Narancs törperák-Cambarellus patzcuarensis
Származás: Közép-Amerika; Mexikó
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: A Pátzcuaro tóban őshonos, amely a tengerszint felett kb. 2000 méter magasan található vulkanikus tó Michoacan tartományban.
Viselkedés: Elég békés rák, de azért területvédő, viszont komoly sérülést nem igazán okoznak egymásnak. Ha van elegendő búvóhelyük, akkor ritkán kerülnek összetűzésbe egymással. Célszerű külön a számukra berendezett akváriumban tartani őket.
Táplálkozás: Mindenevő; etetésük problémamentes, szívesen fogyasztanak minden élő és száraz eleséget (tubifex, csigák, szúnyoglárva, haldarabok, előfőzött zöldborsó, zöldségek, száraz falevelek).
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 60 literre 8-10 rák
Dekoráció: Biztosítsunk számukra elegendő búvóhelyet, agyagcsövekből, kövekből, vagy üreges faágakból. Aljzatnak használjunk folyami homokot. Akváriumukat dekorálhatjuk Jávai mohával.
Hőmérséklet: 15-25 °C
pH: 6,5-8
Keménység: 12-18 NK°
Várható életkor: 1-2 év
A legtöbb vadon élő példány barnás, rozsdaszínű, néha szürke, vagy kékes árnyalattal. Az akvarisztikában kapható narancsszínű rák egy – Hollandiában - mesterségesen kitenyésztett színváltozat, amely a természetben csak nagyon ritkán fordul elő. A narancssárga színezetük egyedenként eltérő lehet, sőt egyes egyedeknél hosszanti csíkos, vagy márványos is lehet a mintázat. Létezik még egy csokoládé-barna színváltozata is. A Természetvédelmi világszövetség (IUCN) veszélyeztetett állapotú fajként tartja számon. Más rákokkal ellentétben a növényeket nem bántják. Növekedési ütemük függ a víz hőmérsékletétől is: a melegebb vízben gyorsabban nőnek. A fiatal rákok 3-4 hetente vedlenek, míg az öregebbek csak 1-2 alkalommal évente. A Narancs törperákok 4 hónapos korukra érik el az ivarérettségüket, amikor testük 1,5-2 cm hosszú.A kifejlett hímek első pár úszólába merev, amelyek végén kis kampók találhatóak, míg a nőstényeknek első pár úszólába hajlékony, hasonlóan a többihez. A párzás során a hím a hátára fordítja a nőstényt, és spermát enged ki a nőstény hasa közelében. Ezután 4-30 nap elteltével, amely hőmérsékletfüggő, megjelennek a peték, amelyeket a nőstény az úszólábaihoz rögzít. A peték száma legtöbbször 20-40 db között változik, de lehet akár 60 pete is, színük lehet sötétzöld, sárga, fehér, de akár szürke vagy szinte fekete is. A nőstény az úszólábaival folyamatosan legyezgeti a petéket, hogy friss vizet juttasson hozzájuk, és hogy tisztán tartsa őket. Más rákokkal ellentétben a nőstény nem bújik el ebben az időszakban, és nem hagyja abba a táplálkozást, hanem nappal is ugyanúgy mászkál. A peték kb. 3-5 hét múlva kelnek ki, és lepotyognak a nőstény hasáról, majd a kisrákok kb. 1 hét múlva szétszélednek az akváriumban. A nőstény nem bántja a kisrákokat. Ha túl sokan vannak, vagy túl kis helyen tartjuk őket, akkor megtámadhatják egymást, és ilyenkor elveszthetik a lábaikat, vagy ollóikat, de ezek idővel visszanőnek. A kisrákokat a felnőttekkel együtt is felnevelhetjük, de a petés nőstényt akár külön akváriumba is tehetjük.
Világító kékrák-Procambarus alleni
Származás: Észak-Amerika, déli része, Florida
Testhossz: 10 cm
Természetes élőhely:
Viselkedés: Közepesen agresszív, tartható nagy testű halak akváriumában is, de mivel éjszaka az alvó halakat levadászhatják, jobb, ha számukra berendezett külön akváriumban tartjuk őket.
Táplálkozás: Etetésük problémamentes, szívesen fogyasztanak minden élő és száraz eleséget.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 80 literre 1 pár
Dekoráció: Minden belógó, vagy az akváriumból kivezető tárgyra felmászhatnak ollóik segítségével. A növényeket megcsipkedhetik. Biztosítsunk számukra elegendő búvóhelyet.
Hőmérséklet: 20-27 °C
pH: 6,5-8,5
Keménység: 10-30 NK°
Várható életkor: 5 év
A világító kék rák – mint neve is mutatja – egész teste kék színű. A hátlemezeket gyakran világosabb és sötétebb pöttyök borítják. A vadon fogott példányok nem olyan kék színűek, inkább barnás-kékes és vöröses színűek. Ügyeljünk arra, hogy a víz oxigéndús és tiszta maradjon, mert a víz romlása az állatok pusztulásához vezethet. Amikor vedlik, gyakran megeszi a saját levedlett páncélját, hogy visszanyerje a beépített ásványi anyagokat. Ha többen vannak, akkor elkerülhetetlen, hogy ne akaszkodjanak össze, ne harcoljanak. Ilyenkor előfordul, hogy néhány példány elveszti az ollóját. Ha egy hímnek nincsenek meg az ollói, akkor párzásképtelen lesz, mert nem tudja lefogni a nőstényt. Ilyenkor meg kell várni, míg a második vagy harmadik vedléssel (ez lehet akár 3-4 hónap is) új ollói nőnek. Kivághatja a növényeket, célszerű kövekből és gyökerekből berendezett medencében tartani.A nemek közötti különbségek közül a legjellemzőbb a hímek első két pár úszólábainak párzószervvé való módosulása. A peték mennyisége függ a nőstény méretétől, 150 és 350 között lehet. A petékkel teli nőstény elbújik, kavicsokból torlaszt emel a búvóhelye bejáratához. A petéket a nőstény a farok alatti részen hordja, miután kikeltek (kb. 1 hónap), biztosítsunk elegendő búvóhelyet a kisrákoknak, mert ha nem tudnak elbújni, akkor egymást is megehetik.
Indonéz zebrarák-Cherax peknyi
Származás: Indonézia, Pápua Új-Guinea
Testhossz: 12 cm
Természetes élőhely: A Fly folyó több szakaszán, és a mellékfolyóiban is megtalálható, többnyire az erdős, lassú folyású részeken.
Viselkedés: Viszonylag békés és félénk rák, többnyire éjszaka aktív. Társas akváriumban is tartható, de más rákokkal agresszíven viselkedhet, különösen ha kevés a búvóhely.
Táplálkozás: Mindenevő; etetésük problémamentes, szívesen fogyasztanak minden élő és száraz eleséget (tubifex, csigák, szúnyoglárva, haldarabok, előfőzött zöldborsó). A növényeket legtöbbször nem bántják, de esetleg megsérthetik azokat ásás közben, vagy a friss hajtásokat lerághatják.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 1 pár
Dekoráció: Minden belógó, vagy az akváriumból kivezető tárgyra felmászhatnak ollóik segítségével és könnyen kiszökhetnek, ezért medencéjüket fedni kell. Biztosítsunk számukra elegendő búvóhelyet, agyagcsövekből, kövekből, vagy üreges faágakból. Aljzatnak használjunk folyami homokot.
Hőmérséklet: 20-26 °C
pH: 6,8-8
Keménység: 5-20 NK°
Várható életkor: 3 év
Az Indonéz zebrarák egy homárszerű, édesvízi rák, amelynek testét egy vékony, de erős külső páncél fedi, és amelyet a fejlődése során többször lecserél. Több színváltozata is létezik, legtöbbjük sötétbarna színű, páncéljukon és ollóikon sárga, vagy narancssárga mintázattal, de létezik kék ollójú variáns is. Farkukon széles, fehér csíkok futnak keresztben. Kedvelt étkezési rák, természetes élőhelyükön rendszeresen gyűjtik a száraz évszakban őket, amikor a folyók vízszintje alacsonyabb. Legtöbbször az iszapos mederbe ásott lyukakban, víz alatti fatörzsek alatt, és nagyobb kövek között élnek. Szép színei, érdekes mintázata és könnyű szállíthatósága miatt megnövekedett a kereslet rá az akvarisztikában. A fiatal rákok az első évben sokkal többször vedlenek, mert gyorsan nőnek. A kifejlett rákok évente már csak 1-2 alkalommal vedlenek. Vedlés előtt elbújnak, és csak azután jönnek elő, miután az új páncéljuk már megszilárdult, ugyanis ilyenkor nagyon sérülékenyek. Vedlés után, gyakran megeszik a saját levedlett páncéljukat, hogy visszanyerjék a beépített ásványi anyagokat. Ügyeljünk arra, hogy a vizük oxigéndús és tiszta maradjon, mert a víz romlása az állatok pusztulásához vezethet.A hímek testfelépítése erőteljesebb, valamint ollóik is nagyobbra nőnek. Édesvízben szaporodnak, és legtöbbször akváriumi körülmények között sem okoz gondot szaporításuk. A peték mennyisége függ a nőstény méretétől. Körülbelül 8-10 cm-es korukra érik el az ivarérettséget. A hím spermát juttat a nősténybe, amely képes hosszabb ideig is eltárolni azt. A peték kb. 5 hét múlva kelnek ki, és további 1-2 hétig még bujkálnak. Biztosítsunk elegendő búvóhelyet a kisrákoknak, mert ha nem tudnak elbújni, akkor egymást is megehetik.
Darázsgarnéla-Caridina cf. breviata
Származás: Ázsia; Dél-Kína, Hong Kong
Testhossz: 2,5-3 cm
Természetes élőhely: Egyes leírások szerint a dél-kínai Xinfengjian gát környékéről származik, nem messze Cantontól.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Mindenevők, forrázott zöldségeket, spirulina tablettát, száraz haltápokat adhatunk nekik.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 20 literre 5-6 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Tehetünk az akváriumukba szárított tölgyfalevelet is.
Hőmérséklet: 18-25 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 8-15 NK°
Várható életkor: 1-2 év
A Darázsgarnéla alapszíne átlátszó, vagy világosbarna, testét sötétbarna, vagy fekete függőleges csíkok szabdalják, amelyek a fejtől indulnak, innen eredhet az elnevezése is, mert egy darázsra hasonlít. Léteznek más színváltozatok is pl. szürke-kék, de távol-keleti tenyésztőknek sikerült már piros-fehér színváltozatot is létrehozni, ami a crystal red garnélákra hasonlít. A magasabb hőmérsékletet hosszabb távon nem viselik el, és ez pusztulásukhoz vezethet. Medencéjükbe elég egy szivacsszűrő is, mert a belső motoros szűrő esetleg beszívhatja a kis garnélákat. A rendszeres hetenkénti 20-30%-os vízcsere ajánlott. Vízcsere alkalmával ne szívjuk le a medence alján összegyűlő mulmot, mert abban megtelepednek a különböző mikroorganizmusok, amelyekből a Bumble bee garnélák előszeretettel táplálkoznak.A nőstények nagyobbak a hímeknél, és a hasi rész ívelt. Szaporítása nem okoz gondot, ha az előírt víz paramétereket betartjuk, tehát inkább enyhén savas és lágyabb vízben tartsuk őket. Körülbelül 15 hónapig élnek, és 5-6 hónaposan már szaporodni kezdenek. A kis garnélák szüleik kicsinyített másai.
Tigris garnéla-Caridina cf. cantonensis
Származás: Ázsia; Dél-Kína
Testhossz: 2,5-3 cm
Természetes élőhely: Valószínűleg Kína déli részén tiszta oxigéndús vizekben.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Mindenevők, adjunk nekik forrázott zöldségeket, spirulina tablettát, száraz haltápokat.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 20 literre 5-6 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét.
Hőmérséklet: 20-27 °C
pH: 6,5-7,2
Keménység: 4-15 NK°
Várható életkor: 1-2 év
Teste átlátszó vagy világos barna, amelyen 5-6 sötét barna, vagy fekete függőleges csík húzódik. A sárga fej- és farok rész jól ellensúlyozza a sötét csíkokat a garnéla testén. Több színváltozata is létezik: kék, piros, fekete. A kék színváltozatnak narancssárga szemei vannak. Ahogy a Tigris garnéla jobban elterjedt úgy lett egyre kedveltebb a haladó garnélások között. Ez a garnéla megfelelő „második lépésnek” a Red cherry garnéla után, mert tenyésztése csak kicsit nehezebb, nem túl drága és akár együtt is tarthatjuk a Red cherry garnélákkal. A tiszta víz nélkülözhetetlen ennek a kis garnélának is, tehát ajánlatos hetente 20-30%-os vízcserét biztosítani számukra.A nőstények nagyobbak, mint a hímek és a hasi részük ívelt. Ha betartjuk a vízminőségnél előírtakat, akkor könnyen szaporíthatjuk is. Minden megtermékenyített nőstény Tigris garnéla egyszerre 20-25 petét hordoz a hasi részénél, és miután elengedi a kis garnélákat, körülbelül 1 héten belül újra megtermékenyülhet, ha egészséges. A kis garnélák mintázata csak 1 hónapos korukban jelenik meg. A kis garnélák kb. 4 hónaposan lesznek ivarérettek.
Red Cherry(cseresznye)garnéla-Neocaridina denticulata sinensis
Származás: Ázsia; Taiwan
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: A vad színváltozat Kínában, Taiwanon és Vietnámban honos, de a Red cherry garnélát mesterségesen Taiwanban kezdték tenyészteni.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Nem válogatós, alga tablettáktól kezdve a különféle haleledelekig mindent megeszik. Adhatunk nekik forrázott spenótot, zöldségeket.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 30 literre 10-12 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Használjunk sötét színű aljzatot.
Hőmérséklet: 18-28 °C
pH: 6,5-8
Keménység: Nem kritikus
Várható életkor: 1-2 év
A Red cherry garnéla vitathatatlanul az egyik legkedveltebb édesvízi garnéla az akvarisztikában, köszönhetően a viszonylag könnyű szaporításának és annak, hogy nagyon sokféle vízben megél. A legtöbb akvarista ezzel a garnélával kezdi felfedezni és megismerni az akvarisztikának ezt az új vonalát. A Red cherry garnéla, szelektálás útján lett kitenyésztve a vad színváltozatból, amely inkább barnás-zöldes, vagy áttetsző. Mint minden más édesvízi garnélák, ők is érzékenyek a víz magas nitrát, vas és réz tartalmára.Az etetési időszak jól mutatja a garnéláink egészségi állapotát, és a szaporodási kedvüket: ha a garnéláink egészségesek, akkor etetéskor megrohamozzák az ételt és egymáson átugrálva próbálnak egy-egy darabkát megkaparintani belőle. Ilyenkor jól megfigyelhetjük, hogy vannak-e kisrákok is közöttük. Ha garnéláink folyamatosan bujkálnak, és nem jönnek elő etetéskor, akkor az jelzi, hogy valami nincsen rendben. Etetni egy nap egyszer érdemes, és csak annyit adjunk nekik egyszerre, amit 2-3 óra alatt elfogyasztanak. A túletetés leronthatja a vízminőséget, ami a leggyakoribb halálozási ok. A Red cherry garnélák a természetben dögevők, és nem minden nap jutnak élelemhez, ezért ha 1-2 napig nem etetünk, akkor sem lesz semmi bajuk.A nőstények könnyen megkülönböztethetőek a hímektől, mert testük nagyobb és a színezetük is sokkal sötétebb piros, valamint a hasi részük íves. Ezenkívül a nőstényeknél megfigyelhető egy ún. „nyereg” kialakulása a fej mögötti részen, ami a peték kialakulását, és a termékenységet jelenti, és egy nyeregre hasonlít. A nyereg és a peték színe sárga vagy zöld lehet. Ha a nyereg sárga, akkor a peték is sárga színűek, ha zöld, akkor a peték is zöldek. A színeknek nincs jelentősége.Ha szaporítani is szeretnénk garnéláinkat, akkor célszerű őket külön akváriumban tartani, mert a kis garnélák könnyen a halak áldozatául eshetnek. A Red cherry garnélák nagyon szaporák, az egészséges kolóniákban a nőstények szinte folyamatosan tele vannak petékkel. Tipikusan 30-45 nap alatt kelnek ki a petékből a kisrákok. Ha a nőstény petéin megfigyelhető már a szemek kialakulása, akkor a kisrákok hamarosan kikelnek. Ilyenkor a nőstény a kis garnélákat kiengedi, amelyek kb. 1,5 mm-esek és átlátszóak. Majd csak egy hét múlva kezdenek el színesedni.
Csokoládé garnéla-Neocaridina heteropoda var. black
Származás: Ázsia; Taiwan
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: A vad színváltozat Kínában, Taiwanon és Vietnámban honos, de a Red cherry garnélát mesterségesen Taiwanban kezdték tenyészteni, aztán abból a Feketét is.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Nem válogatós, alga tablettáktól kezdve a különféle haleledelekig mindent megeszik. Adhatunk nekik forrázott spenótot, zöldségeket, Shrimps Narturals száraz tápot.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 15 literes
Halnépesség: 15 literre 8-10 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Használjunk sötét színű aljzatot.
Hőmérséklet: 20-30 °C
pH: 6,5-8
Keménység: Nem kritikus
Várható életkor: 1-2 év
Ha szaporítani is szeretnénk garnéláinkat, akkor célszerű őket külön akváriumban tartani, mert a kis garnélák könnyen a halak áldozatául eshetnek. A Neocaridina garnélák nagyon szaporák, az egészséges kolóniákban a nőstények szinte folyamatosan tele vannak petékkel. Tipikusan 30-45 nap alatt kelnek ki a petékből a kis rákok. Ha a nőstény petéin megfigyelhető már a szemek kialakulása, akkor a kicsik hamarosan kikelnek. Ilyenkor a nőstény a kis garnélákat kiengedi, amelyek kb. 1,5 mm-esek és átlátszóak. Majd csak egy hét múlva kezdenek el színesedni.
Kénsárga garnéla-Neocaridina heteropoda var. yellow
Származás: Ázsia; Japán
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: A vad színváltozat Kínában, Taiwanon és Vietnámban honos, de mesterségesen Japánban kezdték tenyészteni.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Nem válogatós, alga tablettáktól kezdve a különféle haleledelekig mindent megeszik. Adhatunk nekik forrázott spenótot, zöldségeket.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 30 literre 10-12 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Használjunk sötét színű aljzatot, ami kiemeli a garnélák színét.
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 6-8
Keménység: Nem kritikus
Várható életkor: 1-2 év
A Neocaridina heteropoda sárga változatát szelektálás útján tenyésztették ki Japánban, a vad színváltozatból, kb. 2006-ban. Mostanra már elterjedt az akvarisztikában, köszönhetően a rendkívüli szaporaságának. Ugyanúgy, mint közeli rokona a Red cherry garnéla, nagyon jól alkalmazkodik szinte minden vízparaméterhez. Etetéskor mindig csak annyit adjunk nekik, amit 2-3 óra alatt megesznek, hogy ne rontsuk le a vízminőséget.
A nőstények nagyobbak és a színezetük is sötétebb, mint a hímeké, ezenkívül a hasi részük ívelt. Rendkívül szapora, ha jól érzik magukat, a nőstények szinte állandóan petével teltek. Egy kifejlett nőstény kb. 25 petét hordoz a farok alatti részen, amelyek 30-45 nap alatt kelnek ki. Legjobb módszer, hogy megállapítsuk, hogy közel van a peték kikelése, az, amikor megjelennek a kis szemek a petéken. Ilyenkor általában már csak napok kérdése a kelés. A másik módszer, hogy ha megjelenik a fej mögött az ún. nyereg, olyankor, amikor még a farok alatti részen hordozzák a petéket.
Sakura garnéla(Cseresznyevirág)-Neocaridina davidi
Származás: Ázsia; Taiwan
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: A vad színváltozat Kínában, Taiwanon és Vietnámban honos, de a Red cherry garnélát mesterségesen Taiwanban kezdték tenyészteni, aztán abból a Sakurát is.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Nem válogatós, alga tablettáktól kezdve a különféle haleledelekig mindent megeszik. Adhatunk nekik forrázott spenótot, zöldségeket, Shrimps Narturals száraz tápot.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 15 literes
Halnépesség: 15 literre 8-10 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Használjunk sötét színű aljzatot.
Hőmérséklet: 20-30 °C
pH: 6,5-8
Keménység: Nem kritikus
Várható életkor: 1-2 év
Ha szaporítani is szeretnénk garnéláinkat, akkor célszerű őket külön akváriumban tartani, mert a kis garnélák könnyen a halak áldozatául eshetnek. A Neocaridina garnélák nagyon szaporák, az egészséges kolóniákban a nőstények szinte folyamatosan tele vannak petékkel. Tipikusan 30-45 nap alatt kelnek ki a petékből a kis rákok. Ha a nőstény petéin megfigyelhető már a szemek kialakulása, akkor a kicsik hamarosan kikelnek. Ilyenkor a nőstény a kis garnélákat kiengedi, amelyek kb. 1,5 mm-esek és átlátszóak. Majd csak egy hét múlva kezdenek el színesedni.
Narancs sakura-Neocaridina heteropoda var. orange
Származás: Ázsia; Taiwan
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: A vad színváltozat Kínában, Taiwanon és Vietnámban honos, de a Red cherry garnélát mesterségesen Taiwanban kezdték tenyészteni, aztán abból a Sakurát is.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Nem válogatós, alga tablettáktól kezdve a különféle haleledelekig mindent megeszik. Adhatunk nekik forrázott spenótot, zöldségeket, Shrimps Narturals száraz tápot.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 15 literes
Halnépesség: 15 literre 8-10 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Használjunk sötét színű aljzatot.
Hőmérséklet: 20-30 °C
pH: 6,5-8
Keménység: Nem kritikus
Várható életkor: 1-2 év
Ha szaporítani is szeretnénk garnéláinkat, akkor célszerű őket külön akváriumban tartani, mert a kis garnélák könnyen a halak áldozatául eshetnek. A Neocaridina garnélák nagyon szaporák, az egészséges kolóniákban a nőstények szinte folyamatosan tele vannak petékkel. Tipikusan 30-45 nap alatt kelnek ki a petékből a kis rákok. Ha a nőstény petéin megfigyelhető már a szemek kialakulása, akkor a kicsik hamarosan kikelnek. Ilyenkor a nőstény a kis garnélákat kiengedi, amelyek kb. 1,5 mm-esek és átlátszóak. Majd csak egy hét múlva kezdenek el színesedni.
Jáde garnéla-Neocaridina davidi var. green jade
Származás: Ázsia; Taiwan
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: A vad színváltozat Kínában, Taiwanon és Vietnámban honos, de a Red cherry garnélát mesterségesen Taiwanban kezdték tenyészteni, aztán abból a Green Jade garnélát is.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Nem válogatós, alga tablettáktól kezdve a különféle haleledelekig mindent megeszik. Adhatunk nekik forrázott spenótot, zöldségeket, Shrimps Narturals száraz tápot.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 15 literes
Halnépesség: 15 literre 8-10 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Használjunk sötét színű aljzatot.
Hőmérséklet: 20-30 °C
pH: 6,5-8
Keménység: Nem kritikus
Várható életkor: 1-2 év
Ha szaporítani is szeretnénk garnéláinkat, akkor célszerű őket külön akváriumban tartani, mert a kis garnélák könnyen a halak áldozatául eshetnek. A Neocaridina garnélák nagyon szaporák, az egészséges kolóniákban a nőstények szinte folyamatosan tele vannak petékkel. Tipikusan 30-45 nap alatt kelnek ki a petékből a kis rákok. Ha a nőstény petéin megfigyelhető már a szemek kialakulása, akkor a kicsik hamarosan kikelnek. Ilyenkor a nőstény a kis garnélákat kiengedi, amelyek kb. 1,5 mm-esek és átlátszóak. Majd csak egy hét múlva kezdenek el színesedni.
Rili garnélák-Neocaridina heteropoda va. rili
Származás: Ázsia; Taiwan
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: A vad színváltozat Kínában, Taiwanon és Vietnámban honos, de a Red cherry garnélát mesterségesen Taiwanban kezdték tenyészteni, aztán abból a Rilit is.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Nem válogatós, alga tablettáktól kezdve a különféle haleledelekig mindent megeszik. Adhatunk nekik forrázott spenótot, zöldségeket, Shrimps Narturals száraz tápot.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 15 literes
Halnépesség: 15 literre 8-10 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Használjunk sötét színű aljzatot.
Hőmérséklet: 20-30 °C
pH: 6,5-8
Keménység: Nem kritikus
Várható életkor: 1-2 év
Ha szaporítani is szeretnénk garnéláinkat, akkor célszerű őket külön akváriumban tartani, mert a kis garnélák könnyen a halak áldozatául eshetnek. A Neocaridina garnélák nagyon szaporák, az egészséges kolóniákban a nőstények szinte folyamatosan tele vannak petékkel. Tipikusan 30-45 nap alatt kelnek ki a petékből a kis rákok. Ha a nőstény petéin megfigyelhető már a szemek kialakulása, akkor a kicsik hamarosan kikelnek. Ilyenkor a nőstény a kis garnélákat kiengedi, amelyek kb. 1,5 mm-esek és átlátszóak. Majd csak egy hét múlva kezdenek el színesedni.
Caridina fajok-Babaulti
Származási hely: India
Méret: A hímek 3,5 cm, nőstény és 4 cm.
Víz feltételek: 20-28 C, a víz pH 7.
Tank elrendezése: Szeretik a sok növényt és búvóhelyeket, mint a gyökerek. Nem szabad homokba tenni
Étel: Algák, mesterséges alga tabletták, garnéla tápok, élő ételek (esetleg fagyasztott).
Ők is esznek elhullott állatokat.
Tenyésztés: Egyszerű, szükséges üledék legyen a tartály alján.
Nom sokat találtam ill tudok róluk,azt tudom hogy elékpesztően gazdag színvilágban vannak.Sajnos még élőben nem láttam :(
Óriás sepregető garnéla-Atya gabonensis
Származás: Nyugat-Afrika; Szenegáltól a Kongói Demokratikus Köztársaságig, de megtalálható Dél-Amerika keleti partvidékén is Venezuelától Brazíliáig.
Testhossz: 12-15 cm
Természetes élőhely: Megfelelő áramlással rendelkező kisebb folyók és patakok.
Viselkedés: Békés, sőt inkább félénk, de egy társas akváriumban is jól elvan, a halakat, és már garnélákat nem bántja. Leginkább éjszaka aktív, nappal többnyire rejtőzködik. Ne tartsuk agresszív nagytestű halakkal, vagy olyanokkal, amelyek tápláléknak nézik.
Táplálkozás: Mindenevő; Nem válogatós, legyezőszerű ollóival a vízből szűri ki az apró planktonokat és algákat, vagy a talajon sepregetve gyűjti az ételmaradékokat. Célszerű lámpaoltás után etetni őket.
Szaporítás: Akváriumban nagyon ritka
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 110 literre 4-5 garnéla
Dekoráció: Biológiailag jól beállt, növényekkel dúsan teleültetett akvárium, sok búvóhellyel. Szereti az erős vízáramlást, és az oxigéndús vizet. Gyökerek, amelyek a vízáramlás útjában vannak és rájuk felkapaszkodva az áramlásból ki tudja szűrni a táplálékát. Az aljzat lehet kavicsos.
Hőmérséklet: 23-29 °C
pH: 6,5-7,8
Keménység: 2-10 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Az óriás sepregető garnéláknak színe a világos krémszínűtől a rozsdás barnáig változhat, de létezik kék színváltozata is. Egyes feltételezések szerint a víz keménysége is befolyásolja színüket, a keményebb víz okozhatja a kék színváltozatot. Nagyságuk és kinézetük ellenére ártalmatlan jószágok, a halak ivadékait, vagy más garnélákat sem bántanak, nyugodtan együtt tarthatóak velük. Érdekességük, hogy az első két pár lábán apró tollszerű szőrök találhatóak, amelyeket legyezőként tud kinyitni, és ezzel szűri a vizet, apró planktoni táplálékok után kutatva. Nappal általában barlangokban rejtőzködik, sokszor egy búvóhelyen több példány is megbújik, és inkább a szűk barlangokat kedvelik. Más gerinctelenekhez hasonlóan ők is érzékenyek a gyógyszerekre, különösen a réztartalmú szerekre, valamint a vízben felhalmozódott ammóniára, és nitritre. Elég ritkán beszerezhető faj, a kereskedésekben kapható garnélák szinte kizárólag vadon fogott példányok.A nemek megkülönböztetése külső jegyek alapján szinte lehetetlen, és a szaporításuk nagyon nehéz. Az ivadékokat csak brakkvízben, vagy tengervízben lehet sikeresen felnevelni. A lárvák több fejlődési stádiumon mennek keresztül, és csak több vedlés után nyerik el miniatűr felnőtt alakjukat.
Sepregető garnéla-Atyopsis moluccensis
Származás: Ázsia; India, Sri Lanka, Thaiföld, Szumátra, Jáva, Bali, Borneo, Fülöp szigetek
Testhossz: 8-10 cm
Természetes élőhely: Megfelelő áramlással rendelkező kisebb folyók és patakok.
Viselkedés: Békés, társas akváriumban is jól elvan, a halakat nem bántja. Ne tartsuk agresszív nagytestű halakkal, vagy olyanokkal, amelyek tápláléknak nézik.
Táplálkozás: Nem válogatós, legyezőszerű ollóival a vízből szűri ki az apró planktonokat vagy a talajon sepregetve gyűjti az ételmaradékokat.
Szaporítás: Akváriumban nagyon ritka.
Medence: Minimum 75 literes
Halnépesség: 75 literre 4 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, sok búvóhely. Szereti az erős vízáramlást. Gyökerek, amelyk a vízáramlás útjában vannak és rájuk felkapaszkodva az áramlásból ki tudja szűrni a táplálékát.
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 6-15 NK°
Várható életkor: 2-5 év
A Sepregető garnéláknak sokféle színváltozata létezik, de a leggyakrabban, testük barnás színű, oldalukon vékony vöröses csíkok vannak, és a hátukon egy világos csík fut végig. Mások vöröses, zöldes vagy sárgás színűek és a hátukon lévő világos csík sem mindig látszik. Színük függ a környezettől és a hangulatuktól is, vedlés után gyakran vöröses színűek. Érdekességük, hogy az első két pár lábán apró szőrök találhatóak, amelyeket legyezőként tud kinyitni, és ezzel szűri a vizet, apró planktoni táplálékok után kutatva.A több fokos hirtelen hőmérsékletesés halálos lehet számukra, ezért egy megbízható fűtő elkerülhetetlen az akváriumukban. Mint sok más garnéla, nem bírják a réztartalmú gyógyszereket és rosszul viselik a gyógyszeres kezelést is.A nemek megkülönböztetése felnőtt korban könnyű, mert a hímek harmadik pár lába kifejlettebb, erősebb. A könnyű megkülönböztetés ellenére a szaporításuk nagyon nehéz. Az ivadékokat csak brakkvízben, vagy tengervízben lehet sikeresen felnevelni. A petéket a nőstény 3-4 hét után engedi el. A lárvák több fejlődési stádumon mennek keresztül, és csak több vedlés után nyerik el miniatűr felnőtt alakjukat. Az üzletekben kaphazó állatok legtöbbje vadon fogott.
Crystal red garnéla-Caridina cf. cantonensis Crystal RedSzármazás: Ázsia; A bee garnélának egy mutálódott variánsa
Testhossz: 2,5-3 cm
Természetes élőhely: A bee garnéla Távol-Keleten lassú folyású, oxigéndús vizekben él.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Mindenevők, adjunk nekik forrázott zöldségeket, spirulina tablettát, száraz haltápokat.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 20 literre 5-6 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét.
Hőmérséklet: 18-25 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 4-6 NK°
Várható életkor: 1-2 év
A Crystal red az egyik legnépszerűbb garnéla az akvaristák között. Gyönyörű színezete és közepesen nehéz tarthatósága miatt egyaránt keresett a profi garnélások és a kezdők között is. A képek nem adják vissza szépségét, aki személyesen látott már Crystal red garnélát, az megérti, miért szeretik annyian ezt a kis rákot. 1996-ban Hisayasu Suzuki japán akvarista szelektálás útján tenyésztettek ki a bee garnélából. A Crystal red garnélákat színezetük és mintázatuk alapján osztályozzák, volt olyan árverés, ahol egyetlen garnéláért 2500$-t adtak!A Crystal red garnéla nem kezdőknek való, sok törődést igényelnek, és túl drágák ahhoz, hogy ezekkel a garnélákkal kezdjük megismerni ezt az új hobbit. Ha hibázunk tartásuk során, akkor, az sokba kerülhet, mert ezek a garnélák elég érzékenyek a vízminőségre és sokba kerülnek! Inkább a lágy, enyhén savas vizet szeretik, ezenkívül a kristálytiszta víz nélkülözhetetlen, mert talán a Crystal red garnélák a legérzékenyebbek a piszkos vízre. A heti 20-30%-os rendszeres vízcsere nélkülözhetetlen.Körülbelül 5-6 hónapos korban kezdenek el szaporodni, a kicsik a felnőtt garnélák kicsinyített másai. Az ivadékok száma nem olyan sok, mint pl. a Red cherry garnéláknál, és a kicsik is sokkal érzékenyebbek. A kis garnélák színezete már születés után olyan, mint a felnőtteké, de kb. 1 hónap alatt alakul ki végső mintázatuk.
Ausztrál kékrák-Cherax quadricarinatus
Származás: Észak-Ausztrália, Pápua Új-Guinea, de behurcolták már Dél-Afrikába, Mexikóba, Jamaicára, Puerto Ricóba, és Zambiába (ahol betolakodó fajként tartják számon).
Testhossz: 18-20 cm
Természetes élőhely: A lassú folyású mélyebb folyóktól kezdve a gyors folyású, sekély patakokig sok helyen megtalálható. Kedveli a vízinövényekkel sűrűn benőtt vizeket, amelyek rejtekhelyet biztosítanak számára.
Viselkedés: Elég békés rák, de a nőstények területvédők, különösen ha petések. Egymással is harcolhatnak (melegebb vízben gyakrabban), ilyenkor gyakran elvesztik végtagjaikat is. Lassan mozgó és hosszú úszójú halakkal ne tartsuk, mert könnyen elkaphatják azokat, sőt célszerű külön a számukra berendezett akváriumban tartani őket.
Táplálkozás: Mindenevő; etetésük problémamentes, szívesen fogyasztanak minden élő és száraz eleséget (tubifex, csigák, szúnyoglárva, haldarabok, előfőzött zöldborsó). A vízinövényeket elfogyasztják, valamint gyakran ki is ássák azokat.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 160 literre 1 pár
Dekoráció: Biztosítsunk számukra elegendő búvóhelyet, agyagcsövekből, kövekből, vagy üreges faágakból. Aljzatnak használjunk folyami homokot. Nem ásnak annyit, mint más hasonló rákok.
Hőmérséklet: 15-30 °C
pH: 7,2-7,8
Keménység: 10-30 NK°
Várható életkor: 4-5 év
Az Ausztrál kékrák egy homárszerű, édesvízi rák, amelynek testét egy vékony, de erős külső páncél fedi, és amelyet a fejlődése során többször lecserél. Tudományos nevét (quadricarinatus) a fejtor részen található 4 db „hegygerinc” szerű kinövésről kapták. Mint magyar neve is mutatja, teste alapvetően kék színű, de barna és zöld árnyalatok is megtalálhatóak rajta. Kék színük sokkal ragyogóbb, ha tiszta, bomlástermékektől mentes vízben élnek, és inkább zöldes-barna, ha brakkvízben élnek. Rendkívül ellenállóak a vízparaméterek változásaival szemben (oldott oxigén, sótartalom, pH változása), ezért is terjedtek el sok helyen, mint étkezési rákok. Észak-Ausztráliában húsuk miatt kereskedelmi céllal tenyésztik. Testsúlyuk elérheti a 600g-ot is. Vedlés előtt 2-3 nappal elbújnak, és abbahagyják az evést, és csak azután jönnek elő, miután az új páncéljuk már megszilárdult, ugyanis ilyenkor nagyon sérülékenyek. A fiatal példányok évente 3-4 alkalommal vedlenek, míg az idősebbek ritkábban. Vedlés után, gyakran megeszik a saját levedlett páncéljukat, hogy visszanyerjék a beépített ásványi anyagokat.A kifejlett hímek ollójának külső részén egy vörös folt található, ami a nőstényeknél hiányzik, ezen kívül a nőstények teste kisebb is. Természetes élőhelyükön szinte az egész évben szaporodnak, bár május és június között ez kevésbé jellemző rájuk. Szaporodási kedvük 20 °C fölött indul be. A peték mennyisége függ a nőstény méretétől, de egy nagyobb nőstény 300-800 zöldes színű petét is hordozhat egyszerre, amelyeket a hím termékenyít meg. A megtermékenyített petéket a nőstény a farka alatt hordja. Ezek 6-10 hét alatt kelnek ki, és a kisrákok gyorsan növekednek. Az szexuális érettségüket kb. 1 éves korukra érik el.
Kaliforniai vörösrák-Procambarus clarkii
Származás: Észak-Amerika, az USA déli, és Mexikó észak-keleti része.
Testhossz: 10-12 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású folyók, tavak, mocsarak és rizsföldek lakója.
Viselkedés: Nagyon agresszív, és területvédő más rákokkal szemben. Lassan mozgó és hosszú úszójú halakkal ne tartsuk, mert könnyen elkaphatják azokat, sőt célszerű külön a számukra berendezett akváriumban tartani. Kannibálok, ezért csak hasonló méretű egyedeket tartsunk, mert a nagyok megeszik a kisebbeket.
Táplálkozás: Mindenevő; etetésük problémamentes, szívesen fogyasztanak minden élő és száraz eleséget (tubifex, szúnyoglárva, haldarabok, előfőzött zöldborsó). A vízinövények zsenge leveleit is megeszik.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 160 literre 5-6 rák
Dekoráció: Minden belógó, vagy az akváriumból kivezető tárgyra felmászhatnak ollóik segítségével és könnyen kiszökhetnek, ezért medencéjüket fedni kell. Kivágja és megeszi a növényeket, ezért célszerű kövekkel és gyökerekkel berendezett medencében tartani. Biztosítsunk számukra elegendő búvóhelyet, agyagcsövekből, vagy üreges faágakból. Gyakran beássák magukat a talajba is.
Hőmérséklet: 20-27 °C
pH: 7,5-8
Keménység: 8-18 NK°
Várható életkor: 3-5 év
A Kaliforniai vörösrák egy homárszerű, édesvízi rák, amelynek testét egy vékony, de erős külső páncél fedi, és amelyet a fejlődése során többször lecserél. Avad változata sötét vöröses-barna színű, de létezik narancssárga, kék és fehér színváltozata is. A kifejlett állatok potrohán egy fekete, ék alakú csík található. A fiatal egyedek egyszínű szürkék, néha sötét hullámos csíkokkal tarkítva. A kaliforniai vörösrákoknak 5 pár lábuk van, amelyből az első pár egy nagy ollóvá alakult át, amit az evésnél használnak. Ezen kívül további 5 pár úszólábuk is van a hasukon. Éjszaka aktív rákok. Nagyobb akváriumban akár több Kaliforniai vörösrák is tartható, de ekkor elkerülhetetlen, hogy ne akaszkodjanak össze, ne harcoljanak. Ilyenkor előfordul, hogy néhány példány elveszíti az ollóját. Ha egy hímnek nincsenek meg az ollói, akkor az párzásképtelen lesz, mert nem tudja a nőstényt lefogni, és ledönteni. Ilyenkor meg kell várni, míg a második, vagy harmadik vedléssel – ez lehet akár 3-4 hónap is – új ollói nőnek. Vedlés előtt 3-7 nappal abbahagyják az evést, sokkal aktívabbak és agresszívebbek lesznek más rákokkal szemben. Vedlés során, az oldalukon fekszenek, először a fejüket, majd az ollóikat és a lábaikat, legvégül pedig a farkukat szabadítják ki a régi páncélból, majd búvóhelyet keresnek és pihennek. Ilyenkor ugyanis nagyon sérülékenyek. Vedlés után, gyakran megeszik a saját levedlett páncéljukat, hogy visszanyerjék a beépített ásványi anyagokat. Ügyeljünk arra, hogy a víz oxigéndús és tiszta maradjon, mert a víz romlása az állatok pusztulásához vezethet. Elég gyorsan nőnek és jól tolerálják a szárazabb környezetet és ideiglenesen kiszáradó vizeket is, képesek akár 4 hónapig is kibírni ilyen körülmények között, úgy hogy beássák magukat a talajba. Az USA-n kívül sok országba betelepítették, ízletes húsa miatt, de jó alkalmazkodó képessége miatt sok helyen kiszorítják az őshonos fajokat. Gyakran a rizsföldeken tenyésztik őket, mert így költséghatékonyabb a földterület kihasználtsága.
A nemek közötti különbségek közül a legjellemzőbb, hogy a hímek első pár úszólába hosszabb és jobban elágazó, mint a nőstényeké. A peték mennyisége függ a nőstény méretétől, jellemzően 200 és 500 között lehet a számuk. A lárvák kelési ideje függ a hőmérséklettől. A petékkel teli nőstény elbújik, és kavicsokból torlaszt emel a búvóhelye bejáratához. A petéket a nőstény a farok alatti részen hordja. Miután kikeltek (kb. 4-8 hét), biztosítsunk elegendő búvóhelyet a kisrákoknak, mert ha nem tudnak elbújni, akkor egymást is megehetik. A kisrákok a második vedlés után (kb. 8 hét) már meg tudják védeni magukat, addig azonban az anyjukkal maradnak annak a búvóhelyén. A kannibalizmus 2-3 cm-es korukban kezd megnövekedni a kisrákok között, különösen, ha túl sokan vannak egy kisebb akváriumban.
Törpe tarisznyarák-Perisesarma bidens
Származás: Délkelet-Ázsia; Hong-Kong, Thaiföld, Szingapúr
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: A part menti mangrove erdőkben, és az iszapos partszakaszokon él.
Viselkedés: A hímek területvédők, és gyakran harcolnak egymással. Más rákokkal is tarthatjuk, de ha túl kicsi akváriumban vannak, akkor kisebb-nagyobb harcok itt is előfordulhatnak. Célszerű külön a számukra berendezett akváriumban tartani őket. A kisebb, vagy lassabb halakra is veszélyt jelenthetnek.
Táplálkozás: Mindenevő; etetésük problémamentes, a természetben dögevők, akváriumban növényi alapú tápokat valamint élő, és száraz eleséget egyaránt elfogadnak.
Szaporítás: Akváriumban ritka
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 40 literre 1 hím, és 3-4 nőstény
Dekoráció: Akváriumukat úgy rendezzük be, hogy legyen benne szárazföld is, ahová ki tudnak mászni, ami lehet egy vízből kiálló gyökér, vagy kőrakás is. Aljzatnak homokot használjunk, ahová be is tudják ásni magukat. Az akváriumi növényeket megeszik. Medencéjüket fedni kell, mert jó mászók, és kiváló szabaduló művészek.
Hőmérséklet: 24-27 °C
pH: 7,5-8,5
Keménység: 8-12 NK°
Várható életkor: 2-3 év
A Törpe tarisznyarák hímjeinek teste fakó vörös, amelyen barna mintázat található, viszont ollói ragyogó vörös színűek. Páncélja lapos, szeme kiálló, és két ollója egyforma nagyságú. A nőstények ollói sötétebbek, és inkább barnásak. Mindkét nem ollóinak hegye sárgás színű. A lábain, és ollóin apró szőrök találhatóak, amelyekkel a homokot tudja „megízlelni”, és sok időt tölt a talaj áttúrásával, miközben élelmet keres. Ollóik segítségével szűk lyukakat ásnak a kövek, vagy gyökerek alá, ahová veszély esetén villámgyorsan el tudnak rejtőzni. Vedléskor is ezekbe a rejtekhelyekbe húzódnak vissza, és ilyenkor nem szabad őket zavarni. Mivel könnyen felmásznak mindenhová, ezért akváriumukat érdemes lefedni, mert könnyen felfedezőútra indulhatnak az akváriumon kívül is. Figyeljünk az akváriumba lógó vezetékekre, és csövekre is, mert azokra is felmásznak. Nagyon érzékenyek a rézre, ami sok halbetegség elleni szerben, és csigaölő vegyszerben is megtalálható, ezért ezekkel óvatosan bánjunk, ha rákok is vannak az akváriumban. Habár édesvízben is megélnek, azért érdemes brakkvízben tartani őket, mert eredeti élőhelyükön is ilyen körülmények vannak. Többnyire éjszaka aktívak.
A hímek nagyobbak, és színesebbek, mint a nőstények, valamint az ollóik is élénkebb színűek. Akváriumi körülmények között nagyon nehéz megoldani a szaporítását, mert a kikelő petékből először lárva lesz, és csak utána alakulnak át, ezért a legtöbb rák, amit a kereskedésekben árulnak vadonfogott. A nőstény Törpe tarisznyarák a széles farka alatt hordja a petéket kb. 3 hétig. Ezek kezdetben vörös színűek, aztán szépen lassan változtatják színüket, és amikor a kelés már közeledik, akkor szürkés lesz a színük. Ekkor kell a nőstényt egy külön akváriumba helyezni, amely hasonló paraméterekkel rendelkezik, mint a tartóakvárium. Addig tartsuk itt a nőstényt, ameddig az összes pete kikel. Frissen kelt sórákot adhatunk a lárváknak 3-5 alkalommal naponta. Ebben az időszakban a lárvák kb. 3 naponta vedlenek, és sok el is pusztulhat ilyenkor. Ahogy telnek a hetek, a megmaradt lárvák egyre jobban hasonlítanak a felnőtt rákokra, sokkal kevesebbet úsznak a vízoszlopban, inkább a talajon másznak. Ekkor már csak 7-10 naponta vedlenek, és innentől etethetjük őket rákok számára készünk tápokkal is. Néhány hónap múlva elérik az 1 cm-es méretet, amikor már a nemek közötti különbségek is kezdenek látszódni.
Amano garnéla-Caridina multidentata
Származás: Ázsia; Japán
Testhossz: 4-5 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású, vagy állóvizek és mocsarak a Yamato folyó térségében.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Algaevők, de adjunk nekik rendszeresen más eleséget is: forrázott zöldségeket, spirulina tablettát, száraz haltápokat.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 20 literre 5-6 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Az akváriumot jól fedjük le, mert rendkívül jó szabadulóművészek…
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 6,5-7,8
Keménység: 5-20NK°
Várható életkor: 3-4 év
Az Amano garnéla nagyon népszerű a holland típusú akváriumok készítői és az akvakertészek körében. A garnéla nevét, a népszerű japán akvarista Takashi Amano után kapta, aki előszeretettel használta ezt a garnélát a növényes akváriumaiban, mivel rendkívül jó algaevők. Az Amano garnélák teste világosbarna, átlátszó. Testük oldalsó részén, több sorban, vöröses-barnás pöttyök találhatóak. A farkukon kettő, vagy több fehér és fekete folt található. A magas nitrátszintre és a nehézfémekre érzékenyek. A nőstényeknek az oldalukon lévő pöttyök inkább szaggatott vonalra emlékeztetnek, míg a hímeknél ezek jól elkülönülnek.Sajnos előfordul, hogy az Amano garnéla röviddel az akváriumba helyezés után elpusztul, ez annak is betudható, hogy gyakran vadon fogott példányok kerülnek az akvarisztikai boltokba és a hirtelen vízminőség változás megöli ezeket a garnélákat. Másik lehetőség, hogy nem találnak elég élelmet, és a garnélák éhen halnak. Gyakori hiba, hogy sokan azt gondolják, hogy ezek a garnélák kizárólag algaevők és nem adnak nekik más táplálékot. Halálukat okozhatja még a stressz is, amit a szállítástól kezdve a rossz vízminőségen át a nem megfelelő beszoktatás is okozhat. Etetni naponta egyszer érdemes, és mindig csak annyi élelmet adjunk nekik, amit 2-3 óra alatt elfogyasztanak. A túletetés leronthatja a vízminőséget.A sikeres szaporításhoz az Amano garnéláknak brakkvízre, vagy sósvízre van szükségük. A nőstény rengeteg petét hordoz, amelyeknek át kell még alakulniuk kikelés után, tehát nem a nagyok kicsinyített másai. Ezek a kis lárvák néhány nap alatt elpusztulnak az édesvízben. Brakkvízben az átalakulás kb. 20 nap múlva történik meg, de a túl magas hőmérséklet lassíthatja a fejlődést.
Üveggarnéla-Macrobrachium lanchesteri
Származás: Délkelet-Ázsia; Mianmar (Burma), Thaiföld és Malajzia
Testhossz: hím: 6-8 cm, nőstény: 5-6 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású folyókban, és állóvizekben él, többnyire a sekélyebb részeken, de gyakran megtalálható mocsarakban, és rizsföldeken is.
Viselkedés: A hímek elég agresszívek egymással szemben, különösen, ha túl kicsi akváriumban vannak, de a kisebb, vagy lassabb halakra is veszélyt jelenthetnek. Célszerű külön a számukra berendezett akváriumban tartani őket.
Táplálkozás: Mindenevő; etetésük problémamentes, a természetben dögevők, akváriumban növényi alapú tápokat valamint élő, és száraz eleséget egyaránt elfogadnak.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 60 literre 3-4 rák
Dekoráció: Biztosítsunk számukra elegendő búvóhelyet, agyagcsövekből, kövekből, vagy üreges faágakból. Aljzatnak használjunk folyami homokot.
Hőmérséklet: 18-30 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 4-30
Várható életkor: 3-4 év
A Közönséges üveggarnéla teste átlátszó, amelyen barna, vagy fekete vonalakból álló mintázat található. Thaiföldön az egyik leggyakoribb faj, és a piacokon legtöbbször étkezési célból árulják. Az üveggarnéla nagyon szívós, jól alkalmazkodik szinte minden édesvízi környezethez. Akváriumukat fedni kell, mert könnyen kiugorhatnak, ha valamitől megijednek.A hímek teste nagyobb, valamint az ollóik is hosszabbak és nagyobbak, mint a nőstényeké. A nőstény a megtermékenyített petéket a hasi részén hordja, amelyek 3-4 hét alatt kelnek ki. Ezután a nőstény apró lárvákat enged el. A lárvák több fejlődési stádiumon mennek keresztül, körülbelül 2-3 hét alatt, fejlődésükhöz sós vizet nem igényelnek. A kikelő lárváknak frissen kelt sórákot lehet adni kezdő eleségként.
Pinokkió garnéla-Cardina gracilirostris
Származás: Ázsia; India, Délkelet-Ázsia
Testhossz: 3,5-4 cm
Természetes élőhely: Többnyire a folyók torkolatánál, és a part menti mangrove mocsarakban él, az édesvíz és a tengervíz találkozásánál.
Viselkedés: Rendkívül békés garnéla, mindenképpen legalább 6 fős csapatban tartsuk. Ne tartsuk agresszív nagytestű halakkal, vagy olyanokkal, amelyek tápláléknak nézik.
Táplálkozás: Mindenevő; Alapvetően algákat és más növényi táplálékokat fogyaszt (egyik kedvence a szárított csalánlevél), de a halaknak szánt eleségeket is elfogyasztják.
Szaporítás: Akváriumban nagyon ritka
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 6-8 garnéla
Dekoráció: Biológiailag jól beállt, növényekkel dúsan teleültetett akvárium, sok búvóhellyel. Az aljzat lehet kavicsos.
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 8-15 NK°
Várható életkor: 1-3 év
Alakjuk hasonló a többi Caridina fajhoz, viszont az orruk sokkal hosszabb, amelynek színe a rózsaszíntől a vörösig változhat, és erről kapták nevüket is. Közelebbről nézve az orrán jól láthatóak a kis tüskék, amelyek az orr felső részén nagyobbak, míg az alsó felén sűrűbben helyezkednek el és apróbbak. A világos színű szemek a testtől kissé távolabb vannak, és ez nagyon érdekes kinézetet kölcsönöz a garnélának. A test többi része átlátszó, néha kékes árnyalatú lehet. A testükön belül egy vörös csík húzódik a fejtől a farokig, aminek intenzitása egyedenként változó lehet. Az egészséges garnélák teste mindig átlátszó, de a beteg, vagy stresszes állatok gyakran tejfehér színűek lesznek, és ezek legtöbbször menthetetlenül elpusztulnak. Ezért mindig olyan garnélákat vegyünk csak meg, amelyek átlátszóak! Más gerinctelenekhez hasonlóan a Pirosorrú pinokkiógarnélák is érzékenyek a gyógyszerekre, különösen a réztartalmú szerekre, valamint a vízben felhalmozódott ammóniára, nitritre, nitrátra és klórra. A kereskedésekben kapható garnélák szinte kizárólag vadon fogott példányok.A nőstények teste, és a hasukon található úszólábai kissé nagyobbak, mint a hímeké. A hímek hátán függőleges, piros vonalak látszanak, ami a nőstényeknél halványabb. A nőstények nagyjából 8 hetente petésednek be, és a zöldszínű peték száma akár több száz is lehet. Az ivadékokat viszont csak brakkvízben, vagy tengervízben lehet sikeresen felnevelni. A lárvák több fejlődési stádiumon mennek keresztül, és csak több vedlés után nyerik el miniatűr felnőtt alakjukat. Amikor a kis garnélák elérik az 5 mm-es nagyságot, akkor fokozatosan elkezdhetjük őket hozzászoktatni az édesvízhez.
|