Csigaevő csiga-Anentome helena
Származás: Délkelet-Ázsia, Indonézia, Thaiföld, Malajzia
Testhossz: 1,5-2 cm
Természetes élőhely: Folyók és tavak homokos részein.
Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja, viszont minden más kisebb testű csigát megtámad és elpusztít.
Táplálkozás: Ragadozó, más csigákat eszik, de a száraz haleledelt is megeszi.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 30 literre 5 csiga
Dekoráció: Kedveli a homokos aljzatot és az erősebb áramlásokat.
Hőmérséklet: 23-27 °C
pH: 7,2-8
Keménység: 8-15NK°
Várható életkor: 2-5 év
A csigaevő csiga háza sárgás színű, amin sötétbarna spirális csíkok futnak. Háza erősen bordázott. A csiga teste szürkés-zöld. Könnyen tarthatóak akváriumban, általában a homokos aljzatba ássák be magukat. Az akvaristák körében egyre népszerűbbek, mert nagyon dekoratívak és jól kordában tartják a többi kistestű csigát.A csigaevő csigák nem hermafroditák, tehát szaporodásukhoz kell nőstény és hím is, ezért célszerű többet tartani belőlük, hogy biztosan legyen mindkét nemből. Ezek a csigák könnyen szaporíthatóak, csak nagyon kevés petét raknak, és gyakran azt is megeszi a többi akváriumlakó. Szaporodáskor általában az aljzaton összetapadnak, ami órákig is eltarthat, és ilyenkor gyakran több csiga is összetapad. A petéiket egyesével rakják le általában valamilyen keményebb tereptárgyra. A peték csak nagyon lassan kelnek ki, és ezután a kiscsigák beássák magukat a homokba, akár több hónapra is.
Pagoda csiga-Brotia pagodula
Származás: Délkelet-Ázsia, Thaiföld
Testhossz: 5-8 cm
Természetes élőhely: A Moei Folyó gyors folyású szakaszai, Thaiföld és Myanmar (Burma) határán.
Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja, társas akváriumba való csiga. Ne tartsuk agresszív halakkal, amelyek megtámadhatják.
Táplálkozás: Mindenevő, elsősorban azonban növényi táplálékot igényelnek, pl. alga, rothadt növényi részek, főtt spenót. Megeszik a haltápot is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 45 literes
Halnépesség: 55 literre 5 csiga
Dekoráció: Kedveli a homokos aljzatot és az erősebb áramlásokat, valamint az oxigéndús vizet. Nagyobb kövekkel dekorálhatjuk az akváriumot.
Hőmérséklet: 20-26 °C
pH: 6,5-8
Keménység: 5-30 NK°
Várható életkor: 2-5 év
A Pagoda csiga háza kúp alakú, amelyen tüske szerű kinövések találhatóak. Háza általában 6-8 gyűrűből áll. A házuk színe a sötét barnától a sárgáig változhat. A csiga testének színe az egyszínű sötét szürkétől egészen a világos sárgáig változhat, amelyen narancssárga pöttyök találhatóak. Feje ormányszerű. Ha nem kapnak elég növényi táplálékot, akkor az akváriumi növényeket is megrágják. Eleinte félénkek, de ha rendszeresen kapnak eleséget, akkor hamar megbarátkoznak új helyükkel és napközben is aktívan legelik az algát a keményebb tereptárgyakról. Az idősebb csigák kevésbé aktívak, mint a fiatalok. Természetes élőhelyén trópusi éghajlat van, ahol az átlaghőmérséklet 27 °C körül alakul, de a csigák inkább a hűvösebb hegyi régiókat kedvelik.
Elevenszülők, de a nemek megkülönböztetése nehéz. Ezért célszerű több példányt is tartani belőlük, hogy biztosan legyen hím és nőstény is a csapatban. Az ivadékok száma kevés, a nőstény maximum 50 kiscsigát szül (egyes források szerint évente csak egyszer szülnek), amelyek mérete 3,5-6 mm.
Maláj tornyoscsiga-Melanoides tuberculata
Származás: Dél-Ázsia
Testhossz: 3 cm
Természetes élőhely: Trópusi és szubtrópusi vidékeken Afrikától egészen Délkelet-Ázsiáig.
Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja. Csigaevő halakkal ne tartsuk.
Táplálkozás: Akváriumi maradékokat, algákat eszik, a talajban kutat eleség után.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 10 literes
Halnépesség: 10 literre 3-4 csiga
Dekoráció: A növényeket nem bántják, a talajban élnek, ezért megfelelő talajvastagságról gondoskodni kell.
Hőmérséklet: 16-27 °C
pH: 6-8,5
Keménység: 7-20NK°
Várható életkor: 1 év
A Maláj tornyoscsiga háza hosszúkás, spirális alakú, általában 5 ilyen spirállal. A csigaház színe világosbarna, vörösesbarna pöttyökkel, amik spirálisan húzódnak a házon. A Maláj tornyoscsiga bármely akvárium számára hasznos lehet, hiszen nem rágja meg a növényeket egyáltalán, ugyanakkor a táplálék után kutatva a talajt túrja át, így átszellőzteti azt. Ez rendkívül jó hatással van a növényes akváriumokban a növények gyökérzetének a növekedésére. Éjszakai állatok, általában ritkán látni őket napközben, mert beássák magukat a talajba, gyakran csak a talaj mozgása látszik, onnan lehet tudni, hogy ott egy Maláj tornyoscsiga dolgozik. Természetesen nem hagyatkozhatunk csak a csigákra a talaj tisztításakor, érdemes a mulmot rendszeresen leszívni. Tartáshoz inkább lúgos, keményebb vizet használjuk, mert a savas víz megrongálhatja a házukat.
A Maláj tornyoscsiga elevenszülő, tehát nem rak petéket. Nagyon gyorsan elszaporodhat, ebből az látszik, hogy vagy túl sokat etetünk, vagy ritkán tisztítjuk az aljzatot. A magasabb vízhőmérséklet is hozzájárulhat a túlszaporodáshoz.
Alma csiga-Pomecea bridgesii
Származás: Dél-Amerika
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású vagy állóvizek, mocsarak.
Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja. Csigaevő halakkal ne tartsuk.
Táplálkozás: Növényeket és akváriumi maradékokat fogyasztanak, de megeszik a haleledelt is.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 50 literre 4-5 csiga
Dekoráció: Az akváriumukat mindenképpen le kell fedni, mert kimászhatnak. A növényeket lerághatják.
Hőmérséklet: 18-28 °C
pH: 7,6-8,4
Keménység: 7-20NK°
Várható életkor: 2-3 év
Az Rejtélyes almacsiga különösen kedvelt csiga az akvaristák között. Nagyon sok színváltozata létezik, nálunk a leggyakoribb a sárga színű, de létezi kék, és csíkos is. Fején két pár tapogató van, ezek alatt találhatók a szemek. A légzőcsövük 5-6 cm hosszú, amelyet a vízből kidugva lélegeznek. Agresszív, vagy csipkelődős halakkal (amelyek megcsipkedhetik a tapogatóikat), ne tartsuk, mert ez a csigák pusztulásához vezethet. Az almacsigáknak kopoltyúja és tüdeje is van, ez is jól mutatja alkalmazkodóképességüket, de szükségük van a légköri levegőre, mert a víz alatt megfulladnak, ezért az akvárium tető és a vízszint között hagyjunk kb. 10 cm-t. Az almacsiga kis medencékbe, és növényes akváriumokba nem való, mivel a növényeket lerágják. Sok akváriumban pont a túlszaporodása jelent gondot. Garnélás akváriumban még probléma lehet, hogy a csiga megeszi a rákok elől az eleséget, ezért ilyen akváriumba se tartsunk almacsigát. Mivel a csigáknak kalciumra van szükségük, hogy házukat felépítsék, ezért inkább keményebb vízben tartsuk őket.Az Rejtélyes almacsiga ivaros szaporodású, általában az akvárium vízszintje fölé (akvárium üveg, növények levele) rakja le petéit. A nőstény a tojásokat egyenként rakja le és erősíti őket egymáshoz egy szilárd csomóba. A tojások a lerakáskor puhák és tejszínűek, de néhány órán belül megkeményednek. Fontos, hogy a peték ne száradjanak ki, de ne is fedje őket víz, mert a kis csigák megfulladnak. A kis almacsigák 10-12 nap alatt kelnek ki, és a vízbe beleesve kezdik meg életüket. Mivel sok hal megeszi a csigákat, ezért áttehetjük őket egy külön akváriumba, ilyenkor egyszerűbb a tojáscsomót áthelyezni, mint a kis csigákkal bajlódni. Kikelés után algát és táplálékmaradékokat esznek.
Süncsiga-Clithon corona
Származás:Indonézia,Délkelet-Ázsia,Fülöp-szigetek
Méret:1,5-2cm
Viselkedés:Békés a halakat nem bántja,folyótorkolatokban él,ahol az édesvíz keveredik a tenger vízzel.
Táplálkozás:Növényevők, kizárólag algákat és a tereptárgyakra rakódott biofilmet esznek. Kiegészítés képpen adhatunk nekik spirulina tablettát és forrázott zöldségeket is. Az akváriumi növényeket nem bántják.
Szaporodás:Akváriumban szinte lehetetlen szaporítani.
Medence:Min 40L
Halnépség:40L re 5-6 csiga.
Hőmérséklet:18-27°C
pH: 7,2-8
Keménység: 8-15 NK°
Várható életkor: 5-10 év
Megjegyzés: Sokféle színváltozata létezik, ami a származási helytől függően más és más. Gyönyörű fekete, barna és sárga sávos, csavaros mintázata van. Ahogy a csiga öregszik, úgy lesznek ezek a sávok egyre szélesebbek és a mintázat egyre hangsúlyosabb. A Sárgaöves süncsiga nevét a háza hátsó részén található tüskeszerű kinővésekről kapta, amely hasonlít egy koronához. Ezek a tüskék a csiga védelmét szolgálják a ragadozókkal szemben. A kereskedésekben kapható csigáknak gyakran sérültek a tüskéi, mert ezek a szállítás során könnyen letörhetnek. Csigaházuk vastag, sok kalciumra van szükségük. Ha túl lágy és savas vízben tartjuk őket, akkor az nem tesz jót a csigaházuknak, könnyen el is pusztulhatnak, ezért kerüljük az ilyen körülményeket. Kis mérete miatt szűk helyekre is befér, ahová más nagyobb csigák nem, így nagyon jó algatisztító. A Sárgaöves süncsigák nagyon sokat ürítenek, hamar elszennyezhetik a vizüket, ezért megfelelő teljesítményű szűrő szükséges az akváriumukba.Szaporítása akváriumi körülmények között szinte lehetetlen. Gyakran rak fehér színű petéket az akváriumba, de ezek édesvízben sohasem kelnek ki, ugyanis a Sárgaöves süncsiga lárváinak brakkvíz kell a kikeléshez és kifejlődéshez.
Zebracsiga-Neritina natalensis sp. ZebraSzármazás: Dél-Afrika
Testhossz: 4-5 cm
Természetes élőhely: Erdei és hegyi patakokban, ahol a kövekre rakódott algákat legelik.
Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja. Csigaevő halakkal ne tartsuk.
Táplálkozás: Akváriumban algákat eszik, de adhatunk neki haleledelt, vagy más növényi eredetű táplálékot.
Szaporítás: Akváriumban nem szaporodik
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 4 csiga
Dekoráció: Akváriumukat fedjük jól, mert kimászhatnak. A növényeket nem bántják.
Hőmérséklet: 22-26 °C
pH: 6-8,5
Keménység: 7-20NK°
Várható életkor: 1-3 év
A Zebracsiga az egyik legszebb az édesvízi akváriumi csigák közül. Háza aranyszínű, amin fekete cikk-cakkos mintázat fut a ház csúcsától az aljáig. A csiga teste szürke, amin fekete csíkok futnak. Tartsuk kicsit lúgos vagy semleges, keményebb vízben, mert a savasabb vízben tönkremehet a háza. Mivel elsősorban algákat eszik, ezért olyan akváriumban érdemes tartani, ahol erős az algaképződés.Sajnos akváriumban nem volt még sikeres a szaporítása, egyben ez az előnye is, mert biztosan nem fog túlszaporodni medencéinkben. Néha édesvízben is rak le petéket, de ezek sohasem kelnek ki. Egyes beszámolók szerint brakk vízben szaporodik, de a kikelt peték nem éltek tovább néhány napnál. Az eredeti élőhelyén sok mészkő található, talán ez is szükséges a lárvák túléléséhez.
Algaevő csiga-Septaria porcellana
Származás: Délkelet-Ázsia, Indonézia, Japán
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: Délkelet-Ázsia gyors sodrású folyóiban és patakjaiban.
Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja. Csigaevő halakkal ne tartsuk.
Táplálkozás: Akváriumban algákat eszik, a vízinővényeket nem bántja.
Szaporítás: Akváriumban még nem volt sikeres
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 30 literre 3-4 csiga
Dekoráció: Kövek, sziklák és jó megvilágítás, hogy megfelelő legyen az alganövekedés.
Hőmérséklet: 20-27 °C
pH: 6,5-8
Keménység: 1-30 NK°
Várható életkor: 1-2 év
Ez az algaevő csiga a közelmúltban vált népszerűvé az akvaristák között, mert nagyon szép és érdekes alakú háza van. A Septaria porcellana csiga a többi akváriumi csigánál lassabban növekszik. Tartsuk közepesen kemény, inkább lúgos vízben, hogy elősegítsük házuk növekedését. Háza áramvonalas és lapított. A keményebb tereptárgyakra nagyon rá tud tapadni, ilyenkor nem érdemes lefeszegetni, mert könnyen kiszakadhatnak a házukból és elpusztulnak. A legegyszerűbb úgy kivenni őket az akváriumból, hogy beteszünk egy algás követ és megvárjuk, amíg rámásznak. Ezután a kővel együtt könnnyen kivehetjük őket. Ne tartsuk csigaevő csíkhalakkal, nagytestű sügerekkel vagy gömbhalakkal, mert kárt tehetnek bennük.Ezek a csigák nem hermafroditák, mint sok másik csigafaj, hanem vannak hímek és nőstények is, de a nemek megkülönböztetése nem ismert. Szaporodásukról keveset tudunk, előfordul, hogy sárga csepp-alakú petéket raknak mindenfelé az akváriumban, de ezek valószínűleg csak brakk-vízben kelnek ki.
Tányércsigák-Palanorbarius corneus
Származás: Európa
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: Álló- és lassan folyó, növényekkel dúsan benőtt vizekben.
Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja. Csigaevő halakkal ne tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő; moszatokat és a víz fenekén található szerves törmelékeket
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 20 literre 8 csiga
Dekoráció: Medencéjükbe ültessünk sok növényt. A növényeket nem bántják.
Hőmérséklet: 4-30 °C
pH: 6,8-8
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 1-2 év
A nagy tányércsiga, körülbelül 3 cm átmérőjű és 1 cm magas háza nagy, korong alakú. Színe vörösbarna vagy zöldes barna, mely alul világosabb. Létezik belőle világoskék és rózsaszín változat is. A fiatal csigák háza gyakran pöttyös mintázatú is lehet, de ahogy öregszenek ezek a pöttyök eltűnnek. Tüdős csiga, ezért a természetben a szennyezettebb vizekben is megél.A nagy tányércsiga hímnős állat. Petéit kocsonyás anyagba ágyazva lapos, korong alakú csomókba rakja le, az embriók vörösek.
Hegyes hólyagcsiga-Physa acuta
Származás:Európa és Ázsia állóvízeiben és pocsolyáiban találhatók meg. A legfőbb elterjedési területük Dél- és Közép-Európa. Tócsák és vizesárkok.
Testhossz:0,8-1cm
Színei: sötétbarna és homokszínű.
Viselkedés:Békés
Táplálkozás:Alga,növényi hulladék,haltáp.
Szaporítás:Könnyű 1 egyed elég hogy szaporodjon.
Halnépesség:20 literre 8-10 csiga.
Hőmérséklet:10-28 fok.
pH:6,5-8,5
Keménység:7-20NK
Dekoráció:Sűrű növényzetet kedveli,a növényeket nem bántja.
A hegyes hólyagcsiga tüdővel rendelkezik. Háza vékony, már már átlátszó. Háza a legtöbb csigával ellentétben balra csavarodik. Nincs szabad középnyúlványa. Teste vöröses/ sárgás barna. Akvaristák nem annyira kedvelik, mert nem könnyű fékentartani a szaporulatot.
Nagy hólyagcsiga-Aplexa hypnorum
Származás:Európa és Ázsia állóvízeiben.
Testhossz:1-1,5cm
Viselkedés:Békés
Táplálkozás:A növényeket is megrághatja,de főként algát eszik,akváriumi maradékok,haltáp.
Szaporítás:Könnyű 1 egyed elég hogy szaporodjon.
Halnépesség:20 liter 5-8 csiga.
Hőmérséklet:10-28 fok.
pH:6,5-8,5
Keménység:7-20NK
Dekoráció:Dús növényzet,éles kövektől mentes akvárium.
Színe sárgás, Vörösesbarnás színű, háza vékony, már-már áttetsző. A természetben tócsák és vizes árkok lakója. Olyan helyen is megél amely gyakran kiszárad.
Postakürt csiga-Helisoma nigricans
Származás:Dél-Amerika
Testhossz:6mm
Viselkedés:Békés
Táplálkozás:Növényeket is megrághatja, ázalékot, forrázott növényi részeket, haltápot, petéket és ikrákat is megeszik.
Szaporítás:Könnyű.Váltivarú csiga.Párzás után petéket rak le a növányekre és tereptárgyakra amik 14 nap múlva kelnek ki.
Halnépesség:20 literre 5-8 csiga
Hőmérséklet:20-28 fok.
pH:6,5-8,5
Keménység:7-20NK
Dekoráció:Éles kövektől mentes,dúsan növényesített akvárium.
Barna, szürke, vörös és fekete színben is előfordul. Ha azt akarjuk hogy minél hamarabb, nagyon elszaporodjon, túl kell etetni őket. A természetben kórokozókat hordozhatnak.Nagyon hasonlít a nagy tányércsigára.
Nagy mocsáricsiga-Limnaea stagnalis
Származás:Európa
Testhossz:4cm
Viselkedés:Békés
Táplálkozás:Akváriumi növények,algák,haltáp.
Szaporodás:Könnyű.1 csiga elég a szaporulat eléréséhez.Láncszerűen fel fűzik petéiket.Átlagban 200 petét raknak.
Halnpesség:20 literre 5 csiga.
Hőmérséklet:10-28 fok.
pH:7-8,5
Keménység:7-20NK
Dekoráció:Éles kövektől és aljzattól mentes akvárium,dúsan beültetett akvárium,algás kövek.Legjobban talán homokon érzi jól magát.
Tüdővel lélegeznek így a koszos vizet is elviselik. Természetben élő egyedek gyakran parazitával fertőzöttek, de az akváriumi társaik nem fertőzöttek. A házát nem tudja bezárni. Akvaristák annyira nem kedvelik mert megrágcsálja a növényeket, így inkább kártevőként van számontartva.
Nyúlcsiga-Tylomelania sp.sulawesi
Származás:Indonézia, Sulawesi
Testhossz:8-10cm
Viselkedés:Békés.
Táplálkozás:Forrázott növényi részek, haltáp, algatabletta, esetenként a növényeket is megrághatja.
Szaporodás:Akváriumban is szaporítható, a petéket egy ideig a házában tartja, a kikelt csigák hagyják csak el a házukat.
Halnépesség:Ideális akvárium 60-100L.(csak ennyit találtam)
Hőmérséklet:26-27 fok.
pH:7-8,5
Keménység:A lágy vizet kedvelik.
Eredeti élőhelyén nincsenek túlbonyolítva az évszakok. Van egy jó hosszú esős évszak és egy jó rövid száraz évszak. A hőmérséklet sem különösebben változó 26-30 C fok az esős évszakban és 28-32 C fok a szárazban. Ebből eredően a vizek hőmérséklete sem ingadozik különösképpen. 26-27 C fok. Három tóban találtak Tylomelaniákat. A Lake Malili-ben, a Lake Poso-ban és a Lake Matano-ban. A legnagyobb mennyiségben az 1-2 méter mély régiókban találhatók. A víz lágy és kémhatása 7,5 és 8,5 Ph érték közt változik. Ha akváriumunkban ideális körülmények közé kerül, hamarosan élelem után néz. A tapasztalatom az, hogy nem egy válogatós fajta. Amit a halak a földön felejtenek, azt szívesen elfogyasztja. Kedvébe járhatunk spirulina tabletával, garnélatáppal, forrázott uborkával. A szaporítása akváriumi körülmények közt is megoldható. Érdekesség, hogy elevenszülő és kb. havonta egyet szül. Azt tapasztaltam, hogy sokkal jobban kedvelik a kemény aljzatot, mint a lágy homokot. 90%-ban ezeken a helyeken tanyáznak. A másik furcsa szokásuk, hogy az éjszakát néha, a házból félig kilógva töltik. Eleinte a szívbajt hozták rám, azt hittem végük. De nappal mindig felébrednek és mennek az utukra. A csigák ideális akváriuma 60-100 liter, vagy ennél nagyobb akváriumok lehetnek. Ezeket már kényelmesen be tudják járni és nagy méretük (10 cm) sem teszik, az ekkora akváriumban otrombává. Azokkal a halakkal és garnélákkal tarthatók együtt, akik nem hajtanak a csigák puha húsára. Tehát békés csapathalak, Sulawesi garnélák előnyben. Azonban esetlen és lassú mozgásuk miatt, más csigák is lesprintelik őket, ezért figyeljünk oda, hogy találnak-e elég táplálékot.
Hagymacsiga-Neritina sp.
Származás:Dél-Afrika
Testhossz:4-5cm
Viselkedés:Békés.
Táplálkozás:Algák,vagy más növényi eredetú táplálékot,algatabletta,haleledel.
Szaporodás:Akváriumban nem szaporodik
Halnépesség:30 literre 3-4 csiga.
Hőmérséklet:22-26 fok
pH:6-8,5
Keménység:7-20NK
Dekoráció: Akváriumukat fedjük jól, mert kimászhatnak. A növényeket nem bántják. A Hagymacsiga az egyik legszebb az édesvízi akváriumi csigák közül. Tartsuk kicsit lúgos vagy semleges, keményebb vízben, mert a savasabb vízben tönkremehet a háza. Mivel elsősorban algákat eszik, ezért olyan akváriumban érdemes tartani, ahol erős az algaképződés. Sajnos akváriumban nem volt még sikeres a szaporítása, egyben ez az előnye is, mert biztosan nem fog túlszaporodni medencéinkben. Néha édesvízben is rak le petéket, de ezek sohasem kelnek ki. Egyes beszámolók szerint brakk vízben szaporodik, de a kikelt peték nem éltek tovább néhány napnál. Az eredeti élőhelyén sok mészkő található, talán ez is szükséges a lárvák túléléséhez.
Cölöpszarvú csiga-Marisa cornuarietis
Származás:Dél és Közép-Amerika,Brazilia,Kolumbia,Venezuela,Panama
Testhossz:4cm
Viselkedés:Békés.
Táplálkozás:Minden evő.Főként növényi részek és elhullott halak holttestei.Szügsége van kálcium kiegészítésre.
Szaporodás:Elég könnyű.Petéit a vaz felszín fölé rekja,gél szerű anyag a vízben.
Hőmérséklet:16-30 fok.
pH:6-8,5
Keménység:12-20NK
Ez a faj hajlamos gyorsan szenyezni a vízet.Mivel gyorsan növekszik szügsége van a kalciumban gazdag vízre.Marisa cornuarietis édesvízi csiga. Dél-és Közép Amerikában, tavakban, öntözőrendszerekben és mocsarakban él. Gyakran nevezik a kolumbiai Ramshorn-nak, Óriás Ramshorn vagy Marisa csigának. Sötét sárga-barnás alapszínű, sötétbarna fekete spirál sávokkal.
|