuk a kishalak túlélését. Ilyen esetben a felnövekvő kishalak száma nem olyan magas, de így is egy elég nagy populációt tudunk kialakítani, mert a felnőtt halak csak ritkán eszik meg a kishalakat.
 
Vöröstorkú díszcsuka-Epiplatys dageti
Származás: Nyugat-Afrika; Sierra Leone, Libéria, Elefántcsontpart, Ghána
Testhossz: 5-7 cm
Természetes élőhely: A természetben a part menti mocsarakban, lassú folyású folyókban, kis patakokban, csermelyekben él.
Viselkedés: A vele azonos méretű, vagy nagyobb halakkal békés természetű, azonban a hímek területvédők, és különösen az ívási időszakban agresszívek egymással. Többnyire a vízfelszín közelében tartózkodik. Jól társítható hasonló méretű, az alsóbb szinteken tartózkodó halakkal, törpe sügérekkel, harcsákkal, nagyobb pontylazacokkal, márnákkal, gurámikkal és egyéb ikrázó fogaspontyokkal.
Táplálkozás: Ragadozó, ezért főként élő eleséggel etessük. Megfelel a muslica, ivadékhalak, szúnyog lárvák, plankton rákok, de a lemezes haltápokat is elfogadja.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 65 literes
Halnépesség: 70 literre 3-4 hal
Dekoráció: Rendezzük be a medencét sötét aljzattal, és világítsuk szűrt fénnyel. Sűrű növényesítés ajánlott a medence hátsó részén és az oldalain, de középen hagyjunk szabad úszóteret. Tehetünk be búvóhelynek uszadék fákat ill. sziklákat. A víz tetejét is borítsa be úszó növényzet, valamint medencét jól fedjük le, mert hajlamos kiugrani.
Hőmérséklet: 21-24 °C
pH: 6-7
Keménység: 2-10NK°
Várható életkor: 2 év
Csukákra jellemző hosszúkás testű hal, hegyes, felsőállású szájjal, amely a felszínről táplálkozó díszcsuka fajoknál általános. A szemek nagyok, a hát sötét és világos barna is lehet, az oldal pedig világosabb barna színű, mely sötétzölden és lilán irizál. A testet öt fekete harántsáv díszíti, ebből négy a törzs hátsó részén, míg az ötödik a mellúszó tövéhez közel található. A test alsó részei sárgásbarnák. A szájon ill. a fejen szintén áthúzódik egy fekete mintázat, ez utóbbi a szemen keresztül vezet. Az uszonyok sötét zöldes-sárgák. Az egyik fajváltozat esetén a hát és a farokúszó pereme fehér, míg a farok alatti úszón széles, fekete szegély látható, megint más változatain az összes úszó feketével keretezett. Több különböző színváltozata ismert. A hímek változatosabb színűek, hosszabbak az uszonyaik, és egyértelműen nagyobbak a nőstényeknél. A kifejlett nőstények elveszíthetik a harántcsíkos mintázatukat. Íváshoz elegendő egy 30 literes, finomszálú úszó növényekkel sűrűn benövényesített medence. Növeljük az enyhén savas, lágy víz hőmérsékletét 24-26°C –ra. Egy nőstény mellé egy vagy több hímet is tehetünk, de akár csapatostul is leívnak. A több mint 300 ikrát a növényekre illetve az aljzatra rakják. Mivel a szülők ikrafalók, ezért az ívás után azonnal el kell távolítani a növényeket az ikrákkal együtt, és helyébe újat rakni. A halak három-öt héten keresztül folytatják az ikrarakást. A lágy vizet tartalmazó medencébe áthelyezett ikrák 25° C –on 8-11 nap alatt kelnek ki. Amint a kishalak szikzacskója felszívódott, megkezdhetjük az etetésüket papucsállatkával, porított szárazeleséggel, és más apró eleséggel, pl. rotatóriával vagy főtt tojás sárgájával. Az ivadékok érzékenyek az infuzóriára.
 
Acélkék cifra fogasponty-Fundulopanchax gardneri 
Származás: Nyugat-Afrika, Nigéria, Kamerun
Testhossz: 5-6 cm
Természetes élőhely: A szavannák és az esőerdők vizeiben fordul elő
Viselkedés: A hímek egymással agresszívek
Táplálkozás: Etessük változatosan élő eleségekkel, szúnyoglárvával
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Növényekkel dúsan teliültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Aljzatnak használjunk sötét színű tőzeget. Akváriumukat jól fedjük le!
Hőmérséklet: 20-26°C
pH: 6-7
Keménység: 5-8NK°
Várható életkor: 2-3 év
Megjegyzés: Az acélkék cifra fogasponty teste hosszúkás, a szája felső állású. Kezdők számára is ajánlható, mert gyönyörű színezetű, könnyű tenyészteni és viszonylag hosszú ideig él. A szín és mintázat nagyban függ a származási helytől. Két változata gyakori az akváriumokban: az első alapszíne világos zöldes-kék, amin vörös pöttyök találhatóak, az úszói a test színéhez hasonlatosak, a farok alatti- a farok- és a hátúszón egy vörös vízszintes csík húzódik, amit egy vastagabb sárga csík követ. A második színvariáns is hasonló az előzőhöz, annyi különbséggel, hogy a hát színezete fakó kékes-lilás. A nőstények mindkét variánsnál szürkés-barnás színűek, vörös pöttyökkel tarkítva.
Tenyésztés előtt a hímet és a nőstényeket különítsük el kb. két hétig, és tápláljuk jó minőségű élő eleségekkel őket, majd 1 hímet és 2 nőstényt tegyünk ki egy kisebb akváriumba, mert a hímek erőteljesen hajtják a nőstényeket. Emeljük meg a víz hőmérsékletét 24-27°C-ra, és tegyünk a medencéjükbe finom szálú vízinövényeket, pl. jávai mohát. Ikrájukat vékony fonálon függesztik fel a vízinövényekre, vagy a tőzegbe szórják. Az ikrázás eltarthat akár 2 hétig is, ahol naponta 10-30 ikrát raknak. Ikrafalók, ezért a szülőket távolítsuk el a tenyésztő medencéből, vagy az ikrákat vegyük ki óvatosan. Az acélkék cifra fogasponty ikrái érzékenyek a különböző gombás fertőzésekre, ezért a vízbe tegyünk néhány csepp metilén-kéket. Az ikrák 14-21 nap múlva kelnek ki, ami a hőmérséklet függvénye. Az éppen kikelt ivadékok azonnal esznek, adjunk nekik sóféreglárvákat.
Van egy másik lehetőség is az ikrák keltetésére: amikor elvesszük azokat, akkor ne külön akváriumba tegyük, hanem nedves tőzegbe, amit 21 napig sötét helyen tárolunk. Ha letelt az idő, helyezzük az ikrákat a nevelő medencébe, és a nedves környezetben kikelnek az ikrák. Elősegíthetjük a kelést, ha az ikrákra irányítunk egy finom porlasztású levegőztetőt. Kezdetben a vízmélység legyen 5-6 cm, majd ahogy az ivadékok nőnek, ezt emelhetjük.
 
Aranyfácán fogasponty-Fundulopanchax sjostedit
Származás: Nyugat-Afrika
Testhossz: 14 cm
Természetes élőhely: Kisebb tavakban, vízzel telt gödrökben Dél-Nigériától Nyugat-Kamerunon át egészen Ghánáig.
Viselkedés: Elég aktív és meglehetősen agresszív hal.
Táplálkozás: Mindenevő, élő eleséget igényel, de elfogadja a fagyasztott eleséget is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 80 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Akváriumukba használjunk sötét aljzatot és telepítsünk dús növényzetet. Búvóhelyet igényel ezért rakjunk medencéjükbe gyökereket és nagyobb köveket is. Akváriumukat fedni kell!
Hőmérséklet: 22-26°C
pH: 6-7
Keménység: 2-12 NK°
Várható életkor: 2 év
Az Aranyfácán fogasponty teste hosszúkás, színezete származási helytől függően eltérő, de két gyakori színváltozat van: a zöldes és az arany. A zöld változat teste zöldes, amin vörös pöttyök és csíkok húzódnak, a test hátsó része kék és a has fehér. Az úszói zöldek, amin vörös minták vannak és az úszók vége is zöld. A nőstények vöröses-barnák. Az arany színvátozat háta csillogó zöldes-barnás, az oldala zöldes-arany vagy kékes-arany. A testének első részén sötét vörös pontok találhatók, míg a test hátsó részén vörös függőleges vonalak. Az úszók ennél a színváltozatnál zöldes-arany színűek és vörös minták tarkítják. A nőstények aranybarnák. Tágas akváriumot igényel, 20-30 cm-es vízmagassággal. A hímek sokkal színesebbek és nagyobbak is, mint a nőstények. Szaporításához elegendő egy 25 literes medence is. Az akvárium aljára tegyünk tőzegréteget, mert ezek a halak ebbe rejtik az ikráikat. Párzás után vegyük ki a tőzeget és óvatosan nyomkodjuk ki belőle a vizet, majd tegyük egy műanyag zacskóba 4-6 hétig amit tartsuk 18-20 °C-on. Eközben ne hagyjuk a tőzeget teljesen kiszáradni és szellőztessük is. Ha letelt a 4-6 hét, tegyük a tőzeget lágy vízbe és ekkor az ikrák kikelnek. A kishalakat etessük apró élő eleségekkel.
 
Tanganyikai ikrázó fogasponty- Lamprichthys tanganicanus 
Származás: Kelet-Afrika; A Tanganyika-tóban, és az azt tápláló folyók torkolataiban őshonos.
Testhossz: hím: 15 cm, nőstény: 12 cm
Természetes élőhely: A Tanganyika-tó sziklás partjai mentén él, de előfordul távol a partoktól is.
Viselkedés: Aktív csapathal, legjobb kisebb csapatban tartani. A domináns hím egy viszonylag nagy territóriumot alakít ki a kövek között. Tanganyika-tavi biotóp akváriumban jól tartható.
Táplálkozás: Mindenevő; apró élő és fagyasztott eleségekkel etethetjük, de a legtöbb esetben elfogadják a jó minőségű száraz tápokat is.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 190 literre 6 hal
Dekoráció: Akváriumukat rendezzük be sok kővel, amelyekből alakítsunk ki barlangokat is, viszont ügyeljünk arra, hogy legyen elegendő úszóhelyük is.
Hőmérséklet: 24-26 °C
pH: 7,5-8,8
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 4-6 év
A Lamprichthys tanganicanus az egyetlen ikrázó fogasponty, amely a Tanganyika-tóban őshonos. A Tanganyikai ikrázó fogasponty teste hosszúkás, hátuk erősen ívelt. A hímek háta sötét zöldes-sárga, míg az oldaluk világosabb. Egész testükön ragyogó kék pöttyök találhatóak. Az úszóik sárgák, számos fénylő sárga pöttyel tarkítva, de a farokúszón kék pöttyök is találhatóak. A nőstények kevésbé színesek, testük ezüstös-kék pöttyökkel tarkított. Létezik egy olyan színváltozat is, amelynél a sárga szín helyett a vörös dominál. A hímek nagyon látványos dominanciaharcot vívnak egymással: egymás körül kőröznek, közben rázzák az úszóikat, de nem csipkedik egymást, és maradandó sérülést sem okoznak a másiknak. A nőstények viszont keményebben harcolnak egymással, ezért célszerű legalább 4 nőstényt társítani 2 hímhez. Más ikrázó fogaspontyoktól eltérően nem egy rövid életű, ideiglenes vizekben élő hal, hanem az egyik legnagyobb édesvizű tóban, a Tanganyika-tóban élő fogasponty.
A kifejlett hímek nagyobbak, és színesebbek a nőstényeknél. Azoknál a halaknál, amelyek még nem ivarérettek, a farok alatti úszó formája alapján lehet megkülönböztetni a nemeket: a hímeknek hosszú, paralelogramma alakú, míg a nőstényeké rövidebb, és háromszög alakú. Szaporításukhoz egy nagyobb medence szükséges, amelyet rendezzünk be sok kővel. Maga az ívás viszonylag lassú folyamat, a hímek násztáncot járnak a nőstényeknek, majd a halak a megtermékenyített ikrákat a kövek közötti repedésekbe rakják. Célszerű ezeket a köveket kivenni az ívás után, mert a szülők megeszik az ikrákat, és külön nevelő akváriumban keltetni az azokat. A 2,5 mm átmérőjű ikrák száma elérheti a 100-at, és 11-14 nap alatt kelnek ki. A kikelt ivadékokat apró élő eleségekkel, és poreleséggel etethetjük. A kishalak lassan fejlődnek.
 
Patriz fenékpontya-Nothobranchius patrizii
Származás: Afrika; Szomália
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: Mocsarak
Viselkedés: A hímek elég agresszívek.
Táplálkozás: Ragadozó, kedveli az élő zsákmányt.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 25 literre 1 pár
Dekoráció: Jávai moha (Vesicularia dubyana), Microsorum pteropus és tőzeggyökerek.
Hőmérséklet: 23-28 °C
pH: 6,5-7
Keménység: 4-14NK°
Várható életkor: 1 év
Sok fogaspontyféléhez hasonlóan, mint amilyen pl. az Aphyosemion australe (cifra fogasponty), ez a hal is inkább egy különleges - specifikus - akváriumban tud jól fejlődni. A hím színei a nőstényénél erőteljesebbek: szivárványosan kék ruhája néha egészen sötét, viszont a farokúszója piros. Elég agresszív, ezért ajánlatos az akváriumba búvóhelyeket is készíteni, hogy a nősténynek legyen hova menekülni. A legideálisabb, ha csak a szaporodás idejére engedjük össze őket. Helyezzünk akkor a medence egyik sarkába egy vaskos, húsos tőzegdarabot tartalmazó tartályt, persze vízzel. Ebbe kerül a kiszemelt pár, itt is fognak ívni. Egy hét múlva emeljük ki az ikrákkal teli tőzeget, könnyedén nyomkodjuk ki és tároljuk - végig 25 °C-on tartva - egy hermetikusan elzárható zacskóban 12-25 héten át. Ezután vegyük ki a tőzeget, tegyük vízbe, ahol kb. 10-12 nap múlva kikelnek az ivadékok. Sóféreglárvákkal etessük őket.
 
 Rachov díszes fenékpontya-Nothobranchius rachovii
Származás: Afrika; Mozambik, Dél-Afrika
Testhossz: 5-6 cm
Természetes élőhely: Többnyire alföldi mocsarakban és kisebb tavacskákban él, amelyek vízszintje a száraz időszakban rendkívül lecsökken, sőt gyakran több hónapra ki is szárad.
Viselkedés: A hímek agresszíven viselkednek egymással. Célszerű külön a számukra berendezett medencében tartani, bár más halakkal szemben nem olyan agresszívek.
Táplálkozás: Ragadozó; apró élő, és fagyasztott eleségeket fogyaszt: vízibolha, sórák, de az apróra vágott szúnyoglárvát is megeszik.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Akváriumukban használjunk sötét aljzatot (pl. tőzeg) és telepítsünk sűrű növényzetet, hogy tompítsuk a világítást. Gyökerekből és ágakból biztosítsunk búvóhelyeket számukra. Az akvárium inkább alacsony legyen, és széles.
Hőmérséklet: 20-24 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 3-10 NK°
Várható életkor: 1 év
Rachov díszes fenékpontya egy gyönyörű színezetű fogasponty. A „vörös” színváltozatnál a fej rikító vörös színű, néhány türkiz mintával. Oldaluk is türkiz színű, körülötte pedig vöröses. Farkukon vörös és türkizkék sávok váltják egymást, míg az úszó szegélye fekete. A mellúszó világoskék, míg a farok alatti-, és hátúszójuk töve türkizkék, néhány vörös csíkkal díszítve. A szájuk felfelé álló, szemük viszonylag nagy, és sárga színű. A tipikus narancs-kékes színváltozat mellett létezik egy sokkal sötétebb színezetű „fekete” változat is, amelyet először a Kruger Nemzeti Parkban gyűjtöttek be. A nőstények mindegyik változatnál barnás-szürke színűek, enyhe zöldes árnyalattal.
A nemek megkülönböztetése könnyű, mert a hímek nagyobbra nőnek és sokkal színesebbek, mint a nőstények. Amikor természetes élőhelyük a száraz évszak során kiszárad, akkor a felnőtt halak elpusztulnak, de megtermékenyített ikráik a talajba zárva túlélnek. Az ikrák nagyon ellenállóak, és egészen addig a talajban pihennek, amíg 5-6 hónap múlva beköszönt az esős évszak. Ekkor az ikrák kikelnek, és a kishalak nagyon gyorsan fejlődnek, 3 hetes korukra elérik ivarérettségüket. Akváriumban legtöbbször kb. 1 évig élnek. Akváriumi szaporításukhoz egy kisebb medence elegendő, amelyet ültessünk tele sűrűn növényekkel, és talajnak használjunk tőzeget, amibe az ikrákat lerakhatják a halak. Ikrázás után a tőzeget vegyük ki, és tegyük egy nejlonzacskóba. Az ikrákat 5-7 hónapig 21-25 °C-on kell tárolni, mielőtt vízbe helyezzük őket.
 
Zanzibári tarkacsuka-Pachypanchax playfairii
Származás: Afrika; Madagaszkár, Seychelles-szigetek, Zanzibár
Testhossz: 10 cm
Természetes élőhely: Afrika keleti partjai mentén, állóvizekben él, de alkalmanként brakkvízben is megtalálható.
Viselkedés: Békés természetű, de a kisebb halakat megeszi. Fajtársaival gyakran civakodik, a hím területőrző.
Táplálkozás: Élő eleség, ivadékhal, tubifex, rovarlárvák, rákfélék, de elfogadja a lemezes eleséget is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 100 literre 4 hal
Dekoráció: Rendezzük be a medencét sötét aljzattal, és némi úszó növénnyel, amely búvóhelyet nyújt az ivadékoknak. Az akváriumot telepítsük be sűrűn növényzettel, és legyen benne búvóhely kövekből vagy faágakból, a tetejét pedig jól fedjük le.
Hőmérséklet: 23-25 °C
pH: 6,5-7
Keménység: 5-15NK°
Várható életkor: 1-2 év
Hosszúkás testű hal, lapított fejjel és kerek uszonyokkal. A hátúszó egészen a farok közelében található. A hímek sokkal színesebbek a nőstényeknél. A hát arany-barnás, a has pedig sárgás-fehéres színű. A hal oldalának alapszíne sárga, amely visszavert fényben olajzölden irrizál és rozsdabarna pettyek sorozata díszíti. Az úszók hasonló színűek, de a farok alatti úszó és a farokúszó feketével szegett. A nőstények fakó barnák, a hátúszó tövében egy fekete folttal. Jól tartható kistermetű páncélosharcsákkal, hasonló méretű ikrázó fogaspontyokkal és nyugat-afrikai törpesügérekkel.
A tenyésztéshez elegendő egy 30 literes medence, amelyet sűrűn ültessünk be növényekkel, más halak pedig ne legyenek a medencében. A hőmérsékletet állítsuk 24-26°C –ra és helyezzünk ki egy hím mellé két nőstényt. Az ívás a növények között zajlik és 8-14 napig is eltarthat, melynek eredménye 200 ikra is lehet. A szülők közismerten ikrafalók, ezért az ikrákat el kell venni tőlük egy külön keltető medencébe. Növények helyett használhatunk zöld műszálas fonálból készített, parafa dugóval úsztatott ikráztató pamacsokat is, a halak előszeretettel rakják le erre az ikráikat, amelyet azután rögtön kicserélünk új pamacsokra. Az ivadékok 10-12 nap múlva kelnek ki és azonnal meg is kezdhetjük táplálásukat frissen keltetett sórákkal, kerekes férgekkel, valamint poreleséggel. Ívás idején a hím pikkelyei elállhatnak a testétől, mintha hasvízkórban szenvedne, sőt néha a pikkelyek le is hullanak.
 
Kongói türkizfényű fogasponty-Procatopus aberrans
Származás: Afrika; Kamerun, Nigéria
Testhossz: hím:6-8 cm, nőstény:10-12 cm
Természetes élőhely: Árnyas patakok.
Viselkedés: Társas, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő sóférgeket.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 120 literre 10 hal
Dekoráció: Gyökerek, kövek, növények
Hőmérséklet: 24-26 °C
pH: 6,5-7,2
Keménység: 4,5-11,2NK°
Várható életkor: 1-2 év
E csapatokban élő ikrázó fogasponty-féléknek (Cyprinodontidae) szükségük van nagy térre, mert a hímek képesek egymásnak menni, ha túl szűk a hely. Kiemeli szivárványos szépségüket, ha az akváriumban elég sötét a talaj s a van elég úszó, lebegő növény. A hím a nősténynél színesebb és az úszói hosszabbak. A Procatopus aberrans igazi ragadozó, zsákmányra vadászik, méghozzá sebesen és vadul. A nőstények akár minden nap ikráznak, ikráikat a talajhoz közeli hasadékokba, mélyedésekbe tapasztják. Közös akváriumból ezeket össze lehet gyűjteni, mert jól bírják a manipulációt. Ilyenkor az inkubáció egy tartályban történhet. De ha jobb eredményt akarunk elérni, akkor különítsünk el egy párt egy 30 literes medencébe, melynek az alján homok van és néhány erősen barázdált gyökér. A hím egy ideig széttárt úszókkal kering a nőstény körül. Az ikrák a gyökér barázdáiba hullnak, és kb. 21 nap múlva kikelnek az ivadékok. Kerekesférgekkel etessük őket.
 
RENDSZERTANILAG AZ ELEVENSZÜLŐ HALAK KÖZÉ SOROLANDÓ!
 
 
Könyv ajánló
 
Rágcsálók,kis emlősök
 
Madarak
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?