Szivárványos guppi-Poecilia reticulata
Származás: Közép-Amerika; Venezuela, Guyana, Barbados, Trinidad és Tobago
Testhossz: hím:2-4cm, nőstény:5-7cm
Természetes élőhely: Nagyon változó, de előszeretettel él nyugodt zónákban, ahol sok a vizinövény, ugyanakkor erősen környezettszennyezett vizekben is találkozhatunk vele.
Viselkedés: Békés
Táplálkozás: Mindenevő
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 30 literre 3-4 hal
Dekoráció: Növények, kövek, gyökerek
Hőmérséklet: 20-27 °C
pH: 7-8,5
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 4 év
Az a guppi, amit ma a kereskedelemben kapni lehet, már alig hasonlít a vadon élő rokonaihoz, semmi köze hozzá. Az ősöket annak idején elvitték az összes kontinensre, s a moszkítók ellen harcoltak velük, mert azok lárvája a guppik kedvenc tápláléka. Mára a tenyésztők, megfelelő válogatással és keresztezéssel a guppik rengeteg változatát hozták létre: elsősorban a hímek úszói alakultak egyre színpompásabbá. A guppik szívesen megesznek minden élelmet, ami a kereskedelemben kapható. Hogy jó egészségüket megőrizzük, rendszeresen adjunk nekik élő vagy fagyasztott eledelt is. De arra vigyázni kell, hogy milyen társakat adunk melléjük az akváriumba: kerüljük az agresszív halakat, mert kiharaphatnak darabokat a guppik fátyolszerű farokúszójából. Tiszta, 24-25°C vízben hamar és könnyen világra hozzák az első utódokat. Mindig több nőstényt tartsunk, mint hímet, mert ez utóbbiak szenvedélyes udvarlása nagyon kifáraszthatja a nőstényeket. A medence szűrését nem szabad elhanyagolni (óránként egyszer a medence térfogata).
Endler guppi-Poecilia wingei
Származás: Dél-Amerika; Venezuela
Testhossz: hím:2,5 cm, nőstény:4,5 cm
Természetes élőhely: A Laguna de Patos Venezuela északkeleti részén.
Viselkedés: Békés természetű, érdemes külön a számukra berendezett medencében tartani, vagy más hasonló méretű halakkal egy társas akváriumban. Guppikkal ne tartsuk, mert összeívhatnak. A nőstények egymás között civakodhatnak, ezért mindig több nőstényt tartsunk egy medencében, így jobban eloszlik az agresszió.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az apró élő eleségeket, de nem válogatós megeszi a szárított tápokat is, viszont növényi táplálékot is igényel.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 25 literes
Halnépesség: 50 literre 6-8 hal
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, valamint a víz felszínen úszó növények.
Hőmérséklet: 24-30 °C
pH: 7,5-8
Keménység: 15-35 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Az Endler guppit kétszer fedezték fel, először 1937-ben Franklyn F. Bond, majd 1975-ben John Endler, akiről a nevét is kapta. Eredeti élőhelye a Laguna de Patos - egy brakkvizű kis tó volt - amit csak egy keskeny födsáv választott el az óceántól és ami az idők folyamán tisztán édesvizűvé vált. Az Endler guppi felfedezésekor a víz kemény és nagyon meleg volt, napjainkra azonban szinte biztosra vehető, hogy ebből a tóból kipusztultak ezek a gyönyörű halak, mert egy szemétlerakót építettek a tó partjára, ami elszennyezte a vizet. A hímek kisebbek és sokkal színesebbek, mint a nőstények, ezenkívük a farok alatti úszójuk ivarszervé modosult (gonopodium). A hímek mintázata változatos, gyakori színek a narancs, a fekete, a zöld és a kék. A nőstények fakó zöld színűek.Tenyésztésük egyszerű, akár a közös medencében is leívnak és nagyon szaporák. (Ha nem szeretnénk szaporítani őket, akkor érdemes csak hímeket tartani, gyönyörű színeik miatt) Mint sok más elevenszülőnél, az Endler guppinál is igaz, hogy 1 hímre több nőstényt érdemes tartani, mert a hímek erősen hajtják a nőstényeket és több nőstény esetén megoszlik a hím figyelme. Ebben nagy segítség lehet a sűrű növényzet is, ahol a nőstények elbújhatnak. A nőstények 23-24 naponta képesek szülni, a kishalak száma változó (függ a nőstény méretétől és korától), általában 5 és 25 közötti. A szülök ritkán eszik meg a kishalakat, de ha biztosra akarunk menni, akkor célszerű a terhes nőstényt külön akváriumba tenni, majd a szülés után eltávolítani onnan. Az ivadékok viszonylag nagyok és gyorsan is nőnek, ha naponta 2-3 alkalommal etetjük őket apró élő eleségekkel. A hímek viszonylag gyorsan, 3-5 hetes korukban kezdenek színesedni, míg a nőstények akár már 2 hónaposan is szülhetnek újabb ivadékokat.
Színjátszó törpeguppi- Poecilia picta
Származás: Dél-Amerika; Guyana, Trinidad, Brazília
Testhossz: hím: 3 cm, nőstény: 5 cm
Természetes élőhely: A part menti enyhén sós mocsarakban, valamint édesvizű patakokban a kontinens belső részein.
Viselkedés: Békés csapathal, a hímek erősen hajtják a nőstényeket.
Táplálkozás: Mindenevő; inkább az élő eleségeket részesítik előnyben, de elfogadják a száraz tápokat is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: A hal színei sötét talaj mellett mutatnak igazán jól. Medencéjükbe tehetünk 5 gramm tengeri sót literenként. Olyan növényeket ültessünk, amelyek elviselik az enyhén sós körülményeket.
Hőmérséklet: 26-28 °C
pH: 7,5-8,2
Keménység: 20-40 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A hím Színjátszó törpeguppi alapszíne ezüst-zöld, testén sárga, kék és fekete foltokkal. Első ránézésre nagyon hasonlít a vad guppira, de testük áramvonalasabb és nem olyan nagy a farokúszójuk. Létezik egy vörös színezetű változata is, melynek teste narancs-vörös, néhány fekete folttal. A nőstények ezüstös színűek. Az idősebb nőstényeknek a hasi része gyakran arany vagy narancssárga színű.A hímek szép színesek, kisebb testűek, karcsúbbak, mint a nőstények és gonopodiumuk van, ami a módosult farok alatti úszó. A tenyészteni kívánt halakat változatos élő eleségekkel tápláljuk, mint pl. szúnyoglárva. Az ivadékok akár a nőstény testsúlyának a 25%-át is kitehetik, számuk 11-25 között változhat. A szülők levadásszák a kicsiket, ezért tegyük őket külön medencébe.
Feketeszalagos guppi-Poecilia parae
Származás: Dél-Amerika; Közép-Guyana part menti vizeitől az Amazonas medencéjéig Brazíliában.
Testhossz: hím: 3 cm, nőstény: 5 cm
Természetes élőhely: A folyótorkolatok félsós vizeiben, valamint édesvízben, a kisebb mocsarakban, vagy lassú folyású patakokban.
Viselkedés: Békés csapathal, többnyire a vízfelszín közelében úszkál.
Táplálkozás: Mindenevő; inkább az élő eleségeket részesítik előnyben (sórák és szúnyoglárva), de megeszik a száraz tápokat is.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Legjobban egy növényes akváriumban érzi jól magát, de elegendő szabad térnek is rendelkezésre kell állni az úszáshoz. Telepítsünk vízfelszínen úszó növényeket is a medencébe.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 7-7,5
Keménység: 5-10 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A Feketeszalagos guppinak öt színváltozata ismert: sárga, kék, vörös, parae (fekete függőlegesen sávos), immaculata (szürkésbarna, amely hasonlít a nőstények színezetére). A parae hímek a legnagyobbak, az immaculata hímek a legkisebbek és legszelídebbek, míg a három színes hím közepes méretű. Az oldalukon két fekete vízszintes vékony csík között helyezkedik el a sokkal vastagabb színes csík. Hátuk olajzöld. A nőstények mindegyik színváltozatnál egyformák, nagyon hasonlítanak a guppi nőstényeire.
A hímeknek gonopodiuma van, ami a módosult farok alatti úszó, ezenkívül kisebb testűek és karcsúbbak, mint a nőstények és színesebbek. A nőstények 8 hónapos korukra, míg a hímek már 6 hónapos korukra elérik az ivarérettséget. A nőstények 24 napi terhesség után méretüktől és koruktól függően 5-16 utódnak adnak életet. A kishalak 7 mm hosszúak születéskor. A jól táplált szülők nem vadásszák le az ivadékokat.
Késfarkú fogaspontyocska-Alfaro cultratus
Származás: Közép-Amerika; Costa Rica, Nicaragua, Panama
Testhossz: 7,5 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású esőerdei folyók, patakok.
Viselkedés: Elsősorban nagyobb termetű halakkal társítsuk, de aránylag kisebb fajokat is megtűr maga mellett. Saját fajtájából ne zsúfoljunk sok példányt egybe!
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós az élő eleségtől a száraz tápokig mindent megeszik.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 100 literre 2 pár
Dekoráció: Legjobban egy növényes akváriumban érzi jól magát, de elegendő szabad térnek is kell lennie az úszáshoz. Gyökereket és lapos köveket is tehetünk a medencébe. Erős szűrő és nagyobb vízmozgás ajánlott.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 6-8
Keménység: 5-20 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Nagyon szívós és alkalmazkodó hal. Általában a vízfelszín közelében tartózkodik, mert természetes élőhelyén innen vadássza le a rovarokat. Testük sárgás színű, oldalukon kékes csillogással. A farok alatti úszó a test közepétől egészen a farok tövéig húzódik. Testük oldalról lapított, amivel könnyen mozognak az erősebb áramlatokban is. A bakteriális fertőzésekre nagyon érzékenyek. A hasi részen, a farokhoz közel két, egymáshoz nagyon közel húzódó pikkelysor húzódik, erről kapták a magyar nevüket is.A hímeknek gonopodiuma van, ami a módosult farok alatti úszó, valamint a has alatti úszójuk meghosszabbodott, és az a célja, hogy párzás közben stimulálja a nőstényt a fejénél. A nőstények nagyobbak és teltebbek. Nagyon könnyen tenyészthető elevenszülő hal. Ha a tartási körülmények megfelelőek, akkor a nőstény 3-4 hetente szül ivadékokat. A kishalakat célszerű külön akváriumba tenni és apró élő eleséggel, vagy poreleséggel etetni. Egy szülés alkalmával a nőstény 20-40 ivadéknak ad életet. A kishalak kb. 6 mm hosszúak, testük átlátszó és a vízfelszín közelében úsznak. Kb. 6 hónapos korukra már szaporodóképesek.
Darázspontyocska-Allotoca dugesii
Származás: Közép-Amerika; Mexikó
Testhossz: 6-6,5 cm
Természetes élőhely: Kisebb lassú folyású folyók, és nem túl mély tavak.
Viselkedés: A hímek elég agresszívek egymással. Célszerű a halakat direkt a számukra berendezett akváriumban tartani.
Táplálkozás: Mindenevő; a természetben rovarlárvákat és rovarokat fogyasztanak, de akváriumban megeszik a fagyasztott, és száraz tápokat is. Biztosítani kell számukra növényi eredetű eledeleket is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 100 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, kövekkel és gyökerekkel, hogy legyen elég búvóhely.
Hőmérséklet: 18-24 °C
pH: 7-8
Keménység: 7-20 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Családjukból az Allotoca dugesii a legelterjedtebb természetes élőhelyén, de rejtőzködő életmódja miatt keveset tudunk róla. Természetes élőhelyükön ezek a halak nagyon gyakran fertőzöttek különböző bőrparazitákkal, általában a hát- és farok alatti úszóikon! Teste tömzsi, feje előreálló, a hátúszó pedig a farokhoz közel helyezkedik el. A Darázspontyocska teste a hátán olajzöld színű, ezüstös csillogással, a test alsó részén pedig ezüstös, vagy aranyszínű. A hímek testének középső részén a szemtől a farok tövéig egy sötét, zöldes színezetű csík húzódik. A nőstényeken ez a csík szakadozott. Az úszóik a tövüknél gyakran sárgás vagy narancssárgás színűek. A nőstények oldalán 4-11 széles, függőleges sáv található, amelyek között gyakran kékes csillogású a teste. Némely egyednek sötét színű foltok tarkítják az oldalát. Ajánlatos őket legalább 100 literes, növényekkel sűrűn beültetett akváriumban tartani, különben a halak agresszívek lesznek egymással.A nőstények 55-60 naponta szülnek utódokat. Az ivadékok száma általában 10 és 30 között változik, de ritkán több is lehet. A kishalak teste kb. 5 mm hosszú. Mivel a szülők levadásszák őket, célszerű külön medencébe tenni a nőstényt szülés előtt, amit ültessünk tele sűrű növényzettel, amiben a kicsik elbújhatnak.
Lepkepontyocska-Ameca splendens
Származás: Közép-Amerika; Mexikó
Testhossz: hím:6-8 cm, nőstény:10-12 cm
Természetes élőhely: Változó, általában gyors folyású, vizinövényekben gazdag, homokos fenekű vizek.
Viselkedés: A hímek revírvédők, gyakran rivalizálnak
Táplálkozás: Természetes körülmények között csaknem kizárólag növényeket fogyaszt, akváriumban mindenevő
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 5-8 hal
Dekoráció: A növényeket úgy kell ültetni, hogy maradjon tág tér az úszásra
Hőmérséklet: 25-28 °C
pH: 7-8
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 5 év
Sajnos a természetben már kihalt. Az Ameca splendens fontos szövetségesünk az algák elszaporodása elleni harcban. De azért fontos, hogy emellett is mindig kapjon növényi táplálékot, különben le fogja legelni a dekoráció legszebb növényeit. Szeret nagyokat úszni a medence hosszában, ezért ha azt akarjuk, hogy jól érezze magát, legalább 1m hosszú akváriumot kell választani. Szertelen aktivitása esetleg zavarhat más, kisebb és nyugodtabb természetű halakat. 50-70 naponként (két, három havonként) születnek ivadékaik (kb. 1 centiméteresek), melyeket a szülők nem támadnak meg és nem falnak fel. A jó szűrés (óránként a medence térfogatának háromszorosa) nagyon szükséges, és rendszeresen - hetente - kell cserélni a medence vizének 10%-át, mert az Ameca splendens rosszul viseli a nitrátos vizeket.
Négyszmű hal-Anableps anableps
Származás: Közép- és Dél-Amerika, Venezuelától Brazíliáig
Testhossz: 30 cm
Természetes élőhely: Közép- és Dél-Amerika Atlanti óceáni partvidékén a folyók torkolati részein, ahol a víz már sósabb.
Viselkedés: Nagy testű csapathal, inkább külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő, de élő eleségre is szüksége van.
Szaporítás: Elég könnyű, de csak sós vízben lehetséges.
Medence: Minimum 250 literes
Halnépesség: 250 literre 5-6 hal
Dekoráció: Az akváriumnak legyen nagy vízfelülete, a vízmagasság legyen 20-30 cm. Kialakíthatunk nekik egy homokos száraz felületet is. Az akváriumot jól le kell fedni, mert könnyen kiugranak a vízből. A vizükhöz némi sót is adjunk hozzá, de ne többet 2,5-3%-nál (25-30 g só 10 literenként).
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 7,5-8,5
Keménység: 8-25 NK°
Várható életkor: 6 év
A hal teste hosszúkás, hengeres alakú, a feje lapos és a szemei kiállóak. A hát lapos, a hátúszó kicsi és a farokhoz közel található. A vastag mellúszók evező alakúak. A hát színezete az olívazöldtől a szürkéig, míg az oldala szürkés-sárgától a fehérig változhat, és a megvilágítástól függően enyhén lilás, vagy fehéres színezetű lehet. A szem két részből áll, amit egy vastag biológiai szövet köt össze. Általában a szemük felső része kilóg a vízből, így jól láthatják a rájuk leselkedő ragadozókat. A négyszemű halak jó ugrók. A nemek megkülönböztetése könnyű: a hímeknek gonopodiumuk van, amely jobbra, vagy balra csavarodik, ugyanúgy, mint a nőstények ivarnyílása, tehát a jobbra csavarodó gonopodiumú hím csak a balra csavarodó ivarnyílású nősténnyel képes szaporodni és fordítva. A négyszemű halak 8 hónaposan érik el ivarérettségüket, amikor is 15-20 cm nagyságúak. A terhességi idő kb. 8 hét, ezután a nőstény megszüli az 5-7 cm nagyságú kishalakat. Az ivadékok száma ritkán haladja meg a 15 db-ot. A kishalakat ki kell venni és külön akváriumban érdemes felnevelni, amelyben a vízmagasság 10-15 cm legyen. Az ivadékok élő eleségen tartva gyorsan növekednek. Körülbelül 6 évig élnek.
Rabló fogasponty-Belonesox belizanus
Származás: Közép-Amerika; Mexikó, Nicaragua
Testhossz: hím:12 cm, nőstény: 20 cm
Természetes élőhely: Vizinövényekben gazdag folyóvíz.
Viselkedés: Nagyon agresszív, nem való közös akváriumba.
Táplálkozás: Ragadozó, csak élő halat fogyaszt.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 200 literre 4-5 hal
Dekoráció: Sűrű növényzet.
Hőmérséklet: 25-30 °C
pH: 7-8,2
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 5 év
A Belonesox belizanus megérdemli a "rabló" nevet. Elég vad: természetes élőhelyén, a növények között leshelyet keres magának, onnan lesi egész nap a kicsiny halakat, és persze villámgyorsan el is kapja őket. Ritkán hibázza el. Ha akváriumban tartjuk, problémát okozhat, hogy e falánk állatnak naponta legalább 4-5 élő halra van szüksége. Amikor nagyra tátja a száját, jól láthatók tövisszerű fogai. Óriási falatokat - olykor saját testméretének a felét is - képes megenni. A másik probléma, hogy még egymással is nehezen férnek meg. Ha éhesek, egymást is széttépik. Utodaikat - kb. 100 születhet havonta - felfalják, ezért azonnal ki kell menteni őket előlük. Ezt a ritka halfajt inkább tapasztalt akvaristáknak ajánljuk. Egyébként erősen szűrt vizet (óránként a medence térfogatának háromszorosa) kíván.
Zöld patakpontyocska-Brachyrhaphis roseni
Származás: Közép-Amerika; Costa Rica és Panama
Testhossz: hím: 4 cm, nőstény: 6 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású és gyorsabb folyású folyókban egyaránt megtalálható, legtöbbször a felső és középső vízrétegekben, a part menti sekélyebb részeken.
Viselkedés: Méretéhez képest erős testfelépítésű, és viszonylag agresszív hal, legjobb külön a számukra berendezett akváriumban, vagy hasonló temperamentumú halakkal tartani.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, elfogad szinte minden eledelt, de nagyon kedvelik az olyan élő eleségeket, mint pl. a muslica.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 55 literre 4-5 hal
Dekoráció: Legjobban egy növényes akváriumban érzi jól magát, ahol a nőstények a növények között rejtekhelyet is találnak, és az újszülött kishalak is el tudnak bújni a felnőtt halak elől.
Hőmérséklet: 22-30 °C
pH: 7,2-8
Keménység: 5-20 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A Zöld patakpontyocska – nevével ellentétben - világos barna színű, testén 12 sötét, függőleges sáv húzódik, amely a hímen sokkal jobban látszódik, valamint a farokúszójukon világoskék árnyalatok is megfigyelhetőek. A halak hasi része fehér. Viszonylag ritkán lehet találkozni vele az üzletekben.
A hímek hátúszója vöröses-narancsos színű, amelynek széle fekete, valamint a farokúszón és a hátukon is megtalálható a piros szín. A hímek genopódiuma kétszínű, a felső része fekete, az alsó fele pedig sárga. A nőstények hát- és farokúszójának a széle kékes-fehér.
Szaporításuk viszonylag könnyű, a nőstények kb. havonta 10-25 ivadékot szülnek. A nőstényt célszerű szülés előtt elkülöníteni, hogy a felnőtt halak ne falják föl az ivadékokat, vagy növényekkel sűrűn beültetett akváriumban tartani, hogy a kishalak könnyel elbújhassanak.
Fekete fogasponty-Characodon audax
Származás: Közép-Amerika; Mexikó
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: A Mexikó középső részén található Río Mezquital folyó felső szakasza mentén, a kisebb tavakban és sekély patakokban őshonos.
Viselkedés: A hímek agresszívek egymással, és a nőstényeket is erősen hajtják, ezért legjobb külön a számukra berendezett akváriumban tartani őket.
Táplálkozás: Mindenevő; a természetben vízibolhát, és más apró gerincteleneket eszik, de a fonalas algákat is elfogyasztja. Akváriumban sem válogatós, elfogad szinte minden eledelt, de növényi táplálékra (pl. alga) is szüksége van.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 75 literre 1 hím, és 2-3 nőstény
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, sötét aljzattal, és néhány gyökér. Fontos, hogy legyen elég búvóhely a nőstények számára. A vízmozgás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 20-24 °C
pH: 7-8
Keménység: 6-20 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Többféle színváltozata létezik. A hímek színezete a zöldes-szürkétől a világos barnáig változhat, ami a befogási hely függvénye. Egyes példányok oldalán ezüstös pikkelyek találhatóak, ami többnyire az El Toboso környékéről származó halakra jellemző. Az innen származó hímek háta, és a fejük felső része, valamint a testük alsó része sötétszürke, vagy fekete. A test középső része szintén fekete, de az ezüst pikkelyek hatására rácsmintásnak hat. Az úszóik nagy része szintén fekete színű. Más területekről származó halak úszói vöröses, vagy sárgás színűek, amelyeken néha vastag fekete mintázat található. A Los Pinos-ból származó színváltozat testének hátsó része vöröses színű, míg a fej alsó része, és a mellrész sárga, vagy mély narancssárga. A kifejlett nőstények oldala, a fejük teteje, és a hátuk barnás-zöldes, de egyes színváltozatoknál világos barna. A mellúszó és a farok alatti úszó között egy ék alakú zöldeskék terület húzódik, a hasi rész pedig kékesszürke színű. Testük középső részén egy szabálytalan foltokból álló sáv húzódik, ami ritkán egy teljesen összefüggő vonalat alkot. A Természetvédelmi világszövetség (IUCN) vörös listáján sérülékeny fajként tartják számon.
A megfelelő körülmények között a szaporításuk nem nehéz. A legfontosabb, hogy a hűvösebb vizet kedvelik, ezért figyeljünk rá, hogy a vizük hőmérséklete tartósan ne menjen 24 °C fölé. A nőstény körülbelül 60 naponta 5-10 kishalnak ad életet. Az ivadékokat célszerű külön akváriumban felnevelni.
Félcsőrű csuka-Dermogenys pusilla
Származás: Ázsia; Thaiföld, Malajzia
Testhossz: hím:5 cm, nőstény:6-7 cm
Természetes élőhely: Olyan part menti vizek, ahol az édesvíz és a tengervíz találkozik.
Viselkedés: Csapatban él, s a vízfelszín közelében úszkál .
Táplálkozás: Rovarevő.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 10 hal
Dekoráció: Úszó növényzet.
Hőmérséklet: 25-27 °C
pH: 7-8
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 4 év
Hosszú csőrszerű alsó állkapcsuk elárulja táplálkozási szokásaikat és életmódjukat. Rovarevők, és természetes körülmények között a vízfelszín alatt az apró rovarokra leselkednek. Akváriumban kis legyekkel (drosophilia) táplálkoznak, de megeszik az élő férgeket, a vizibolhát és a szúnyogot is. A pehely formájú mesterséges táplálékot nem fogadják el. Szereti a víz felszínén lebegő növényeket, mert azok rejtekhelyet jelentenek a számára. A hímek igen agresszívak tudnak lenni egymással. A nőstényeknek kevés utódjuk születik (általában 20 körül), de elég nagyok, és ha sok élő eleséget kapnak (sóféreglárvát), hamar megnőnek. Akkor érzik igazán jól magukat, ha egy kicsit sós vízben élhetnek (10 liter vízhez 1 kávéskanál sót számítsunk).
Édesvízi kis tűhal-Enneacampus ansorgii
Származás: Afrika; a Kongó és az Ogave folyók, és ezek torkolatvidéke
Testhossz: 12-15 cm
Természetes élőhely: Ahol a Kongó folyam torkolata igen széles, és érvényesül az Atlanti-óceán árapály hatása.
Viselkedés: Igen lassú mozgásúak, ezért csak magukban tartsuk őket.
Táplálkozás: Csak élő és apró planktonrákokkal táplálhatók!
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 120 literre 4-5 hal
Dekoráció: Növények, amelyek bírják az enyhén sós vizet (10 liter vízhez 1 evőkanál só). Homokos aljzat.
Hőmérséklet: 24-28°C
pH: 7-8
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 10 év
Az akváriumban tartott halak egyik legérdekesebb faja. Bizonyos, hogy minden akvarista megcsodálta már valamelyik állatkert akváriumában vagy szabad tengerben búvárkodva a sok csikóhalfaj valamelyikét. Hosszú, megnyúlt farkukkal tengeri növényekbe, korallágakba kapaszkodnak, és kis úszóik gyors forgatásával, félkör alakú hátúszójuk lebegtetésével változtatják helyüket. A csikóhalak — jelenlegi ismereteink szerint — mind sós vízben élnek, és legközelebbi rokonaik többsége, a tűhalak is. A hurkapálcára emlékeztető gyűrűstestű halak a hosszú szálú növények között érzik jól magukat.
Csőrszerűen megnyúlt szájuk alkalmatlan nagyobb eleség elfogyasztására.
Fejük megnyúlt csikófej, csőrszerű szájjal. Színűk szürkétől a sötétbarnáig, enyhén márványos, hasrészük világosabb, esetleg rozsdavörös. Szemüktől sugaras fekete csíkok mennek szét, szabályos formában. A nemek színről, formáról történő megkülönböztetése nem lehetséges.
Szaporodáskor az akvárium szabad területén körbe-körbe úszkálnak, miközben egy fekvő "S" alakot vesznek fel. Szaporodásuk mint a csikóhalaké, a legérdekesebb. Ikrarakók. A kloáka alatt két oldallebennyel költőtáskájuk van a hímeknek. A nőstény iderakja le ikráját, azokat a táskalebenyek becsukása után a hím hordja. Itt fejlődnek ki a kis tűhalak. Az ivadékok teljesen kifejlődve, innen úsznak ki. Az ivadékot hordó kövérebb egyedek tehát biztosan hímek. Az ivadékok száma 15-30, amelyek 20-25 mm hosszúak, alig vastagabbak egy hajszálnál, amelyre a fejnél csomót kötöttek. Igen apró eleség kell felnevelésükhöz, de az élmény kárpótlást nyújt a ráfordított munkáért. Az ivadékokat nem bántják, így azok a közös medencében maradhatnak szüleikkel.
Szúnyogírtó fogasponty-Gambusai affinis
Származás: Észak-Amerika; USA, Kelet-Texastól Alabamáig
Testhossz: hím:3,5 cm, nőstény:6 cm
Természetes élőhely: Nyugodt, vizinövényekben gazdag, vizek.
Viselkedés: Ajánlott egyfajos medencében tartani, vagy más nagyobb halakkal, melyeket nem tud érdemben bántani. Előfordulhat agresszió más fajokkal szemben, ami gyakran úszócsipkedésben nyilvánul meg.
Táplálkozás: Ragadozó, kedveli a szúnyoglárvát.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 35 literre 4-5 hal
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, sok búvóhellyel a kishalak számára.
Hőmérséklet: 21-26 °C
pH: 6-8
Keménység: 4-19 NK°
Várható életkor: 4 év
Szúnyogirtás céljából mesterséges telepítések révén sokkal szélesebb körben elterjedt. Így Magyarországon Hévízen és a miskolctapolcai tóba is telepítettek belőlük. A nőstény a guppi nőstényéhez hasonló. A hím háta olajbarna, az oldalak kéken irizálóak. Egyes hímek törzsén fekete foltok vannak, a hát-és a farokúszó feketén pontozott. A gonopódium hossza megegyezik a fej hosszával. Rendkívül szívós, ellenálló faj. Még a fagypont körüli vízhőmérsékletet is elviseli, de jól érzi magát 28-30 °C-os vízben is. A víz minősége iránt igénytelen. Kedvenc tápláléka a szúnyogálca, amelyből saját testsúlyával azonos mennyiséget is képes egyszerre elfogyasztani. A természetben csak áprilistól októberig szaporodik. Az akváriumban egész éven át 5-7 hetenként ellenek a nőstények. Érdekes jelenség, hogy a vad populációban a nőstények száma sokszorosa a hímekének. A nőstény megeheti saját ivadékait, ezért tenyésztéskor használjunk szülőketrecet, vagy telepítsünk dús növényzetet. Az ivadék gyors fejlődésű, és 3 hónapos korra már ivarérett lehet. A Gambusia affinis holbrookit régebben külön fajnak tekintették, újabban azonban a G. holbrooki az affinis erősebben pigmentált változatának tekintendő. Az akváriumokban ez utóbbi változat elterjedtebb.Sajnálatos, hogy medencéinkből ez az érdekes faj jelenleg teljesen eltűnt.
Izzószemű girardinus-Girardinus falcatus
Származás: Közép-Amerika; Kuba
Testhossz: hím:4 cm, nőstény:6-7 cm
Természetes élőhely: Tócsák, tavak, nyugodt vizek.
Viselkedés: Békés
Táplálkozás: Mindenevő, igénylik a növényi eredetű táplálékot is.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 3-5 hal
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, sötét aljzattal.
Hőmérséklet: 24-30°C
pH: 7-7,5
Keménység: 12-16 NK°
Várható életkor: 3-4 év
A test üvegszerűen áttetsző, enyhén sárgás árnyalatú. A halfaj különleges dísze a szem íriszének világító zöld fénye, különösen felülről jövő világítás és sötét háttér esetén. A hímekre a rendkívül fejlett és hosszú gonopódium jellemző.Tenyésztésük során a nőstények 23-25 °C-os vízhőmérséklet mellett igen tág határok között szültek. Előfordultak 3 és 5 hetes időközönként is szülések. E halfaj esetében az ívási folt nem látszik, és így a szülés egyik biztos előrejelzőjére sem számíthatunk. Az ivadékok száma 5-25 db között változik. Az újszülöttek igen nagyok, és azonnal mutatják a zöld szemíriszt.A tenyésztés során komoly nehézséget okoz az, hogy az ivadékok között igen kevés a normális ivarjelleget mutató hím. Ennek okát mindmáig nem sikerült megbízhatóan tisztázni.
Fémes fogaspontyocska-Girardinus metallicus
Származás: Közép-Amerika; Kuba
Testhossz: Hím: 3-4 cm, nőstény: 7 cm
Természetes élőhely: Vizinövényekben gazdag tócsák, pocsolyák.
Viselkedés: Békés, hierarchikus csapatokban él .
Táplálkozás: Mindenevő.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 70 literre 5-7 hal
Dekoráció: Úszó, lebegő növények.
Hőmérséklet: 23-27 °C
pH: 6-8
Keménység: 8-20 NK°
Várható életkor: 3-4 év
Bár a Giradinus metallicusok nem különösebben színesek, mégis magukra vonják a tekintetünket, különösen azok a fekete, tenyésztett példányok, melyeknek igen hosszú a gonopodjuk (a nemi szervvé alakult farok alatti úszóhuk), s a hátukon, meg a két oldalukon fekete folt van. Ez a békés természetű kis elevenszülő fogasponty jól érzi magát egy közös akváriumban. De akkor van igazán otthon, amikor a saját nemzetségéhez tartozó halakkal lehet együtt. Ha változatos, zöldnövény-félékkel is gazdagított eleséget kap, hamar világra hozza az első ivadékokat. Ezek nagyon hamar felnövekednek, a szülők se jelentenek fenyegetést, ugyanis nem falják fel őket. Nemi érésük is korán kezdődik, ilyenkor külön kell választani a hímeket a nőstényektől, hogy elkerülhessük a túl korai szaporodást. A jó szűrés - óránként a medence térfogatának kétszerese - nagyon fontos.
Törpe-fogasponty-Heterandria formosa
Származás: Észak-Amerika; Dél-Karolina és Florida
Testhossz: hím:2 cm, nőstény:3-3,5 cm
Természetes élőhely: Nyugodt vizek, sűrű növényzettel.
Viselkedés: Nagyon békés természetű halfaj.
Táplálkozás: Mindenevő, igénylik a növényi eredetű táplálékot is.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 25 literes
Halnépesség: 30 literre 3-5 hal
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium.
Hőmérséklet: 20-26 °C
pH: 7-8
Keménység: 9-19 NK°
Várható életkor: 3 év
Az akváriumban gondozott halfajok legkisebbje. A törzs alapszíne barna, a has felé világosodó. A test hossztengelye mentén sötét csík látható, amelyhez derékszögben kilenc harántcsík csatlakozik A hát és a farok alatti úszó tövét egy-egy fekete folt díszíti. Csak hasonló nagyságú halfajokkal tartsuk együtt. Akváriumi tartásánál, amivel együtt gyakran tenyésztése is jár, ügyeljünk arra, hogy mindig több hímet tartsunk, mint nőstényt, a sikeres szaporítás érdekében. 1 nőstényre 2 hímet nyugodtan számolhatunk, de ha sokalljuk a dupla mennyiséget, akkor 2 nőstény 3 hím arányban is jó lehet.A nőstény két héten keresztül naponta 1-2 ivadékot szül, összesen 25-30 db-ot egy-egy ciklusban. A nőstényeket növényekkel sűrűn telepített medencébe tegyük ki szülni, és az ivadékot naponta halásszuk át egy külön ivadéknevelő medencébe.
Feketehasú limia-Limia melanogaster
Származás: Közép-Amerika; Jamaica, Haiti
Testhossz: hím: 5 cm, nőstény: 6 cm
Természetes élőhely: Kisebb patakok.
Viselkedés: Békés csapathal, más kis testű, hasonló igényű halakkal jól együtt tartható.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, elfogad szinte minden eledelt, de növényi táplálékra (pl. alga) is szükségük van.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 70 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Legjobban egy növényes akváriumban érzi jól magát, de elegendő szabad térnek is rendelkezésre kell állni az úszáshoz. Telepítsünk vízfelszínen úszó növényeket is a medencébe.
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 7,5-8,5
Keménység: 15-30 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A Feketehasú limia teste ezüstös szürke, kissé kékes árnyalattal. Mindkét nem testének hátsó részén 5-8 halvány, függőleges csík található. A hím hátúszója fakó sárga, amelyen két fekete, vízszintes sáv fut, egy a szélén és egy a tövénél. A nőstény hátúszója átlátszó, és csak a tövénél található csík. A hím farokúszója narancssárga, függőleges fekete szegéllyel. A hímeknek gonopodiuma van, ami a módosult farok alatti úszó, ezen kívül kisebb testűek és karcsúbbak, mint a nőstények. A nőstények kevésbé színesek, viszont a hasi részen egy nagyobb fekete folt díszíti testüket. Sajnos csak ritkán beszerezhető faj. A Limia melanogaster szaporítása más elevenszülőkéhez hasonlóan elég könnyű. A hímek erősen hajtják a nőstényeket, ezért a szaporító medencének viszonylag nagynak kell lennie, amit sűrűn ültessünk be növényekkel, hogy legyen elég búvóhelye a nőstényeknek. A Limiák könnyen összeívhatnak nem csak más Limiákkal, de akár Poeciliákkal is, ezért csak egyfajta elevenszülőt tartsunk egy akváriumban. A szülők ritkábban eszik meg utódaikat, ezért akár bent is lehet hagyni őket a medencében. A nőstény 4-6 hét terhesség után 20-50 ivadéknak ad életet. A kishalak elég nagyok ahhoz, hogy frissen kelt sórákot, vagy porrá tört szárított eleséget adjunk nekik. Néhány hónap alatt alakul ki felnőtt kori színezetük.
Feketesávos limia-Limia nigrofasciata
Származás: Közép-Amerika; Haiti
Testhossz: hím:4-5,5 cm, nőstény:4-6 cm
Természetes élőhely: Vizinövényekben gazdag pocsolyák, folyóvizek.
Viselkedés: Békés
Táplálkozás: Mindenevők
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 100 literre 8 hal
Dekoráció: Úszó, lebegő növények
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 7-8
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 3 év
A hímek csodaszép fémes csillogású testét 7-9 erősen elütő fekete csík díszíti. Egész nap udvarolnak a nőstényeknek, melyek a hátúszójukat úgy szét tudják teríteni, akár egy pompás legyezőt. Később, a korral, ezek egy jellegzetes púppá válnak. Ha azt akarjuk, hogy jól érezzék magukat, sokkal több nőstényt kell az akváriumban tartani, mint hímet. A Poecilia nigrofasciata minden eleséget elfogad és nagyon jól tartható egy közös akváriumban. Viszont nagyon kényes a víz minőségére, ezért figyeljünk a szűrésre (oránként a medence térfogatának háromszorosa legyen), és rendszeresen cseréljük a vizet. A nőstény általában 30 - elég nagy, 1cm-es - utódokat hoz a világra, melyeket a szülők, ha jól tápláljuk őket, nem falnak fel. Úgy tűnik, hogy a fiatalok nemét befolyásolja, hogy a megtermékenyítés pillanatában milyen a medence vizének pH-ja, ezért igyekezzünk a pH értéket 7 közelében tartani, hogy kiegyensúlyozott legyen a nemek aránya.
Kubai limia-Limia vittata
Származás: Közép-Amerika; Kuba
Testhossz: hím: 6-7 cm, nőstény: 10 cm
Természetes élőhely: Kisebb tavak és patakok lakója, de előfordul a part menti félsós lagúnákban és mangrove mocsarakban is.
Viselkedés: Békés csapathal, egy társas akváriumban hasonló igényű halakkal jól együtt tartható.
Táplálkozás: Mindenevő; a természetben férgeket, ízeltlábúakat és rovarokat eszik, de növényi táplálékra (pl. alga) is szüksége van. Akváriumban a száraz tápokat is elfogadja.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 70 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Legjobban egy növényes akváriumban érzi jól magát, de elegendő szabad térnek is rendelkezésre kell állni az úszáshoz. Vizükhöz adhatunk némi sót is: 1 teáskanál sót 5 literenként, vagy tarthatjuk őket brakkvízben is.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 7-8,2
Keménység: 25-30 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A Kubai limia teste a hátánál kékesszürke, az oldalán ezüstös színű, míg a hasi részen fehér. Oldalukon egy halványabb vízszintes csík húzódik, és szabálytalan alakú kékes-feketés foltok díszítik. A hímek hát-, és farkúszója sárgás színű, amelyen kékesfekete foltok látszanak. A nőstények úszói átlátszóak, valamint egy sárgás, vagy narancsos folt található a végbélnyílásuknál. Színeik egyre szebbek lesznek, ahogy öregszenek. A hímeknek ún. gonopodiuma van, ami a módosult farok alatti úszó, ezen kívül kisebb testűek és karcsúbbak, mint a nőstények. A nőstények szinte kétszer akkorák, mint a hímek. Ha nagyobb csapatban tarjuk őket, akkor a hímek között erősorrend alakul ki, és az alfahím lesz a legszínesebb, és a legnagyobb, a sárga színezet gyakran csak az alfahímen jelenik meg. Megfigyelések szerint a vadon élő halak nem annyira „színesek”, mint az akváriumi egyedek.A Limia vittata szaporítása más elevenszülőkéhez hasonlóan elég könnyű. A hímek szaporodáskor hajtják a nőstényeket, de nem annyira, mint más elevenszülők hímjei. A Limiák könnyen összeívhatnak nem csak más Limiákkal, de akár Poeciliákkal is, ezért csak egyfajta elevenszülőt tartsunk egy akváriumban. A rendszeresen etetett szülők ritkábban eszik meg utódaikat, ezért akár bent is lehet hagyni őket a medencében. A nőstény 4-6 hét terhesség után 20-50 ivadéknak ad életet, de egy nagyobb nőstény akár 100 fölötti ivadékot is szülhet egyetlen alkalommal. Az ivadékok általában az alsó régiókban mozognak, míg a felnőtt halak a víz felső rétegében úsznak. A kishalaknak már a kezdetektől megvan a foltos mintázatuk, és elég nagyok ahhoz, hogy frissen kelt sórákot, vagy vágott tubifexet adjunk nekik. Ilyen táplálék mellett elég gyorsan nőnek.
Elegáns fogaspontyocska-Neoheterandria elegans
Származás: Dél-Amerika; Columbia
Testhossz: hím:2 cm, nőstény:2,5 cm
Természetes élőhely: A Rio Truando folyóban, általában a sekély, vízinövényekkel sűrűn benőtt részeken.
Viselkedés: Békés természetű, de félénk halacska, ezért érdemes más hasonló méretű halakkal társítani (például törpe fogasponty, törperazbóra, sarlófoltos páncélosharcsa).
Táplálkozás: Mindenevők, apró élő eleségekkel - elsősorban frissen kelt sórákkal - és poreleségekkel jól tarthatók.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 30 literre 2 pár
Dekoráció: Finom levelű növényekkel sűrűn beültetett medence. Fontos, hogy vizük tiszta és oxigéndús legyen.
Hőmérséklet: 24-30 °C
pH: 7-8
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 3 év
Az Elegáns törpefogaspontyocska a természetben nagyon ritka. A hal testének első fele inkább zöldes-barna színű, de a hátsó részen gyönyörű tigris mintázatú, fekete és arany függőleges csíkok borítják. A hátúszó alatti csík megvastagodott, szinte ék alakú és körülötte arany színű. Egyes egyedeknél ez vörös, vagy sötétbarna színű. A páratlan úszók gyarkran sötét barna vagy arany színűek és a széleiken kékek. Kedvelik a melegebb vizet, ezért figyeljünk, hogy akváriumukban ne csőkkenjen a vízhőmérséklet 24 °C alá, ezenkívül ellentétben sok elevenszülővel jól bírják a lágyabb vizet is.A hímeknek módosult farok alatti úszója, ún gonopodiuma van, ezenkívűl színezetük élénkebb és testük rövidebb és karcsúbb, mint a nőstényeké. A tenyészhalaknak ívás előtt adjunk jó minőségű élő eleségeket és akkor a szaporodással nem lesz problémánk. A nőstény 1 hónapos periódus alatt 3-4 naponta hoz világra 1-4 utódot. Az ivadékok viszonylag kicsik, testük 2-3 mm hosszú, etetésük papucsállatkával, vagy más nagyon apró élő eleséggel megoldható. A szülők ritkán eszik meg a kicsiket.
Indonéz félcsőrű csuka-Nomorhamphus liemi
Származás: Ázsia; Celebesz-szigetek, Indonézia
Testhossz: hím:6 cm, nőstény:8-9 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású tiszta vizek .
Viselkedés: Társas, társaságkedvelő. A vízfelszín közelében úszik.
Táplálkozás: Természetes környezetben rovarevő, akváriumban mindenevő.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 5-6 hal
Dekoráció: Úszó, lebegő növények.
Hőmérséklet: 22-27 °C
pH: 6-8
Keménység: 5-12 NK°
Várható életkor: 2-3 év
A Nomorhamphus liemit éppúgy, mint a Dermogenys pusillust az ún. félcsőrös csukafélék közé sorolják, az alsó ajak meghosszabodása miatt. Egyes specialisták azt állítják, hogy az alsó állkapocs kinövése mely egy kis ágacskát utánoz, azért alakult ki, hogy a vízfelszínre tolva a Nomorhamphus liemi ingerelhesse kedvenc zsákmányait, a kis rovarokat. Ha akváriumba kerül, minden eleséget - a szárított pelyheket is - elfogad. A rokonaival jó kapcsolatban van, de nem ajánlatos nagyon kicsi halak közé ereszteni, mert azokat esetleg tévedésből tápláléknak nézi. A nőstény 30-60 naponként hoz utódokat a világra: nem sokat, előfordul, hogy még tizet sem, viszont nagy, 2cm-es példányokat. Ezeket gyorsan el kell távolítani a falánk szülők közeléből. A szürés óránként a medence térfogatának kétszerese legyen.
Guatemalai fogaspontyocska-Phallichthys amates
Származás: Közép-Amerika; Guatemala, Panama, Honduras
Testhossz: hím: 3-4 cm, nőstény: 5-6 cm
Természetes élőhely: Állóvizekben, és kisebb lassú folyású folyókban.
Viselkedés: Békés halacska, társas akváriumba hasonló igényű halakkal jól tartható. Nagyon békés, kistermetű halfajokkal társítsuk. Remek választás egy kisebb akváriumba kezdőknek.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, elfogad szinte minden eledelt, de növényi táplálékra (pl. alga) is szükségük van.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Legjobban egy növényes akváriumban érzi jól magát, de elegendő szabad térnek is rendelkezésre kell állni az úszáshoz. Kedveli a hínárokat és egyéb vízfelszínen úszó növényeket.
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A Guatemalai pontyocska teste szürkés színű, enyhe kékes árnyalattal, amelyen 6-8 sötét függőleges csík található. A hímek hátúszójának szegélye fekete. A nőstények hátúszóján is megtalálható ez a csík, de kissé halványabb. Mindkét nem szemén egy fekete csík fut keresztül és a kopoltyúfedőjük kékes-zöldes csillogású. A hímeknek gonopodiuma van, ami a módosult farok alatti úszó, ezen kívül kisebb testűek és karcsúbbak, mint a nőstények. A hímek gonopodiuma feltűnően hosszú, akár a farok tövéig is elérhet. Létezik egy alfaja is a Phallichthys amates pittieri, amelynek teste kissé hosszabb, hátúszója narancssárga színű, de nem található a hátúszójukon fekete szegély. A Phallichthys amates szaporítása más elevenszülőkéhez hasonlóan elég könnyű. A nőstény kb. 4-5 hetente 10-80 ivadékot szül, amely függ a nőstény méretétől is. A kishalakat célszerű külön akváriumban nevelni, mert a szülők levadászhatják őket. A hímek 6 hónaposan korukra érik el az ivarérettséget, míg a nőstények csak 1 évesen.
Januári fogaspontyocska-Phalloceros caudimaculatus
Származás: Dél-Amerika; Brazília, Paraguay, Uruguay
Testhossz: hím: 2,5-3 cm, nőstény: 5-6 cm
Természetes élőhely: Vízinövényekkel sűrűn benőtt trópusi folyók, patakok és tavak. Képes az enyhén sós brakkvízben is megélni.
Viselkedés: Békés, társas akváriumba való aktív hal. Ne tartsuk hosszú úszójú halakkal, mert megcsipkedheti azokat.
Táplálkozás: Mindenevő; alapvetően növényi táplálékot fogyaszt, de megeszi a száraz tápokat is.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 60 literre 5-6 hal
Dekoráció: Növényekkel teleültetett medencébe való. Az aljzatnak használjunk apró kavicsot. A vízáramlás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 20-24 °C
pH: 7-8
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Ez az apró elevenszülő halacska alakjában és méretében is nagyon hasonlít a Gambusia holbrooki-ra, de a mintázata más. Többféle színváltozata ismert. Az alapváltozatnál a test sárgás színű, és csak 1-2 nagyobb fekete folt található a testen a hátúszó vonalában. Egy másik színváltozat a Phalloceros caudimaculatus reticulatus-nak a teste ezüstös színű, gyakran sárgás beütéssel, és a hímeken véletlenszerűen szétszórt apró fekete pöttyök és foltok találhatóak. A nőstényeken kevesebb pötty található, és testük nagyobb is.Nagyon szívós halak, sokféle vízhez képesek alkalmazkodni. Dél-Ausztráliában és sok más helyen a világon, abban a téves hitben telepítették be sok folyóba, hogy majd elpusztítja a szúnyoglárvákat, de mivel inkább növényi táplálékot fogyaszt, ezért erre a feladatra nem vált be és sok helyen a natív halakat is kiszorította élőhelyükről.A hímek farok alatti úszója ún. gonopodiummá módosult. Nagyon szapora hal, a nőstény 3-4 hetente 10-50 utódnak ad életet. Ha a szülők jól tápláltak, akkor nem bántják az ivadékokat. A kishalak a legtöbb esetben összegömbölyödve hagyják el a nőstény testét, és a medence aljára süllyednek majd kb. 1 óra múlva kezdenek csak el úszni.
Yucatáni fogasponty(Black molly)-Poecilia sphenops
Származás: Egyesült Államok,Mexikó, Észak- Közép- és Dél-Amerika
Testhossz: hím:6-7 cm, nőstény:8-9 cm
Természetes élőhely: Meleg, enyhén brakkvizes zónák .
Viselkedés: Békés
Táplálkozás: Természetes környezetben algabázisú, akváriumban mindenevő.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 90 literes
Halnépesség: 100 literre 6-8 hal
Dekoráció: Úszó, lebegő növények.
Hőmérséklet: 25-28 °C
pH: 7,5-8,2
Keménység: 11-30 NK°
Várható életkor: 4 év
A Poecilia sphenops talán a legtörékenyebb mollyfaj. Egy cseppet sem könnyű vele bánni, mert vad és félénk, s elég, ha elmegyünk az akvárium mellett, máris menekül. Ugyanakkor mégis szeret együtt élni más hozzá hasonló halakkal. Meleg és kicsit sós vizet szeret, és akkor érzi igazán jól magát, ha vannak körülötte lebegő növények, tüskéshínár (Najas najas) vagy érdes tócsagaz (Ceratophyllum demersum), és növényalapú táplálékhoz juthat. A jó szűrésre szükség van (óránként a medence térfogatának háromszorosa). Változattól függően a nőstény havonta hozza világra kicsinyeit, változó mennyiségben. Ezek gyakran nagyok és kevesen vannak, mint pl. a blackmollyk esetében, de más mollyváltozatoknál nagy számban jönnek világra. Ha elég sóféreglárvát kapnak, nagyon hamar megnőnek, de lemaradnak a növekedésben, ha nem kapnak naponta többször is enni.
Vitorlás fogaponty-Poecilia velifera
Származás: Közép-Amerika; Mexikó
Testhossz: hím:12-15 cm, nőstény:18-20 cm
Természetes élőhely: Nem túl mélyen, ahol a víz még elég meleg, enyhén sós brakkvizekben .
Viselkedés: Békés, csak a felnőtt hímek civakodnak néha.
Táplálkozás: Természetes körülmények között csaknem teljesen vegetáriánusok, de akváriumban mindenevők.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Olyan növények, melyek bírják a meleget és a kissé sós vizet.
Hőmérséklet: 27-29 °C
pH: 7,5-8,5
Keménység: 13-19 NK°
Várható életkor: 4-5 év
A Poecilia velifera olyan különleges körülményeket követel, hogy nem lehet közös akváriumban tartani. Nagyon meleg, nagyon oxigéndús és enyhén sós vizet szeret (egy kávéskanál só 20 liter vízhez), ráadásul mindig találnia kell az akvárium falán elég algát, amivel kiegészíti a menüjét. Ez a csodaszép hal optimális környezetben nagyra megnő. Nagyon sérülékeny és könnyen megbetekszik. Szerencsére már keresztezik közeli fajokkal (Poecilia latipinna és Poecilia sphenops), úgyhogy ma már egy hozzá nagyon hasonló, sokkal ellenálóbb, de valamivel kiesebb változat is kapható. Biztosítani kell számára a növényi eredetű eleséget, különben a nem kellően erős levelű vízinövényeket elfogyasztja. Megfigyelhető, hogy az akváriumban tenyésztett ivadékoknál gyakran kisebb számban fejlődik ki a vitorlás hátúszó. Változatos táplálékot és elég nagy medencét kell számukra megteremteni, és így növelhető a fejlett úszójú példányok száma. Ha rosszul érzi magát, rángatózó, kígyózó mozgást végez.
Fénylőszemű priapella-Priapella intermedia
Származás: Közép-Amerika; Mexikó
Testhossz: hím:5 cm, nőstény:7 cm
Természetes élőhely: Növényzettel sűrűn benőtt vizek.
Viselkedés: Általában ideges természetűek, melyet a csapatban való tartás mérsékel.
Táplálkozás: Mindenevő, igénylik a növényi eredetű táplálékot is.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 60 literre 4-5 hal
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium.
Hőmérséklet: 25-28 °C
pH: 7-8
Keménység: 9-19 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A hal alapszíne sárgás olajzöld. A szem írisze csillogó, kékeszöld ragyogású. Az úszók fehéren szegélyezettek. Szépségük különösen csapatban érvényesül. Tartásukhoz viszonylag sok helyet, oxigénben dús vizet igényelnek. Kerülni kell a gyakori és hirtelen fényváltoztatásokat is, mert ez halaink sérüléséhez vezet.
Tenyésztésük viszonylag nehéz. A nőstények ívási foltja kicsi és szabad szemmel alig kivehető. Egy nőstény csupán igen kevés, 6-20 ivadékot szül. Az ivadékok igen nagyok. Szüléshez a nőstényt ne vegyük ki abból a medencéből, amelyben tartjuk (ellentétben a többi elevenszülő fajjal, melyeknél a nőstényeket külön szülőakváriumba kívánatos áttelepíteni). Gyakori a halva született ivadék. Ezek számát a tenyészállatok Drosophilával történő etetésével csökkenteni lehet. 24-26 °C-os vízhőmérséklet mellett a nőstények 4-6 hetente szülnek. E szép halfaj szélesebb körű elterjedése indokolt lenne.
|